Aleksandra Sokalska mamotoja.pl

Aleksandra Sokalska

Doświadczona dziennikarka i redaktorka, od 15 lat zajmująca się tematyką parentingową. Autorka artykułów dotyczących wychowania, zdrowia, pielęgnacji małego dziecka, współautorka książek dla przyszłych i młodych rodziców, m.in. „Zdrowie dziecka”, „Poradnik przyszłej mamy”, Pierwszy rok życia dziecka”. Podczas swojej pracy spotyka się z wielu specjalistami i ekspertami (wybitnymi lekarzami, psychologami, socjologami), dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę i przekazuje ją swoim czytelnikom. Jej największą pasją jest psychologia. Absolutna przeciwniczka kar cielesnych, wierzy, że najważniejszym elementem mądrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. Całym sercem wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (współtworzy sztab podczas finału, propaguje program WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, m.in. przygotowując wydania dotyczące pierwszej pomocy i biorąc udział w corocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji). Prywatnie mama dwóch córek: Weroniki i Zuzanny. Swoją rodzinę uważa za największy powód do dumy i największy sukces.  
dotyk, trening zmysłu dotyku, uważność
Wychowanie

Trening uważności – ćwiczenie zmysłu dotyku – film

Aleksandra Sokalska
pierwsza pomoc
nauka
szkoła
pierwsza pomoc

Oni już wiedzą, jak ratować dzieci. A ty?

Fundacja WOŚP co roku w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować" organizuje dla uczniów konkurs. Dzięki niemu zostaje wyłoniona szkoła, której uczniowie zagadnienia i praktykę udzielania pierwszej pomocy opanowali w stopniu perfekcyjnym. Kto okazał się najlepszy w 2015 roku?
Aleksandra Sokalska
dziecko, oddech, wiatraczek
stres
emocje u dziecka
trening uważności

Sposób na stres dziecka – ćwiczenie oddechowe – film

Twoje dziecko łatwo wpada w złość i trudno mu zapanować nad emocjami? Zobacz film, jak trenować z dzieckiem prawidłowe oddychanie. Dzięki temu będzie zdecydowanie spokojniejsze i bardziej odporne na stres.
Aleksandra Sokalska
trening uważności
zmysły
koncentracja
trening uważności

Trening uważności – ćwiczenie zmysłów

Dzięki treningowi uważności twoje dziecko szybciej będzie się uczyć, łatwiej poradzi sobie ze stresem i stanie się większym optymistą. Jak trenować uważność z dzieckiem? Oto jedno z ćwiczeń, które pomoże dziecku rozwijać i uwrażliwiać wszystkie zmysły.
Aleksandra Sokalska
przedszkolaki, trening uważności
stres
koncentracja
bunt przedszkolaka

Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!

Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.
Aleksandra Sokalska
więcej miejsca, porządek, pokój dziecięcy
porządek
pokój dziecięcy

Gdy w pokoju dziecięcym już nic się nie mieści

Najczęściej bywa tak: goście przynoszą zabawki dla twojego dziecka, dziadkowie przy byle okazji obdarowują je ubrankami, lalami i autkami, a tobie często także trudno się oprzeć przed kupnem pięknych śpioszków czy milutkich pluszaków. Efekt? Dziecięcy pokój po jakimś czasie pęka w szwach. Na szczęście nie musisz wyrzucać nadmiaru rzeczy. Możesz je sprytnie przechować.
Aleksandra Sokalska
rodzina, wychowanie
dyscyplina
karanie dziecka
zasady wychowania

Łam zasady wychowawcze – to dobre dla dziecka!

Ciągle piszemy o tym, że dobre wychowanie wymaga stawiania dziecku granic. Że dziecko musi mieć jasno określone zasady, których powinno przestrzegać, a jak tego nie robi, musi ponieść karę. A my oczywiście musimy być konsekwentni w jej nakładaniu. Prawda? Nie! Łamanie zasad też może wiele dziecko nauczyć.
Aleksandra Sokalska
Magazyn "Kurs pierwszej pomocy"
bezpieczeństwo dziecka
magazyn dla rodziców

Kurs pierwszej pomocy – czy umiesz ratować dziecko?

Wiesz, ile uciśnień klatki piersiowej powinnaś wykonać, gdy dziecko nie oddycha? Czy klepać niemowlę po plecach, gdy się zadławi? Jak często możesz zmieniać lekarza dziecka? Których leków absolutnie nie wolno podawać maluchowi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (i wiele innych) znajdziesz w specjalnym wydaniu „Kurs Pierwszej Pomocy".
Aleksandra Sokalska
mama, pisanie, dziecko
konkurs
czytanie książek
aktualności

Możesz zostać pisarzem i wygrać 100 tysięcy złotych!

Lubisz opowiadać swojemu dziecku bajki? A może też je piszesz... do szuflady? Jeśli tak, weź udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka na napisanie książki dla dzieci. Możesz wygrać publikację swojej książki oraz 100 tysięcy złotych!
Aleksandra Sokalska
dziecko, przyszłość, szczęście
szczęśliwe dziecko
inteligencja emocjonalna

6 umiejętności, bez których dziecko sobie nie poradzi w życiu

Wcale nie chodzi o umiejętności językowe czy matematyczne. Bo wbrew pozorom to nie wysokie IQ i studia na zagranicznej uczelni sprawią, że twoje dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu. Potrzebne są zupełnie inne umiejętności, by osiągnąć sukces i właśnie teraz powinnaś ich dziecko nauczyć!
Aleksandra Sokalska
kobieta, gadatliwość
psychologia

Dlaczego kobiety ciągle mówią?

Powtarzają milion razy, robią mnóstwo uwag, opowiadają ze szczegółami... Kto? Kobiety! Po co tyle mówią? I czy na pewno faceci chcą, żeby przestały?
Aleksandra Sokalska
przedszkolak, zajęcia w przedszkolu
edukacja przedszkolaka
samodzielność dziecka

7 powodów, dla których warto zapisać dziecko do przedszkola

Dziecko najlepiej rozwija się pod opieką rodziców? Do czasu. Kilkulatek do lepszego rozwoju potrzebuje przedszkola – przekonują psycholodzy. Dlaczego? Oto 7 najważniejszych powodów.
Aleksandra Sokalska
zbyt szczere dziecko, gafy dzieci
dobre wychowanie
savoir-vivre

Szczery do... bólu – jak reagować na gafy dzieci

„Mamo, dlaczego ta pani jest taka gruba?" - pyta cię w sklepie twój przedszkolak. Co robić: zapaść się pod ziemię, nakrzyczeć na dziecko, a może spokojnie odpowiedzieć, że pani po prostu lubi jeść?
Aleksandra Sokalska
dziewczynki przebrane i ubrane na halloween
karnawał
bal przebierańców
kinderbal

Karnawałowy bal przedszkolaka i inne zabawy - 7 najważniejszych przykazań dla rodziców

Karnawał kojarzy się z dobrą zabawą, balami, występami, pięknymi przebraniami i z dużą porcją radości. Spraw, by i twój przedszkolak poczuł smak karnawałowej zabawy. A co zrobić, jeśli jednak... nie wszystko pójdzie zgodnie z planem?
Aleksandra Sokalska
edukacja domowa
szkoła
edukacja dziecka
przygotowania do szkoły

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Aleksandra Sokalska
pływanie, basen dla dziecka, sport
zdrowie dziecka
metody wychowawcze
sport dla dzieci

6 rodzajów zajęć sportowych – wybierz najlepsze dla swojego dziecka

Nie mamy zamiaru udowadniać, że ruch to zdrowie, bo o tym wiedzą nawet małe dzieci. Czy wiesz jednak, że sport może pomóc pokonać problemy dziecka, i to nie tylko te zdrowotne, ale także wychowawcze? Nie wierzysz? No to przekonaj się sama.
Aleksandra Sokalska
szczęśliwe dziecko, wartości
wrażliwe dziecko
wartości
dobre maniery

5 wartości, których warto nauczyć dziecko, by było szczęśliwe

Miły, uprzejmy, odpowiedzialny, uczciwy, tolerancyjny... – to charakterystyka człowieka szczęśliwego, bo lubianego. Chciałabyś, by i twój przedszkolak był taki? Tych wszystkich wartości nauczysz dziecko w codziennym życiu i... przez zabawę.
Aleksandra Sokalska
Dziecko w hełmie
agresja u dzieci

Zabawy w wojnę – pozwalać na nie dziecku?

Paweł zrobił sobie z kija pistolet i na niby z niego strzela. Jakub prosi mamę o Batmana, a Kasia z Julką udają Atomówki i walczą z potworem. Czy to źle, że dzieci czasem bawią się w wojnę?
Aleksandra Sokalska
sala zabaw dla dzieci, basen z piłeczkami
opieka nad dzieckiem
zakupy z dzieckiem
zabawa dla dzieci

A ja w sklepie... bawię się

W trakcie zakupów – jak w czasie deszczu – dzieci się nudzą. Może więc zamiast skazywać kilkulatka na wędrówkę między sklepowymi półkami, lepiej zostawić go w sali zabaw? Zapytaliśmy o to psychologa dziecięcego, Małgorzatę Zalewską.
Aleksandra Sokalska
dziecko, skarżypyta
problemy wychowawcze

Mały skarżypyta – jak z nim postępować?

„Mamo, a Julka zabrała mi wiaderko", „Bo Krzysiek ciągle mnie bije", „To on znowu zaczął!". Każdemu dziecku zdarza się czasem przybiec do rodzica ze skargą. Dlaczego tak się dzieje i co robić, gdy kilkulatek zaczyna donosić na wszystkich?
Aleksandra Sokalska
rywalizacja rodzeństwa, bójka dzieci
rodzeństwo

7 sposobów na kłótliwe rodzeństwo

Cisza – to coś, o czym marzysz, kiedy jesteś mamą urwisów, które ciągle toczą ze sobą spory. To marzenie może jednak stać się całkiem rzeczywiste. No, przynajmniej od czasu do czasu :-)
Aleksandra Sokalska
złe zachowanie w przedszkolu
problemy wychowawcze
płaczliwe dziecko
złe zachowanie dziecka

Kłopoty z zachowaniem w przedszkolu

Jedno dziecko bije kolegów, drugie do nikogo nie odzywa się, a jeszcze inne nie może usiedzieć na miejscu. Przedszkole jest jak lustro: odbija wszystkie dziecięce cechy, kłopoty i obawy. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku jak najszybciej uporać się z nimi.
Aleksandra Sokalska
obowiązki dziecka, porządek, sprzątanie
porządek
wrażliwe dziecko
bałaganiarz

Jak dziecko może ci pomagać w domu

Przedszkolaki najchętniej same by odkurzały, zmywały, robiły kanapki... Pozwalać im na to czy raczej oddelegować do swojego pokoju, niech się pobawią?
Aleksandra Sokalska
psycholog w przedszkolu
problemy wychowawcze
psychologia dziecka
psycholog dziecięcy

Co robi psycholog w przedszkolu?

Nie chodzi o to, by zaprowadził „porządek" i sprawił, że grupa grzecznie usiądzie do obiadu i wszyscy zawsze zgodnie będą się ze sobą bawić. Może jednak pomóc Kasi w pokonaniu nieśmiałości, a Janka nauczyć, że bicie kolegi to nie jest dobry sposób na odebranie mu zabawki.
Aleksandra Sokalska
uczeń, pierwszoklasista, szkoła
szkoła
uczeń
pierwszoklasista

Pytania rodziców pierwszoklasisty

Przed twoim pierwszoklasistą wielkie zmiany. Przed tobą także. Chcesz się do nich dobrze przygotować, by twoje dziecko dobrze czuło się w szkole? Pomożemy ci w tym.
Aleksandra Sokalska
debiut w przedszkolu, przedszkolak
pierwszy dzień w przedszkolu
debiut w przedszkolu

Gotowy na przedszkolny debiut

Twoje dziecko już we wrześniu idzie do przedszkola. Pewnie na razie w ogóle się tym nie denerwuje, bo po prostu kilkulatek nie myśli o przyszłości – dla niego jest ważne tu i teraz. Za to ty... na pewno masz mnóstwo pytań. A my na nie odpowiadamy.
Aleksandra Sokalska
szkoła, debiut pierwszoklasisty
pierwszoklasista
przygotowania do szkoły

Przed debiutem w szkole

Twoje dziecko zadebiutuje wkrótce w roli ucznia, a w twojej głowie już kłębi się mnóstwo pytań. Czy rozmawiać z dzieckiem o szkole podczas wakacji? Czy już teraz przygotować je na mające nastąpić zmiany? Jaka będzie ta szkolna rzeczywistość? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców przyszłych pierwszoklasistów.
Aleksandra Sokalska
podróż koleją, dziecko w pociągu
podróż z dzieckiem
wakacje z dzieckiem
rodzina wielodzietna

Tańsze przejazdy PKP Intercity z Kartą Dużej Rodziny

Przejazdy rodzinne, np. na wakacje do tej pory były sporym wydatkiem, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Od teraz to się zmieni. Jeśli macie minimum trójkę dzieci, posiadacie Kartę Dużej Rodziny i macie zamiar podróżować pociągiem, będziecie mogli skorzystać z 25% ulgi!
Aleksandra Sokalska
wakacje przedszkolaka, dziecko na wakacjach
urlop z dzieckiem
opieka na dzieckiem
niania dla dziecka

Wakacje od przedszkola

W lipcu na dwa miesiące większość przedszkoli zamyka swe mury i dzieci rozpoczynają upragnione wakacje. Dla kilkulatka to powód do radości, a dla ciebie mały kłopot, bo przecież twój urlop trwa zaledwie kilkanaście dni. Z kim dziecko ma spędzić resztę lata? Oto kilka podpowiedzi.
Aleksandra Sokalska
karanie dziecka, niegrzeczne dziecko
kara dla dziecka
zasady wychowawcze
niegrzeczne dziecko

Jak karać dziecko?

Tyle się teraz mówi o negatywnych skutkach klapsów i pozytywnym działaniu pochwał, iż można odnieść wrażenie, że lepiej w ogóle nie karać dziecka. Tymczasem kary mogą działać wychowawczo i czasem po prostu trzeba je wymierzać. Jak to robić, by odniosły dobry skutek, a nie skrzywdziły dziecka? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska