Halo Atopia, atopowe zapalenie skóry, atopia, azs
fot. materiały prasowe

Atopowe zapalenie skóry a psychika dziecka

13 listopada 2012 odbędzie się w Warszawie otwarta konferencja dla rodziców dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry.
Halo Atopia, atopowe zapalenie skóry, atopia, azs
fot. materiały prasowe
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry, w 80% przypadków powiązaną z alergią. Jego objawami są suchy, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie i obrzęk, świąd oraz pieczenie skóry. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczyna tej choroby.

Choroba rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Ponad 60% przypadków jest diagnozowanych w 1. roku życia. U większości pacjentów symptomy choroby samoistnie zanikają jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częściej obserwuje się poważne reemisje choroby w wieku dojrzałym około 35. roku życia i później.

Życie z chorą skórą jest trudne z powodu promowanego przez mass-media ideału urody i podkreślanego na każdym kroku znaczenia „pierwszego wrażenia" oraz obawy przed zarażeniem się ze strony otoczenia. Choć AZS, jak większością chorób skóry, nie można się zarazić.

Największym problemem w AZS jest bardzo intensywny świąd, prowadzący do drapania, którego nie sposób powstrzymać. U dzieci chorych na AZS częściej stwierdza się zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Ciągłe zmaganie się z przewlekłą chorobą skóry utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na relacje z rówieśnikami i może odgrywać poważną rolę w rozwoju psychologicznym dziecka. Ponadto, uporczywy świąd, nasilający się w nocy, powoduje poważne problemy dziecka ze snem. Nocne ataki swędzenia i drapania u dzieci zakłócają również sen ich rodziców i prowadzą do przemęczenia i spadku ich efektywności w pracy. Nieefektywność wysiłków zmierzających do poprawy stanu zdrowia dziecka powoduje u rodziców napięcia psychiczne, poczucie winy, frustrację, niechęć oraz bezradność, w wielu przypadkach prowadzące do stanów depresyjnych.

Chora skóra i brak skutecznej terapii prowadzącej do jej wyleczenia są u dziecka źródłem obniżonego poczucia własnej wartości i poczucia bezradności. Jednocześnie u dzieci z AZS często występują:
  • trudności w koncentracji,
  • mała samodzielność,
  • niecierpliwość,
  • wybuchy gniewu nawet w obliczu drobnych frustracji,
  • niskie umiejętności społeczne
  • oraz brak wiary we własne siły i możliwości.
Choroba dziecka ma wpływ na rodziców i funkcjonowanie całej rodziny, obniżając jakość życia wszystkich jej członków. Wygląd dziecka, jego wzmożony niepokój, drażliwość, konieczność stałego dbania o stan skóry są u opiekunów źródłem dużego stresu. Pojawiają się też trudności wychowawcze z utrzymaniem dyscypliny. Chora skóra może być przyczyną ograniczenia kontaktu fizycznego rodzica z dzieckiem. To wszystko może powodować u dziecka dodatkowo stres, który nasila objawy choroby.

AZS jest bowiem zaliczane do chorób psychosomatycznych – takich, na których przebieg istotny wpływ mają czynniki psychiczne. Dlatego terapią uzupełniającą stosowanie leków powinna być psychoterapia, co postuluje prof. Anna Zalewska-Janowska z Łodzi, założycielka pierwszej na świecie Katedry Psychodermatologii. Katarzyna Wyrzykowska, psychoterapeutka, zwraca jednak uwagę, że Organizacja dnia codziennego nie pozostawia czasu na wizytę u terapeuty, często też rodziny, która i tak jest bardzo obciążona finansowo (częste wizyty u lekarzy specjalistów, drogie leki) po prostu na taką wizytę nie stać.

Zmiany skórne oraz konieczność unikania alergenów i czynników drażniących mają wpływ na bardzo wiele aspektów życia dzieci: wybór ubrań, życie towarzyskie, czas wolny, zainteresowania, a także ich dietę. AZS, zwłaszcza u małych dzieci, jest powiązane z alergią pokarmową, najczęściej na mleko krowie, białko jaja kurzego i gluten. Elementem terapii jest przejście na dietę eliminacyjną, którą należy odpowiednio zbilansować, żeby nie pozbawić dziecka składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zdrowe odżywianie się może ponadto wzmocnić organizm i zmniejszyć objawy choroby. Dietetyk Bożena Kropka stwierdza, że największym problemem w leczeniu AZS jest niedocenienie roli diety. Coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu, odpowiednio skomponowanych dietach, mimo to wciąż często pomija się dietoterapię w procesie leczenia. Uwzględnienie dietoterapii w leczeniu AZS, chociażby jako sposobu wspomagania dotychczasowych metod farmakologicznych, z pewnością pozwoliłoby osiągnąć lepsze efekty lecznicze. Gdyby pacjenci mieli odpowiednią wiedzę na temat pokarmów zawierających histaminę, nie musieliby wydawać tylu pieniędzy np. na leki przeciwhistaminowe.

O AZS u dzieci z perspektywy psychologii i dietetyki porozmawiamy na 3. i zarazem ostatniej konferencji organizowanej przez Fundację Alabaster w ramach projektu Halo! ATOPIA. Gospodarzami spotkania będą Katarzyna Wyrzykowska  - psychoterapeutka oraz dietetyk Joanna Żółkowska.
 Gośćmi specjalnymi będą prof. dr hab. Anna Zalewska-Janowska – psychodermatolog oraz mgr Aleksandra Banasiewicz-Tenerowicz – psycholog, a także mgr Bożena Kropka – dietetyk.

Jeśli Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, masz wiele pytań, wątpliwości, a nie wiesz gdzie się zwrócić o pomoc – ta konferencja jest dla Ciebie.

Na konferencję zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci chorych na AZS, dorosłych chorych na AZS, lekarzy, pedagogów, oraz wszystkich zainteresowanych i mających styczność z dziećmi chorymi na atopowe zapalenie skóry. Udział w niej jest bezpłatny, prosimy o dokonanie zapisu za pośrednictwem strony www.haloatopia.pl.

Halo! ATOPIA – Lepsze Życie z Atopowym Zapaleniem Skóry
Projekt Halo! ATOPIA powstał aby pomóc rodzicom i opiekunom dzieci chorych na AZS oraz samym chorym. Fundacja Alabaster realizując ten projekt pragnie poszerzyć wiedzę rodziców i samych chorych, ale także lekarzy, a przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa oraz decydentów na tę chorobę. Projekt Halo! ATOPIA ma zainicjować debatę dotyczącą atopowego zapalenia skóry u dzieci, zwrócić uwagę na problem obniżonej jakości życia chorych i ich rodzin z powodu AZS.

Zrozumienie i poznanie choroby uwzględniające różne jej aspekty spowoduje lepsze radzenie sobie z jej objawami oraz skutkami, a tym samym – wpłynie na wzrost jakości życia dzieci z AZS i ich rodzin.

Projekt Halo! ATOPIA współfinansowany jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).

Już dziś wejdź na stronę www.haloatopia.pl i zgłoś swój udział w spotkaniach projektu Halo! ATOPIA. Wstęp jest bezpłatny.

Organizator: Fundacja Alabaster - działa na rzecz osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i innymi objawami atopii, w całej Polsce.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy