aspirator do noska w użyciu - niemowlę się śmieje
fot. AdobeStock

Aspiratory do noska dla dzieci - który najlepszy?

Aspirator to urządzenie do usuwania wydzieliny z nosa. Jaki będzie najlepszy dla twojego dziecka? Frida czy Sopelek? Gruszka czy elektryczny? Z ustnikiem czy podłączany do odkurzacza? Sprawdź koniecznie!
Weronika Zagojska
aspirator do noska w użyciu - niemowlę się śmieje
fot. AdobeStock
Do czego służy aspirator i dlaczego jest taki przydatny? To urządzenie odsysa wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i udrażnia nos. Dzięki temu, niemowlę i małe dziecko może swobodniej oddychać i szybciej przejdzie infekcję, bez niepotrzebnych powikłań, np. zapalenia ucha. Niemowlęta oddychają przez nos i nie umieją jeszcze wydmuchać zalegającej wydzieliny, więc każda niedrożność powoduje poważne problemy, zaburza także sen czy przyjmowanie pokarmu.

Czyszczenie noska

Drogi oddechowe u niemowląt są jeszcze mało rozwinięte i łatwo o rozprzestrzenienie się infekcji. U małych dzieci powyżej 1. roku jest bardzo podobnie. Maluch może już trochę wydmuchiwać nosek, ale nadal nie wszystko może znaleźć się na chusteczce. Czasami dzieci po prostu trudno nakłonić do regularnego oczyszczania nosa. Warto więc je przyzwyczajać już od niemowlęctwa do takiej rutyny! Dłubanie czasami może skończyć się krwotokiem, więc nigdy nie jest zalecanym wyjściem. Poza tym u takich maluchów niewskazane są leki obkurczające śluzówkę i wpływające na jej prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego trzeba naszym dzieciom pomóc i działać zawczasu. To łatwe przy pomocy aspiratora. Prawidłowo używany jest nieinwazyjny i bezpieczny.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Typy aspiratorów do nosa

Na rynku mamy dostępnych kilka typów urządzeń odsysających wydzielinę z nosa.
Możemy je podzielić na:
  • aspiratory z ustnikami - siłą ssącą jest siła płuc (wdechu) rodzica,
  • aspiratory podłączane do odkurzacza - siłą ssącą jest moc odkurzacza,
  • aspiratory elektryczne - siła ssąca jest napędzana prądem,
  • aspiratory tzw. gruszki - siła ssącą ssącą jest napędzana ściśnięciem gumowego pojemniczka.

Odsysacze z ustnikami to dość proste urządzenia. Mają zazwyczaj wężyk i dwie końcówki. Jedną przykłada się do noska, drugą do ust i przy pomocy wdechu wyciąga zalegającą wydzielinę w nosku. Czy to higieniczne? Dzięki filtrom powinno być bezpieczne. Minusem jest stosunkowo mała siła ssąca, co powoduje, że nie zawsze udaje się wszystko usunąć. Inni uważają, że to plus - nie można przesadzić, a użycie zbyt dużej mocy może być zwyczajnie niebezpieczne dla dziecka. Druga rzecz - trzeba taki aspirator utrzymywać w sterylnej czystości, a to bywa trudne.

Aspiratory podłączane do odkurzacza na pierwszy rzut oka napawają przerażeniem. Jednak zwykle nie wiemy jak działają. Mają komorę redukującą, która powoduje, że ssanie odkurzacza domowego jest odpowiednie. Słabsze. Wydzielina zbiera się w zbiorniczku, a podczas aspiracji nie czujemy nic nieprzyjemnego. Minusem jest hałas (może budzić dziecko) i to, że nie zawsze można korzystać z niego w podróży.
Trzeci rodzaj to urządzenia elektryczne. Są droższe. Są ciche i o większej mocy (jednak jeśli zasilane bateriami to nie zawsze skutecznej). Wyglądają trochę jak elektroniczne termometry. Czasami wymagają kupowania wkładów wymiennych, co generuje dodatkowe koszty. Najlepiej, żeby były znanej, godnej zaufania firmy i miały odpowiednie rekomendacje.
Uwaga najważniejsze!
Aspirator musi mieć atesty, które dają pewność, że nie zawiera toksycznych substancji.
Powinien być zarejestrowanym wyrobem medycznym (wiarygodność!)
I powinny go zalecać znane placówki medyczne, np. Centrum Zdrowia Dziecka.
Który aspirator jest w takim razie najlepszy? Może zwykła gumowa gruszka znana już za czasów naszych babć? Gruszka to gumowy pojemniczek z plastikową końcówką do noska. Naciskamy wkładając i puszczamy jak już przyłożymy do dziurki. Powiem tak, wypróbowałam wszystkie. U najmłodszych maluszków - niemowląt, warto najpierw spróbować takiej gruszki. Jeśli na tyle skutecznie oczyści nosek, że maluch zaśnie i szybko pozbędzie się kataru. Tak trzymać. Jeśli nie, dopiero wtedy spróbować czegoś o większej mocy ssącej. Te z ustnikami, które przykładamy do ust i odkurzacza, też się sprawdzają, ale rzeczywiście trudno je się dobrze czyści. Elektryczne to kwestia wydania większej kwoty, choć chyba bywają najbardziej praktyczne. Idealny aspirator powinien być łatwy w czyszczeniu, cichy i jego moc powinna być dostosowana do wieku dziecka. Oczywiście jednocześnie uczymy malucha prawidłowej higieny i samodzielnego oczyszczania noska!

Który aspirator jest twoim zdaniem najlepszy? Który wybierzesz dla własnego dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy