aspiryna, kobieta, pigułka, płodność, starania o dziecko
fot. Fotolia

Aspiryna pomaga zajść w ciążę i chroni przed poronieniem

Codzienne niewielkie dawki aspiryny mogą zwiększać szansę poczęcia, a także prawdopodobieństwo donoszenia ciąży u kobiet z podwyższonym ryzykiem poronienia.
Joanna Karwat
aspiryna, kobieta, pigułka, płodność, starania o dziecko
fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (USA) przekonują, że codzienne przyjmowanie 81 mg aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) wpływa na obniżenie wskaźników infekcji ogólnoustrojowej, a dzięki temu sprawia, że środowisko macicy staje się bardziej przyjazne dla rozwoju zarodka.
Zobacz: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Powyższe tezy zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Reprodukcyjnej w Baltimore (USA). W badaniu wzięło udział 1228 kobiet w wieku 18-40 lat cierpiących na infekcję ogólnoustrojową, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy poroniły.

Większe szanse na zajście w ciążę

Zaobserwowano, że ochotniczki, które codziennie przyjmowały 81 mg aspiryny miały w konsekwencji o 17 proc. większe szanse na zajście w ciążę i o 20 proc. większe szanse na utrzymanie ciąży aż do momentu porodu w porównaniu z kobietami, które obywały się bez tego leku.
Poprzednie badania także sugerowały, że aspiryna może podwyższać prawdopodobieństwo poczęcia poprzez zwiększenie dopływu krwi do miednicy i zwiększenie grubości wyściółki macicy, ułatwiając w ten sposób zagnieżdżanie się zarodka.
Przeczytaj: Niektóre herbatki ziołowe szkodzą płodności

Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Aspiryna a starania o dziecko

Dotychczas aspirynę stosowano tylko u kobiet znajdujących się w co najmniej w 12. tygodniu ciąży i posiadających podwyższone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Tymczasem część badaczy uważa, że aspirynę powinna przyjmować każda kobieta pragnąca zajść w ciążę, o ile nie jest uczulona na ten lek i nie cierpi na problemy gastryczne. Jednak zdania na ten temat są podzielone, gdyż wielu ekspertów obawia się z kolei, że kwas acetylosalicylowy może sprzyjać krwawieniom wewnętrznym, które stanowią poważne zagrożenie dla płodu.
Zanim zaczniesz przyjmować aspirynę, skonsultuj się ze swoim lekarzem!
(źródło: PAP)

Poznaj: Suplementy na lepszą płodność

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy