Aleksandra Sobieraj mamotoja.pl

Aleksandra Sobieraj

Redaktorka prowadząca miesięcznika „Mamo, To Ja” oraz magazynu „Przedszkolak” . Publikuje na Mamotoja.pl.  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W redakcjach parentingowych pracuje od 16 lat. Autorka książki na temat żywienia dzieci „Twoje dziecko – zdrowa dieta 0–3 lata” (wyd. Edipresse, 2012) konsultowanej z pediatrą żywieniowcem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Wiedzę na temat żywienia i diety dzieci oraz niemowląt zdobywała, ściśle współpracując ze specjalistami z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka oraz Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.  Jest zafascynowana wpływem prawidłowej diety na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka, a także jej rolą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Bliskie są jej również tematy związane z ciążą oraz rozwojem małych dzieci.  Lubi gotować (rodzina i znajomi twierdzą, że z dobrym skutkiem). Jest przekonana, że każda mama powinna mieć czas tylko dla siebie, a dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje.  Prywatnie mama Michaliny i Olka oraz właścicielka dwóch puchatych kocurów brytyjskich. p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none}
ostuda ciążowa
Wygląd i samopoczucie

Co to jest ostuda ciążowa i kiedy zniknie? [ZDJĘCIA]

Joanna Biegaj
nauka chodzenia
rozwój dziecka

Kiedy dziecko zaczyna chodzić: normy i ważne rady dla rodziców

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, a dzieje się to około 12. miesiąca życia (czasami później), nie jest wzorem gracji. Jednak na wytworzenie pewnego i prawidłowego chodu trzeba czasu, i nie można dziecku przeszkadzać w tym procesie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, jak pomóc dziecku w nauce chodzenia i kiedy należy zacząć się niepokoić, że dziecko jeszcze nie chodzi.
Maria Nielsen
początek ciąży
zapłodnienie
badania w ciąży
termin porodu

Początek ciąży: na co uważać, jak dbać o siebie na początku ciąży

Początek ciąży to dla kobiety czas wielkich zmian w organizmie i psychice. Gdy test ciążowy pokaże dwie kreski, pojawia się mnóstwo pytań. Wyjaśniamy, jak rozpoznaje się i potwierdza ciążę, kiedy iść do lekarza na pierwszą ciążową wizytę i jak troszczyć się o siebie i dziecko w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o początku ciąży.
Joanna Biegaj
zdrowe przekąski dla dzieci
przekąski
zdrowe żywienie

Przekąski dla dzieci: zdrowe, pożywne i szybkie w wykonaniu [PRZEPISY]

Oto pomysły na szybkie i zdrowe przekąski dla dzieci. Sprawdzą się jako szybkie domowe danie, gdy u dziecka nagle pojawi się głód, jako propozycje do podania podczas dziecięcego przyjęcia lub do zabrania na spacer. Najlepsza przekąska dla dziecka to ta przygotowana w domu z owoców, warzyw i zdrowych składników. Takie przekąski zrobisz dzięki naszym przepisom.
Ewa Janczak-Cwil
opryszczka u niemowlaka
opryszczka

Opryszczka u niemowlaka – groźniejsza, niż ci się wydaje

Opryszczka u niemowlaka może być bardzo niebezpieczna. Powoduje ją ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę u dorosłych. Jest bardzo zaraźliwy. Niemowlęta trzeba szczególnie przed nim chronić.
Maria Nielsen
ile trwa ciąża
termin porodu
reguła Naegelego
który tydzień ciąży

Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?

Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.
Małgorzata Wódz
Surop czosnkowy na przeziębienie u dziecka
czosnek
zapalenie oskrzeli
syrop dla dzieci

Syrop z czosnku – na co pomaga, dla kogo + dwa przepisy

Syrop z czosnku to popularny domowy lek na przeziębienie i kaszel. Dzięki swoim właściwościom może być stosowany również w leczeniu innych przypadłości. Podajemy przepis na domowy syrop czosnkowy i wyjaśniamy, kto może go pić, czy można go podawać dzieciom i kobietom w ciąży.
Joanna Biegaj
zabawy z niemowlakiem
rozwój dziecka
zabawy dzieci

Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci

Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.
Aleksandra Sobieraj
Jurek Owsiak zrezygnował z szefowania WOŚP
noworodek
fundacja
WOŚP

Nie ma focha, jest radocha! 6 faktów o WOŚP

W tym roku Orkiestra zagra już 30. raz. Ale co tak naprawdę o niej wiemy poza tym, że co roku organizuje spektakularny styczniowy Finał?
redakcja mamotoja.pl
niemowlę, krople do oczu, zapalenie spojówek
alergia
zapalenie spojówek
zdrowie dziecka

Zapalenia spojówek: jak wygląda u niemowlaka, przyczyny, objawy [JAK LECZYĆ]

Zapalenie spojówek to często reakcja na pylenie roślin, więc jeśli dziecko ma zapalenie spojówek wiosną, można podejrzewać alergię. Ale zapalenie spojówek u niemowlaka miewa też inne poważne przyczyny. Sprawdź, dlaczego oczy dziecka łzawią i ropieją.
Aleksandra Sobieraj
jak zapakować prezent dla dziecka
prezenty dla dzieci

Jak zapakować prezent dla dziecka – garść dobrych pomysłów

Jeżeli zastanawiasz się, jak zapakować prezent dla dziecka, to dobrze trafiłaś. Mamy kilka oryginalnych podpowiedzi, pomysłów i inspiracji. Ten miniporadnik pakowania prezentów dla dzieci przyda się na każdą okazję – od narodzin przez Dzień Dziecka po Boże Narodzenie.
Aleksandra Sobieraj
skarpetki świąteczne dla całej rodziny
prezenty świąteczne

Skarpetki świąteczne dla całej rodziny: kolorowe, śmieszne, idealne na prezent!

Skarpetki świąteczne dla całej rodziny to sympatyczny pomysł na prezent. Jeśli pod choinką królowały już u was świąteczne swetry z Mikołajami, reniferami czy bałwankami, w tym roku postawcie na zestawy skarpetek. Świąteczne skarpety rodzinne są ciepłe i cieszą oko.
Ewa Janczak-Cwil
katar u dziecka
katar alergiczny
zdrowie dziecka
katar wirusowy

Katar u dziecka: przyczyny, leczenie i domowe sposoby. Ile trwa katar u dziecka?

Katar u dziecka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nie dość, że zatyka nos i utrudnia oddychanie, to jeszcze może doprowadzić do powikłań, gdy ze zwykłego przeziębienia przerodzi się w poważniejszą infekcję. Nie można lekceważyć kataru u dziecka, choć nie od razu trzeba biec do lekarza. Czasem skuteczne są domowe sposoby na katar.
Magdalena Drab
Ach, śpij kochanie kołysanka
sen dziecka
kołysanka

„Ach, śpij kochanie” – tekst kołysanki do druku i piosenka do posłuchania

Czy znasz tekst najpopularniejszej w Polsce kołysanki dla dzieci? Tak, to właśnie „Ach śpij, kochanie”. Oto tekst kołysanki również w wersji do druku i piękne wykonanie do posłuchania.
Aleksandra Sobieraj
Odruch Babińskiego u noworodka
odruchy noworodka
rozwój noworodka
badanie noworodka

Odruch Babińskiego u noworodka: co to jest i o czym świadczy? Kiedy zanika?

Odruch Babińskiego jest charakterystyczny dla noworodka i choć nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach, to jego przyczyny nie są do końca jasne. Warto wiedzieć, jak wygląda odruch Babińskiego i kiedy zanika, by w razie wątpliwości zapytać o poradę lekarza neurologa.
Magdalena Drab
Zajady u dziecka
dziecko

Zajady u dzieci – dlaczego powstają, jak je leczyć, zdjęcia zajadów

Zajady u dzieci to dosyć częsta dolegliwość. Mogą pojawiać się tylko w jednym kąciku ust lub w obu kątach warg i bywają bardzo bolesne. Choć można im zapobiegać domowymi sposobami, to niekiedy trzeba udać się do lekarza.
Joanna Biegaj
smoczek dla noworodka karmionego piersią
karmienie piersią
odruch ssania
smoczek dla dziecka

Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?

Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.
Aleksandra Sobieraj
jak odzwyczaić dziecko od smoczka
pożegnanie ze smoczkiem
jak odzwyczaić od smoczka
ssanie smoczka

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka: kiedy to zrobić i ile trwa odzwyczajanie

Smoczek pociesza, uspokaja, pomaga dziecku zasnąć. Przychodzi jednak taki czas, gdy staje się kłopotem. A co zrobić, jeśli dziecko, mimo że ma już więcej niż rok, za nic nie chce z niego zrezygnować? Podpowiadamy, jak odzwyczaić dziecko od smoczka skutecznie i bezboleśnie.
Aleksandra Sobieraj
odstające uszy u niemowlaka
zdrowie dziecka

Odstające uszy u niemowlaka – czy i kiedy je operować

Odstające uszy u niemowlaka nie są dla niego kłopotem ani zdrowotnym, ani estetycznym. Być może jednak martwisz się, że kiedyś mogą stać się dla dziecka problemem. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji.
Aleksandra Sobieraj
Dieta przy biegunce u dziecka
rotawirusy
biegunka u dziecka
dieta w czasie biegunki

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?

Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?
Ewa Janczak-Cwil
kiedy dziecko obraca się główką w dół
ułożenie pośladkowe
ułożenie dziecka do porodu

Kiedy dziecko obraca się główką w dół: do którego tygodnia powinno się obrócić?

