Agnieszka Majchrzak mamotoja.pl

Agnieszka Majchrzak

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat zajmowała się dziennikarstwem informacyjnym, relacjonując najważniejsze wydarzenia polityczno-społeczne w kraju. W mamotoja.pl śledzi najnowsze informacje dotyczące rodziców i ich praw. Porusza tematy społeczne i ukazuje macierzyństwo we wszystkich jego odsłonach. Uważa, ze najlepszym poligonem doświadczalnym dla poruszania tematyki parentingowej i czerpania do niej inspiracji jest własne doświadczenie. Będąc mamą trzech córek przez wiele lat skupioną na macierzyństwie, próbuje obecnie łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. To nie jest proste zadanie i dobrze rozumie dylematy współczesnych mam.
wirus RSV
Zdrowie

Wirus RSV – objawy zakażenia u dzieci, przyczyny, leczenie

Agnieszka Majchrzak
rotawirus objawy
wymioty
biegunka

Rotawirus: objawy zakażenia u dzieci i dorosłych. Jak sprawdzić, czy to rotawirus?

Rotawirus daje charakterystyczne objawy: to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Bardzo szybko dochodzi do groźnego odwodnienia dziecka, dlatego już pierwsze objawy rotawirusa wymagają zdecydowanego leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. Zakażenie rotawirusem w skrajnych przypadkach kończy się zgonem.
Agnieszka Majchrzak
co na kaszel u niemowlaka
kaszel u dziecka
kaszel u niemowlaka

Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?

Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.
Agnieszka Majchrzak
Endometrioza a ciąża
zdrowie kobiety
choroby kobiece

Endometrioza a ciąża – czy można zajść w ciążę przy endometriozie? Jak to zrobić?

Endometrioza często utrudnia kobietom zajście w ciążę. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, zazwyczaj potrzebują więcej czasu i starań, ale wciąż mają szansę zostać mamami. Sprawdź, jak zajść w ciążę przy endometriozie i w jaki sposób choroba ta wpływa na przebieg ciąży.
Agnieszka Majchrzak
odciąganie pokarmu
karmienie piersią

Odciąganie pokarmu: zasady. Kiedy i jak odciągać pokarm?

Odciąganie pokarmu to umiejętność, która przydaje się od samego początku karmienia piersią. Pokazujemy, jak skutecznie odciągać pokarm. Wyjaśniamy też, czy robić to przed, czy po karmieniu, i ile mleka odciągać.
Agnieszka Majchrzak
domowe sposoby na hemoroidy
lek na hemoroidy
hemoroidy w ciąży
hemoroidy po porodzie

Domowe sposoby na hemoroidy: jak leczyć i czym smarować hemoroidy w ciąży i po porodzie?

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale wymagają czasu i cierpliwości. Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym większa szansa, że unikniesz zabiegu chirurgicznego.
Agnieszka Majchrzak
śluz na początku ciąży
infekcja pochwy
upławy
infekcje

Jaki jest śluz na początku ciąży? Kolor, konsystencja, zapach

Śluz na początku ciąży odgrywa ważną rolę – tworzy on barierę ochronną dla płodu. Funkcja ochronna śluzu ma szczególne znaczenie, ponieważ drogi rodne ciężarnej są o wiele bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Sprawdź, jaki kolor i konsystencję powinien mieć śluz we wczesnej ciąży.
Agnieszka Majchrzak
test oksyctocynowy
poród

Test oksytocynowy – przebieg badania, przeciwwskazania

Test oksytocynowy przeprowadza się, aby ocenić, jak dziecko poradzi sobie w czasie porodu. Badanie polega na podaniu kobiecie w donoszonej ciąży małej dawki oksytocyny w celu wywołania skurczów macicy. Wynik testu wskazuje, czy istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka w trakcie porodu naturalnego, czy ciążę trzeba zakończyć poprzez cesarskie cięcie.
Agnieszka Majchrzak
zapłodnienie objawy
objawy ciąży

Zapłodnienie: objawy (po czym poznać, że doszło do zapłodnienia)

Objawy wskazujące, że kobieta jest w ciąży, można zauważyć już po około 10 dniach od zapłodnienia. Są to tkliwość piersi, większe zmęczenie i częstsze chodzenie do toalety. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy w kobiecym organizmie dokonuje się ogromna przemiana – zobacz, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia.
Agnieszka Majchrzak
odejście wód płodowych
wody płodowe
objawy porodu
początek porodu

Odejście wód płodowych – jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala

Odejście wód płodowych po 36. tygodniu ciąży to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Jeśli wody płodowe odchodzą wcześniej lub sączą się przed 36. tygodniem ciąży, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Co w przypadku, gdy mimo odejścia wód płodowych nie pojawiają się skurcze? Sprawdź!
Agnieszka Majchrzak
zabawki drewniane na roczek
zabawki rozwijające
drewniane zabawki
drewniane klocki

Zabawki drewniane na roczek – zrobią z twojego malucha bystrzaka [PRZEGLĄD]

Zabawki drewniane na roczek mają same zalety – wspaniale rozwijają kreatywność, zmysły, wyobraźnię i sprawność ruchową dziecka, a w dodatku są zrobione z naturalnych materiałów. Oto 8 najciekawszych propozycji.
Agnieszka Majchrzak
ciasto na dzień mamy, tort na dzień mamy
prezent dla mamy
przepisy

Ciasto na Dzień Mamy, a może tort na Dzień Mamy? 6 łatwych przepisów [FOTO]

Ciasto na Dzień Mamy to wspaniała propozycja uczczenia Dnia Matki. Truskawkowy tort na Dzień Mamy, czekoladowe ciasto, babeczki, ciasto z rabarbarem lub jabłkami upiecze nawet dziecko (z pomocą taty!). Taki smakołyk podarowany mamie może być także idealnym prezentem z okazji jej święta.
Agnieszka Majchrzak
ile żyją plemniki
zapłodnienie

Ile żyją plemniki w pochwie, na skórze, w wodzie i na zewnątrz? Żywotność plemników

To, ile żyją plemniki, zależy od miejsca ich pobytu oraz jakości nasienia. Najdłuższą żywotność plemniki mają w pochwie, najkrótszą zaś wówczas, gdy do wytrysku dojdzie na zewnątrz dróg rodnych kobiety. Ale i w tej sytuacji wiele zależy od miejsca, bo np. woda jest bardzo sprzyjającym środowiskiem dla plemników. Są też sposoby, aby przedłużyć żywotność plemników. To kluczowe dla par starających się o dziecko, zwłaszcza że naukowcy alarmują o coraz słabszej kondycji męskiego nasienia.
Agnieszka Majchrzak
Groźne rasy psów
bezpieczeństwo dziecka

Groźne rasy psów - które najczęściej gryzą dzieci? [LISTA]

Groźne rasy psów to te zakwalifikowane jako najbardziej podatne na agresję. W polskim prawie określono, które rasy psów mogą być niebezpieczne: zaliczają się do m.in. pitbulle czy rottweilery. Opisujemy, które zwierzaki nie sprawdzą się jako towarzysze małych dzieci i wyjaśniamy, jak nauczyć malucha bezpiecznej zabawy z każdym czworonogiem.
Aleksandra Zaborowska
włosogłówka
pasożyty u dzieci

Włosogłówka – objawy i leczenie włosogłówczycy

Włosogłówka to pasożyt zasiedlający jelito grube. W Polsce najczęściej występuje u ludzi zamieszkujących tereny wiejskie. Zakażenie włosogłówką nazywa się tychocefalozą. Szczególnie narażone są na nią dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba może nie dawać żadnych objawów, ale przy dużym nasileniu hamuje u nich wzrost i rozwój intelektualny.
Agnieszka Majchrzak
zapalenie jajnika
ból
jajniki
choroby kobiece

Zapalenie jajnika – objawy, leczenie, profilaktyka zapalenia przydatków

Zapalenie jajnika (inaczej: zapalenie przydatków) to stan zapalny objawiający się bólem podbrzusza, bolesnym współżyciem płciowym oraz problemami żołądkowo-jelitowymi. Jest to infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia, gdyż grozi powikłaniami w postaci chorób jajnika oraz problemami z zajściem w ciążę.
Agnieszka Majchrzak
pas poporodowy
połóg

Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]

Pas poporodowy to forma elastycznego gorsetu ściskającego mięśnie brzucha. Poporodowy pas brzuszny ma pomóc kobiecie szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Można go nosić zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, Ale uwaga: źle noszony i źle dopasowany pas poporodowy może spowodować m.in. problem nietrzymania moczu. Dlatego zanim zaczniesz go używać, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Agnieszka Majchrzak
filmy o psach
rozwój dziecka
rozrywka dla dzieci

Filmy o psach – najlepsze filmy fabularne i kreskówki z psami w roli głównej [GDZIE OBEJRZEĆ ONLINE?]

Filmy o psach, które nadają się na domowy seans z kinem familijnym? Zobacz nasze zestawienie filmów i bajek o psach, i sprawdź, gdzie możesz je obejrzeć online. Budzą emocje, a często mają też walory edukacyjne!
Agnieszka Majchrzak
krew z nosa udziecka
krwawienie
dziecko
zdrowie dziecka

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, jak zatamować, leczenie

Krew z nosa może pojawiać się przy katarze u dziecka. Może być również wynikiem urazu lub włożenia do nosa ciała obcego. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość, chociaż może być sygnałem poważnej choroby np. białaczki, hemofilii lub choroby nerek. Sprawdź, jak zatamować krwotok z nosa i na co zwracać uwagę, by nie przegapić poważniejszych problemów.
Agnieszka Majchrzak
krew w kale u dziecka
kupka niemowlaka

Krew w kale u dziecka: świeża, utajona, ze śluzem. Co oznacza krew w stolcu dziecka?

