Arbuz
fot. Fotolia

Czy karmiąca mama może jeść arbuzy?

Arbuzy są polecane dla mężczyzn zamiast... viagry. Ale czy mają jakiekolwiek wartości odżywcze, żeby można te owoce polecić mamie karmiącej piersią?
Katarzyna Pinkosz
Arbuz
fot. Fotolia
Arbuz w 92 proc. składa się z wody, dlatego tak świetnie gasi pragnienie. Kiedyś był uważany niemal za owoc bezwartościowy, gdyż rzeczywiście zawiera niezbyt wiele witamin i składników mineralnych. Ale arbuzy są cenione za inne właściwości.

Właściwości zdrowotne arbuza

Poprawia przemianę materii, wspomaga pracę serca i układu krążenia, działa moczopędnie, dlatego jest palecany przy infekcjach dróg moczowych.
Największym bogactwem arbuzów są jednak przeciwutleniacze, takie jak likopen, betakaroten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna, które pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Arbuzy obniżają też ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Zawarty w arbuzie likopen hamuje ilość wolnych rodników, zmniejsza więc ryzyko wystąpienia nowotworów. 100 g arbuza zawiera dwa razy więcej likopenu niż pomidory. Bogactwem arbuza jest też potas obniżający ciśnienie krwi oraz magnez korzystnie działający na układ nerwowy.
Obecna w arbuzach cytrulina przekształca się w L-argininę -  aminokwas, który podnosi poziom tlenku azotu, który jest ważny w zapobieganiu miażdżycy.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Arbuzy a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią mogą jeść arbuzy. Jedynym ograniczeniem jest zagrożenie cukrzycą lub już zdiagnozowana cukrzyca - ze względu na wysoką zawartość cukru w tych owocach.

Jak jeść arbuzy

Są dostępne przez cały rok, jednak najlepszy sezon do okres od czerwca do września - wtedy warto je kupować.
Arbuzy można jeść samodzielnie, nadają się też do sałatek, mięsa, można z nich przygotowywać soki i koktajle.

Czytaj też: Arbuzy zamiast viagry
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy