atrakcje dla dzieci małopolska
fot. Adobe Stock

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Małopolsce – tu nie ma nudy

Atrakcje dla dzieci w Małopolsce podbiją serca wielu dzieci. Oferują mnóstwo dobrej zabawy połączonej z nauką, pozwalają się wyszaleć i poszerzyć wiedzę o świecie. Każdy maluch na pewno znajdzie coś dla siebie. Począwszy od Klockolandu, Lustrzanego Labiryntu, kończąc na parku wodnym czy linowym, w których można wybawić się do woli.
Joanna Biegaj
atrakcje dla dzieci małopolska
fot. Adobe Stock
Małopolska jest obszarem bardzo atrakcyjnym turystycznie. W samym Krakowie jest wiele atrakcji dla dzieci, a Smok Wawelski powinien być punktem obowiązkowym wycieczki po Małopolsce. Dodatkowo województwo zachwyca dziką przyrodą i malowniczymi widokami. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie małopolskim. Z naszym przewodnikiem na pewno nie grozi wam nuda! 

Atrakcje dla dzieci w Małopolsce

W Krakowie poza odwiedzeniem Zamku Królewskiego na Wawelu mali podróżnicy z pewności będą się też świetnie bawić w następujących miejscach:

1. Ogród doświadczeń Lema 

Jest to park sensoryczny w Krakowie, gdzie dzieci mogą uczyć się przez zabawę. Najmłodsi będą mogli między innymi przejść się po ścieżce fakturalnej, spojrzeć przez peryskop i tarczę Newtona, sprawdzić swoją wagę na wadze hydraulicznej. Dzieci dowiedzą się także, jak działa grawitacja i siła ośrodkowa w pętli śmierci. Będą mogły zgubić się, a następnie wyjść z labiryntu dzięki wskazówkom pisarza Lema, a także dowiedzieć się, jak działają prądy magnetyczne. 
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

2. Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata

Całą rodziną będziecie mogli wziąć udział w weekendowych warsztatach w Parku Edukacji Globalnej (Wiosce Świata) w Krakowie. Dzieci będą miały okazję, by poznać zwyczaje i kulturę z różnych zakątków świata. Napiją się tutaj mongolskiej herbaty, zobaczą na własne oczy, jak wygląda eskimoskie igloo, odkryją papuaskie skarby. 

3. Centrum Nauki i Zabawy Klockoland 

To ogromna interaktywna wystawa, na której można zobaczyć 50 robotów do sterowania. Mali fani robotyki i klocków Lego będą zachwyceni! Każdy maluch, trzymając w dłoni pilota, będzie mógł się przekonać, jak to jest być operatorem koparki, wózka widłowego lub kierowcą rajdowym. Dzieci mogą korzystać z kilku stref, na które składają się: wystawa robotów, sala z warsztatami z robotyki oraz sala zabaw z klockami lego. Centrum Nauki i Zabawy Klockoland znajduje się w Krakowie. 

4. Lustrzany Labirynt w Krakowie 

W tym miejscu można na chwilę uciec od rzeczywistości. Wizyta w Lustrzanym Labiryncie będzie dla dzieci wspaniałą przygodą. Niezliczona ilość luster w labiryncie i próba wydostania się z niego to świetna zabawa zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych.

Przy okazji będziecie mieć też możliwość zagrania w laserowy paintball, pobawienia się w Escape Roomie i skorzystania z laserowej (bezpiecznej) strzelnicy.

5. Park wodny w Krakowie

Idealny pomysł dla miłośników wody. Można popłynąć rwącą rzeką, pozjeżdżać na ekstremalnie szybkich zjeżdżalniach, pograć w wodną koszykówkę lub siatkówkę. Dla bardzo małych dzieci przygotowano specjalny brodzik, natomiast rodzice mogą odprężyć się w wydzielonej strefie relaksu z jacuzzi, sauną i hydromasażem.

6. Krakowski Park Linowy

Jeśli wasze dzieci lubią się wspinać i mają ochotę poczuć delikatny dreszczyk emocji – to miejsce będzie idealne! Czekają na nie 2 trasy linowe (jedna dla małych dzieci, druga dla osób powyżej 150 cm wzrostu). Maluchy będą mogły biegać i skakać do woli, a w kuli do water zorbingu biegać i jednocześni pływać po wodzie. 

7. Ogród zoologiczny w Krakowie

Jeśli macie ochotę na obcowanie z naturą – wybierzcie się do ogrodu zoologicznego. Dzieci będą mogły zobaczyć zwierzęta z całego świata, nakarmić je i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.

8. Kopalnia soli w Wieliczce

Na odwiedzające dzieci czeka tutaj sporo atrakcji. Będą mogły podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory (między innymi kaplicę św. Kingi). Maluchy zyskają też okazję, by poznać dawne narzędzia i maszyny górnicze, a także metody wydobycia i transportu soli stosowane w przeszłości.

Atrakcje przyrodnicze dla dzieci w Małopolsce

Jeżeli wasze dzieci najlepiej czują się na świeżym powietrzu – możecie postawić na atrakcje przyrodnicze, których w Małopolsce nie brakuje. Poza parkami rozrywki, basenami, możecie odwiedzić następujące miejsca:
 
 • Dolina Chochołowska,
 • Dolina Kościeliska,
 • Dolina Strążyska,
 • Dolina Białego,
 • Droga pod Reglami,
 • Pustynia Błędowska,
 • Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach,
 • Zamek Tropsztyn i zaginiony Skarb Inków,
 • Szlaki górskie w Pieninach: Wąwóz Homole, Sokolica, Trzy Korony,
 • Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy