antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, spirala, wkładka domaciczna, plastry antykoncepcyjne
fot. materiały prasowe

Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji

Czyli cała prawda o niecodziennych metodach antykoncepcji hormonalnej. Dowiedz się, jak działa plaster, wkładka czy zastrzyk antykoncepcyjny. Poznaj wady i zalety różnych metod zapobiegania ciąży.
antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, spirala, wkładka domaciczna, plastry antykoncepcyjne
fot. materiały prasowe
Antykoncepcja na dłużej, to doskonałe rozwiązanie dla współczesnych kobiet. Obowiązki zawodowe, domowe, edukacja i coraz więcej informacji do zapamiętania, które pojawiają się każdego dnia, mogą negatywnie wpływać na pamiętanie o codziennym przyjmowaniu tabletki antykoncepcyjnej. Większość kobiet posiada informacje z mediów lub od koleżanek na temat nowoczesnych, niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej. Kobiety są świadome, 
że wszystkie aktualnie zalecane formy antykoncepcji hormonalnej nie wymagającej codziennego pamiętania, są relatywnie bezpieczne i mają bardzo wysoką skuteczność. Jednak użytkowniczki oprócz bezpieczeństwa i skuteczności oczekują od antykoncepcji także wygody.

Antykoncepcja na dłużej

W odpowiedzi na potrzeby kobiet – które chcą, aby rekomendowana przez ginekologów metoda planowania ciąży była spójna z ich aktywnym stylem życia 
– rozwiązaniem okazały się niecodzienne preparaty hormonalne. Podawane są one w inny sposób niż doustnie i mają dłuższy okres działania, co czyni je wygodniejszymi
z punktu widzenia użytkowniczki.

Komfort oraz skuteczność zastosowania antykoncepcji hormonalnej mają niebagatelny wpływ na decyzję kobiety, o tym, która forma zabezpieczenia będzie dla niej najlepsza. W ostatniej dekadzie pojawiły się w Polsce metody antykoncepcji hormonalnej podawane w inny sposób niż doustnie. Polecane są przede wszystkim kobietom, które nie są zdyscyplinowane i zdarzało im się zapominać o regularnym zażywaniu tabletek hormonalnych lub właśnie rozpoczynają życie seksualne i poszukują oprócz skutecznej 
– wygodnej antykoncepcji na dłużej.

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Ile razy zapomniałaś wziąć pigułkę?

W niecodziennej antykoncepcji (na dłużej) łatwiej o zapewnienie większej skuteczności poprzez trudniejsze popełnienie błędu. Najczęstsze przyczyny błędów popełnianych przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję to:
  • zapominanie 
o codziennym połknięciu pigułki – 46% kobiet
  • jednoczesne stosowanie antybiotykoterapii – 21% kobiet
  • występowanie biegunek oraz wymiotów – 10% kobiet

Metody antykoncepcji na dłużej

Polki mają dostęp do metod niecodziennej antykoncepcji, które z powodzeniem stosowane są wśród kobiet w innych krajach europejskich. Aktualnie wśród niecodziennej antykoncepcji rozróżniamy metodę transdermalną, czyli system przezskórny (antykoncepcja za pośrednictwem aplikacji plastra), metodę dopochwową (dopochwowy pierścień antykoncepcyjny), zastrzyk hormonalny oraz system wewnątrzmaciczny (wkładka domaciczna). Przy doborze każdej metody niecodziennej antykoncepcji wymagana jest konsultacja z lekarzem, który zleci badania hormonalne. Pacjentka natomiast może zasugerować lekarzowi, że prowadzi aktywny styl życia i chciałaby oprócz wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej uzyskać wygodę w jej stosowaniu oraz bezpieczeństwo pod kątem jak najmniejszej liczby skutków ubocznych.

Plaster antykoncepcyjny: wady i zalety

Metoda transdermalna (przezskórna) – plaster antykoncepcyjny jest systemem transdermalnym 
o wymiarach 45 mm x 45 mm w kształcie kwadratu, który składa się z trzech warstw. 
W warstwie wewnętrznej znajduje się substancja klejąca, dzięki której plaster zachowuje prawidłową przyczepność do skóry. Hormony (estrogen i progesteron) są stale uwalniane 
z plastra i po wchłonięciu przez skórę dostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Przy stosowaniu plastra konieczne jest jego naklejanie zawsze tego samego dnia tygodnia. Po trzech tygodniach jego stosowania należy zrobić siedmiodniową przerwę, podczas której nastąpi krwawienie z odstawienia. Jeżeli kobieta chce przesunąć termin miesiączki, zamiast siedmiodniowej przerwy może rozpocząć stosowanie kolejnego opakownia leku i zrobić przerwę, dopiero po kolejnych 3 tygodniach.  

Zalety plastra antykoncepcyjnego: Metoda transdermalna jest prosta w stosowaniu. Hormony przenikają przez skórę 
od razu do krwi dzięki czemu omijają układ pokarmowy. Jest to dobra forma antykoncepcji dla kobiet, które muszą uważać na swoją wątrobę. W przypadku popełnienia błędu 
w stosowaniu metody przez zapomnienie naklejenia nowego plastra „stary” plaster daje 48h dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej. Skuteczność 99%. Wskaźnik Pearla określający skuteczność metody transdermalnej wynosi 0,6-0,9.

