antykoncepcja po ciąży, seks po ciąży, jak nie zajaść w ciążę
fot. Panthermedia

Karmisz? Też możesz zajść w ciążę!

Antykoncepcja, oczywiście ta dobrze dobrana, pozwala na cieszenie się w pełni seksem. Niedawno urodziłaś i boisz się kolejnej ciąży? Spokojnie. Doktor Jan Dobrowolski, ginekolog położnik podpowiada, jak jej uniknąć.
antykoncepcja po ciąży, seks po ciąży, jak nie zajaść w ciążę
fot. Panthermedia
Antykoncepcja – to temat, który wróci niedługo po porodzie. Bo razem z nim kończy się praca łożyska, które przez wiele miesięcy wytwarzało hormony potrzebne do utrzymania ciąży. To one blokowały comiesięczną owulację. Teraz ich stężenie stopniowo maleje i dopiero po pewnym czasie przysadka mózgowa odbiera sygnał: "Teraz możesz działać". Zaczyna produkować gonadotropiny, które wpływają na dojrzewanie jajeczka.

Kiedy wróci miesiączka po porodzie?

Jajniki mogą wznowić pracę zarówno po sześciu tygodniach, jak i po sześciu miesiącach. Początkowo cykle menstruacyjne są nieregularne, czasami bezowulacyjne (sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny). Krwawienia bywają krótsze lub dłuższe, niekiedy mało wyraźne. Pojawiają się dodatkowo także w połowie cyklu, czego nie było wcześniej. Taka niestabilność może trwać do końca karmienia piersią, bo hormony wytwarzane przez przysadkę odpowiedzialne za laktację wpływają na produkcję hormonów regulujących płodność. U kobiet, które nie karmią naturalnie lub robią to nieregularnie, pierwsze cykle powracają w ciągu trzech miesięcy. U karmiących systematycznie później, bo prolaktyna uniemożliwia produkcję progesteronu i estrogenów w jajnikach.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Czy można zajść w ciążę, gdy karmi się piersią?

Naukowcy opracowali metodę „laktacyjnego braku miesiączek" (LAM). Zgodnie z nią karmienie dziecka wyłącznie piersią, z dużą częstotliwością (minimum sześć razy na dobę, nie rzadziej niż co sześć godzin, 100 minut łącznie) i intensywnie (za każdym razem dziecko ssie efektywnie), może opóźnić owulację nawet o pół roku. Niski wskaźnik zawodności tej metody (tzw. indeks Pearla) wynosi 0,7 proc. – na 1000 kobiet, które stosują ją przez rok, tylko siedem zachodzi w ciążę. Ale te warunki muszą być rygorystycznie spełnione. Dłuższe przerwy, mniej intensywne ssanie, choroby dziecka i mamy (np. przeziębienie!), jej stres, zmiany diety mogą spowodować powrót płodności. Pamiętaj – brak krwawienia nie oznacza braku owulacji!

Zobacz, jak naprawdę wygląda owulacja na filmie

Jak obliczać dni płodne po porodzie?

Po ustabilizowaniu się pracy hormonów przysadki i jajników owulacja zacznie pojawiać się regularnie. Do tego czasu możesz być pewna tylko tego, że jajeczkowanie ma miejsce ok. 14. (+/– 2) dnia przed miesiączką. Nie zawsze wypada to w połowie cyklu (!), bo długość jego pierwszej, przedowulacyjnej części często się zmienia.
Są jednak stałe, pewne zwiastuny jajeczkowania: pojawienie się śluzu lub uczucie wilgotności w pochwie (przez długi czas po porodzie jedyny zauważalny sygnał powrotu płodności) oraz trzydniowy wzrost temperatury (np. z 36,6 do 37,2 °C). Do tego dochodzą indywidualne, dobrze Ci znane objawy, np. uczucie wzdęcia, bolesność podbrzusza.
Jajeczkowanie możesz potwierdzić przy pomocy dostępnych w aptekach testów owulacyjnych (np. Clearplan, Afrodyta) i elektronicznego kalkulatora płodności Persona. Wykrywają one (w próbce porannego moczu) hormony występujące jedynie w dni płodne. To łatwy sposób kontrolowania płodności.

Jak wygląda antykoncepcja po porodzie
Jak wybrać metodę antykoncepcyjną po porodzie?

Przede wszystkim poczekaj ze współżyciem do końca połogu. Przedtem pójdź do ginekologa i pomyśl o odpowiednim dla siebie sposobie zapobiegania kolejnej ciąży. Optymalny okres pomiędzy porodem a następnym poczęciem to 18-36 miesięcy.
Możesz zdecydować się na metody naturalne, globulki plemnikobójcze, prezerwatywę lub środki hormonalne. Weź pod uwagę swój stan zdrowia, rodzaj przyjmowanych leków, długość karmienia piersią oraz skutki uboczne różnych metod i przeciwwskazania do ich stosowania. Odpowiednio dobrany sposób zapobiegania ciąży pomoże ci cieszyć się z intymnych chwil z ukochanym.

Dopóki karmisz piersią
W tym czasie możesz brać tylko takie środki, które zawierają progesteron. Najlepiej, by były to minimalne dawki hormonów, bo przenikają one do pokarmu.
  • Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna (np. Cerazette, Azalia, Symonette), cena: ok. 35 zł za 28 tabletek
To tzw. minipigułka – jednoskładnikowa tabletka doustna zawierająca 0,75 mg progesteronu. Powstrzymuje jajeczkowanie i zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, który osłabia ruchliwość plemników. Musi być systematycznie stosowana (każdego dnia jedna pigułka, bez żadnych przerw), bo dzięki temu można utrzymać odpowiednio wysoki poziom hormonów we krwi. Nie powoduje tycia ani pojawienia się owłosienia. Ta forma została przygotowana z myślą o karmiących mamach oraz tych kobietach, które nie mogą przyjmować estrogenów. Minipigułka nie zwiększa ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej. Musisz jednak przyjmować ją o stałej porze. Jeśli spóźnisz się trzy godziny, przez następne osiem dni powinnaś zabezpieczać się przed możliwością zapłodnienia.
  • Antykoncepcyjny zastrzyk z progesteronu Depo-Provera, cena: ok. 40 zł za jedną dawkę
Domięśniowy zastrzyk z progesteronu (0,15 g/ml). Przenika do krwi przez ok. trzy miesiące. Zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graafa i powoduje brak jajeczkowania. Pierwszy zastrzyk podaje się w ciągu pięciu dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym, w ciągu pięciu dni po porodzie (jeśli nie karmisz piersią). Jeżeli zastrzyk spowoduje skutki uboczne (m.in. wzrost wagi, bezsenność, depresję), będą one trwać ok. 12 tygodni.
  • Wkładka domaciczna Mirena, cena: ok. 700 zł plus koszty założenia
Wkładka domaciczna zawierająca progesteron, który uwalnia się w ilości 0,02 mg na dobę. Zakładana jest na ok. pięć lat. Działa miejscowo – bezpośrednio w macicy. Zmniejsza grubość śluzówki i sprawia, że przestaje się ona rozrastać, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Hamuje też ruchliwość plemników i ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Przeznaczona dla mam, które nie planują kolejnej ciąży przez kilka lat. Można ją założyć sześć tygodni po porodzie i podczas karmienia piersią. Niewskazana przy stanach zapalnych dróg rodnych. Założenie wkładki i jej wyjęcie musi odbywać się w gabinecie ginekologa. Wymaga regularnych kontroli: początkowo po sześciu tygodniach.


Ile wiesz o antykoncepcji?


Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy