Hein Koh
fot. Instagram/@hein_koh

My, matki, musimy być pomysłowe, by przetrwać!

Bez sprytu i pomysłowych trików przetrwanie pierwszych lat macierzyństwa nie byłoby możliwe. Wie o tym każda mama! A ta pokazuje, że kreatywność i wielozadaniowość to bułka z masłem.
Karolina Stępniewska
Hein Koh
fot. Instagram/@hein_koh

Kiedy artystka Marina Abramovic przyznała w wywiadzie, że miała 3 aborcje, żeby nie poświęcać swojego talentu na ołtarzu macierzyństwa, inna artystka postanowiła zabrać głos. Hein Koh, mieszkająca w Nowym Jorku rzeźbiarka, zamieściła na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, na którym karmi piersią swoje 5-tygodniowe bliźnięta, pracując jednocześnie na komputerze. 

Udowodniła tym samym, że matki są superbohaterkami i mistrzyniami wielozadaniowości, a nasza pomysłowość pozwala nam nie tylko opiekować się dziećmi, ale też nie zaniedbywać własnych pasji i spraw. Hein napisała pod zdjęciem, że pomimo braku snu i częstego karmienia (co 2-3 godziny, przez całą dobę, po 45 minut), wciąż udawało jej się kończyć swoje projekty. Odniosła się też do słów Abramovic, która uważa, że posiadanie dzieci przeszkadza twórczości. Odpowiedź Koh jest tak uniwersalna, że może się pod nią podpisać każda z nas!  "Marina zna tylko swoje doświadczenia i być może to jest prawdą w jej przypadku, ale nie jest to ani wspólne doświadczenie innych kobiet, ani prawda. Zostanie matką (i to bliźniąt!) mnie osobiście pozwoliło stać się lepszą artystką – nauczyłam się być bardzo wydajna, oceniać, co jest ważne i nie przejmować się resztą i stałam się mistrzynią wielozadaniowości! Nauczyłam się funkcjonować (nawet, jeśli ledwo, ledwo) prawie bez snu i z tego chaosu, szaleństwa, a czasem nawet męki, strumień nowych emocji wdarł się do moich prac, czyniąc je bardziej interesującymi".

Dalej pisze o doświadczeniach rodziców i wyzwaniach, którym muszą stawić czoła: "Nie twierdzę, że rodzice-artyści są lepszymi artystami niż ci, którzy nie mają dzieci. Uważam tylko, że rodzicielstwo jest takim samym wyzwaniem jak każde inne, które stawia przed nami życie – zdecydowanie największym w moim życiu do tej pory – i jeśli stawisz mu czoła i znajdziesz pomysłowe rozwiązania, może cię to udoskonalić. To ważne, żeby myśleć o tym, jak takie wyzwania mogą pomóc ci pójść naprzód, zamiast cię ograniczać".

Internauci zachwycili się słowami Koh nazywając ją superbohaterką i mamą-szefową. Podzielam ten podziw – pomysłowość to podstawa w wychowywaniu dzieci! Weźmy na przykład mój poranek: moje dziecko zapomniało swojego ukochanego pluszaka w domu, wybierając się na zajęcia wakacyjne w przedszkolu. Wiedziałam, że będzie z tego afera. Zadzwoniłam szybko do odprowadzającego je taty, który od razu poinformował mnie, że dziecko już to odkryło, siedzi na podłodze i płacze. Co robić? Pędzić z królikiem do przedszkola, ryzykując spóźnienie? Poza tym czy to wychowawcze? Powiedziałam więc dziecku przez telefon, że zabieram pluszaka na wycieczkę do pracy – pojedzie metrem, zwiedzi centrum Warszawy, a potem opowie nam swoje przygody. Bingo! Dziecko szczęśliwe, my ocaleni, katastrofa oddalona. Też jestem superbohaterką – tak jak i każda z was, drogie mamy! 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy