Beata Turska

Beata Turska

gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny

Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami

Beata Turska
wody płodowe
wody płodowe

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.
Beata Turska
jelitówka u dziecka
grypa żołądkowa

Jelitówka u dziecka: ile trwa i kiedy do szpitala?

Biegunka i wymioty to najczęstsze objawy jelitówki u dziecka. Choroba wymaga szybkiego działania, gdyż może doprowadzić do odwodnienia malucha. Czasem trzeba nawet jechać do szpitala. Wyjaśniamy, ile trwa jelitówka u dziecka, i jak jej zapobiegać.
Magdalena Drab
Jak zrobić zająca wielkanocnego
ozdoby wielkanocne
świeta wielkanocne

Jak zrobić zająca wielkanocnego: z papieru, masy solnej, włóczki i innych materiałów

Jak zrobić zająca wielkanocnego, który przyozdobi świąteczny stół i sprawi dziecku frajdę podczas przygotowań do świąt wielkanocnych? Przestawiamy 7 sposobów na samodzielne wykonanie ozdobnego zajączka z włóczki, papieru, masy solnej lub plasteliny. Przydać może się nawet rolka po papierze toaletowym, pompon lub zwykła serwetka.
Joanna Biegaj
usypianie niemowlaka
sen dziecka
usypianie dziecka

Jak usypiać niemowlę i układać je do snu? 11 sposobów na usypianie dziecka

Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Opisujemy, jak usypiać niemowlę według specjalistów. Podajemy też sposoby usypiania niemowląt proponowane przez rodziców.
Magdalena Drab
zespół Downa przyczyny
zespół Downa

Zespół Downa – przyczyny, dziedziczenie i czynniki ryzyka

Przyczyną powstania zespołu Downa jest nadprogramowy chromosom lub dodatkowy jego fragment w 21 parze chromosomów. Jest to wada genetyczna powodująca szereg nieprawidłowości i objawów, które wpływają na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w życiu dorosłym.
Ewa Janczak-Cwil
brzuch po porodzie
ćwiczenia po ciąży
ćwiczenia po porodzie
brzuch po ciąży

Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Brzuch po porodzie nie wygląda od razu tak, jak przed ciążą. W niektórych przypadkach już nigdy nie wraca do poprzedniego stanu. Wiele zależy od tego, jak kobieta o niego zadba – zarówno w czasie połogu, jak i po nim.
Beata Turska
zapalenie pęcherza u dziecka
zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie. Jak je rozpoznać?

Zapalenie pęcherza u dzieci objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz wysoką temperaturą. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub anatomicznymi wadami dróg moczowych. Nieleczone zapalenie układu moczowego u dzieci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.
Dominika Bielas
pierwszy uśmiech dziecka
uśmiech dziecka

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, a kiedy śmiać?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, wcale nie jest taka oczywista. Choć można zaobserwować grymas przypominający uśmiech nawet na twarzy noworodka, w pierwszych tygodniach życia dziecko nie uśmiecha się świadomie. Pierwsze prawdziwe uśmiechy pojawią się dopiero po upływie około miesiąca od narodzin.
Beata Turska
zabawy na śniegu / zimowe zabawy
zima z dzieckiem

Zabawy na śniegu – 19 zimowych zabaw na ferie i nie tylko

Dzieci kochają zabawy na śniegu i wszelkie zimowe aktywności na powietrzu. Tu znajdziesz podpowiedzi, jak zająć dziecku czas nie tylko podczas ferii. Sprawdź nasze pomysły na zimowe zabawy.
Joanna Biegaj
bańki mydlane na mrozie
bańki mydlane
zimowe zabawy

Bańki mydlane na mrozie: jak zrobić mrożone bańki krok po kroku

Nie ma chyba dziecka, które nie kochałoby puszczania baniek mydlanych. A co powiecie na bańki… puszczane na mrozie? Sprawdź nasz przepis na mrożone bańki mydlane.
Dominika Bielas
spacer z noworodkiem zimą
niemowlę
noworodek
zimowy spacer

Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?

Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.
Dominika Bielas
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
masa solna
ozdoby bożonarodzeniowe
zabawy plastyczne

Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]

Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku. Opisujemy, jak ją wypiekać, suszyć i malować!
Magdalena Drab
do kogo będzie podobne twoje dziecko
dziedziczenie
geny
geny otyłości

Do kogo będzie podobne twoje dziecko?

Do kogo będzie podobne twoje dziecko? Co się dziedziczy – skłonność do tycia czy raczej do smażonych kartofli? Czy można dostać w genach seksapil albo skłonność do hazardu? Wyjaśniamy!
Beata Turska
postanowienia noworoczne 2022
mama
szczęśliwa kobieta
rozwój osobisty

Postanowienia noworoczne 2022: ciekawe i dowcipne przykłady

Postanowienia noworoczne są nieodłączną częścią Nowego Roku. Nie, nie zamierzamy namawiać cię do odchudzania, brania się w garść czy też startowania w wyścigu o puchar dla najlepszego rodzica, dziecka, ucznia czy pracownika. Wręcz przeciwnie! Podpowiadamy, jakie plany i cele warto uwzględnić w postanowieniach noworocznych na 2022 rok, aby zatroszczyć się o siebie.
Joanna Biegaj
niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
alergia
katar

Zatkany nos bez kataru u dziecka: jakie są przyczyny i jak pomóc dziecku?

Zatkany nos u dziecka nie może pełnić swojej funkcji, czyli oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Co sprawia, że nos nie jest drożny? Jak pomóc dziecku, gdy ma zatkany nosek bez kataru?
Luiza Słuszniak
Szkarlatyna - co to oznacza
choroby zakaźne

Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy

Szkarlatyna u dzieci to poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Wywołuje ją paciorkowiec grupy A. Najczęściej chorują na szkarlatynę przedszkolaki i uczniowie.
Beata Turska
Jak nauczyć dziecko dmuchać nos
katar

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos: sposoby krok po kroku

Umiejętność dokładnego wydmuchiwania nosa jest bardzo ważna, bo zapobiega rozwojowi infekcji. Jak nauczyć tej trudnej sztuki małe dziecko? Najlepiej w zabawie! Podpowiadamy skuteczne sposoby nauki wydmuchiwania nosa i proponujemy gadżety, które w tym pomogą.
Dominika Bielas
Zespół cieśni nadgarstka w ciąży
obrzęki w ciąży
obrzęki

Drętwienie rąk w ciąży – czy to zespół cieśni nadgarstka?

Uczucie drętwienia i mrowienia rąk przydarza się wielu przyszłym mamom po 36. tygodniu ciąży, ale także wcześniej. Sprawdź, co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Dominika Bielas