Aleksandra Sokalska mamotoja.pl

Aleksandra Sokalska

Doświadczona dziennikarka i redaktorka, od 15 lat zajmująca się tematyką parentingową. Autorka artykułów dotyczących wychowania, zdrowia, pielęgnacji małego dziecka, współautorka książek dla przyszłych i młodych rodziców, m.in. „Zdrowie dziecka”, „Poradnik przyszłej mamy”, Pierwszy rok życia dziecka”. Podczas swojej pracy spotyka się z wielu specjalistami i ekspertami (wybitnymi lekarzami, psychologami, socjologami), dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę i przekazuje ją swoim czytelnikom. Jej największą pasją jest psychologia. Absolutna przeciwniczka kar cielesnych, wierzy, że najważniejszym elementem mądrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. Całym sercem wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (współtworzy sztab podczas finału, propaguje program WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, m.in. przygotowując wydania dotyczące pierwszej pomocy i biorąc udział w corocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji). Prywatnie mama dwóch córek: Weroniki i Zuzanny. Swoją rodzinę uważa za największy powód do dumy i największy sukces.  
piłka nożna, trening, szkółka piłkarska, Legia
Gry i zabawy

Czy zapisać dziecko na piłkę nożną? – zobacz film

Aleksandra Sokalska
Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Gramy z Orkiestrą! – zobacz film

Zbliża się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jesteśmy podekscytowani, bo w tym roku w naszym wydawnictwie założyliśmy sztab. Kto do niego przystąpił? Czym się zajmujemy, na co będziemy zbierać? I co sądzi o nim Jurek Owsiak? Zobacz film.
Aleksandra Sokalska
tenis dla dziecka, sport dla dziecka
sport dla dzieci
aktywność fizyczna
Legia Warszawa

Czy twoje dziecko powinno trenować tenis? – zobacz film

Myślisz o tym, by zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe? Świetna decyzja, bo dzieci w dzisiejszych czasach mają zbyt mało ruchu. Tylko, jaką dyscyplinę wybrać? Zobacz film, jak trenują dzieci w tenisowej szkółce Legii. Kto wie, może właśnie ten rodzaj sportu spodoba się twojemu dziecku.
Aleksandra Sokalska
książka dla dzieci, szary domek, Biedronka
czytanie
konkurs
książki dla dzieci

Piękna książka dla każdego dziecka

„Szary domek" to opowieść o poszukiwaniu miłości i przyjaźni. Uczy i uświadamia (nie tylko dzieci), że bez najważniejszych wartości życie jest smutne i pozbawione sensu. Genialnie napisane i piękne graficznie! Aż dziw bierze, że autorkami są debiutantki. Dla mnie to debiut roku na rynku książek dla dzieci i naprawdę warto taką książkę kupić. Gdzie? Kolejne zaskoczenie – w Biedronce. Jak to możliwe?
Aleksandra Sokalska
pierwsza pomoc, resuscytacja
pierwsza pomoc
quiz
resuscytacja dziecka

Jak wykonać resuscytację dziecka powyżej 1. roku życia? – rozwiąż quiz

Aleksandra Sokalska
leczenie zęba, dziecko u stomatologa
zęby dziecka
stomatolog dziecięcy
dentysta dziecięcy

Jak leczyć zęby dziecka – czy na pewno to wiesz?

Nie, nie będzie o tym, że dziecko musi regularnie szczotkować zęby i chodzić do stomatologa, bo to akurat wiedza powszechna (choć, niestety, nie zawsze stosowana). Postaramy się za to podrążyć temat. Bo czy wiesz np. dlaczego nie lakuje się jedynek i co zrobić, gdy dziecko wybije sobie ząb?
Aleksandra Sokalska
film.00_01_18_14.Still004.jpg
pierwsza pomoc
WOŚP
resuscytacja

Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film

Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.
Aleksandra Sokalska
pierwsza pomoc, resuscytacja
pierwsza pomoc
aktualności
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Weź udział w akcji WOŚP – pobij rekord w resuscytacji

Chcesz, by twoje dziecko uczyło się w szkole udzielania pierwszej pomocy? Uważasz, że każdy człowiek powinien wiedzieć, jak wykonuje się resuscytację? Zamanifestuj to i weź udział w akcji jednoczesnej resuscytacji przez jak największą liczbę osób.
Aleksandra Sokalska
hotel przyjazny rodzinie, akcja
urlop z dzieckiem
rodzinny wyjazd
wypoczynek z dzieckiem

Hotel na rodzinny wyjazd – czy wiesz, jak go wybrać?

Chcecie wyjechać do hotelu, pensjonatu czy ośrodka, w którym dzieci są mile widziane? Najpierw sprawdźcie, czy obiekt ma certyfikat „Hotel Przyjazny Rodzinie". To gwarancja, że i wy, i dziecko dobrze wypoczniecie. Pamiętaj, że certyfikaty są przyznawane tylko na rok. Kto otrzymał je w 2015 roku?
Aleksandra Sokalska
dąb, liść dębu, drzewo
spacer
nauka
przyroda

Jaki to liść? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy umiesz pokazać dziecku przyrodę

Aleksandra Sokalska
kurs pierwszej pomocy, nauka pierwszej pomocy w szkole
pierwsza pomoc
szkoła podstawowa
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Kurs pierwszej pomocy w szkole – podpisz się pod petycją WOŚP

Kurs pierwszej pomocy jest przeprowadzany w wielu szkołach podstawowych. Jest bezpłatny, dostosowany do małych dzieci, ale nie jest obowiązkowy. Zmień to, podpisz petycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, by i twoje dziecko miało szansę nauczyć się, jak ratować życie!
Aleksandra Sokalska
bezdzietni kontra rodzice
macierzyństwo
rodzicielstwo
okiem mamy

Nie znoszę bezdzietnych z wyboru

Skoro można nie cierpieć rodzin z dziećmi (bo wiadomo, dzieciaci robią dużo hałasu, wszędzie się panoszą i jeszcze dostają wyższy socjal), to ja ogłaszam, że nie znoszę bezdzietnych z wyboru.
Aleksandra Sokalska
szkoła podstawowa, świetlica szkolna, uczniowie
nauka
uczeń
edukacja dziecka

Czy posyłać dziecko do świetlicy?

Jedni twierdzą, że to przechowalnia dla dzieci, których nie ma kto odebrać zaraz po lekcjach. Inni, że to miejsce, gdzie dziecko ma szansę na rozwijanie swoich zdolności. No cóż, ile rodziców, tyle zdań na ten temat. Przekonaj się, które z nich są prawdziwe.
Aleksandra Sokalska
przedszkole, debiut, pożegnanie
przedszkole
sposoby na stresy
adaptacja przedszkolna

Jak pozbyć się strachu przed przedszkolem?

Już za chwilę twoje dziecko stanie się przedszkolakiem? Boisz się, co to będzie, jak sobie poradzi (i czy w ogóle)? Spokojnie, znam ten lęk. Zobacz, jak można się go pozbyć, by już na starcie pomóc swojemu debiutującemu przedszkolakowi.
Aleksandra Sokalska
niegrzeczne dziecko, cisza w domu
bezpieczeństwo dziecka
niegrzeczne dziecko
czas wolny

Cisza w domu? Twoje dziecko śpi albo... jest niegrzeczne!

W twoim domu zrobiło się cicho, nikt nie krzyczy, nie płacze, nie stuka klockami o podłogę ani łyżką o garnek? Niemożliwe! No chyba że twoje dziecko śpi albo... rozrabia na całego, bo spuściłaś je właśnie na moment z oka. Kto wie, może właśnie teraz, kiedy czytasz ten tekst :)
Aleksandra Sokalska
odchudzanie, waga, figura
dieta
waga dziecka
odchudzanie po porodzie

Dzieci tyją? Tak! Ale miewają też bulimię i anoreksję

Dietetycy biją na alarm, że coraz więcej polskich dzieci ma nadwagę albo cierpi na otyłość. Uważam, że alarm powinni wszcząć również psychologowie. Bo dzieci ogarnięte obsesją szczupłej figury odchudzają się na potęgę. Wiele z nich potem ma bulimię, anoreksję, a wszystkie – kłopoty z akceptacją siebie.
Aleksandra Sokalska
dziecko, skaleczenie, pierwsza pomoc, wypadek
pierwsza pomoc
wypadki dzieci
urazy

Pierwsza pomoc w drobnych wypadkach

Nie ma dziecka, które chociażby raz (a zwykle wiele razy) nie stłukło sobie kolanka, nie nabiło guza na głowie albo którego nie użądliła osa. Nawet niewinne robienie babek może skończyć się skaleczeniem. Jak to możliwe? Wystarczy, że malec natknie się na kawałek szkła w piasku. Drobnych wypadków często nie da się uniknąć. Sprawdź, jak pomóc wtedy dziecku.
Aleksandra Sokalska
porażenie prądem, pierwsza pomoc, wypadek, bezpieczeństwo
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
WOŚP

Gdy dziecko poraził prąd

O tym, że porażenie prądem jest bardzo niebezpieczne, chyba nie musimy przekonywać. Dlatego warto, abyś wiedziała, jak się zachować, gdy do niego dojdzie u dziecka. Co powinnaś zrobić, by zminimalizować skutki porażenia? Oto jasna instrukcja.
Aleksandra Sokalska
krwotok z nosa
pierwsza pomoc
podróż z dzieckiem
krwotok

Gdy dziecko ma krwotok z nosa

Krwotok z nosa wygląda przerażająco, ale na szczęście zwykle nie jest groźny. Musisz go tylko fachowo zatamować, by szybko minął i dziecko nie zakrztusiło się krwią.
Aleksandra Sokalska
krwotok zewnętrzny
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
krwotok

Jak zatamować krwotok u dziecka?

Dzieci niechcący rozcinają sobie skórę, zdzierają kolana... Na szczęście większość urazów kończy się odkażeniem rany i przyklejeniem plasterka. Co jednak zrobić, gdy krwi jest dużo i trudno jej wypływ zatamować?
Aleksandra Sokalska
złamanie ręki
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
urazy u dzieci

Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie?

Dziecięce złamania najczęściej dotyczą rąk i nóg. Jak rozpoznać, że dziecko coś sobie złamało? Co robić, by jak najmniej cierpiało? Oto najważniejsze wskazówki.
Aleksandra Sokalska
oparzenie chemiczne dziecka
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
oparzenie

Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym

Dzieci wylewają na siebie żrące środki do czyszczenia toalet, wysypują na dłonie proszki zawierające substancje drażniące. Dochodzi wówczas do oparzenia chemicznego. Jak pomóc dziecku?
Aleksandra Sokalska
pierwsza pomoc, oparzenie
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
WOŚP

Co robić, gdy dziecko się oparzy?

Dzieci, zupełnie nieświadome konsekwencji, ściągają na siebie garnki z gotującą się zupą, dotykają rozgrzanych żelazek, rozlewają żrące płyny do czyszczenia toalet... Jak pomóc dziecku, gdy ulegnie oparzeniu?
Aleksandra Sokalska
zadławienie dziecka powyżej pierwszego roku życia
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
zadławienie

Co robić, gdy zadławiło się dziecko powyżej 1. roku życia?

Bywa, że czasem wpada coś nie w tę dziurkę, co trzeba, i zamiast trafić do żołądka, wędruje do dróg oddechowych. Czy wiesz, co wtedy robić? Potrafiłabyś fachowo pomóc swojemu dziecku? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, jak krok po kroku to zrobić. Bezcenna wiedza!
Aleksandra Sokalska
dziecko, niemowlę, maluch, dziecko 4-miesięczne
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
zadławienie

Co robić, gdy zadławi się niemowlę?

Co trzeba zrobić, gdy niemowlę się zadławi? A czego nie wolno robić pod żadnym pozorem, by nie pogorszyć i tak kiepskiej sytuacji? Lektura obowiązkowa!
Aleksandra Sokalska
resuscytacja dziecka powyżej pierwszego roku życia
bezpieczeństwo dziecka
WOŚP
wypadek

Resuscytacja dziecka powyżej 1. roku życia

Dla swojego dziecka skoczyłabyś w ogień, prawda? Na szczęście, wcale nie musisz tego robić. Ale zrobiłabyś dla malucha wszystko? Naucz się resuscytacji dziecka. Prosta rzecz, która może uratować życie.
Aleksandra Sokalska
wypadek, pierwsza pomoc, pogotowie
pierwsza pomoc
bezpieczeństwo dziecka
pogotowie

Zanim do dziecka przyjedzie pogotowie

Wyobraź sobie, że twoje dziecko miało wypadek wymagający wezwania pogotowia. Zadzwoniłaś już po karetkę i... No właśnie, co robić podczas oczekiwania na jej przyjazd?
Aleksandra Sokalska
Niemowlę
bezpieczeństwo dziecka
WOŚP
wypadek

Resuscytacja niemowlaka

Resuscytacja niemowlęcia wydaje ci się przerażająca? Uważasz, że ty na pewno nie dałabyś rady? Mylisz się! Uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratownicze są prostsze niż myślisz. A ratują życie!
Aleksandra Sokalska
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, Ratujemy i uczymy ratować, pierwsza pomoc
pierwsza pomoc
szkoła podstawowa
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Jak dzieci uczą się ratować życie – opowiada Jurek Owsiak

Czy dziecko może komuś uratować życie? Warto uczyć dzieci pierwszej pomocy? Gdzie można znaleźć specjalne kursy dla dzieci? Nie wiesz? Koniecznie przeczytaj wywiad z Jurkiem Owsiakiem, prezesem zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aleksandra Sokalska
trening uważności, ćwiczenie relaksacyjne
sposoby na relaks
stres u dziecka
trening uważności

Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film

Jak pomóc dziecku odprężyć się po pełnym wydarzeń dniu? Co zrobić, by dziecko było spokojniejsze i mniej płakało? Naucz je relaksacji. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w trudniejszych chwilach.
Aleksandra Sokalska