aparat fotograficzny dla dzieci
fot. Adobe Stock

Aparat fotograficzny dla dzieci - jaki wybrać, modele i ceny

Mamo, chcę sam robić zdjęcia - słyszysz od swojego malucha. Dlaczego nie, to może być początek wspaniałej pasji. Jednak zanim kupisz aparat fotograficzny, zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę.
Agnieszka Majchrzak
aparat fotograficzny dla dzieci
fot. Adobe Stock
Robienie zdjęć może być bardzo atrakcyjne dla dzieci. Rozbudza ciekawość świata oraz kreatywność. Dla jednych maluchów może to być tylko zabawa, naśladowanie dorosłych, dla innych zapowiedź czegoś więcej, a może nawet zajęcia się w przyszłości fotografią. Powierzenie własnego aparatu dziecku to duże ryzyko. Lepiej, jeżeli posiada swój własny sprzęt. Wybierając aparat fotograficzny dla dziecka, musisz rozpatrzyć kilka spraw. Podpowiadamy, co jest ważne.

Spis treści:

Aparat fotograficzny dla dziecka - odpowiedni do wieku

Wybierając model aparatu rozważ:
 • wiek dziecka,
 • sprawność jego rączek,
 • stopnień obeznania z techniką,
 • czy dziecko umie szanować zabawki,
 • parametry aparatu,
 • budżet, jaki chcesz na to przeznaczyć.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Aparat fotograficzny - kryteria wyboru

Wybierając aparat fotograficzny dla dziecka, weź pod uwagę:
 • rozmiar aparatu - warto kupić aparat o kompaktowych rozmiarach, który nie sprawi kłopotu w obsłudze, najlepiej, gdy waga aparatu nie przekracza 200 gramów, a urządzenie bez problemu mieści się w torbie, plecaku lub kieszeni,
 • stabilizację obrazu - zapobiega powstaniu rozmazanych zdjęć, pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu,
 • odporną obudowę - są aparaty fotograficzne odporne na upadki z dużych wysokości, zalanie wodą, pył, piasek, a także bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury,
 • automatyczne tryby pracy - wybór automatycznych ustawień powinien być prosty i intuicyjny, a ich oznaczenia czytelne,
 • obiektyw szerokokątny - pozwoli dziecku więcej uchwycić na zdjęciu,
 • kolor i design - kolorowe aparaty z bohaterami z bajek mogą mieć znacznie gorsze możliwości techniczne niż przeciętna kamera w smartfonie.
Jeżeli dziecko interesuje się przyrodą, warto zainwestować w sprzęt z dużym zoomem oraz ruchomym monitorem, który ułatwi fotografowanie w nietypowych pozycjach.

Aparat fotograficzny dla małych dzieci

Dla małych dzieci, w wieku 3-4 lata można wybrać kolorowy aparat cyfrowy z nadrukami przedstawiającymi ulubionych bohaterów kreskówek. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu sprzęt nie ma wysokich parametrów technicznych. Posiada:
 • niewielką rozdzielczość 1-2 Mpix,
 • niskiej jakości podgląd na niewielkim ekranie LCD,
 • wyłącznie zoom cyfrowy,
 • ostrość ustawioną na stałe (fixed focus).
 

Kieszonkowy aparat kompaktowy

To prosty w obsłudze sprzęt. Posiada:
 • automatyczne tryby - bez potrzeby regulacji różnych parametrów pozwala zrobić dobrej jakości zdjęcia,
 • funkcję wykrywania twarzy - ułatwia dziecku portretowanie np. rodziny czy innych dzieci,
 • szeroki kąt obiektywu - w ten sposób dziecko więcej uchwyci w kadrze,
 • funkcję stabilizacji obrazu,
 • niektóre cyfrówki mają dodatkowo wzmocnioną i uszczelnioną obudowę, dzięki czemu nie zaszkodzi im upadek lub kąpiel w wannie.

Dzieciom spodobają się również wszelkiego rodzaju wbudowane filtry, które dają ciekawe efekty. Niektóre aparaty mają dotykowe ekrany, nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla najmłodszych, bo monitor szybko będzie zabrudzony.
 

Zobacz aparaty cyfrowe dostępne obecnie w sprzedaży, w dobrej cenie:

Aparat Instax - natychmiastowy efekt

To bardzo atrakcyjny dla dziecka aparat, gdyż od razu wywołuje odbitki zdjęcia. Fotografia jest drukowana prosto z aparatu, od razu po jej zrobieniu. Instax korzysta ze specjalnych wkładów, które pozwalają od razu naświetlić odbitkę.
 

Myślisz o kupieniu dziecku takiego aparatu? Oto kilka ich propozycji:

Aparat lustrzanka

Lustrzanka z długim, wymiennym obiektywem nie nadaje się na pierwszy aparat dla dziecka i tych najmłodszych. To aparat z wymienną optyką, co oznacza, że przy nieumiejętnej obsłudze do wnętrza korpusu łatwo mogą dostać się zanieczyszczenia, a matryca może ulec nawet uszkodzeniu.

Zakup karty pamięci

Najlepiej kupić ją razem z aparatem. Kosztuje kilkanaście złotych (nośnik o pojemności 8 GB). W przypadku aparatów do fotografii natychmiastowej konieczny jest zakup odpowiednich wkładów z papierem fotograficznym. Warto również pomyśleć o zakupie etui na aparat lub niewielkiej torbie fotograficznej. Bardzo przydatnym gadżetem fotograficznym jest także statyw.

Aparat fotograficzny - cena

Obecnie aparat fotograficzny to stosunkowo niewielki wydatek (w porównaniu z profesjonalnym sprzętem). Nie powinien być zbyt drogi, aby nie narażać dziecka na stres związany z jego uszkodzeniem lub zgubieniem. Zabawkowe aparaty w zależności od stopnia zaawansowania kosztują 80-300 złotych. Aparaty Instax są dostępne w cenach 300-500 złotych, natomiast wkłady do nich można kupić za ok. 30-35 złotych (10 sztuk).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy