Aleksandra Zaborowska, redaktorka mamotoja.pl

Aleksandra Zaborowska

Absolwentka studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim i The University of Sheffield. Miłośniczka kultury w każdym tego słowa znaczeniu – od muzyki i literatury po filmy i teatr. W wolnych chwilach podziwia i pielęgnuje swoją kolekcję roślin, książek biograficznych i magazynów o modzie, a także śledzi nowinki kosmetyczne i poszerza umiejętności w zakresie makijażu.
Laurka na Dzień Kobiet
Święta i uroczystości

Laurka na Dzień Kobiet – pomysły na kreatywne laurki na 8 marca

Joanna Biegaj
Dzień Kobiet historia
święta
kobieta
dzień kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet: historia, geneza, obchody w Polsce i na świecie

Obchodzone 8 marca święto znane jest niemal na całym świecie. Historia Dnia Kobiet sięga początków XX wieku – chociaż niektórzy historycy uważają, że może mieć jeszcze wcześniejszą genezę. Opowiedz dziecku, skąd się wziął Dzień Kobiet, jak się go obchodzi w Polsce i na świecie, i że wbrew pozorom wcale nie jest to komunistyczne święto!
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci
kreatywne zabawy
rozwijające zabawy
dzień kobiet

Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci: konkursy, zagadki, fajne konkurencje

Zabawy na Dzień Kobiet to świetny pomysł na zaaranżowanie zajęć dla dzieci w przedszkolu czy szkole podstawowej, a przy okazji na przemycenie odrobiny wiedzy o historii tego święta.
Aleksandra Zaborowska
Praktyczny prezent dla babci
prezent
dzień babci i dziadka
dzień babci

Praktyczny prezent dla babci –​ 9 sprawdzonych pomysłów 

Praktyczny prezent to świetny pomysł na upominek dla babci, która ceni sobie przydatne akcesoria zamiast bibelotów, ozdób czy słodyczy. Wszystkie nasze propozycje łatwo znajdziesz w sklepach internetowych i stacjonarnych.
Ewa Janczak-Cwil
Waloryzacja 500 plus
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Waloryzacja 500 plus w 2023? Nie tak szybko!

Czy świadczenie 500 plus doczeka się waloryzacji w 2023 roku? Galopująca inflacja, rosnące ceny sprawiają, że 500 plus nie jest już warte tyle co w roku, w którym zaczęto je przyznawać, czyli 2016... Ekonomiści nie mają wątpliwości: tak jak rosną renty i emerytury, również i to świadczenie powinno zostać podniesione. Czy rząd bierze pod uwagę zwiększenie kwoty świadczenia 500 plus w 2023 roku?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska Luiza Słuszniak
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021
imię dla dziecka
imiona

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022: nowi faworyci! [RANKING]

Oto lista najpopularniejszych imion w Polsce w ostatnim czasie. Dane pokazujące, jakie imiona najczęściej nadawano w 2022 roku, różnią się nieco od wcześniejszego rankingu. Co się zmieniło? Poznaj najpopularniejsze imiona dla dzieci w mijającym roku.
Joanna Biegaj
kiedy zamkną szkoły
szkoła
dziecko w szkole
Ministerstwo Zdrowia

Czy szkoły będą zamknięte w roku szkolnym 2022/2023? Nowe informacje

Zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy szkoły będą zamknięte? Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja, że szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, wciąż pojawiają się niepokojące sygnały, że jest to możliwe. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane na kryzys energetyczny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska Joanna Biegaj Małgorzata Wódz
zmiany w urlopach dla rodziców
urlop
urlop macierzyński
urlop ojcowski

Zmiany w urlopach dla rodziców 2022: co przyniesie wdrożenie dyrektywy unijnej i kiedy?

Nadchodzą zmiany w urlopach dla rodziców. Wprowadzana w Polsce dyrektywa unijna ma w 2022 roku ujednolicić urlopy ojcowskie, wydłużyć urlopy opiekuńcze oraz wyrównać płace bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Ma także dać szansę na zwiększenie aktywności zawodowej młodych matek. Wyjaśniamy, o jakie zmiany w pracy będą mogli wnioskować rodzice. I kiedy wreszcie zostaną wprowadzone.
Joanna Biegaj
Rozstępy na piersiach
rozstępy
krem na rozstępy
rozstępy w ciąży

Rozstępy na piersiach: jak wyglądają i jak się ich pozbyć? [KREMY + ZABIEGI]

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w ciąży, podczas karmienia, w okresie dojrzewania, a także jako wynik przybrania na wadze. Na szczęście da się z nimi walczyć domowymi sposobami. Pokazujemy, jak wyglądają rozstępy na piersiach i jak się ich pozbyć.
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Nauczyciela
szkoła
życzenia
nauczycielka

Życzenia dla nauczycieli od uczniów – śmieszne, rymowane, wierszyki, cytaty

Życzenia dla nauczycieli to bardzo miły sposób docenienia pracy pedagogów. Jeśli nie wiesz, czego życzyć nauczycielom – skorzystaj z naszych pomysłów. Oto propozycje życzeń: złote myśli, dedykacje, sentencje, wierszyki, nie tylko dla wychowawcy.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Piosenki o wiośnie dla dzieci
wiosna
piosenki dla dzieci

Piosenki o wiośnie dla dzieci [NASZ RANKING]

Piosenki o wiośnie dla dzieci to idealny repertuar na końcówkę zimy, kiedy już tęsknimy za słońcem, zielenią i ciepłymi spacerami. Przedstawiamy najpiękniejsze wiosenne piosenki dla przedszkolaków, które cieszą się popularnością już od lat (a nawet dekad)!
Joanna Biegaj
Filmy dla dzieci
filmy dla dzieci
filmy animowane
rodzinne filmy

Filmy dla dzieci: 19 najlepszych filmów do zobaczenia w 2021/2022 roku

Filmy dla dzieci warto wybierać nie tylko na podstawie zawartego w nich humoru, ale także wartości edukacyjnych. To właśnie od ukochanych bohaterów maluchy często czerpią wzorce zachowań. Jakie tytuły warto zobaczyć z dzieckiem? Oto te najpiękniejsze!
Aleksandra Zaborowska
bajki i filmy na Netfliksie dla dzieci
filmy dla dzieci
filmy animowane
rodzinne filmy

Netflix dla dzieci – bajki, seriale, komedie i filmy (także dla rodziców!)

Netflix to dla dzieci prawdziwa kopalnia świetnej zabawy. Znajdziesz tam zarówno klasyczne kreskówki ukochane przez maluchy z całego świata (Psi Patrol, Świnka Peppa), jak i szeroki wybór klimatycznych bajek i filmów - w sam raz na zbliżające się święta i nie tylko.
Luiza Słuszniak
Badania przesiewowe SMA
badania przesiewowe
choroby
rdzeniowy zanik mięśni

Badania przesiewowe SMA noworodków: na czym polegają?

Badania przesiewowe w kierunku SMA dostępne są dla noworodków już od 2021 roku. To świetna wiadomość dla neurologów i rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia u dziecka rdzeniowego zaniku mięśni.
Dominika Bielas
Nauka hybrydowa
nauka
szkoła
koronawirus

Nauka hybrydowa – na czym polega, jak wygląda organizacja zajęć?

Nauka hybrydowa to model edukacji, który polega na tym, że w zajęciach stacjonarnych nie może uczestniczyć więcej niż 50% wszystkich uczniów szkoły. W ramach luzowania obostrzeń nauka hybrydowa ponownie będzie odbywać się w klasach 1-3 w wybranych województwach, a od 15 maja ma objąć również starszych uczniów
Aleksandra Zaborowska
Jacek Kurski to IDEALNY TATA? „To jest słodki ciężar i będę wstawał w nocy do naszej córeczki”
spanie z dzieckiem
spanie z noworodkiem
dzieci gwiazd

Jacek Kurski to IDEALNY TATA? „To jest słodki ciężar i będę wstawał w nocy do naszej córeczki”

Prezes TVP Jacek Kurski niedawno powitał na świecie swoje czwarte dziecko. 55-latek wydaje się wyraźnie odmłodzony narodzinami córeczki i jest w pełni zaangażowany w opiekę nad maluchem. Zdradził, jakich obowiązków się podjął i… gdzie będzie spała jego mała pociecha. Powinien jednak pamiętać o jednej rzeczy.
Aleksandra Zaborowska
Dziś ponad 600 ZGONÓW! Prof. Horban zaleca GODZINĘ POLICYJNĄ
koronawirus

Koronawirus: Dziś ponad 600 ZGONÓW! Godzina policyjna coraz bliżej!

Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia przerażają. Liczba zgonów, która już wczoraj znacząco wzrosła, zwiększyła się ponownie. Prof. Andrzej Horban podkreśla, że jest coraz bliższy zarekomendowania godziny policyjnej i zakazu przemieszczania się.
Aleksandra Zaborowska
Małgorzata Socha „ładuje baterie” na Teneryfie. Fanki: „To nie czas i miejsce na chwalenie się
wakacje
koronawirus

Małgorzata Socha z dziećmi „ładuje baterie” na Teneryfie. Fanki: „To nie czas i miejsce na chwalenie się”

Małgorzata Socha rozczarowała swoje fanki kolejnymi wakacjami w tym roku. Internautki oburzyły zdjęcia z egzotycznego wyjazdu aktorki , kiedy na całym świecie rozpędza się pandemia koronawirusa, a Polacy nie mogą nawet spędzić rodzinnych świąt.
Aleksandra Zaborowska
pilne szkoły
koronawirus

DRAMATYCZNY przyrost zgonów na COVID-19! Czy rząd zamknie cały kraj?

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 32 874 nowych przypadkach COVID-19. Dane dotyczące zgonów są jednak przerażające: na koronawirusa zmarło 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby. 
Aleksandra Zaborowska
Doda ostro o pandemii: „Dzieci potrzebują PRZYTULENIA, a nie dystansu społecznego”. Przesadziła?
koronawirus

Doda ostro o pandemii: „Dzieci potrzebują PRZYTULENIA, a nie dystansu społecznego”. Przesadziła?

Artystka coraz odważniej wypowiada się o pandemii i wprowadzanych we wszystkich krajach obostrzeniach. Pomija jednak bardzo dużo ważnych faktów…
Aleksandra Zaborowska
Godzina policyjna i ZAPISY DO SKLEPÓW? Premier nie wyklucza żadnej możliwości!
koronawirus

Godzina policyjna i ZAPISY DO SKLEPÓW? Premier nie wyklucza żadnej możliwości!

Wprowadzone w zeszłym tygodniu obostrzenia miały na celu zminimalizowanie transmisji koronawirusa. Przyrost zachorowań jednak nadal występuje, a eksperci są zgodni: restrykcje powinny pójść o krok dalej.
Aleksandra Zaborowska
Dlaczego niebo jest niebieskie

Dlaczego niebo jest niebieskie? Jak wytłumaczyć to dziecku?

Dlaczego niebo jest niebieskie – jak wyjaśnić to zjawisko dziecku tak, aby zrozumiało? Z pewnością każdy przedszkolak kiedyś zada takie pytanie. Warto być na nie przygotowanym!
Aleksandra Zaborowska
Urodziła w samochodzie, bo LEKARZ ODESŁAŁ JĄ DO DOMU!
poród
poród naturalny
poród bez znieczulenia

Urodziła w samochodzie, bo LEKARZ ODESŁAŁ JĄ DO DOMU!

W Gdańsku doszło do wyjątkowego porodu, który odebrał ojciec malucha. Rodzina została jednak narażona na niebezpieczeństwo przez lekarza, który nie potraktował poważnie silnych skurczów kobiety.
Aleksandra Zaborowska
Zosia Zborowska jest w ciąży
ciąże gwiazd

Zosia Zborowska JEST W CIĄŻY! Ogłosiła ją w przezabawny sposób!

Aktorka i jej mąż Andrzej Wrona ogłosili właśnie, że spodziewają się pierwszego dziecka!
Aleksandra Zaborowska
Przedszkola odmawiają opieki nad dziećmi farmaceutów, a przecież należą do SŁUŻBY ZDROWIA!
koronawirus

Przedszkola odmawiają opieki nad dziećmi farmaceutów, a przecież należą do SŁUŻBY ZDROWIA!

Farmaceuci zgłaszają, że niektóre placówki opiekuńczo-edukacyjne odmawiają przyjęcia ich dzieci. Z przepisów jednak jasno wynika, że pracownicy aptek również wykonują zawody medyczne.
Aleksandra Zaborowska
Obowiązkowe wizyty z dziećmi w przychodni wprowadziły JESZCZE WIĘKSZY CHAOS I NIEBEZPIECZEŃSTWO!
dziecko u lekarza
Ministerstwo Zdrowia
minister zdrowia

Obowiązkowe wizyty z dziećmi w przychodni wprowadziły JESZCZE WIĘKSZY CHAOS I NIEBEZPIECZEŃSTWO!

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa, że żadne dziecko poniżej 6. roku życia nie może uzyskać skierowania, diagnozy bądź recepty w ramach teleporady. Jednak zmiana, która miała zadziałać na korzyść dzieci, doprowadziła do kuriozalnych sytuacji.
Aleksandra Zaborowska
lockdown - wyjątki w ograniczeniach
koronawirus

Nowe obostrzenia do 9 kwietnia! Zamknięte żłobki i przedszkola!

Przekroczyliśmy granicę 30 tysięcy zachorowań dziennie, dlatego zgodnie z zapowiedziami, rząd ogłosił nowe obostrzenia, które obejmują zamknięcie salonów kosmetycznych, wielkopowierzchniowych sklepów meblowych oraz obniżenie limitu
Aleksandra Zaborowska
Jacek i Joanna Kurscy zostali rodzicami
dzieci gwiazd
ciąże gwiazd
polityka

Joanna Kurska URODZIŁA! Prezes TVP znowu został ojcem!

Joanna i Jacek Kurscy właśnie doczekali się narodzin nowego członka rodziny. Para powitała na świecie córeczkę, która otrzymała imiona Anna Klara Teodora.
Aleksandra Zaborowska
Kocha i dba o dzieci, a sąd CHCE MU JE ODEBRAĆ! Dramat samotnego ojca
rozwód
rozwód rodziców
samotny tata

Kocha i dba o dzieci, a sąd CHCE MU JE ODEBRAĆ! Dramat samotnego ojca

Odkąd ich matka odeszła, trójka dzieci została pod opieką ojca. Mężczyzna stara się być jak najlepszym rodzicem, co potwierdzają pracownicy MOPSu i szkół dzieci – dlaczego więc sąd chce mu je odebrać?
Aleksandra Zaborowska
W pustyni i w puszczy - test z lektury

„W pustyni i w puszczy” [TEST ZE ZNAJOMOŚCI LEKTURY]

Aleksandra Zaborowska