Krew w kale u dziecka najczęściej pojawia się z powodu alergii na białko mleka krowiego. Czasami jest to objaw krwawienia z układu pokarmowego i wtedy trzeba ustalić, na którym odcinku dochodzi do krwawienia, poszukać przyczyny problemu i ją wyeliminować.
Agnieszka Majchrzak
Jak zrobić gluta
zabawki dla dzieci
zabawki kreatywne

Jak zrobić gluta - 6 bardzo prostych przepisów

Jak zrobić gluta, żeby się udał? Skorzystaj z naszych przepisów. Większość potrzebnych składników znajdziesz u siebie w domu. Wystarczy je wymieszać i gotowe! Takiego gluta możesz zrobić z mydła, płynu o mycia naczyń, mąki, a nawet... płynu do soczewek!
Agnieszka Majchrzak
ranking porodówek Fundacji Rodzić Po Ludzku
standardy opieki okołoporodowej
urodzenie dziecka

Gdzie rodzić: ranking szpitali położniczych

Gdzie rodzić, by otrzymać najlepszą opiekę? Oto najnowszy ranking szpitali położniczych, w którym znajdziesz najlepszą porodówkę w kraju. Zobacz, czy placówka, w której urodziłaś jest na liście lub wybierz szpital, gdzie urodzisz.
Agnieszka Majchrzak
prawa i obowiązki dziecka
wychowanie dziecka
sprzątanie domu

Prawa i obowiązki dziecka: co się dziecku należy, a czego można od niego wymagać

Nie ma lepszych ani gorszych dzieci, każde ma takie same prawa. To inaczej niż z obowiązkami − te dziecku wyznacza rodzic, więc mogą być różne. Ale uwaga, nie wolno łączyć praw z obowiązkami i uzależniać jednych od drugich!
Agnieszka Majchrzak
jak przyspieszyć poród
termin porodu

Jak przyspieszyć poród: naturalnie, skutecznie i bezpiecznie (metody w domu i w szpitalu)

Aby przyspieszyć poród, czasem wystarczy jedynie więcej się ruszać albo zrobić delikatny masaż sutków. Zdarza się, że kobiety starają się naturalnie przyspieszyć poród w domu, ale bywa również, że to lekarze decydują o przyspieszeniu porodu po terminie w szpitalu. Aby jednak przyspieszenie porodu było bezpieczne, zawsze trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem lub położną.
Agnieszka Majchrzak
co na ciemieniuchę
pielęgnacja dziecka

Co na ciemieniuchę – 7 najlepszych olejków, kremów i preparatów [RANKING]

Zastanawiasz się, co na ciemieniuchę zadziała najlepiej i najskuteczniej? Świetnie sprawdzają się preparaty nawilżające i natłuszczające skórę głowy dziecka i w ten sposób umożliwiające usunięcie łusek. Wybrałyśmy propozycje kilku preparatów na ciemieniuchę skutecznie zwalczających tę dolegliwość – oto ranking 7 leczniczych kosmetyków.
Agnieszka Majchrzak
pleśniawki u noworodka
choroby noworodka

Pleśniawki u noworodka – jak wyglądają i jak je wyleczyć

Pleśniawki u noworodka to infekcja grzybicza jamy ustnej. Przyjmuje ona postać punktowych białych zmian w ustach dziecka. Pleśniawki mogą zlewać się w większe obszary i powodują ból utrudniający noworodkowi ssanie i przyjmowanie pokarmu. Wyjaśniamy, jak skutecznie wyleczyć pleśniawki u noworodka.
Agnieszka Majchrzak
ciemieniucha na brwiach
choroby skóry

Ciemieniucha na brwiach – czy ciemieniucha poza głową to powód do niepokoju?

Ciemieniucha na brwiach, a także za uszami, na innych częściach twarzy, to częstsza przypadłość niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Można ją usuwać tak samo jak ciemieniuchę z owłosionej części główki dziecka. Najlepiej robić to po kąpieli, kiedy skóra jego jest miękka i ciepła. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciemieniucha, aczkolwiek niegroźna sama w sobie, jest uciążliwa i nie znika od razu.
Agnieszka Majchrzak
jak narysować króllika
rozwój dziecka
wielkanoc

Jak narysować królika – instrukcja krok po kroku [FOTO]

Jak narysować królika w prosty sposób, któremu podoła nawet dziecko? Sprawdź naszą instrukcję, w której krok po kroku na zdjęciach wyjaśniamy, jak narysować króliczka.
Agnieszka Majchrzak
jak narysować kota
kot
prace plastyczne

Jak narysować kota krok po kroku - instrukcja

Instrukcja, jak narysować kota krok po kroku, dzięki której narysujesz kota bez najmniejszego problemu, nawet jeżeli nie masz talentu do rysowania. Przekonaj się!
Agnieszka Majchrzak
szczepionka MMR
szczepienia
MMR
autyzm u dziecka

Szczepionka MMR przeciw śwince, odrze i różyczce: kiedy szczepić, skład, powikłania

Szczepionka MMR znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych i służy do uodparniania dzieci przeciw śwince, odrze i różyczce, czyli trzem chorobom mogącym wywołać groźne powikłania. Obecnie nie ma już żadnych wątpliwości, że szczepionka MMR jest bezpieczna. A co z autyzmem, o wywoływanie którego ją podejrzewano?
Agnieszka Majchrzak