GRY
 
 

Z archiwum X, czyli jak przechowywać zdjęcia rodzinne?

Jeżeli codziennie robiłbyś dziecku tylko 3 zdjęcia, to po roku miałbyś ich już 1000 – a przecież na trzech dziennie na pewno się nie skończy. Jak je porządkować i przechowywać?

Archiwizowanie zdjęć
fot. Fotolia
Przechowywanie zdjęć nie jest łatwym zadaniem. Jasne, można co kilka dni zrzucać je po prostu na dysk, ale to jak z ubraniami: kiedy wszystkie będziemy rzucać na jedną stertę, to będzie nam trudno znaleźć to, o które nam chodziło. Poza tym tak to już z dyskami jest, że padają i głupio byłoby po kilku latach stracić wszystkie zdjęcia z pierwszych lat życia dziecka. Więc po pierwsze: te najlepsze, najładniejsze, wyjątkowe zdjęcia drukujemy. Albumy wracają do łask – i to nie tylko dlatego, że przyjemnie się je ogląda, lecz także dlatego, że nie ma trwalszego nośnika danych niż papier. Możesz drukować same zdjęcia albo poprzez internetową drukarnię (np. Fotoradocha.pl, Qprint.com.pl) stworzyć własną fotoksiążkę, z wybraną przez siebie okładką, kolorami, tytułem itd.

Druk przeznaczony jest jednak tylko dla wybranych zdjęć. A gdzie podziać całą resztę? Przemyśl trzy opcje:

1. Przechowywanie zdjęć na dysku i nośnikach

 • Optyczne nośniki czyli płyty CD, DVD i Blue-ray. Są tanie i dostępne, ale legendy o ich kilkudziesięcioletniej trwałości są mocno przesadzone. Eksperymenty pokazały, że dobrej jakości płyta CD, niezarysowana i przechowywana w optymalnych warunkach (ustawiona pionowo, w suchej, zamkniętej szafce) już po 15 latach może nie nadawać się do użytku. Te gorszej jakości nieraz wytrzymują tylko… rok albo krócej.
   
 • Zewnętrzny dysk twardy. Jego plusem będzie pojemność i wygoda w używaniu. Dysk łatwo podłączyć nie tylko do domowego komputera, lecz także laptopa cioci czy nowego telewizora babci. Nie trzeba dodatkowego oprogramowania, wystarczy wejście USB albo Wi-Fi. Z drugiej strony dyski łatwo padają – bo ktoś je zaleje czy niechcący upuści na podłogę – a odzyskiwanie z nich danych jest drogie i trudne.
Uwaga! W zarządzaniu zdjęciami zapisanymi w komputerze pomogą profesjonalne aplikacje, np. Adobe Lightroom czy Aperture (dostępna na Mac). Umożliwiają np. dodawanie do zdjęć tagów albo ocen, dzięki czemu nawet po kilku latach można łatwo dotrzeć do poszczególnych fotek.
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

2. Przechowywanie zdjęć w sieci

Alternatywą dla zewnętrznych dysków będą sieciowe narzędzia:
 • Google Drive. Jeżeli masz konto na Gmailu, masz też możliwość przechowywania danych na googlowym serwerze Drive. To wygodne – możesz zajrzeć do nich wszędzie tam, gdzie masz dostęp do komputera i internetu.
   
 • Dropbox. Jeżeli natomiast nie masz Gmaila, możesz skorzystać z miejsca na Dropboxie. Aby mieć do niego dostęp, wystarczy ściągnąć darmowy program.
   
 • Flickr Oferuje nie tylko sporo miejsca na twoje zdjęcia, leczy także możliwość tagowania zdjęć, dodawania komentarzy i geotagowania, czyli zaznaczania na mapie, gdzie fotka została zrobiona.
   
 • Picasa To kolejne narzędzie Googla, w odróżnieniu od Drive'a przeznaczone już tylko do przechowywania i podstawowej obróbki zdjęć (możemy je przyciąć, usunąć efekt czerwonych oczy, poprawić kolory i oznaczyć najlepsze ujęcia).

3. Zdjęcia w internecie

Jeżeli chcemy nie tylko przechowywać zdjęcia, ale też dzielić się nimi z innymi, z pomocą nam przyjdą:
 • Blogi. Idealne do prezentowania zdjęć będą serwisy: Tumblr (czyli platforma mikroblogowa, na której oprócz zdjęć można zamieszczać także krótkie opisy i filmiki), Pinterest (to wirtualna tablica korkowa, na której przypinasz zdjęcia) oraz Instagram (dzięki dostępnym tam filtrom nawet zwykłe zdjęcie będzie wyglądało wyjątkowo).
   
 • Aplikacje W Stanach ogromną popularnością cieszy się aplikacja Snapchat (dostępna na Androida i iPhone'a). To idealna propozycja dla rodziców, którzy nie chcą, aby zdjęcia ich dziecka były przechowywane przez inne osoby. Wysyłane przez Snapchat zdjęcia czy krótkie filmiki nie są zapisywane na telefonie czy innym urządzeniu mobilnym odbiorcy, ale znikają na zawsze maksymalnie po 10 sekundach od odtworzenia.
Doładuj
Przeładuj