Dziecko z AZS
fot. Fotolia

Jak rozpoznać, czy to atopowe zapalenie skóry? Ważny test!

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa i bardzo trudna w leczeniu choroba. Jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Przeczytaj, wydrukuj!
Sylwia Niemczyk
Dziecko z AZS
fot. Fotolia

Ostatnie lata przyniosły olbrzymi wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Dermatolodzy mówią nawet o atopowej epidemii – już co piąte dziecko w Polsce ma zdiagnozowaną atopię.

Skąd tak duża liczba dzieci z AZS?

Lekarze łączą atopowe zapalenie skóry z tym, że coraz więcej z nas mieszka w miastach, gdzie o wiele łatwiej o różnego rodzaju alergie – a atopia często idzie w parze z alergią pokarmową. Do tego palimy papierosy, a to też ma wpływ i na skórę, i na alergie dziecka.  Poza tym – co też wpływa na stan skóry i układ odpornościowy dziecka – na co dzień używamy coraz więcej chemii, np. do sprzątania czy prania. Sprawdź, co o AZS mówi ekspert – film.
Redakcja poleca: Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)
Skóra dziecka z atopowym zapaleniem skóry różni się od skóry zdrowego dziecka rodzajem bakteriami, które na niej się znajdują. Najnowsze badania przeprowadzone w laboratoriach naukowych wykazały, że po to, by wyleczyć dziecko z azs trzeba... zmienić rodzaj bakterii bytujących na skórze!

Jak rozpoznać, czy to AZS? Jak leczyć?

Kliknij, żeby powiększyć:

atopowe zapalenie skóry, atopia, AZS

Infografika: Anna Kołacz
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy