Encyklopedia zdrowia dziecka

Astma

U 50 procent osób astma ujawnia się przed 3. rokiem życia. Aż 5 razy bardziej narażone na astmę są dzieci, które w 1. roku życia miały atopowe zapalenie skóry. W wielu przypadkach astma w wieku dziecięcym pozostaje nierozpoznana. Zazwyczaj zdarza się u dzieci w miastach.

Spis treści:
1. Przyczyny astmy u dziecka
2. Najczęstsze objawy astmy
3. Kiedy do lekarza
4. Leczenie astmy u dzieci
5. Życie dziecka z astmą

Przyczyny astmy u dziecka

U małych dzieci najczęściej przyczyną astmy jest alergia. Początkowo objawy alergii to zmiany skórne, bóle brzucha, częste infekcje. U niektórych dzieci jednak tzw. marsz alergiczny powoduje przechodzenie jednej postaci alergii w inną, objawy mogą zejść na dolne drogi oddechowe.  
Czytaj też: 5 objawów alergii u niemowlęcia
Astma pojawia się, gdy w drogach oddechowych toczyć się przewlekły proces zapalny.
Ryzyko zachorowania dziecka na astmę gwałtownie wzrasta (i to aż o 50%), jeśli rodzice palą papierosy. Niekorzystne jest też życie w wielkich miastach, w których jest duże zanieczyszczenie powietrza spalinami, a także tzw. zachodni styl życia (przebywanie w szczelnie zamkniętych mieszkaniach, używanie dużej ilości środków chemicznych i kosmetycznych). Bezpośrednim bodźcem wywołującym u dziecka atak astmy jest kontakt z alergenami: spożycie uczulającego pokarmu, kontakt z pyłkami roślin, roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt.

Najczęstsze objawy astmy

Najczęstsze objawy astmy u małego dziecka to:
  • częste, przedłużające się infekcje,
  • uporczywy kaszel: podczas i po infekcji,
  • kaszel pojawiający się po wysiłku fizycznym, śmiechu, wyjściu na dwór z ciepłego pomieszczenia,
  • kaszel nocny,
  • duszność,
  • świszczący oddech.
Przyczyną problemów jest proces zapalny, który toczy się w drogach oddechowych: stale, nawet gdy dziecko nie ma infekcji. Błona śluzowa pokrywająca oskrzela od wewnątrz znajduje się w ciągłym stanie zapalnym. Mięśnie ściany oskrzeli kurczą się, a powietrze przedostaje się z trudem. Wysiłkowi przy oddychaniu towarzyszy uczucie braku powietrza i duszności.
Czytaj też: Kaszel? To może być niewykryta astma

Kiedy do lekarza

Wizyta u alergologa jest konieczna, jeśli dziecko długo kaszle po infekcji, kaszel pojawia się po wysiłku fizycznym, np.bieganiu, po wyjściu zimą z ciepłego pomieszczenia na dwór.
Objawy nie muszą być spowodowane astmą: może to być tzw. nadreaktywność oskrzeli.
Diagnozę astma może postawić lekarz, po zebraniu wywiadu alergicznego.
Postawienie właściwej diagnozy w przypadku małych dzieci jest bardzo trudne. Jeśli chodzi o niemowlęta, to trzeba pamiętać o innych schorzeniach, mających identyczne objawy jak astma wczesnoniemowlęca, np. wrodzone choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, immunologiczne, ogólnoustrojowe. Powyżej 5. roku życia dzieciom wykonuje się tzw. badanie czynnościowe układu oddechowego, polegające na ocenie przepływu powietrza przez oskrzela, które to badanie może potwierdzić diagnozę astmy (spirometria). Dziecko musi w odpowiedni sposób nabrać powietrze i silnie je wydmuchać. To badanie jest wiarygodne dopiero u 5-7-latków.

Leczenie astmy u dzieci

Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka astmę, zaleci podawanie leków. Trzeba je brać przez dłuższy okres Zwykle są to leki w formie wziewnej. Dziecko wdycha je przez specjalny inhalator. Dla starszych dzieci i dorosłych są do specjalne są to leki w tzw. dyskach. Zwykle są to:
  • leki rozszerzające oskrzela. Niemal natychmiast poprawiają możliwości oddechowe dziecka.
  • leki przeciwzapalne. W tej grupie znajdują się steroidy wziewne.
Lekarz może też zalecić podawanie dziecku leków antyleukotrienowych (doustnych), zalecanych przy astmie i katarze alergicznym.
Leki dziecko musi przyjmować przez dłuższy czas - nie tylko po ustąpieniu objawów. Gdy stan zdrowia malca poprawia się, dawki leków zmniejsza się.

Życie dziecka z astmą

Astma jest jedną z najczęściej występujących dziś przewlekłych chorób. Jeśli jest właściwie zdiagnozowana i leczona, nie jest przeszkodą w prowadzeniu normalnego życia. Dziecko może chodzić do przedszkola, szkoły, bawić się z kolegami, a nawet uprawiać sport. Osoby z astmą mogą chodzić po górach, zdobywać szczyty,  pływać, uprawiać sporty, jeśli tylko są prawidłowo leczone.
Namawiaj dziecko do aktywności fizycznej: jazdy na rowerze, biegania, pływania. Ruch jest potrzebny dziecku poprawia wydolność płuc. Jednak przed wysiłkiem i po nim może być konieczne podanie dodatkowej dawki leków. Nie jest to jednak przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej.
W tej chwili uważa się, że astma to choroba na całe życie. Są jednak okresy remisji, czyli poprawy stanu zdrowia, kiedy to można całkowicie zrezygnować z leczenia, także profilaktycznego. Takie okresy remisji mogą trwać nawet kilkanaście lat. Choroba może jednak odezwać się w okresie dojrzewania, osłabienia organizmu, w przypadku przewlekłego stresu.
Czytaj też: Napad astmy: jak pomóc

Katarzyna Pinkosz
konsultacja med.: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog, Przychodnia dla Dzieci i Rodziców "Tolek"