GRY
 
 

Antybiotyki przyjmowane w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

W ciąży nie każdy antybiotyk jest bezpieczny? Brytyjscy naukowcy badają związek pomiędzy przyjmowaniem jednego z antybiotyków a wzrostem występowania u dzieci porażenia mózgowego i padaczki. Zobacz o który lek chodzi.

fot. Fotolia.pl

Erytromycyna  szkodzi w ciąży?

Naukowcy ze szpitala Great Ormond Street i University College w Londynie badali ryzyko występowania padaczki i porażenia mózgowego po zażywaniu przez kobiety w ciąży tabletki erytromycyny.
Erytromycyna jest dość popularnym antybiotykiem przepisywanym m.in. przy infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, czy pokarmowego. Przyjmują ją pacjenci, którzy mają uczulenie na penicylinę. Dotychczas była uważana za lek bezpieczny do przyjmowania w ciąży.
W badaniu wykonanym w Wielkiej Brytanii przebadano 200 tys. kobiet, które brały antybiotyki w ciąży. Okazało się, że na każdą ze 150 kobiet otrzymujących erytromycynę  (lub inne z antybiotyków z rodziny makrolidów) jedna z nich rodziła dziecko z porażeniem mózgowym i padaczką.
Zdaniem lekarzy wzrost obaw jakie narosły po tych badaniach powinien być przyczynkiem do szczegółowego przebadania erytromycyny przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia. Ale czy tak się stanie?
Czytaj też: Kaszel, katar, gorączka w ciąży? Jakie możesz brać leki?

Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Lekarze sceptycznie podchodzą do nowych badań

Lekarze dość ostrożnie podchodzą do tematu. Wychodzą z założenia, że antybiotyk ma pomóc w walce z chorobą i jego niepodanie może być groźniejsze dla matki i dziecka.
Profesor Andrzej Whitelaw z Uniwersytetu w Bristolu, ostrzegł, że naprawdę groźna infekcja może skończyć się śmiercią kobiety ciężarnej i jej dziecka. Ale jednocześnie dodał: „Farmakoterapia w ciąży wymaga bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa i nie będzie dla mnie zaskoczeniem, jeśli organy regulacyjne doradzą lekarzom, aby uniknąć lub znacznie ograniczyć makrolidów w ciąży.

Inni lekarze uważają, że badanie nie jest wystarczającym dowodem, że makrolidy są szkodliwe, bo ryzyko zachorowania na porażenie mózgowe po ich stosowaniu wciąż jest bardzo małe i słabo udokumentowane.
Dr Christoph Lees, z University College w Londynie, powiedział: „Kobiety w ciąży powinny zdecydowanie przyjmować antybiotyki, gdy przepisano je z powodu określonej infekcji. Ryzyko nieleczonej choroby w ciąży może mieć inne bardzo poważne skutki”.
 
 

A co z tego wynika dla nas – kobiet, matek?

 
I znowu... naukowcy zrobili badania, lekarze zdania mają podzielone  a my kobiety –matki zostajemy z problemem same. Lekarz przypisze nam antybiotyk w ulotce leku czytamy bezpieczny dla farmakologii zwrot: „jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią skonsultuj branie leku z lekarzem lub farmaceutą”  a z obawa i strachem zostajemy same. I zastanawiamy się, co będzie lepsze: brać, czy nie brać ten antybiotyk, bo przecież chcemy jak najlepiej dla siebie, a przede wszystkim dla dziecka.

Znany położnik: Proszę nie panikować!

O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Grzegorza Południewskiego specjalistę ginekologii i położnictwa.
- Do tej pory erytromycyna była uważana za lek bezpieczny w ciąży - mówi ginekolog. - Jednak ja zaczekałbym na dalsze wyniki analiz. Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego to zaledwie pierwsza faza badań. Niech wypowiedzą się powołane do tego instytucje.
Jednocześnie ginekolog uspokaja ciężarne.
- Lekarz dobiera odpowiedni lek do choroby szczegółowo analizując stan zdrowia pacjentki - mówi Grzegorz Południewski. - Dlatego odradzam panikę i obawy przed przyjmowaniem wszelkiego rodzaju antybiotyków w ciąży za zalecam spokój i większe zaufanie do lekarza prowadzącego.
 
A Wy brałyście antybiotyk w ciąży lub podczas karmienia piersią.
Jak wasi lekarze podchodzili do tematu?

Źródło: MailOnline

Polecamy:  Leki bezpieczne w ciąży.

Ocena (2 oceny)

3.0
Doładuj
Przeładuj