GRY
 
 

Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów

Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

fot. Fotolia.pl

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce

Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny.
- Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik.

Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?

Redakcja poleca: Antykoncepcja podczas karmienia piersią. Czy to bezpieczne? - zobacz porady ginekologa
Czy wiesz, że szanse na zajście w ciążę kobiety pół roku po porodzie podczas karmienia piersią wynosi już 50 proc.? Zobacz, jakie nowoczesne metody antykoncepcji proponuje ginekolog mamom podczas laktacji

Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju

Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczny w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat).
Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich.
- Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki. To jak mają pamiętać, by połknąć co dzień tabletkę antykoncepcyjną – mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, seksuolog. - Właśnie u takich współczesnych kobiet żyjących w pędzie sprawdza się długoterminowa metoda.
Jednak profesor przypomina...
- Antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu antykoncepcji przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim – wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Czy ta metoda antykoncepcji nadaje się dla kobiet, które jeszcze nie rodziły i dla tych, które karmią piersią? - czyt. str. 2

*Raport „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” został zrealizowany w lipcu i sierpniu 2014 roku przez NexwebMedia.pl. Udział w nim wzięło 2903 osób.
Doładuj
Przeładuj