Wady plastra antykoncepcyjnego: Antykoncepcja transdermalna zalecana jest kobietom, które ważą do 90 kg. 
Jej skuteczność jest obniżona u kobiet o masie równej i większej niż 90 kg. U niektórych kobiet plaster może podrażniać skórę. Może pojawić się plamienie lub krwawienie w trakcie używania plastra.
Przeczytaj: 10 powodów, by częściej uprawiać seks

Pierścień antykoncepcyjny: wady i zalety

Metoda dopochwowa – pierścień dopochwowy wykonany jest z elastycznego, miękkiego tworzywa w kształcie „bransoletki” o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4mm. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego innowacyjność polega na tym, 
że zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów: progestagenu i estrogenu, które są uwalniane przez cały czas (po umieszczeniu w pochwie) i przenikają do krwioobiegu. Kobieta uczy się jak aplikować pierścień z pomocą lekarza. Pierścień należy spłaszczyć palcami 
i umieścić go w pochwie pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Zakłada się go i usuwa 
w sposób podobny do umieszczania tamponu higienicznego. Po upływie trzech tygodni użytkowniczka samodzielnie usuwa pierścień, a następnie robi siedmiodniową przerwę na krwawienie z odstawienia. Podczas dwudziestu jeden dni, w których pierścień musi znajdować się w pochwie, możliwe jest jego wyjęcie do trzech godzin. W wypadku samoistnego wypadnięcia pierścienia, należy go umyć w zimnej lub letniej wodzie i jak najszybciej założyć ponownie.

Zalety pierścienia antykoncepcyjnego: Ta metoda dopochwowa zawiera najmniejszą ilość estrogenów (15 µg). Mała dawka hormonów powoduje, że kobiety stosujące pierścień nie mają bólów głowy, tkliwości piersi, nudności i nie tyją. Umożliwia dobrą kontrolę cyklu i odpowiednie nawilżenie pochwy. Pierścień jest niewyczuwalny – dobrze tolerowany przez kobiety i akceptowany przez ich partnerów. Stosowany jest raz na miesiąc - to antykoncepcja na dłużej. Dodatkowa ochrona po ewentualnym wypadnięciu pierścienia wynosi 3h. Skuteczność 99%. Wskaźnik Pearla określający skuteczność metody dopochwowej wynosi 0,65.

Wady pierścienia antykoncepcyjnego: Kobiety początkowo muszą nauczyć się właściwej aplikacji pierścienia.

Zastrzyk antykoncepcyjny: wady i zalety

Iniekcja – zastrzyk jest metodą preferowaną przez kobiety, które karmią piersią po szóstym tygodniu po porodzie. Jest to dobra forma antykoncepcji po porodzie dla kobiet, które są obciążone chorobami ogólnoustrojowymi. Podaje się go poprzez iniekcję domięśniową raz na 12 lub 8 tygodni. Po tym czasie podawana jest kolejna dawka. Zastrzyk zawiera dużą dawkę jednego hormonu – progestagenu. Zastrzyk wstrzymuje owulację poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, co w efekcie wpływa na jego nieprzepustowość dla plemników i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Zalety zastrzyku antykoncepcyjnego: Przez cały czas działania zastrzyku kobieta jest praktycznie zabezpieczona w 99%. Stosowany jest raz na trzy miesiące (antykoncepcja na dłużej). Iniekcja zmniejsza objawy przedmiesiączkowe (PMS). 
U kobiet karmiących zastrzyk jest obojętny na skład pokarmu. Wskaźnik Pearla określający skuteczność iniekcji wynosi 0-1.

Wady zastrzyku antykoncepcyjnego: Zastrzyk musi być wykonany przez lekarza lub pielęgniarkę. Efektem iniekcji jest minimum trzymiesięczna niepłodność. Pełna płodność powraca dopiero po kilku miesiącach od zaprzestania przyjmowania zastrzyków. Metoda ta może mieć wpływ na wzrost masy ciała i wahania nastrojów.
Przeczytaj: Jak zwiększyć apetyt na seks

Wkładka antykoncepcyjna: wady i zalety

System wewnątrzmaciczny – wkładka domaciczna często nazywana jest także spiralą. Jest to metoda polecana tym kobietom, które już rodziły i raczej nie planują dzieci oraz tym, które nie chcą lub nie mogą korzystać z metod hormonalnych. Wkładka wykonana jest z polietylenu z dodatkiem srebra lub miedzi. Kształtem przypomina literę T, 
która zawiera zbiorniczek z hormonem progestagenem. Uwalniany hormon doprowadza 
do zagęszczenia śluzu szyjkowego, w efekcie czego nie mogą przez niego przedostać się plemniki. Założenie spirali poprzedzone jest wykonaniem dokładnych badań ginekologicznych. Wkładka jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu miesięcznego. 
W zależności od typu może pełnić swoją funkcję od 3 do 7 lat. Wkładka antykoncepcyjna zakładana jest przez lekarza w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego w momencie, gdy organizm ma podwyższoną odporność na zakażenia, a wejście do macicy jest lekko rozszerzone.

Zalety wkładki antykoncepcyjnej: Zapobiega ciąży nawet do 7 lat. Lekarz może ją usunąć, gdy kobieta chce zajść w ciążę. Zmniejsza krwawienia. Hormon – progestagen działa miejscowo. Wymaga regularnych wizyt u ginekologa po trzech miesiącach od założenia wkładki.

Wady wkładki antykoncepcyjnej: Nie jest zalecana kobietom, które nie rodziły. Zwiększa ryzyko stanów zapalnych pochwy, wymaga regularnych wizyt u lekarza. Zaraz po zamieszczeniu organizm kobiety musi się przyzwyczaić do „obcego ciała”, stąd na początku mogą pojawić się bóle.
Przeczytaj: Jak zapobiec infekcjom intymnym?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy