Aleksandra Sokalska mamotoja.pl

Aleksandra Sokalska

Doświadczona dziennikarka i redaktorka, od 15 lat zajmująca się tematyką parentingową. Autorka artykułów dotyczących wychowania, zdrowia, pielęgnacji małego dziecka, współautorka książek dla przyszłych i młodych rodziców, m.in. „Zdrowie dziecka”, „Poradnik przyszłej mamy”, Pierwszy rok życia dziecka”. Podczas swojej pracy spotyka się z wielu specjalistami i ekspertami (wybitnymi lekarzami, psychologami, socjologami), dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę i przekazuje ją swoim czytelnikom. Jej największą pasją jest psychologia. Absolutna przeciwniczka kar cielesnych, wierzy, że najważniejszym elementem mądrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. Całym sercem wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (współtworzy sztab podczas finału, propaguje program WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, m.in. przygotowując wydania dotyczące pierwszej pomocy i biorąc udział w corocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji). Prywatnie mama dwóch córek: Weroniki i Zuzanny. Swoją rodzinę uważa za największy powód do dumy i największy sukces.  
Malwina Bakalarz Bakusiowo
Mama

Zmieniłam siebie i jestem szczęśliwa – zdradza Malwina Bakalarz, autorka Bakusiowo.pl [WYWIAD]

Aleksandra Sokalska
idealna mama
idealna mama
Dzień Mamy

Wybieramy matkę idealną. Zagłosuj w plebiscycie!

Jaką jesteś mamą? A jaką chciałabyś być? Zagłosuj w naszym plebiscycie i wskaż, kto jest dla ciebie macierzyńskim ideałem. Wyniki poznasz 26 maja, czyli w Dniu Matki.
Aleksandra Sokalska
macierzyństwo, odpoczynek, baby blues, depresja
macierzyństwo
baby blues
depresja

Nie zawsze fajnie być mamą – relacja z rozmowy kilku mam

Czasem nie masz ochoty na kolejne układanie puzzli z dzieckiem, wszystko cię denerwuje, jest ci źle... A gdy dziecko uwieszone twoich kolan płacze wniebogłosy, marzysz tylko o tym, żeby... wsiąść do pociągu byle jakiego. Czy coś z tobą nie tak?
Aleksandra Sokalska
Matylda w mamtoja.pl
cesarka
porodówka
ciąża i poród

Redakcyjna rodzina mamotoja.pl powiększa się!

Mamy wspaniałą wiadomość. Redakcyjna rodzina mamotoja.pl powiększyła się. W niedzielę po południu na świat przyszła Matylda, córeczka naszej redakcyjnej koleżanki, Agnieszki Szumigaj. Wszyscy gorąco witamy malutką na świecie.
Aleksandra Sokalska
redakcja Mamotoja.pl
redakcja

Historia naszego serwisu – jak babyonline.pl stało się mamotoja.pl

Użytkownicy babyonline.pl 8 stycznia pewnie byli zdziwieni, kiedy, wchodząc do naszego serwisu, zobaczyli, że to mamotoja.pl. Nowa nazwa, nowy wygląd, ale to ciągle my, Wasze wierne redaktorki (i najlepsi specjaliści) piszące o ciąży, pielęgnacji dziecka, jego zdrowiu i wychowaniu. Skąd zatem te zmiany?
Aleksandra Sokalska
sesja okładkowa na aukcję WOŚP
WOŚP
aukcje WOŚP

„Mamo, To Ja” zorganizowało aukcję dla WOŚP i... pobiło zeszłoroczny rekord!

Na aukcji wystawiłyśmy sesję okładkową do numeru czerwcowego „Mamo, To Ja”*. Licytacja zakończyła się pobiciem zeszłorocznego rekordu: zwycięzca na rzecz WOŚP przelał aż 7600 zł! Poznacie go w numerze czerwcowym naszego miesięcznika.
Aleksandra Sokalska
WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
akcje charytatywne
aukcja charytatywna
WOŚP

Magiczna moc pomagania [WYWIAD]

To oczywiste! Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na ratowanie zdrowia i życia dzieci. Ale robi jeszcze coś więcej, o czym czasem się nie pamięta – wyzwala w nas dobroć i zaszczepia chęć pomagania. I właśnie o fenomenie pomagania rozmawiam z Krzysztofem Dobiesem, rzecznikiem prasowym Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Aleksandra Sokalska
mamotoja.pl

Zmieniamy się. Dla Was! Babyonline od teraz to mamotoja.pl

Jeśli często zaglądacie do naszego serwisu, to dzisiaj mogłyście się troszkę zdziwić. Babyonline zmieniło się na mamotoja.pl. Ale to ciągle my! Wasze wierne redaktorki, mamy, wyjątkowi eksperci i mnóstwo niezbędnych, profesjonalnych, aktualnych treści!
Aleksandra Sokalska
licytacja okładki Mamo to ja dla WOŚP
akcje charytatywne
WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Weź udział w aukcji dla WOŚP i wygraj sesję okładkową do "Mamo, To Ja" dla swojego dziecka!

Możesz wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i jednocześnie zrobić prezent swojemu dziecku. Jak? Weź udział w licytacji WOŚP. Jeśli ją wygrasz, zdjęcie twojego dziecka ukaże się na czerwcowej okładce "Mamo, To Ja"!
Aleksandra Sokalska
tata i dzieci
ojcostwo
Dzień Ojca
urlop tacierzyński

Bycie tatą jest niemęskie?

Dzień Ojca – wspaniałe święto, które podkreśla, jak ważny dla dziecka jest tata. A z drugiej strony wczorajsza debata w Senacie, gdzie jeden z senatorów głośno mówi, że tata nie powinien musieć brać długiego urlopu rodzicielskiego, bo to niemęskie, bo przecież w Polsce mężczyzna zgodnie z tradycją to ktoś męski, a nie jakiś tam rodzic...
Aleksandra Sokalska

Dlaczego dziecko musi rozwijać wszystkie zmysły? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)

Małe dzieci każdą zabawkę nie tylko oglądają i miętoszą, ale także wąchają ją, słuchają jej, a nawet próbują, jak smakuje. Dla rozwoju dziecka to szalenie ważne, by każdą rzecz zbadać wszystkimi zmysłami. Dlaczego? I co oznacza rozwój polisensoryczny dziecka? Zobacz film z wyjaśnieniem Doroty Zawadzkiej.
Aleksandra Sokalska
rozwój dziecka
Dorota Zawadzka
miasteczko zmysłów

Czy talent się dziedziczy? – wyjaśnia Dorota Zawadzka

Chciałabyś, by dziecko odziedziczyło po tobie talent muzyczny albo żeby miało uzdolnienia matematyczne po dziadku... Ale czy rzeczywiście można odziedziczyć talent? A jeśli tak, to co robić, jeśli dziecko nie ma talentów po swoich przodkach? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
książki dla rodziców
bicie dzieci
Rzecznik Praw Dziecka

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

Wśród redaktorek Babyonline nowa książka Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” cieszy się ogromną popularnością. Każda z nas przeczytała ją od deski do deski. I każda z nas ma takie prawo dziecka, które jest dla niej szczególnie ważne. Zobacz film, w którym redaktorki mówią o dziecięcych prawach.
Aleksandra Sokalska
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Jurek Owsiak

Tak się pomaga! – odwiedziliśmy siedzibę WOŚP przed Finałem

Dla nas wrzucenie pieniążka do puszki wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to chwila. Dla Fundacji WOŚP pomaganie i organizacja Finału to codzienna praca. Czasem męcząca, czasem wymagająca poświęcenia, zawsze satysfakcjonująca.
Aleksandra Sokalska
prezenty dla dziecka na święta
Boże Narodzenie
Mikołajki
prezenty dla dzieci

Prezenty dla dziecka na święta do 100 zł – poleca red. prowadząca "Twojego Maluszka"

Prezent dla dziecka na święta nie musi kosztować fortuny. Co więcej, tańszy nie znaczy gorszy. Na szczęście dzieci nie znają wartości pieniądza, im podobają się prezenty dla nich atrakcyjne, a nie drogie!
Aleksandra Sokalska

Babyonline razem z WOŚP biliśmy rekord w resuscytacji – zobacz film!

Dzisiaj (17 października) punktualnie o 12 załoga Babyonline razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy rozpoczęła bicie rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji. Emocji było mnóstwo, a bicie rekordu było dla nas wspaniałą lekcją udzielania pierwszej pomocy. Zobacz film, jak nam poszło.
Aleksandra Sokalska
Babyonline bije rekord Guinnessa'a w jednoczesnej resuscytacji
pierwsza pomoc
aktualności
WOŚP

Ty też możesz bić rekord Guinnessa'a w jednoczesnej resuscytacji!

Uważasz, że każdy powinien umieć wykonać resuscytację? Chciałabyś, by twoje dziecko uczyło się w szkole zasad udzielania pierwszej pomocy? 17 października dołącz do bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji. Redakcja Babyonline dołącza. W tym roku chcemy pobić rekord Guinness'a!
Aleksandra Sokalska
bicie dziecka, lanie, klaps, jak karać dziecko
wychowanie dzieci
bunt dziecka
bicie dziecka

Bicie dziecka? Wiele z nas to przeżyło!

Niemal każda z nas w dzieciństwie dostała klapsa albo... lanie. Jak to wspominamy? Czy takie kary nauczyły nas czegoś? To bardzo osobiste zwierzenia, ale piszemy o nich z bardzo ważnego powodu. Żeby wreszcie raz i dobitnie powiedzieć: bicie jest złe i nie uczy niczego dobrego!
Aleksandra Sokalska
pierwszoklasista, uczeń, szkoła
uczeń
pierwszoklasista
szkoła podstawowa

Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę?

Dla pierwszoklasisty wszystko się zmienia: miejsce, otoczenie, organizacja czasu, zakres obowiązków. Nikt nie lubi tylu zmian naraz. W przypadku ucznia za nimi wszystkimi stoi szkoła. I jak tu dziecko ma ją polubić? Z tobą będzie mu łatwiej.
Aleksandra Sokalska
dieta przedszkolaka
zdrowie dziecka
dieta przedszkolaka
jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

Jak zdrowo karmić dziecko, które chodzi do przedszkola?

W przedszkolach dzieci otrzymują zbilansowane posiłki. Jednak nie zawsze je zjadają. Poza tym jedzą przecież także w domu. Jak zatem karmić kilkulatka, by rósł zdrowo i dobrze się rozwijał? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
depresja, baby blues, smutek
baby blues
depresja po porodzie
emocje mamy

Depresja poporodowa to nie fanaberie!

Z utęsknieniem czekałam na dziecko, byłam szczęśliwa, że stanę się mamą. A po porodzie? Zamiast się cieszyć, że urodziłam zdrowe, śliczne dziecko, przygryzałam wargi i ze łzami w oczach odwracałam głowę, żeby nikt tego nie widział...
Aleksandra Sokalska
żylaki, pajączki, nogi
żylaki
opuchnięte nogi
pochwa po porodzie

Żylaki po ciąży – jesteś pewna, że to nie twój problem?

Najpierw sieć żyłek tuż pod skórą, pajączki, a w końcu żylaki. Dokładnie obejrzyj swoje nogi, bo niewykluczone, że powinnaś iść do lekarza. Nie tylko po to, by nogi wyglądały atrakcyjnie, lecz przede wszystkim dla swojego zdrowia!
Aleksandra Sokalska
WOŚP, pierwsza pomoc, nauka ratowania życia
pierwsza pomoc
edukacja dziecka
jak wezwać pogotowie

Dzieci naprawdę wiedzą, jak ratować życie!

Już ponad 12 tysięcy szkół podstawowych bierze udział w Edukacyjnym Programie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Ratujemy i Uczymy Ratować". Jego celem jest nauczenie uczniów klas I-III udzielania pierwszej pomocy. Co to oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy!
Aleksandra Sokalska
kurs pierwszej pomocy, wydanie specjalne
pierwsza pomoc
oparzenie
zadławienie

Kurs pierwszej pomocy – obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców!

Jeśli jesteś rodzicem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy dziecku. Dlatego we współpracy z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować" powstało specjalne wydanie „Kurs Pierwszej Pomocy". Sprawdź, jakie informacje w nim znajdziesz.
Aleksandra Sokalska
rodzeństwo, zazdrość, miłość
rodzeństwo
zazdrość o rodzeństwo
wychowanie dzieci

4 sposoby na zazdrość dziecka – działają!

Starasz się dla swoich dzieci być sprawiedliwa, chcesz, by mocno się kochały. Tymczasem dzieci są o siebie zazdrosne: co chwila kłócą się ze sobą i zarzucają ci faworyzowanie jednego z nich. Jak poradzić sobie z dziecięcą zazdrością?
Aleksandra Sokalska
Dorota Zawadzka
miasteczko zmysłów

Nadwrażliwość dziecka to powód do niepokoju? – wyjaśnia Dorota Zawadzka – film

Każdy sweter i koszulka je gryzie, nie przepada za głaskaniem, bez przerwy narzeka, że za zimne, za mokre, za grube, no po prostu nie takie. Dlaczego niektóre dzieci są nadwrażliwe, wyjaśnia psycholożka Dorota Zawadzka.
Aleksandra Sokalska
sport dla dziecka, treningi, zdrowie, kontuzje
zdrowie dziecka
wady postawy
Legia Warszawa

Czy sport jest bezpieczny dla dziecka?

Chcesz, by twoje dziecko grało w piłkę nożną, tenisa, biegało, pływało... Powinno najpierw pójść do lekarza sportowego, który oceni, czy dziecko może bezpiecznie uprawiać daną dyscyplinę sportową. Gdzie takiego lekarza znaleźć? W czym jeszcze może dziecku pomóc? Sprawdź koniecznie.
Aleksandra Sokalska
Dorota Zawadzka
edukacyjne zabawki
wyobraźnia

Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej

Czy dziecku potrzebne są superdrogie interaktywne zabawki, czy wystarczą mu takie kupione w kiosku za parę złotych? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
judo dla dzieci, sport dla dziecka, Legia, treningi, ruch
zajęcia dodatkowe
aktywność fizyczna
Legia Warszawa

Jak ćwiczyć z dzieckiem judo? – zobacz film

Nie wiesz, czy zapisać dziecko na judo? Zrób z dzieckiem w domu kilka ćwiczeń proponowanych przez trenera, a przekonasz się, czy ta dyscyplina sportu podoba się twojemu kilkulatkowi.
Aleksandra Sokalska
piłka nożna, trening, szkółka piłkarska, Legia
piłka nożna
zajęcia dla dzieci
aktywność fizyczna

Jak trenować z dzieckiem futbol? – film

Zobacz film z ćwiczeniami przygotowującymi dziecko do gry w piłkę nożną i trenuj ze swoim przedszkolakiem. Kto wie, może twoje dziecko to przyszły Messi?
Aleksandra Sokalska