Wiesz pewnie, że przed porodem dziecko obraca się główką w dół, ale zastanawiasz się, do którego tygodnia powinno się obrócić. To prawda, że ułożenie dziecka główką w dół jest najbardziej korzystne, ale nie każdy maluch układa się główkowo w terminie. Możesz jednak dużo zrobić, żeby dziecko się obróciło.
Aleksandra Sobieraj
upał: co jeść
dieta dziecka
obiad dla dziecka
upał

Co jeść w upały? Jadłospis na 3 gorące dni dla dziecka i całej rodziny

Podczas upałów posiłki powinny być lżejsze. Odpowiednio skomponowane menu pomoże przetrwać wysoką temperaturę. Podpowiadamy, co przygotować do zjedzenia na śniadanie, obiad i kolację w upalne dni.
Aleksandra Sobieraj
ryba dla dziecka
dieta niemowlaka

Ryba dla dziecka: jaka ryba dla niemowlaka i rocznego dziecka? (jak ją przygotować?)

Ryba dla dziecka musi być świeża i pochodzić z certyfikowanego źródła. Można ją podawać dziecku już od momentu rozszerzania diety, np. od siódmego miesiąca życia. Nie każdy gatunek ryby nadaje się jednak dla niemowlaka i małych dzieci. Najlepsze są ryby morskie, ale nie te drapieżne. Aby ryba smakowała dziecku, trzeba wiedzieć, jak ją przygotować. Polecamy dobre przepisy na ryby dla dzieci: dania rybne na parze, rybę pieczoną oraz przepis na zupę z rybą.
Aleksandra Sobieraj
desery dla dzieci brownie
dziecko
słodycze
przepisy dla dzieci

Desery dla dzieci – 10 propozycji zdrowych i szybkich deserów (także bez pieczenia!)

Desery dla dzieci powinny być lekkie i pyszne, bo maluchy na nie czekają – czasami to nagroda za zjedzenie obiadu. Choć deser dla dziecka może być słodki, wcale nie musi zawierać cukru. Wystarczy pomysł i dobre przepisy. Właśnie je znalazłaś.
Aleksandra Sobieraj
co na grill dla dzieci
żywienie dziecka 1-3 lata

Co na grill dla dzieci – czy grill jest zdrowy?

Zastanawiasz się, co na grill dla dzieci? I słusznie, bo od tego wyboru zależy, czy twoje dziecko zje zdrowo. Nie musisz innych dań szykować dla dorosłych, a innych dla dzieci – to, co jest zdrowe dla dzieci, przysłuży się też zdrowiu dorosłych. Sprawdź, jakie przekąski i mięso z grilla dla dzieci będą najlepsze.
Aleksandra Sobieraj
Ułożenie dziecka w brzuchu
cesarskie cięcie
poród

Ułożenie dziecka w brzuchu: poprzeczne, miednicowe i główkowe

Ułożenie dziecka w brzuchu zależy od tego, jak jego ciała układa się względem długiej osi macicy. Istnieją trzy główne typy ułożenia dziecka w brzuchu matki oraz pięć podtypów. Najważniejsze jest to, jak układa się płód w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może mieć to wpływ na przebieg porodu.
Aleksandra Sobieraj
zabawy dla dzieci na dworze
dziecko
zabawa na dworze
rozrywka dla dzieci

Zabawy dla dzieci na dworze [19 pomysłów]

Zabawy dla dzieci na dworze, do których nie potrzeba wielu rekwizytów? Mamy to! Przedstawiamy 19 pomysłów na fajne zabawy na dworze. Do niektórych nie potrzebujecie żadnych do sprzętów, do innych przyda się np. kamyk albo kreda. Wyjdźcie na dwór z dziećmi!
Aleksandra Sobieraj
orzeszki ziemne od kiedy dla dziecka
orzechy
zdrowie dziecka
alergia pokarmowa

Orzeszki ziemne - od kiedy dozwolone dla dziecka? [NOWE ZALECENIA]

Orzeszki ziemne - od kiedy są wskazane dla dziecka? Do tej pory dietetycy i lekarze zalecali, by orzechy podawać dzieciom dopiero po 2-3. roku życia. Wszystko dlatego, że orzechy, szczególnie ziemne, znajdują się na liście najbardziej uczulających alergenów. Najnowsze zalecenia mówią jednak coś zupełnie innego.
Joanna Biegaj
ile jajek może zjeść dziecko
jajko
dieta dla dziecka
rozszerzanie diety niemowlaka

Ile jajek może zjeść dziecko, jak często i w jakiej postaci?

Ile jajek może zjeść dziecko, aby mu nie zaszkodziły? Ważne jest jednak, by nie przekraczać dozwolonej liczby jajek tygodniowo na etapie rozszerzania diety i by przygotować je we właściwy sposób. Starsze dzieci mogą jeść więcej jajek. Wszystko to precyzują oficjalne zalecenia żywieniowe.
Aleksandra Zaborowska
białko w moczu u dziecka
zdrowie dziecka
badanie moczu
gorączka u niemowlaka

Białko w moczu u dziecka – co oznacza, normy, przyczyny białkomoczu

Białko w moczu u dziecka może występować fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej w badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać między innymi z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.
Ewa Janczak-Cwil