fot. Fotolia.pl

Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów

Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce

Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny.
- Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik.

Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju

Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczny w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat).
Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich.
- Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki. To jak mają pamiętać, by połknąć co dzień tabletkę antykoncepcyjną – mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, seksuolog. - Właśnie u takich współczesnych kobiet żyjących w pędzie sprawdza się długoterminowa metoda.
Jednak profesor przypomina...
- Antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu antykoncepcji przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim – wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Czy ta metoda antykoncepcji nadaje się dla kobiet, które jeszcze nie rodziły i dla tych, które karmią piersią? - czyt. str. 2

*Raport „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” został zrealizowany w lipcu i sierpniu 2014 roku przez NexwebMedia.pl. Udział w nim wzięło 2903 osób.


Czy ta metoda antykoncepcji nadaje się dla kobiet, które jeszcze nie rodziły?

Antykoncepcja długoterminowa, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uznawana jest za jedną z optymalnych form antykoncepcji o korzystnym profilu korzyści w stosunku do ryzyka. Według ostatnich wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wewnątrzmaciczna hormonalna antykoncepcja może być stosowania nie tylko u kobiet, które już urodziły, ale również u nieródek.
- To jest bardzo ważna i dobra informacja, że mogą ją stosować również młode kobiety, które jeszcze nie mają potomstwa a  plany na macierzyństwo odkładają na później – mówi dr Grzegorz Południewski.
Dlaczego jeszcze ginekolodzy współczesnym kobietom zalecają ten rodzaj antykoncepcji?
- Bo jest bezpieczna, skuteczna i odwracalna – zapewnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. – Skuteczna, bo badania wskazują na 99,4 proc skuteczności, bezpieczna – bo badania pokazują minimalizm skutków ubocznych, a odwracalna, szybko można przywrócić kobiecie płodność.

A co z kobietami karmiącymi piersią – one również mogą stosować tę antykoncepcję?

Ta metoda antykoncepcji jest dopuszczalna dla kobiet w okresie laktacji.
Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można stosować już od 6-ego tygodnia po porodzie. Nowoczesne rozwiązania długoterminowe jak np. system wewnątrzmaciczny nie zawierają estrogenów, przez co nie wpływają na laktację i są bezpieczne dla zdrowia i rozwoju dziecka.
- Najniższą dawką hormonów spośród nowoczesnych metod długoterminowych charakteryzuje się wewnątrzmaciczny system hormonalny, który niewielkie dawki hormonu uwalnia powoli bezpośrednio do macicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymuje się stałe działanie antykoncepcyjne, a ogólnoustrojowy wpływ hormonu jest minimalny - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. - To istotne dla większości kobiet, ale szczególnie dla tych, które obawiają się problemów z zakrzepicą. Co ważne, takie metody mogą stosować także matki karmiące piersią.

O rodzajach antykoncepcji długoterminowej czytaj na stronie 3.

Rodzaje antykoncepcji długoterminowej i jej podstawowe cechy:
 

Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana

•    najstarsza z metod długoterminowych
•    99,4% skuteczności
•    3 -10 lat działania
•    miejscowe niehormonalne działanie antykoncepcyjne
•    działa poprzez współdziałanie plemnikobójczych jonów miedzi
•    niewielki wpływ ogólnoustrojowy
•    rekomendowana kobietom obawiającym się np. zakrzepicy
•    ryzyko nasilenia krwawienia miesiączkowego

Wewnątrzmaciczny system hormonalny
•    99,8% skuteczności
•    3 - 5 lat działania (najnowsze systemy 3 lata)
•    miejscowe hormonalne działanie antykoncepcyjne, odpowiednia dla kobiet obawiających się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, m.in. zakrzepicy
•    w tej grupie jest najmniejszy system na świecie (ok. 2,5 cm, kształt litery „T”)
•    możliwość stosowania przez kobiety karmiące piersią, palące papierosy
oraz nieródki
•    po usunięciu płodność wraca po ok. 1 cyklu
•    zabezpiecza przed ciążą bez względu na wagę kobiety i skłonność do problemów jelitowo-żołądkowych
•    możliwość zmniejszenia krwawień miesiączkowych

Implant podskórny
•    99,95% skuteczności
•    3 lata działania
•    ogólnoustrojowe hormonalne działanie antykoncepcyjne
•    ma kształt 3-cm pręcika
•    wszczepiany pod powierzchnię skóry ramienia
•    możliwość stosowania przez kobiety karmiące piersią oraz nieródki
•    po usunięciu płodność wraca po ok. 1 cyklu
•    usuwany chirurgicznie

Polecamy: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy