Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najtrudniejszych do leczenia chorób skóry. Zmiany na skórze mogą pojawiać się nawet tylko przez pewien czas, jednak skłonność do zmian atopowych może pozostać na całe życie. Atopowe zapalenie skóry jest spowodowane dziedzicznie uwarunkowaną predyspozycją do nadmiernej produkcji przeciwciał (typu E) w odpowiedzi na kontakt z powszechnie występującymi w środowisku alergenami: pokarmowymi, wziewnymi.

Spis treści:
1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry
2. Najczęstsze objawy AZS
3. Możliwe objawy AZS
4. Kiedy do lekarza
5. Leczenie i pielęgnacja
6. Powikłania AZS
7. Zapobieganie AZS

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest alergia, u najmłodszych dzieci przede wszystkim alergia pokarmowa. Organizm niemowlęcia karmionego piersią może zareagować zmianami skórnymi na składnik w diecie mamy, który go uczula, np. mleko krowie, sery, jogurty, cielęcinę, jajka, cytrusy, truskawki, orzeszki ziemne, gluten, czekoladę, ryby, owoce drobnopestkowe, jak maliny, porzeczki, kiwi. Dziecko odżywiane sztucznie może mieć niekorzystne objawy po wypiciu mleka modyfikowanego.
Zmiany atopowe mogą również pojawiać się w wyniku kontaktu z alergenami wziewnymi lub kontaktowymi

Najczęstsze objawy AZS

 • Suchość skóry
 • Zmiany na skórze
 • Świąd skóry
Najczęściej pierwsze typowe objawy atopowego zapalenia skóry widać około 3. miesiąca życia dziecka. Niemowlę ma szorstką, suchą skórę i lekko zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane. Mogą też pojawić się swędzące grudki, krostki. Dziecko staje się niespokojne, zaczyna się drapać, rozdrapuje grudki, przez co powstają ranki i strupki.
Charakterystyczne zmiany skórne pojawiają się u najmłodszych dzieci głównie na policzkach, u nasady płatków usznych (uszy wyglądają wtedy jakby były naderwane). U nieco starszych dzieci zmiany widać również w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Mogą jednak pojawiać się na całym ciele – zwykle nie ma ich tylko w okolicy "pieluszkowej". Skóra swędzi, dziecko drapie się, dlatego zmiany łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy.  

Możliwe objawy AZS

 • Nadpobudliwość
 • Problemy ze snem
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry może mieć problemy ze snem, często budzić się w nocy. Jest to spowodowane świądem skóry. Dziecko często staje się nadpobudliwe.

Podobne objawy mogą występować przy:

Podobne objawy jak przy atopowym zapaleniu skóry mogą pojawiać się w przypadku innych chorób skóry, np. łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, trądziku niemowlęcego, a także np. wyprysku z podrażnienia, spowodowanego np. ślinieniem się dziecka.

Kiedy do lekarza

Wizyta u alergologa lub dermatologa dziecięcego jest konieczna, jeśli na skórze dziecka pojawiają się zmiany skórne, które nie znikają. Tylko dermatolog lub alergolog są w stanie stwierdzić, czy są one spowodowane atopowym zapaleniem skóry czy innym problemem skórnym.

Leczenie i pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły i nawracający. Jeśli wiadomo, jaki alergen powoduje problemy, konieczne jest jego unikanie. W leczeniu atopowego zapalenia skóry ważną rolę odgrywa pielęgnacja, z użyciem odpowiednich kosmetyków aptecznych.
 • Unikaj stosowania mydeł: zamiast nich używaj delikatnych preparatów w płynie, tzw. emolientów (zawierają ciekłą parafinę, olej arachidowy lub sojowy, a często także inne, dodatkowo działające składniki, np. zmniejszające świąd).
 • Do kąpieli dodawaj emolienty, czyli preparaty: nawilżające i natłuszczające skórę (Oilatum, Balneum, Hascosan, Linola), by zapobiec jej wysuszeniu.- Kilka razy dziennie (w tym koniecznie po kąpieli) suchą skórę dziecka nawilżaj i natłuszczaj (używaj takich kremów jak: Dermobase, Diprobase, Nanobase, Alantan, Lipicar, A-derma). Lekarz może zalecić smarowanie skóry dziecka preparatami z mocznikiem (Optiderm, Xerial) lub specjalnie przygotowanymi na receptę.
 • Dziecko powinno nosić bawełniane ubranka, by jego skóra łatwo \"oddychała\". Do prania trzeba używać niealergizujących proszków lub mleczek (np. Lovela, Jelp). Lepiej nie stosować płynów do zmiękczania – zawierają dużą ilość detergentów, które mogą wysuszać i drażnić skórę.
 • Dziecko powinno unikać kontaktu z kurzem, sierścią zwierząt, pierzem, kwiatami, by uchronić się przed alergią wziewną.
 • Lekarz może zalecić stosowanie środków sterydowych, jak Hydrocortizon, Laticort, Elocom lub kremów i maści niesterydowych o działaniu przeciwzapalnym (np. Elidel). Nie mają takich skutków ubocznych jak sterydy.
 • W przypadku nasilonych zmian skórnych konieczne może być podawanie dziecku doustnie preparatów przeciwhistaminowych, jak Claritine, Zyrtec, Fenistil, Clemastine.
Trwają prace nad nowymi metodami leczenia; do obiecujących należą leki biologiczne oraz terapia genowa, jednak przy obecnym stanie wiedzy atopowego zapalenia skóry nie można wyleczyć: konieczne byłoby "przestrojenie" całego układu immunologicznego. Jednak w prawidłowy sposób pielęgnując dziecko możesz znacznie zmniejszyć dolegliwości skórne.

Powikłania AZS

Brak lub nieprawidłowe leczenie atopowego zapalenia skóry może nasilić zmiany skórne, doprowadzić do rozwoju marszu alergicznego (przechodzenie jednej postaci alergii w drugą, np. prowadzić do rozwoju alergii wziewnej lub astmy.
Trwające przez wiele lat atopowe zapalenie skóry może mieć też niekorzystny wpływ na psychikę: psychologowie potwierdzają, że takie osoby często stają się wycofane, nieśmiałe, mają niską samoocenę, zdarza się, że popadają w depresję: dlatego tak ważne jest leczenie atopowego zapalenia skóry.

Zapobieganie AZS

Atopowemu zapaleniu skóry trudno zapobiec. Można jednak zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się - duże nadzieje w zapobieganiu i leczeniu choroby wiąże się obecnie z przyjmowaniem probiotyków podczas ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia dziecka) oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Ważną rolę w zapobieganiu wszelkiego typu alergii odgrywa też karmienie piersią.
Czytaj też: Nowe sposoby leczenia alergii

Autor: Katarzyna Pinkosz