Dziecko podczas badania; wizyta u lekarza
fot. Fotolia

Antybiotyki w akcji

To najskuteczniejsza broń przeciw bakteriom, ale też najsilniejsza. Dlatego antybiotyki trzeba stosować ostrożnie i tylko wtedy, gdy są naprawdę konieczne.
Dziecko podczas badania; wizyta u lekarza
fot. Fotolia
Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów, które zużywają najwięcej antybiotyków. I nie dlatego, że tak często chorujemy, ale z powodu zbyt częstego i niewłaściwego sposobu podawania tego typu leków, zwłaszcza dzieciom. Źle podawany antybiotyk nie spełnia swojej roli i nie pomaga leczyć maluszka. W rezultacie smyk za chwilę znowu jest chory i znowu potrzebuje antybiotyku. Warto zatem dowiedzieć się, jakich zasad trzeba bezwzględnie przestrzegać przy podawaniu tego typu środków, by zadziałały i wyleczyły malca.

Słuchaj lekarza

Zawsze o podaniu antybiotyku decyduje jedynie lekarz. Najlepiej by było, gdyby dobierał lek na podstawie antybiogramu, czyli badania pozwalającego określić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. Niestety w praktyce najczęściej nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać 3–7 dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Dlatego pediatra bierze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, poprzednio stosowane leki i to, jak reagowało na nie twoje dziecko. Często rozpoczyna się kurację od leków z grupy penicylin, gdyż skutecznie zwalczają większość infekcji u maluszków.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Czytaj ulotki

Dzięki zawartym w nich informacjom możesz poznać sporo istotnych szczegółów dotyczących kuracji. Czytając ulotkę, dowiesz się na przykład tego, czy lek podaje się przed posiłkiem, w jego trakcie czy po nim i czym nie wolno danego leku popijać. Są antybiotyki, które nie mogą być podawane np. z mlekiem czy jogurtem. Koniecznie też przeczytaj listę skutków ubocznych. Fakt, potrafią zmrozić krew w żyłach, ale na szczęście te najpoważniejsze, takie jak uszkodzenia wątroby czy wstrząs zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej spotykane skutki uboczne to biegunka, niestrawność, wymioty, nudności, zakażenie grzybicze, pokrzywka, wysypka. Jeśli u smyka wystąpi np. biegunka, będziesz wiedziała, że to skutek uboczny i trzeba zadzwonić do lekarza (może on zdecydować o zmianie antybiotyku na inny).

Trzymaj się instrukcji

Przyrządź zawiesinę zgodnie z instrukcją. Jeśli do buteleczki nalejesz za dużo wody, stężenie leku będzie za słabe, a jeśli zbyt mało – za duże. Możesz ostrożnie wlewać wodę "do kreski" albo odmierzyć ją strzykawką. Gotową zawiesinę przechowuj zgodnie z zaleceniami, jakie znajdziesz na opakowaniu (często lek trzeba trzymać w lodówce, choć nie jest to regułą), w przeciwnym razie antybiotyk może stracić swoje lecznicze właściwości.

Patrz na zegarek

Pamiętaj o tym, że antybiotyki trzeba podawać zawsze o tych samych godzinach. Inaczej stężenie leku w organizmie może spaść, a wtedy bakterie znów zaczynają się namnażać! Zanim zaaplikujesz swojemu dziecku lek, potrząśnij energicznie butelką. Proszek osadza się na dnie, a więc płyn, który jest wyżej, zawiera zbyt mało leku i będzie mniej skuteczny.

Nie przerywaj kuracji lekiem

Nawet jeśli twój malec jest już zupełnie zdrowy, powinien wziąć do końca wszystkie przepisane dawki leku, chyba że lekarz zmieni decyzję. Przedwczesne przerwanie leczenia antybiotykiem grozi bowiem nawrotem infekcji, i to w znacznie gorszej postaci, bo bakterie zdążą się już uodpornić na dany antybiotyk.

Anna Biegańska
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Popularne tematy