Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
fot. Fotolia

Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego

Appendektomia - na czym polega ten zabieg? Czy jest to operacja, do której należy się jakoś przygotować? Jak długo po zabiegu chory musi pozostać w szpitalu? Dowiedz się!
Milena Oszczepalińska
Appendektomia, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego
fot. Fotolia
Appendektomia to medyczna nazwa zbiegu chirurgicznego, który wykonuje się, gdy dochodzi do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób jest on wykonywany.

Spis treści:

Appendektomia - jak przebiega?
Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy
Blizna po appendektomii. Jak o nią dbać?
Blizna po appendektomii. Jak się jej pozbyć?
Appendetomia a ciąża. Czy można poddać się operacji?

Appendektomia - jak przebiega?

Appendektomię, czyli zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego, można wykonać na trzy różne sposoby.
 • Pierwszy sposób to wykonanie klasycznego cięcia na brzuchu.
 • Drugi to laparoskopowe usunięcie wyrostka robaczkowego, czyli wprowadzenie trokara (lub kilku) w celu wytworzenia kanału do jamy brzusznej.
 • Trzeci sposób polega na wyłonieniu wyrostka przez pępek.
Pierwsza metoda zostawia największą bliznę na ciele, natomiast trzecia jest pod tym względem najlepsza, nie zostawia żadnej blizny.

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego trwa zwykle od kilkunastu minut do 1,5 godziny, w zależności od:
 • metody, jaką się wybierze,
 • wagi chorego,
 • wielkości i położenia wyrostka,
 • kompetencji lekarza przeprowadzającego zabieg.
Po operacji wyrostka robaczkowego należy przebywać w szpitalu jeszcze przez ok. 4 dni, a pierwsze kilka, kilkanaście godzin tuż po zabiegu pacjent musi spędzić w pozycji leżącej. 
 
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo charakterystyczne, objawów nie da się przeoczyć. Pierwszym, najbardziej typowym objawem jest ostry, przeszywający ból w boku, dokładnie w prawej dolnej części brzucha. Towarzyszy temu pogorszenie samopoczucia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, kwalifikujące się do niezwłocznej operacji, charakteryzuje się dodatkowo pojawieniem się: 
 • nudności,
 • wymiotów,
 • przyspieszonego tętna,
 • gorączki,
 • zaparć,
 • biegunki.
Z ostrym zapaleniem wyrostka należy pojawić się jak najszybciej na ostrym dyżurze w szpitalu, żeby nie dopuścić do zapalenia otrzewnej. W przeciwnym razie istnieje nawet bezpośrednie zagrożenie życia chorego. Nieusunięcie wyrostka robaczkowego może skutkować śmiercią. 

Blizna po appendektomii - jak o nią dbać?

Jeśli brzuch był nacinany, chory musi szczególnie uważać, by nie doszło do zakażenia gojącej się rany pooperacyjnej. Kiedy rana się zagoi, pozostanie po niej ślad w postaci blizny. Na początku będzie ona czerwona, ale z czasem zacznie blednąć.

Z reguły nie ma potrzeby jakoś szczególnie dbać o bliznę. Jeśli jest ona płaska, nic nie trzeba z nią robić. Jeśli natomiast wystaje ponad poziom skóry, jest zgrubiała, można smarować ją żelem silikonowym. Takie żele dostępne są w aptekach.

Może się też zdarzyć, że z blizny zacznie wyciekać ropa. Wówczas należy skontaktować się z chirurgiem wykonującym zabieg appendektomii i zastosować do jego zaleceń. Prawdopodobnie trzeba będzie wykonać kontrolne badanie USG. Być może lekarz przepisze też antybiotyk.

Blizna po appendektomii - jak się jej pozbyć?

Ślad po operacji wyrostka jest pewnym defektem kosmetycznym, ale można sobie z nim poradzić. W celu usunięcia blizny po zabiegu appendektomii należy zgłosić się do chirurga plastycznego. W zależności od stanu blizny, lekarz wybierze najwłaściwszą metodę jej usunięcia – chirurgicznie lub laserowo.

Czy można usunąć wyrostek robaczkowy w ciąży?

Ponieważ ostre zapalenie wyrostka robaczkowego koniecznie należy usunąć jak najszybciej, może też się zdarzyć sytuacja, że będzie to akurat podczas ciąży kobiety. W zależności od tego, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, wyrostek robaczkowy wycina się laparoskopowo (maksymalnie do ok. 26 tygodnia ciąży) lub tradycyjnie przez otwarcie jamy brzusznej w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy