GRY
 
 

Antykoncepcja - jaka będzie najlepsze dla ciebie?

Nie planujesz więcej dzieci i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej antykoncepcji? Przeczytaj, jakie formy antykoncepcji są dostępne w Polsce.

antykoncepcja, rodzice, dziecko

Metody antykoncepcji są różne i każda kobieta, która nie planuje dziecka, może wybrać odpowiedni dla niej sposób zapobiegania ciąży.Tampony z liści akacji, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit… – kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów. Zobacz, jakie formy antykoncepcji są dostępne w Polsce i wybierz najlepszą dla siebie. Pamiętaj, żeby skonsultować swój wybór z lekarzem.

Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Powodują zagęszczenie śluzu w śluzówce macicy i (najczęściej) hamują jajeczkowanie. Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne w Polsce?

PIGUŁKA DWUSKŁADNIKOWA (np. Harmonet, Novynette, Yasminelle)
Zawiera dwa hormony: estrogen i gestagen (pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, dwu- i trójfazowe – dwie lub trzy różne, w zależności od fazy cyklu). Łyka się ją codziennie, z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami.
Jak działa? Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej.
Wybierz ją, jeśli... Już nie karmisz, planujesz mieć kolejne dziecko jeszcze w tym roku, nie palisz i w twojej najbliższej rodzinie nie było poważnych chorób zakrzepowo-zatorowych.
Plusy: Jest bardzo skuteczna, bezpieczna i wygodna w użyciu. Reguluje cykl, sprawia, że krwawienia są mniej obfite.
Minusy: Trzeba o niej codziennie pamiętać. Nie każda kobieta może ją zażywać (przeciwwskazania to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku życia i rak sutka). Nie można jej zażywać, jeśli się karmi piersią. U niektórych kobiet może powodować obniżenie nastroju i brak apetytu na seks.
Wskaźnik Pearla: 0,1–3*

UWAGA! Są też pigułki, które łyka się bez żadnej przerwy, codziennie (to niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne Yaz). Jest ich 28, z tym że 24 z nich zawierają hormony, a cztery to placebo. Łykając te pigułki, masz szansę na mniejszą huśtawkę hormonalną niż przy tabletkach, które bierze się tylko przez 21 dni. No i – co najważniejsze – nie musisz liczyć dni i pilnować kalendarza. Kiedy skończy się jedno opakowanie, zaczynasz drugie. Dobry patent dla zapominalskich.

MINIPIGUŁKA (np. Azalia, Cerazette)
Zawiera tylko jeden hormon – gestagen. Łyka się ją codziennie, bez przerw między kolejnymi opakowaniami.
Jak działa? Powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i blokuje owulację.
Wybierz ją, jeśli... Nadal karmisz piersią lub palisz papierosy albo nie wolno ci przyjmować estrogenów.
Plusy: Szybciej powraca płodność w porównaniu do zwykłej pigułki antykoncepcyjnej (dwuskładnikowej).
Minusy: Trzeba ją przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Może powodować zaburzenia miesiączkowania: nieregularne cykle, plamienia między miesiączkami.
Wskaźnik Pearla: 0,7–1,1*
Redakcja poleca: Antykoncepcja podczas karmienia piersią. Czy to bezpieczne? - zobacz porady ginekologa
Czy wiesz, że szanse na zajście w ciążę kobiety pół roku po porodzie podczas karmienia piersią wynosi już 50 proc.? Zobacz, jakie nowoczesne metody antykoncepcji proponuje ginekolog mamom podczas laktacji

Wkładki domaciczne

Wkładka domaciczna, czyli spirala, przypomina kotwicę lub dużą literę T. To tzw. antykoncepcja długoterminowa. W Polsce dostępne są hormonalne i niehormonalne (zawierające miedź) wkładki domaciczne.

WKŁADKA DOMACICZNA (np. hormonalna Mirena, niehormonalne – typu T)
Są dwa rodzaje wkładek: hormonalne (uwalniające gestagen) i zawierające miedź. Zakłada się je raz na kilka lat (w zależności od rodzaju od trzech do siedmiu lat).
Jak działa? Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.
Wybierz ją, jeśli... Nadal karmisz piersią. Możesz ją także stosować, jeśli palisz papierosy.
Plusy: Jest bardzo skuteczna (zwłaszcza hormonalna) i wygodna. Trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Nie ma wpływu na karmienie piersią. W każdej chwili można ją wyjąć. Nie ma wpływu na libido. Wkładka uwalniająca gestagen zmniejsza lub likwiduje miesiączkę.
Minusy: Może powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe, ale tylko wkładka zawierająca miedź.
Wskaźnik Pearla: hormonalna 0–0,6; niehormonalna 0,2–1,5*

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj