mama, dziecko, choroba, łóżko, lekarstwa, zdrowie

Uwaga! Naukowcy odkryli kolejny skutek uboczny antybiotyków

Częste podawania antybiotyków może powodować długotrwałe problemy zdrowotne. Poznaj zaskakujące wyniki badania przeprowadzonego na prawie 150 tysiącach dzieci.
Marta Kabulska
mama, dziecko, choroba, łóżko, lekarstwa, zdrowie
Doskonale wiemy, że właściwie dobrany antybiotyk leczy i ratuje życie. O skutkach ubocznych antybiotyków też sporo słyszeliśmy. Poza tym pamiętamy, że ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa. 

Antybiotyki a epidemia otyłości

Najnowsze badania pokazują, jak antybiotyki wpływają na zmiany w ciele dziecka, a dokładnie w masie ciała. Według wyników badań, antybiotyki mogą powodować długoterminowy przyrost masy ciała u dzieci.
Badanie opublikowane zaledwie tydzień temu przez  International  "Journal of Obesity" jest największym i najdłuższym badaniem, jak ekspozycja dziecka na antybiotyki wpływa na jego wskaźnik masy ciała (BMI). Naukowcy analizowali dokumentację medyczną zebraną łącznie od 142824 dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Gdy naukowcy przyjrzeli się długoterminowym skutkom, okazało się, że dzieci, które brały antybiotyki, szybciej przybierały na wadze i utrzymywały tę skłonność do 18-ego roku życia.
Autor badania Brian Schwartz wyjaśnił, dlaczego antybiotyki mogą mieć wpływ na masę ciała dziecka - zwalczają bakterie, ale jednocześnie niszczą pożyteczną mikroflorę w jelitach człowieka. Żeby lepiej zrozumieć ich działanie możemy porównać je do broni masowego rażenia.
Jeśli antybiotyki stosowane są rzadko, to organizm dziecka ma możliwość regeneracji i odbudowuje mikroflorę. Jeśli jednak są one nadmierne stosowane, mikroflora w przewodzie pokarmowym zmienia i nie może wrócić do tego co było wcześniej.  Wyniki badań sugerują, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Schwartz powiedział, że jeśli nie będą one stosowane z umiarem, będzie wzrastała liczba dzieci zagrożonych otyłością - nawet jeśli dzieci te regularnie ćwiczą i zdrowo się odżywiają.

Zobacz też: 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Macie wrażenie, że lekarze nadużywają wypisywania antybiotyków dzieciom? Piszcie w komentarzach.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy