Zespół Reya
fot. Adobe Stock

Zespół Reye'a. Sprawdź, dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny

Zespół Reye'a mogą wywołać leki z kwasem acetylosalicylowym. Choroba dotyka najczęściej dzieci i może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Sprawdź, czym jeszcze może grozić zespół Reye'a i od jakiego wieku dziecko może zażywać aspirynę i inne leki z ASA.
Beata Turska
Konsultacja: dr n. med. Andrzej Stawarski
Zespół Reya
fot. Adobe Stock
Zespół Reye'a u dzieci może być bardzo groźny, nawet prowadzić do śmierci. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Calcipiryna, Etopiryna, Polopiryna S, Upsarin) mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dlatego często sięgamy po nie np. przy przeziębieniu. Nie wolno jednak podawać ich dzieciom, gdyż może to zagrażać ich życiu. 

Spis treści:
 1. Co to jest zespół Reye'a?
 2. Zespół Reye'a u dzieci - objawy
 3. Zespół Reye'a a kwas acetylosalicylowy
 4. Aspiryna dla dzieci - od ilu lat?

Co to jest zespół Reye'a?

To bardzo rzadka, ale śmiertelnie groźna choroba powodująca m.in. obrzęk mózgu i niewydolność wątroby.
Najczęściej zapadają na nią dzieci między 4. a 12. rokiem życia, ale nie tylko: może pojawić się także u niemowląt i dzieci poniżej 4. roku życia, a także u dorosłych.
Zespół Reye'a może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i innych narządów (m.in. wątroby, nerek, serca), a często (aż w przypadku 15-20 proc. chorych) nawet do śmierci.

Zespół Reye'a u dzieci - objawy

Zespół Reye'a bardzo często poprzedza infekcja wirusowa (najczęściej świnka lub grypa). Kilka dni później, z reguły po ustąpieniu objawów infekcji, pojawiają się:
 • gwałtowne wymioty u dzieci oraz hipoglikemia, czyli gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, spowodowane szybko narastającą dysfunkcją wątroby
 • zaburzenia świadomości, związane z szybko narastającym obrzękiem mózgu: dezorientacja, senność, apatia lub rozdrażnienie, a nawet agresja, majaczenie, krzyk 
 • osłabienie mięśni rąk i nóg, a nawet ich porażenie
 • drgawki u dziecka
 • zaburzenia oddychania
 • utrata przytomności i śpiączka
 • powiększenie wątroby.
Uwaga! Stan dziecka może pogarszać się błyskawicznie, a jego życie jest zagrożone, dlatego chory jak najszybciej musi się znaleźć w szpitalu, a w cięższych przypadkach na oddziale intensywnej opieki medycznej.
Zobacz także:  Kiedy wezwać pogotowie do dziecka?

Zespół Reye'a a kwas acetylosalicylowy

Zespół Reye'a może mieć wiele przyczyn, zauważono jednak, że choroba najczęściej pojawia się u dzieci kilka dni po przebyciu choroby wirusowej, z reguły  grypy typu A lub typu B i ospy wietrznej, jeżeli podawano dziecku  lek z kwasem acetylosalicylowym.

Pojawienie się zespołu Reye'a może mieć także związek z wrodzonymi chorobami metabolicznymi oraz z kontaktem z toksynami, zawartymi np. w środkach owadobójczych, herbicydach (preparatach do zwalczania chwastów), czy w rozpuszczalnikach do farb.

Aspiryna dla dzieci - od ilu lat?

Choć leki z kwasem acetylosalicylowym są skuteczne i można je kupić bez recepty, nie wolno podawać ich dzieciom do 12. (specjaliści mówią, że nawet do  nawet 16.) roku życia, ponieważ mogą one wywołać śmiertelnie groźny zespół Reye'a.
Ta wiedza może uratować życie: zanim odkryto, ze kwas acetylosalicylowy może być jednym z czynników powodujących wystąpienie zespołu Reye'a, częstość występowania tej choroby w USA oceniano na 1 na 100 tysięcy dzieci. Po odkryciu związku oraz intensywnej kampanii informacyjnej częstość pojawiania się tej choroby spadła do 1 dziecka na milion.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!
Pogoda wiosną jest zdradliwa! Choć za oknem świeci słonce, to w powietrzu wciąż czuć przenikliwy wiatr. Wiele osób zmaga się z katarem czy podwyższoną temperaturą i odruchowo sięga po leki, które posiada w domowej apteczce. Zobacz, których medykamentów nie wolno ze sobą łączyć, a których w ogóle nie możesz zażywać, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Konsultacja: dr n. med. Andrzej Stawarski

specjalista chorób dzieci,  Klinika i Katedra Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy