Lecznicze właściwości Wody termalnej – ratunek dla skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą zmaga się niemal co piąte dziecko. Kluczowa w jego leczeniu jest odpowiednia pielęgnacja, a jej podstawą może być… woda. Ale nie zwykła, lecz woda termalna ze źródła we francuskim Avène. O AZS, pielęgnacji skóry i działaniu Wody termalnej Avène rozmawiali lek. med. Dariusz Kłos oraz mamy młodych pacjentów, którzy dzięki marce Eau Thermale Avène odbyli trzytygodniową kurację w uzdrowisku – Katarzyna, mama Mateusza oraz Agnieszka, mama Oliwki.
Laboratoria Dermatologiczne Avène wykorzystują wodę termalną jako podstawowy składnik wszystkich produktów do pielęgnacji skóry marki Eau Thermale Avène. To też podstawa skutecznej, potwierdzonej medycznie terapii prowadzonej w bliskim sąsiedztwie źródła. Oliwka i Mateusz zwyciężyli w kolejnych dwóch konkursach Atopowe SOS organizowanych co roku przed firmę Pierre Fabre i mieli okazję odwiedzić uzdrowisko.

W samym sercu krainy gór i źródeł…

Avène to małe miasteczko położone na południu Francji. Znane jest jednak daleko poza jej granicami. Swoją sławę zawdzięcza Uzdrowisku Dermatologicznemu, gdzie od niemal trzech stuleci z powodzeniem leczy się choroby skóry – nie tylko AZS, ale także łuszczycę, świąd, rybią łuskę oraz trudno gojące się rany. Woda ze źródła Świętej Otylii (Sainte-Odile) wypływa na powierzchnię przez kolejne warstwy ziemi nasycając się minerałami. Jej unikalny i niezmienny skład przekłada się na właściwości kojące i łagodzące dla skóry wrażliwej i atopowej. Jednocześnie jej bakteriologiczna czystość jest pod stałą i rygorystyczną kontrolą.

Właściwości Wody termalnej Avène

Lecznicza Woda termalna Avène od innych różni się przede wszystkim niską zawartością minerałów, przy jednoczesnym wysokim poziomie krzemionki oraz szerokim wachlarzu oligoelementów. To wszystko sprawia, że nie wysusza skóry. Jednocześnie obecne w składzie wapń i magnez sprawiają, że można ją stosować po zabiegach chirurgicznych i dermatologicznych. Zamknięta w sterylnej butelce kultowa już dziś Woda termalna Avène w sprayu obchodzi w tym roku swoje 30 lecie!

Pobyt w Uzdrowisku

Otwarte w 1990 roku Uzdrowisko Avène to nowoczesny zakład leczniczy z doskonałą opieką medyczną, wykorzystujący balneoterapię*. Pacjenci poddający się trzytygodniowej kuracji układany mają codzienny program indywidualnego leczenia, dostosowany do historii ich choroby oraz diagnozy obecnego stanu skóry. Obecnie Uzdrowisko odwiedza około 2800 kuracjuszy rocznie, nie tylko Francuzów, ale też pacjentów międzynarodowych, w tym z Polski.
Oliwka i Mateusz korzystali z terapii we francuskim miasteczku. U obydwojga w okresie niemowlęcym zdiagnozowano AZS. Dzieci podczas pobytu w Uzdrowisku zażywały leczniczych kąpieli, zabiegów natryskowych oraz piły Wodę termalną. Pacjenci, którzy trafiają na kurację, oprócz zabiegów podstawowych wdrażane mają również leczenie uzupełniające, czyli natryski wąskimi strumieniami wody, natryski miejscowe, natryski owłosionej skóry głowy, kompresy z Wody termalnej, masaże pod strumieniem wody, natryski jamy ustnej, płukanie jamy ustnej. Dostępne są także zabiegi specjalistyczne takie jak okłady na ciało z nawilżających i zmiękczających emolientów (m.in. Xera Calm A.D).

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak Oliwka z AZS odzyskała radość życia dzięki pobytowi w Avène

Oprócz kuracji medycznej, na pacjentów czekają wykłady i warsztaty, których celem jest edukacja i wsparcie w radzeniu sobie z chorobą na co dzień. Podczas nich przekazywana jest wiedza na temat higieny i nawilżania skóry oraz radzenia sobie ze świądem. Zajęcia prowadzone są przez lekarzy, którzy doskonale rozumieją chorobę. Warsztaty edukują w zakresie budowania prawidłowych nawyków profilaktycznych, przedłużenia działania terapii i zapobiegania powracającym zaostrzeniom.  

Dlaczego warto

W ciągu trzech tygodni pobytu w uzdrowisku u pacjentów z zapalnymi chorobami skóry zmniejsza się nasilenie objawów, a zmiany skórne goją się szybciej. Pacjenci są poddawani badaniom dermatologicznym na początku i na końcu pobytu, co pozwala obiektywnie ocenić skuteczność terapii. Skala SCORAD pozwala zmierzyć w AZS rozległość i intensywność zmian skórnych oraz nasilenie świądu i zaburzeń snu. Wyniki w tej skali pokazują, iż po 3 tygodniowej kuracji SCORAD zmniejsza się średnio o 47% w uzdrowisku, następuje zmniejszenie SCORAD średnio o 48%**. Dobroczynne efekty kuracji są widoczne i utrzymują się przez kolejne miesiące a jakość życia pacjentów ulega znacznej poprawie.
Już od kilku lat marka Eau Thermale Avène Polska wspiera najmłodszych pacjentów atopowych i ich rodziny zapraszając ich na kurację w Uzdrowisku Avène. Już wkrótce ogłosimy kolejną edycję konkursu, w którym główną nagrodą będzie wyjazd na trzytygodniową kurację leczniczą do Centrum Hydroterapii Avène. Zapraszamy do udziału!

Pielęgnacja skóry atopika

Kluczem w prawidłowym leczeniu i trosce o skórę z AZS jest jej prawidłowa pielęgnacja, przede wszystkim nawilżanie i zapobieganie nawrotom zaostrzeń. Ta z kolei wymaga produktów, które pozwolą przywrócić jej komfort (wyeliminować suchość i uczucie swędzenia oraz wydłużyć okres remisji choroby) oraz prawidłowe funkcjonowanie wrodzonej odporności.
Marka Eau Thermale Avène nieustająco poszukuje nowych rozwiązań, ulepszając produkty  w swoim portfolio, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzin atopowych dlatego na rynku dostępna jest linia emolientów Xera Calm A.D, których formuła wzbogacona o substancję aktywną z mikroflory Aqua Dolomiae o nazwie I-modulia® zamknięta jest w sterylnym, bezpiecznym i łatwym w użyciu formacie. W samym tylko 2017 roku atopowi pacjenci kupili prawie 2,5 miliona opakowań produktów Avène.
 
Artykuł powstał z udziałem marki Eau Thermale Avène

*Balneoterapia jest działem lecznictwa, z którego można korzystać podczas pobytów zdrowotnych i rehabilitacyjnych. Leczenie balneologiczne polega na wykorzystaniu surowców naturalnych w profilaktyce, leczeniu oraz łagodzeniu przebiegu chorób przewlekłych. W balneoterapii wykorzystywana jest pełnia leczniczych dobrodziejstw natury: wody mineralne, właściwości klimatyczne, naturalne peloidy czy gazy lecznicze, stosowane także po rozpuszczeniu w wodzie w zabiegach hydroterapeutycznych. 

**Statystyki Avène z lat 2001-2008 oparte o próbie 4285 pacjentów atopowych (dzieci i dorosłych)
Zobacz także

Popularne tematy