Astygmatyzm u dziecka
fot. StockAdobe

Jak widzi mały astygmatyk?

Twoje dziecko uskarża się, że widzi różne rzeczy niewyraźnie, niezależnie od tego, czy są ono położone blisko, czy daleko? To może być astygmatyzm. Sprawdź, jak się objawia i jak leczyć tę wadę wzroku.
Milena Oszczepalińska
Astygmatyzm u dziecka
fot. StockAdobe
Czy regularnie badasz wzrok swojego dziecka? Jeśli nie, to od teraz powinnaś. Astygmatyzm to jedna z powszechniej występujących dolegliwości związanych z oczami u dzieci. Choć nie da się jej całkowicie wyleczyć, szybkie zdiagnozowanie ma bardzo duże znaczenie. Nieleczenie astygmatyzmu może nawet doprowadzić do utraty widzenia. Czym dokładnie jest ta dolegliwość i jak objawia się u dzieci? Sprawdź!

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzmem nazywamy taką wadę wzroku, która powoduje nieprawidłowe widzenie, niezależnie od tego, czy oglądany przedmiot znajduje się blisko, czy daleko od oczu. Dosyć często astygmatyzm towarzyszy krótkowzroczności u dziecka, może również współwystępować z dalekowzrocznością.

U astygmatyków rogówka oka nie ma kształtu odciętego fragmentu kuli, co jest prawidłowe, ale jest spłaszczona, jak elipsa. To powoduje, że oglądany obraz jest zniekształcony, zamazany, a jego kontury nieostre.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Przyczyny astygmatyzmu

Najczęściej astygmatyzm pojawia się jako wada wrodzona. Ale można też go nabyć, np. na skutek:
 • operacji chirurgicznej oka;
 • urazu rogówki  (np. zakażenia);
 • chorób rogówki.

Jak objawia się astygmatyzm u dzieci?

Dziecko, które cierpi na astygmatyzm, może mieć szereg trudności w życiu codziennym. Możesz przypuszczać, że ten problem dotyczy właśnie twojego dziecka, jeśli:
 • ma problemy z nauką;
 • ma trudności z czytaniem;
 • na rysunkach przedstawia ludzi do góry nogami;
 • uskarża się na bóle głowy;
 • jest rozdrażnione;
 • często mruga oczami;
 • często pociera oczy;
 • jest wrażliwe na światło słoneczne;
 • ma trudności z dostrzeżeniem szczegółów na przedmiotach.

Jak leczyć astygmatyzm?

W leczeniu astygmatyzmu istotną rolę odgrywa szybka diagnoza. Jeśli jest to wada wrodzona, wówczas można ją wykryć już w pierwszych miesiącach życia (dlatego lekarze apelują, by badać wzrok już u niemowlaków). Nie zawsze też leczenie jest konieczne. W przypadku lekkiego astygmatyzmu nie trzeba tego robić, ale regularnie badać wzrok, by w razie pogorszenia, móc szybko zadziałać.

Jeśli wada wymaga noszenia soczewek korekcyjnych, wówczas muszą to być specjalne soczewki cylindryczne. Mogą to być zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, ale u dzieci poniżej 12 roku życia zaleca się wybór okularów. Należy też pilnować, by dziecko nie zdejmowało za często ich z oczu, bo w przypadku astygmatyzmu takie zakładanie i zdejmowanie soczewek korygujących znacznie pogarsza wzrok.

Noszenie okularów czy soczewek kontaktowych nie wyeliminuje tej wady wzroku całkowicie, ale pozwoli na zahamowanie jej rozwoju. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia astygmatyzmu jest operacja laserowa, ale nie przeprowadza się jej u dzieci (najwcześniej zabieg ten można wykonać w wieku 21 lat).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy