GRY
 
 

Farmaceuta odmówił antykoncepcji matce trójki dzieci! Czy to zgodne z prawem?

Czy zdarzyło się, że w aptece odmówiono wam sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych? Okazuje się, że powoływanie się farmaceutów na klauzulę sumienia jest nie do końca zgodne z prawem! Co na to Główny Inspektorat Farmaceutyczny?

apteki-pro-life-nie-sprzedaja-pigulek-ani-prezerwatyw
fot. Fotolia
Jedna z facebookowiczek udostępniła post, w którym relacjonuje swoją wizytę w aptece w Grodzisku Mazowieckim. Udała się do niej, żeby zrealizować, jak zwykle, receptę na pigułki antykoncepcyjne. Jakież było jej zdumienie, kiedy okazało się, że niestety nie kupi w tej aptece tych środków. Pani Agnieszka, którą zszokowała ta sprawa, jest prywatnie mamą trójki dzieci.

Niezbyt miła rozmowa przy okienku aptecznym

Rozmowa przy aptecznym okienku, wyglądała tak:

"- Niestety tej recepty u nas Pani nie zrealizuje! (W tonie kategorycznym)
- Dlaczego? (W klimacie autentycznej szczerej naiwności)
- My nie sprzedajemy środków antykoncepcyjnych! (W tonie rzeczowego wyjaśnienia)
- Serio? Nie mogę w to uwierzyć! (Szczerze oburzona już chcę oblać witrynę czarną farbą)
- No cóż, klauzula sumienia. (W tonie tryumfu)."

 
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Apteki "pro-life" nie sprzedają nawet prezerwatyw

Nie wiadomo ile takich aptek, nazywanych "pro-life" działa w Polsce, nikt nie chce ujawniać informacji. Podobno 15 % farmaceutów w Polsce nie chce sprzedawać środków antykoncepcyjnych. Jak tłumaczy Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski (zrzeszającego ok. 200 osób) w wypowiedzi dla trójmiasto.wyborcza.pl jeśli chodzi o leczenie środkami wykorzystywanymi również jako antykoncepcyjne, wystarczy, że pacjentka zaznaczy, iż w takim właśnie celu go potrzebuje. Wówczas farmaceuta go sprowadzi.

Powoływanie się na klauzulę sumienia niezgodne z prawem

Powoływanie się na klauzulę sumienia przez farmaceutów niestety nie ma żadnej podstawy prawnej, bo w ustawie o prawie farmaceutycznym nie ma po prostu takiego zapisu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski wskazuje w to miejsce zapis konstytucji, który gwarantuje wolność sumienia i religii każdemu obywatelowi.
Portal Prawoamedycyna.pl podaje, że: "Zgodnie z prawem farmaceutycznym, apteki są zobowiązane do posiadania produktów leczniczych (w tym tabletek antykoncepcyjnych) i wyrobów medycznych (w tym prezerwatyw) w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb miejscowej ludności. Obowiązek ten obciąża przede wszystkim kierownika apteki. Jeżeli w aptece zabraknie danego produktu, jest ona zobowiązana zapewnić pacjentowi jego nabycie w terminie z nim uzgodnionym (musi zatem zamówić produkt)."

Można sądzić się z apteką o odszkodowanie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny również stwierdza, że to niezgodne z prawem i dodaje, że apteka musi dostarczyć pacjentowi wszystkie leki, które są zarejestrowane w Polsce. Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego również zainteresowało się tą sprawą - pomoże każdemu i zachęca wszystkich, którzy spotkali się z odmową sprzedaży środków antykoncepcyjnych do występowania na drogę cywilną do sądu powszechnego z roszczeniem o odszkodowanie. Aptece może grozić nawet utrata koncesji – jak podaje Maga Łucjan w materiale dla Faktów TVN.
 
W dużym mieście to raczej nie problem, aptek jest dużo, można iść do innej, ale w małych miasteczkach i na wsi? Co myślicie o działalności aptek pro-life i wolności sumienia farmaceutów?
 
Źródło: trójmiasto.wyborcza.pl, TVN24.pl, Fakty TVN, facebook.com, prawoamedycyna.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami