GRY
 
 

Karmisz? Też możesz zajść w ciążę!

Antykoncepcja, oczywiście ta dobrze dobrana, pozwala na cieszenie się w pełni seksem. Niedawno urodziłaś i boisz się kolejnej ciąży? Spokojnie. Doktor Jan Dobrowolski, ginekolog położnik podpowiada, jak jej uniknąć.

antykoncepcja po ciąży, seks po ciąży, jak nie zajaść w ciążę
fot. Panthermedia
Antykoncepcja – to temat, który wróci niedługo po porodzie. Bo razem z nim kończy się praca łożyska, które przez wiele miesięcy wytwarzało hormony potrzebne do utrzymania ciąży. To one blokowały comiesięczną owulację. Teraz ich stężenie stopniowo maleje i dopiero po pewnym czasie przysadka mózgowa odbiera sygnał: "Teraz możesz działać". Zaczyna produkować gonadotropiny, które wpływają na dojrzewanie jajeczka.

Kiedy wróci miesiączka po porodzie?

Jajniki mogą wznowić pracę zarówno po sześciu tygodniach, jak i po sześciu miesiącach. Początkowo cykle menstruacyjne są nieregularne, czasami bezowulacyjne (sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny). Krwawienia bywają krótsze lub dłuższe, niekiedy mało wyraźne. Pojawiają się dodatkowo także w połowie cyklu, czego nie było wcześniej. Taka niestabilność może trwać do końca karmienia piersią, bo hormony wytwarzane przez przysadkę odpowiedzialne za laktację wpływają na produkcję hormonów regulujących płodność. U kobiet, które nie karmią naturalnie lub robią to nieregularnie, pierwsze cykle powracają w ciągu trzech miesięcy. U karmiących systematycznie później, bo prolaktyna uniemożliwia produkcję progesteronu i estrogenów w jajnikach.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Czy można zajść w ciążę, gdy karmi się piersią?

Naukowcy opracowali metodę „laktacyjnego braku miesiączek" (LAM). Zgodnie z nią karmienie dziecka wyłącznie piersią, z dużą częstotliwością (minimum sześć razy na dobę, nie rzadziej niż co sześć godzin, 100 minut łącznie) i intensywnie (za każdym razem dziecko ssie efektywnie), może opóźnić owulację nawet o pół roku. Niski wskaźnik zawodności tej metody (tzw. indeks Pearla) wynosi 0,7 proc. – na 1000 kobiet, które stosują ją przez rok, tylko siedem zachodzi w ciążę. Ale te warunki muszą być rygorystycznie spełnione. Dłuższe przerwy, mniej intensywne ssanie, choroby dziecka i mamy (np. przeziębienie!), jej stres, zmiany diety mogą spowodować powrót płodności. Pamiętaj – brak krwawienia nie oznacza braku owulacji!

Zobacz, jak naprawdę wygląda owulacja na filmie

Jak obliczać dni płodne po porodzie?

Po ustabilizowaniu się pracy hormonów przysadki i jajników owulacja zacznie pojawiać się regularnie. Do tego czasu możesz być pewna tylko tego, że jajeczkowanie ma miejsce ok. 14. (+/– 2) dnia przed miesiączką. Nie zawsze wypada to w połowie cyklu (!), bo długość jego pierwszej, przedowulacyjnej części często się zmienia.
Są jednak stałe, pewne zwiastuny jajeczkowania: pojawienie się śluzu lub uczucie wilgotności w pochwie (przez długi czas po porodzie jedyny zauważalny sygnał powrotu płodności) oraz trzydniowy wzrost temperatury (np. z 36,6 do 37,2 °C). Do tego dochodzą indywidualne, dobrze Ci znane objawy, np. uczucie wzdęcia, bolesność podbrzusza.
Jajeczkowanie możesz potwierdzić przy pomocy dostępnych w aptekach testów owulacyjnych (np. Clearplan, Afrodyta) i elektronicznego kalkulatora płodności Persona. Wykrywają one (w próbce porannego moczu) hormony występujące jedynie w dni płodne. To łatwy sposób kontrolowania płodności.

Jak wygląda antykoncepcja po porodzie


Doładuj
Przeładuj