Antykoncepcja a karmienie piersią. Czy da się jedno z drugim bezpiecznie połączyć?

Karmienia piersią nie można uznać za naturalną metodę antykoncepcji – nawet podczas laktacji można zajść w ciążę. Aby jej zapobiec, należy stosować odpowiednią antykoncepcję o udowodnionej skuteczności – mechaniczną lub hormonalną.

Zobacz inne z serii: Karmienie piersią - dieta, antykoncepcja, itd (13)

Zobacz inne z serii: dr Południewski wyjaśnia [RADY GINEKOLOGA] (3)

Mitem jest, że karmienie piersią chroni przed kolejną ciążą, chociaż płodność jest rzeczywiście w tym okresie obniżona. Już pół roku po porodzie wraca normalny cykl owulacyjny. – Dlatego chcąc uchronić się przed kolejną ciążą, należy stosować antykoncepcję – mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. – Tak naprawdę w okresie laktacji możliwa jest tylko jedna forma zapobiegania ciąży. Oprócz antykoncepcji mechanicznej to stosowanie preparatów zawierających tylko jeden hormon. Progestagen może być przyjmowany przez kobiety w formie pigułek, wkładki wewnątrzmacicznej, czy implantu.
Jak zapewnia ginekolog, metody te są całkowicie bezpieczne podczas karmienia, bo nie wpływają na jakość i ilość mleka karmiącej mamy.

Tabletki antykoncepcyjne dla karmiących

Są to jednoskładnikowe antykoncepcyjne tabletki hormonalne – w składzie mają tylko progestagen (nie zawierają estrogenu). Stosować je można od 6 tygodnia po porodzie. Nie mają wpływu na jakość mleka ani na zdrowie dziecka. Poleca się je nie tylko matkom karmiącym, ale również paniom z epilepsją, migrenami i tym, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogeny. Tabletki zażywa się bez przerwy. Skuteczne stają się po tygodniu od rozpoczęcia ich przyjmowania.

Zastrzyk hormonalny (np. Depo-Provera)

Zawiera tylko progestagen. Zabezpiecza na okres około trzech miesięcy, po czym należy przyjąć kolejną dawkę leku. Zastrzyk wykonuje się w pierwszych 5 dniach cyklu. Jeśli kobieta nie karmi, może przyjąć zastrzyk już 5 dni po porodzie, a jeżeli jest karmiąca, to dopiero po upływie 6 tygodni od porodu. Wadą tej metody jest to, że jeśli w wyniku działania progestagenu kobieta będzie się źle czuła, to i tak będzie musiała odczekać na poprawę samopoczucia aż do momentu, gdy zastrzyk przestanie działać, czyli nawet trzy miesiące.

Wkładka domaciczna a karmienie piersią

Można ją stosować po 6. tygodniu od porodu. Jest to przedmiot w kształcie litery T wykonany z miedzi lub plastiku. Uznawana jest za skuteczną metodę antykoncepcji i bezpieczną w okresie laktacji. Wkładkę zakłada się na 3-5 lat. Niektóre wkładki domaciczne dodatkowo uwalniają hormon: progesteron, który dodatkowo zabezpiecza przed ciążą.

Implant antykoncepcyjny

To niewielki, elastyczny pręcik o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Wszczepia się go pod skórę. Uwalnia progestagen. Czas działania implantu wynosi ok. 6 miesięcy.

Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone).

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy