GRY
 
 

Antykoncepcja dla mam

Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą – radzi lek. med. Robert Gizler, ginekolog położnik. Oto przegląd metod antykoncepcji dla kobiet, które już urodziły.

Antykoncepcja po ciąży powinna być bezpieczna dla dziecka
fot. Fotolia
Antykoncepcja po ciąży? Jest potrzebna, jeśli chcesz wrócić do udanego życia seksualnego, a boisz się kolejnej ciąży. Oto metody antykoncepcji, które są dozwolone nawet dla mam karmiących piersią (mniej lub bardziej skuteczne – wybór należy do ciebie).


Metody naturalne

 • Mierzenie temperatury, obserwacja śluzu. Jeśli choć przez moment pomyślałaś o naturalnych metodach, daj sobie z nimi spokój. Po porodzie masz kompletnie rozregulowaną gospodarkę organizmu i mierzenie temperatury czy obserwację śluzu możesz potraktować wyłącznie hobbystycznie.
   
 • Karmienie piersią. Opowieści o tym, że to dobra metoda antykoncepcyjna, włóż między bajki. Teoretycznie, jeśli przystawiasz malca do piersi regularnie, np. co trzy godziny, i nie podajesz mu smoczka, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi tylko jeden procent. Wystarczy jednak, że dzidziuś (a ty z nim) prześpicie jedno karmienie, by zmienił się poziom hormonów, a więc szansa na zapłodnienie bardzo wzrasta.
Uwaga! Brak miesiączki również nie oznacza, że jesteś "bezpieczna". Spadek hormonów może odblokować owulację w najmniej spodziewanym momencie.
 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Prezerwatywy

Dość dużym ryzykiem obarczone jest też stosowanie prezerwatyw (w ciążę zachodzi od dwóch do piętnastu kobiet na sto). Możesz oczywiście dodatkowo zabezpieczać się środkami chemicznymi (sprawdź: globulki, czyli preparaty chemiczne), ale ich skuteczność także jest niska.
 

Tabletka jednoskładnikowa

Tabletka jednoskładnikowa (zawiera wyłącznie progestagen) jest dobrym rozwiązaniem dla mam karmiących piersią. W Polsce jest sprzedawana pod nazwą Cerazette. Taka pigułka powoduje zgęstnienie śluzu szyjkowego, zmniejsza ilość i rozmiar naczyń krwionośnych w śluzówce macicy, przez co zapobiega zapłodnieniu.

Zalety tabletki jednoskładnikowej:
 • niski wskaźnik Pearla (stosuje się go do oceny skuteczności danej metody, podając liczbę zapłodnień na 100) – dla tabletki jednoskładnikowej wynosi 0,5 (czytaj: wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji).
 • jest całkowicie bezpieczna dla dziecka – ilość hormonów przenikająca do krwi jest na tyle znikoma, że pokarm ich nie zawiera
 • nie hamuje laktacji.
Wady tabletki jednoskładnikowej:
 • wymaga żelaznej dyscypliny – trzeba je zażywać codziennie o tej samej godzinie (tolerancja wynosi tylko jedną godzinę w obie strony).
 • skutkami ubocznymi mogą być zaburzenia miesiączkowania, depresja i spadek libido (sprawdź: seks a pigułki) – trzeba wtedy skonsultować się z ginekologiem.
   

Czytaj: prezerwatywa męska rzecz.Doładuj
Przeładuj