Aleksandra Sokalska mamotoja.pl

Aleksandra Sokalska

Doświadczona dziennikarka i redaktorka, od 15 lat zajmująca się tematyką parentingową. Autorka artykułów dotyczących wychowania, zdrowia, pielęgnacji małego dziecka, współautorka książek dla przyszłych i młodych rodziców, m.in. „Zdrowie dziecka”, „Poradnik przyszłej mamy”, Pierwszy rok życia dziecka”. Podczas swojej pracy spotyka się z wielu specjalistami i ekspertami (wybitnymi lekarzami, psychologami, socjologami), dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę i przekazuje ją swoim czytelnikom. Jej największą pasją jest psychologia. Absolutna przeciwniczka kar cielesnych, wierzy, że najważniejszym elementem mądrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. Całym sercem wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (współtworzy sztab podczas finału, propaguje program WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, m.in. przygotowując wydania dotyczące pierwszej pomocy i biorąc udział w corocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji). Prywatnie mama dwóch córek: Weroniki i Zuzanny. Swoją rodzinę uważa za największy powód do dumy i największy sukces.  
pomoc rodzinie, interwencja
Aktualności

Pomagamy mamom!

Aleksandra Sokalska
jak nie przytyć w ciąży
waga w ciąży
otyłość a ciąża
nadwaga w ciąży

Jak nie przytyć w ciąży (za dużo)?

Jak nie przytyć w ciąży? To złe pytanie. Należy zapytać, jak nie przytyć w ciąży za dużo, bo masa ciała ciężarnej po prostu musi wzrosnąć, aby dziecko dobrze się rozwijało. Nie znaczy to, że niekontrolowany wzrost masy ciała (im więcej, tym lepiej) jest wskazany. Wprost przeciwnie – warto pilnować, aby w ciąży nie przytyć za dużo.
Aleksandra Sokalska
Adobe Stock
rozwój dziecka
rysunki
emocje dziecęce

Jak interpretować rysunki dziecka? Analiza rysunku powie wiele o emocjach dziecka!

Rysunki dziecka są prawdziwą kopalnią wiedzy o emocjach i uczuciach malucha. Naucz się interpretować rysunki swojego dziecka, a poznasz jego najskrytsze myśli i lepiej je zrozumiesz! Oto co musisz wiedzieć o analizie rysunków dziecka.
Aleksandra Sokalska
ekologia dla dzieci
wychowanie dziecka
ekologia
ochrona środowiska

Ekologia dla dzieci – jak uczyć ochrony środowiska? Kiedy i od czego zacząć?

Ekologia dla dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Chodzi nie tylko o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby wyrosły na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia.
Aleksandra Sokalska
Wielkanoc w pandemii, maseczki
wielkanoc
epidemia
rodzinne święta

Krytykujecie celebrytów na wakacjach, a same w Wielkanoc nie zostaniecie w domu! [LIST REDAKCJI]

Czytam komentarze pod postami i mam już dość! – pisze nasza czytelniczka. To takie polskie: krytykować to samo zachowanie u innych, ale już u siebie – nie. Zamiast jechać hejtem na odpoczywającą za granicą Sochę czy Kurdej-Szatan, lepiej spójrzcie na siebie. Nie chcecie chodzić w maseczkach, pędzicie do sklepu po każdego bzdeta, a święta spędzicie u rodziny.
redakcja mamotoja.pl
pleśniawki u niemowlaków
grzybica
karmienie piersią

Co na pleśniawki u niemowlaków i dzieci? Domowe sposoby i preparaty z apteki

Pleśniawki u niemowlaków to infekcja jamy ustnej o podłożu grzybiczym. Na pleśniawki przepisuje się leki odkażające i zawierające substancje antygrzybicze (nystatynę). Podpowiadamy, co stosować na pleśniawki u dzieci i jak wspomóc leczenie domowymi sposobami.
Aleksandra Sokalska
ciężarna, relaks ciężarnej, emocje ciężarnej
ciężarna
stres w ciąży
samopoczucie w ciąży

Ustąp ciężarnej – nowe hasło wszystkich mam!

Chcemy, by hasło Ustąp Ciężarnej miało szerszy kontekst i nie odnosiło się tylko do ustępowania przyszłej mamie miejsca w komunikacji miejskiej. I by znał je i stosował każdy! Dajmy ciężarnym prawo do decydowania o sobie. One naprawdę wiedzą, co jest dla nich dobre.
Aleksandra Sokalska
ciężarna, joga, relaks
relaks w ciąży
emocje w ciąży

Ciężarna musi mieć spokój! #UstąpCiężarnej

Ciężarnej w naszej kulturze zwykle nie traktuje się serio. Owszem, przyszła mama miewa humory, ale generalnie jest szczęśliwa, bo przecież oczekuje narodzin dziecka. Prawda? Jest znacznie bardziej skomplikowana – mówi Bibianna Muszyńska-Czerewkiewicz, psycholog, współtwórczyni tekstowej pomocy psychologicznej WeTalk.
Aleksandra Sokalska
objawy połogu
kobieta po porodzie

Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.
Aleksandra Sokalska
szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja
ciąża
ciężarna
stres w ciąży

Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja – ruszyła akcja skierowana do wszystkich ciężarnych

Stres w ciąży może mieć duży wpływ na zdrowie przyszłej mamy, a także na przebieg ciąży, zdrowie i rozwój dziecka. Jesteś w ciąży? Koniecznie zadbaj o swoje samopoczucie! Pomoże ci w tym nasza akcja Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja.
Aleksandra Sokalska
Aleksandra Żebrowska z synem
poród
stres w ciąży
ciąża i emocje

Mama jest równie ważna jak dziecko – wywiad z Aleksandrą Żebrowską

Aleksandra Żebrowska jest ambasadorką akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja, której celem jest pokazanie ciężarnym, jak ważne jest unikanie stresu w ciąży. Przed kilkoma miesiącami na świat przyszedł jej trzeci synek, Feliks. Część ciąży spędziła w lockdownie, a rodziła w środku pandemii. Dziś zdradza nam, jak poradziła sobie w tych trudnych miesiącach.
Aleksandra Sokalska
odwiedziny po porodzie
odwiedziny w szpitalu po porodzie

Odwiedziny w szpitalu po porodzie: wskazówki dla mamy i gości

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są bardzo radosnym wydarzeniem, jednak budzą też wątpliwości. Jeśli właśnie urodziłaś i nie masz siły na przyjmowanie gości - nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli jesteś gościem i ustaliłeś z mamą, że możesz ją odwiedzić w szpitalu po porodzie, nie przychodź późnym wieczorem - zazwyczaj kobiety chcą już wtedy odpocząć. Staraj się także zachowywać cicho, by nie zakłócać spokoju innych pań z sali.
Aleksandra Sokalska
wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
wcześniak
pielęgnacja wcześniaka
opieka nad noworodkiem

Opieka nad wcześniakiem (w domu i w szpitalu)

Opieka nad wcześniakiem na pewno wymaga większej uwagi i wiedzy, jednak nie oznacza to, że wcześniak nie może wkrótce dogonić rówieśników urodzonych w terminie. Wiele zależy nie tylko od opieki medycznej, ale także od rodziców.
Aleksandra Sokalska
skala Apgar
wcześniak

Szanse na przeżycie wcześniaka i jego prawidłowy rozwój

Szanse na przeżycie wcześniaka są tym większe, im więcej tygodni przeżył on w łonie matki. Wcześniaki stanowią blisko 10 proc. wszystkich dzieci urodzonych w Polsce. Wiele z nich nie potrafi ssać piersi, samodzielnie oddychać, utrzymywać stałej temperatury ciała. Jednak dzięki współczesnej medycynie mają szansę nie tylko przeżyć, ale również prawidłowo się rozwijać.
Aleksandra Sokalska
mama, dziecko, tulić, smutek
wychowanie dziecka
trudne tematy
święto zmarłych

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, aby go nie przestraszyć?

Trudno unikać tematu przemijania, bo jest ono nierozłącznie związane z życiem. Jak odpowiedzieć dziecku na pytanie, dlaczego nie ma już dziadka czy babci, by nas zrozumiało?
Aleksandra Sokalska
Wiara w Świętego Mikołaja
prezenty dla dzieci
Święty Mikołaj
święta z dzieckiem

Wiara w Świętego Mikołaja: 10 powodów, dla których warto w niego wierzyć

Wiara w Świętego Mikołaja jest jedną z tradycji okołobożonarodzeniowych, które warto celebrować. To między innymi dzięki niej dziecko może poczuć magię świąt. Nie trzeba mu tego odbierać.
Aleksandra Sokalska
judo dla dzieci
sport dla dziecka

Judo dla dzieci – sport, który kształtuje ciało i umysł

Judo dla dzieci to przede wszystkim szkoła charakteru i harmonijny rozwój ciała. Zajęcia nie są nudne i wszechstronnie rozwijają sprawność fizyczną. Mogą też być świetnym sposobem na profilaktykę wad postawy.
Aleksandra Sokalska
szkoła, debiut pierwszoklasisty
nauka
szkoła podstawowa

Czego uczy się dziecko w 1 klasie?

Twoje dziecko właśnie rozpoczyna swoją wielką szkolną przygodę. Czego będzie się uczyć twój pierwszoklasista i jak będzie przebiegać jego nauka? My już wiemy!
Aleksandra Sokalska
tenis ziemny ćwiczenia dla dzieci
aktywność fizyczna
Legia Warszawa
sport dla dziecka

Tenis ziemny - ćwiczenia dla dzieci [WIDEO]

Prezentujemy ćwiczenia tenisa ziemnego dla dzieci polecane przez trenerkę tenisowej szkółki Legii. Dzięki tym zabawom tenisowym dziecko polubi tenis ziemny i zdobędzie pierwsze szlify.
Aleksandra Sokalska
obcinanie paznokci noworodkowi

Obcinanie paznokci noworodkowi – jak zrobić to bezpiecznie krok po kroku

Obcinanie paznokci noworodkowi najlepiej wykonać, kiedy dziecko jest po kąpieli lub śpi. Paznokcie noworodka są bardzo delikatne, ale nie można zwlekać z ich obcinaniem. Chodzi o to, aby nie zbierał się pod nimi brud i aby dziecko się nie zadrapało. Opisujemy, kiedy obciąć noworodkowi paznokcie i jak zrobić to szybko i bezpiecznie.
Aleksandra Sokalska
co na wymioty u dziecka
zatrucie pokarmowe
rotawirusy
grypa żołądkowa

Co na wymioty u dziecka: domowe sposoby + leczenie

Pediatrzy na wymioty u dziecka zalecają nie podawać przez kilka godzin jedzenia. To pomoże zahamować odruch wymiotny. Bardzo ważne jest, aby przy wymiotach u dziecka uzupełniać straty płynów w organizmie. Trzeba to robić ostrożnie, podając picie małą łyżeczką. Starszym dzieciom można dać w określonych sytuacjach środek przeciwwymiotny.
Aleksandra Sokalska
przeziębione dziecko
przeziębienie
katar
gorączka

Nie lekceważ przeziębienia dziecka!

Przeziębienie to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych. Nie wolno go jednak u dziecka lekceważyć, bo szybko może się zamienić w anginę czy zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.
Aleksandra Sokalska
tabletki antykoncepcyjne
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, stosowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne, zwane też pigułkami, blokują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia. Są jedną z najbardziej skutecznych form zapobiegania ciąży.
Aleksandra Sokalska
supermama, plebiscyt

Wybieramy Supermamę 2019 roku – zagłosuj w naszym plebiscycie!

Poniżej przedstawiamy kandydatki na Supermamę 2019 r. wybrane przez redakcję serwisu mamotoja.pl. Piszemy, czym nas zachwyciły i dlaczego naszym zdaniem zasługują na tytuł. Przeczytaj i zagłosuj na swoją kandydatkę. Wyniki już w Dniu Matki!
Aleksandra Sokalska
WOŚP, wolontariusze, 27. Finał
akcje charytatywne
WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Rekord pobity! WOŚP w 27. Finale zebrał aż 175 milionów 938 tys. 717,56 złotych

W zeszłym roku zebrano tak dużą sumę pieniędzy, że w tym roku pobicie rekordu wydawało się po prostu niemożliwe. A jednak! Cieszymy się, tym bardziej że do tego rekordu przyczyniło się również Mamo, To Ja.
Aleksandra Sokalska
mama i komputer, forum
komputer
dobre rady
porady dla mam

Forum może być groźne! Na co uważać?

Dziewczyny, mamy! Błagam, korzystajcie ze sprawdzonych serwisów. Nie słuchajcie wyłącznie opinii innych mam. Dla dobra – swojego i dziecka.
Aleksandra Sokalska
idealny tata, Marcin Perfuński, blog supertata
tacierzyństwo
dobry tata
plebiscyt

Zwycięzca plebiscytu na idealnego ojca, Marcin Perfuński szczerze o swoich mocnych i słabych stronach [WYWIAD]

Marcin Perfuński, autor bloga SuperTATA na wieść o wygranej w naszym plebiscycie na idealnego tatę bardzo się ucieszył, ale też stremował. Bo czy naprawdę zasłużył na ten tytuł? Naszym zdaniem jak najbardziej! Rozmowa z nim świadczy o tym najlepiej.
Aleksandra Sokalska
idealny tata
Dzień Ojca
tacierzyństwo
dobry tata

Znamy wyniki plebiscytu na idealnego ojca! Kto wygrał?

W plebiscycie brało udział 10 ojców wytypowanych przez naszą redakcję. Czy idealnym ojcem został Kuba Błaszczykowski? A może Kamil Nowak, autor blogojciec.pl lub Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
Kamil Grosicki
macierzyństwo
sport
wychowanie dzieci

Żona Kamila Grosickiego, Dominika zdradza, jak godzi wychowanie dzieci z karierą męża [WYWIAD]

Żyjemy na dwa domy, a to dla dzieci bardzo trudne – zwierza się Dominika Grosicka, żona reprezentanta Polski w piłce nożnej Kamila Grosickiego, mama Marcela i Mai. A po chwili dodaje: Ale i w tej sytuacji można znaleźć plusy.
Aleksandra Sokalska
idealna mama
idealna mama
supermama
dobra mama

Znamy laureatkę naszego plebiscytu na idealną mamę!

Kto został laureatką plebiscytu mamotoja.pl na idealną mamę? Anna Lawendowska? Lidia Niedźwiedzka-Owsiak? A może Malwina Bakalarz,a autorka bloga Bakusiowo.pl? Znamy już wyniki!
Aleksandra Sokalska