Rodzice apelują do premiera o zniesienie zakazu przemieszczania się dzieci bez opiekuna do godz. 16 w ferie
fot. AdobeStock

Apel rodziców i psychologów do premiera o zniesienie ograniczenia w przemieszczaniu się uczniów w ferie

Tegoroczne ferie zimowe będą zupełnie inne niż dotychczasowe. Z powodu pandemii zamknięte są stoki narciarskie, a nawet kina czy lodowiska, w dodatku rząd utrzymał zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży w godz. 8-16 bez opieki osób dorosłych. Rodzice próbują walczyć o zniesienie przynajmniej tego ostatniego.
Milena Oszczepalińska
Rodzice apelują do premiera o zniesienie zakazu przemieszczania się dzieci bez opiekuna do godz. 16 w ferie
fot. AdobeStock
Zgodnie z zapowiedzią rządu zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży w godz. 8-16 w dni powszednie bez opieki dorosłych zostanie utrzymany nawet w trakcie ferii zimowych. Ograniczenie to zostało wprowadzone w momencie, gdy szkoły przeszły na tryb nauczania zdalnego, by wymusić na uczniach obecność na lekcjach online. Wydaje się natomiast, że nie ma sensownej podstawy do tego, by w ferie również ono obowiązywało. Zaniepokojeni decyzją rządu są nie tylko rodzice, lecz także psychologowie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała petycję z apelem do premiera o zniesienie zakazu.

Uczniowie będą musieli spędzić większą część ferii w domach?

W wyniku rządowych obostrzeń nałożonych w związku z obecną sytuacją epidemiczną uczniowie będą mieli niewiele możliwości do aktywnego wypoczynku w trakcie zbliżających się ferii zimowych. Niestety również na zwykły spacer z przyjaciółmi nie będzie można się wybrać w godz. 8-16, ponieważ w tym czasie dzieci i młodzież do lat 16 może poruszać się po mieście wyłącznie w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego. To ograniczenie powoduje, że samodzielnie uczniowie będą mogli wychodzić na dwór dopiero po 16, gdy za oknem jest już ciemno, czyli mniej bezpiecznie.

Petycja FDDS do premiera w sprawie umożliwienia dzieciom spędzania czasu w ciągu dnia na dworze

Rodzice nie chcą godzić się na to ograniczenie, dlatego wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie dziwnego zakazu. Petycja FDDS do Premiera RP o zapewnienie dzieciom możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu w czasie ferii szkolnych znajduje się na stronie fundacji.

Budowanie odporności to także dbanie o zdrowie psychiczne

Eksperci, w tym psychologowie, podkreślają, że zamknięcie dzieci w domach może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Aby organizm był silny do walki z wirusami, musi być też w dobrej kondycji psychicznej, a siedzenie w domu, w izolacji od rówieśników, na pewno temu nie sprzyja. W dodatku dzieci w domach z nudów spędzają wiele godzin przed monitorami komputerów lub telewizorów, co ma niekorzystny wpływ choćby na wzrok czy postawę ciała.

Chcesz podpisać petycję FDDS do premiera? Kliknij tutaj.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy