Dziecko z inhalatorem
fot. Panthermedia

Czy otyłość ma wpływ na astmę? Nowe doniesienia naukowców

Naukowcy wykazali, że otyłość u małych dzieci może być jednym z czynników ryzyka rozwoju astmy. Dlatego między innymi warto dbać, by dzieci nie miały nadwagi.
Aleksandra Sobieraj
Dziecko z inhalatorem
fot. Panthermedia
Choć astma to coraz większy problem wśród dzieci, przyczyn tego zjawiska nadal nie udało się w pełni wyjaśnić.

Co nowego odkryto w dziedzinie astmy?

Naukowcy wykazali, że otyłość u małych dzieci może być jednym z czynników ryzyka rozwoju astmy. Najwięcej chorych na nią dzieci jest w krajach rozwiniętych, tam, gdzie otyłość już jest problemem. W krajach biednych dużo mniej osób ma astmę. Naukowcy uważają również, że masa urodzeniowa noworodka przekraczająca 3800 g też zwiększa ryzyko astmy (choć jest ono mniejsze niż nadwaga w dzieciństwie).
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Jak to wykorzystać w praktyce?

Warto od początku nie przekarmiać dzieci. Dobra dieta ma wpływ na obniżenie wskaźnika BMI i zmniejsza ryzyko chorób alergicznych – podkreśla prof. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra, alergolog, pulmonolog, wieloletni kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii AM.

Współpraca: Joanna Kieniewicz-Górska

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy