Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
rotawirus leczenie plus coca cola
Zdrowie

Rotawirus – jak leczyć zakażenie, czy warto stosować colę?

Ewa Janczak-Cwil
zaskakujący sposób przekazania wiadomości o ciąży
ciąża

Zaskoczyła męża wiadomością o ciąży. Film obejrzało ponad 6 milionów ludzi

Pewna kobieta pokazała na TikToku, w jaki sposób przekazała mężowi wiadomość o tym, że będą mieć dziecko. Zarejestrowała też jego reakcję. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy mężczyzna zachowa się w podobny sposób...
Ewa Janczak-Cwil
hymn polski
tradycje

Hymn Polski: pełny tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. W oryginalnej wersji hymn miał aż sześć zwrotek!

Pełny tekst hymnu Polski składa się z czterech zwrotek i refrenu. Nie wszyscy wiedzą, ale w oryginalnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” istniały jeszcze dwie zwrotki. Jak brzmiał pełen tekst hymnu Polski?
Ewa Janczak-Cwil
ksiądz głaskał po posladkach uczennice
molestowanie seksualne

Ksiądz głaskał uczennice po pośladkach – skandal w Dąbrowie Górniczej

Ksiądz Dariusz nie zagrzał miejsca w szkole. Już po miesiącu został z niej zwolniony po tym, jak uczennice zgłosiły, że na lekcjach dotyka ich pośladków. Szybkie usunięcie księdza z placówki to zasługa dyrektorki szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone monocyty u dziecka
badania kontrolne
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone monocyty u dziecka – co oznacza taki wynik badania?

Podwyższone monocyty u dziecka najczęściej oznaczają infekcję lub stan zapalny, rzadko związane są z poważniejszymi schorzeniami. Za ogólną normę monocytów uważa się wynik, który wykazuje, że monocyty stanowią 2-8 proc. wszystkich leukocytów. Normy dla dzieci są jednak nieco inne i zależą od wieku.
Ewa Janczak-Cwil
test z lektury Balladyna
quiz
lektury

„Balladyna” – jak dobrze znasz dramat J. Słowackiego? [TEST]

Ewa Janczak-Cwil
Koper włoski w ciąży
zioła

Koper włoski w ciąży – czy można pić herbatkę koperkową w ciąży?

Zastanawiasz się czy koper włoski jest bezpieczny w ciąży? Dobrze, że szukasz informacji na ten temat. Herbatka koperkowa nie jest polecana kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. A jeszcze niedawno powszechnie piły ją nawet niemowlaki.
Ewa Janczak-Cwil
Magosia Kląskała
śmierć dziecka

Małgosia miała 8 lat. Przed śmiercią napisała list do rodziców

Małgosia Kląskała z Wrocławia zmarła 25 września. Miała tylko 8 lat, a od 3. roku życia walczyła z nowotworem. Po jej śmierci rodzice opublikowali na profilu córki na Facebooku pożegnalny list, który im zostawiła.
Ewa Janczak-Cwil
Anna Lewandowska promuje wózki dla dzieci
gwiazdy

Anna Lewandowska promuje sportowe wózki dla dzieci

Anna Lewandowska nie jest tylko żoną swojego męża. Ciągle pracuje nad własną karierą i nawiązuje współprace z różnymi markami. Jest nie tylko sportsmenką i trenerką, ale i mamą, więc współpraca z marką produkującą wózki dziecięce idealnie wpisuje się w jej wizerunek.
Ewa Janczak-Cwil
Czy nauczyciel może zabrać telefon uczniowi
smartfon

Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon – co wynika z przepisów prawa?

Twojemu dziecku zarekwirowano w szkole telefon, a ty zastanawiasz się, czy nauczyciel może zabrać telefon uczniowi? Słusznie masz wątpliwości, gdyż ani nauczyciel, ani dyrektor szkoły nie może dysponować telefonem ucznia.
Ewa Janczak-Cwil
Pigwa w ciąży
owoce w diecie

Pigwa w ciąży – czy jest zdrowa i pod jaką postacią?

Pigwa jedzona w czasie ciąży może przynieść wiele korzyści, w dodatku robione z niej przetwory są bardzo smaczne. Najzdrowsze są te, które przygotowuje się, nie poddając pigwy wysokiej temperaturze. Wyjaśniamy czym różni się pigwa od pigwowca, jak działa sok z pigwy w ciąży, dlaczego warto pić herbatę z pigwy i jeść dżem oraz inne przetwory z tych owoców.
Ewa Janczak-Cwil
co z dziećmi uchodźców
rodzice

Gdzie podziały się dzieci i migranci, których widzieliśmy w TV?

Od tygodni trwa przepychanka na granicy – migranci są przerzucani przez granicę polsko-białoruską tam i z powrotem. Jak worki kartofli. A przecież to są potrzebujący pomocy ludzie, także kobiety i dzieci. No właśnie – co stało się z dziećmi z Michałowa, które pokazywała telewizja?
Ewa Janczak-Cwil
co zrobić, żeby nie iść do szkoły
szkoła

Co zrobić, aby nie iść do szkoły? Na te wymówki stosowane przez uczniów zwróć uwagę: mogą być niebezpieczne!

Uczniowie często kombinują, co zrobić, aby nie iść do szkoły. Potrafią przy tym zastosować niebezpieczne dla zdrowia sposoby, które mogą się dla nich źle skończyć. Sprawdź, co robią dzieci, żeby zachorować albo udawać chorobę i zostać w domu. Nie daj się nabrać! Jeśli dziecko chce zostać w domu, zamiast iść do szkoły, koniecznie z nim porozmawiaj, by poznać powody.
Ewa Janczak-Cwil
nowe wytyczne dla porodów
poród

Nowe wytyczne w sprawie porodów rodzinnych i kangurowania po cesarce

Niebawem rodzisz? Nie daj się zaskoczyć i już teraz dowiedz się, czy szpital jest w stanie zapewnić wam możliwość porodu rodzinnego i kangurowania przez tatę dziecka w razie cesarki.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko rysuje Polski Ład
świadczenia rodzinne

Premier promuje Polski Ład dziecięcym rysunkiem. Internauci podzieleni

Mateusz Morawiecki podróżuje po Polsce, promując nowy program PiS, w którym zawarte są obietnice wspierania rodzin wielodzietnych. Po jednym z takich spotkań premier zamieścił w mediach społecznościowych rysunek dziecka i opatrzył go komentarzem. Część internautów zupełnie inaczej interpretuje obrazek.
Ewa Janczak-Cwil
poduszka dla dziecka
sen dziecka

Poduszka dla dziecka – od kiedy poduszka dla dziecka, jaka będzie najlepsza?

Poduszka dla dziecka to trudny temat. Z jednej strony na rynku jest mnóstwo poduszek dla dzieci, z drugiej strony, chyba wszyscy rodzice słyszeli, że poduszkę nie od razu można wkładać do dziecięcego łóżeczka. Wyjaśniamy, kiedy dziecko powinno leżeć na poduszce i na jakiej.
Ewa Janczak-Cwil
zaszczepione dzieci nie będa uczyć się zdalnie?
koronawirus

Czy dzieci zaszczepione na COVID-19 unikną nauki zdalnej?

Już teraz ok. 90 proc. szkół w Polsce prowadzi naukę w trybie mieszanym – uczniowie z klas, w których zdiagnozowano koronawirusa, uczą się zdalnie. Jednak krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii apeluje do ministra edukacji i nauki o to, aby dzieci zaszczepione mogły chodzić do szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
Zniekształcona główka niemowlaka
główka niemowlaka

Zniekształcona główka niemowlaka – rodzaje deformacji, przyczyny i leczenie

Zniekształcona główka niemowlaka najczęściej jest skutkiem stałego leżenia i spania w tej samej pozycji, co może być spowodowane błędami rodziców lub problemami z mięśniami szyi dziecka. Najczęściej zdarza się spłaszczenie główki niemowlaka.
Ewa Janczak-Cwil
stracą samotni rodzice
ulga na dzieci

Samotni rodzice zostaną ukarani przez Nowy Ład!

Rząd chwali się, że zwiększy ulgę na dzieci wielu samotnym rodzicom. Niestety większość z nich na właśnie przegłosowanej zmianie straci. Sprawdź, co uchwalono i czy ty na tym zyskasz, czy stracisz.
Ewa Janczak-Cwil
zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych
świadczenia rodzinne

Zerowy podatek PIT dla części rodzin! Twoją też obejmie?

Ta poprawka do programu Nowy Ład podobno już jest przesądzona. Rodziny wielodzietne z niezbyt dużymi dochodami nie będą płacić podatku dochodowego PIT. Jest jednak pewien haczyk.
Ewa Janczak-Cwil
łupież u dziecka
skóra dziecka

Łupież u dziecka – jak rozpoznać łupież i wyleczyć?

Najczęściej łupież pojawia się u dziecka w wieku szkolnym i w czasie dojrzewania. Bardzo często powoduje go zakażenie grzybicze, z którym trudno walczy się naturalnymi metodami.
Ewa Janczak-Cwil
hibiskus w ciąży
ciąża
herbata
zioła w ciąży

Hibiskus w ciąży – właściwości, działania niepożądane

Picie naparu z hibiskusa w ciąży może wydawać się dobrym pomysłem, bo kwiat hibiskusa ma wiele cennych składników odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Niestety nie został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Czym może skutkować picie herbaty z hibiskusa w ciąży?
Ewa Janczak-Cwil
Hotel Arłamów
wypoczynek z dzieckiem

Szukasz pomysłu na jesienny wyjazd z dzieckiem? W Hotelu Arłamów maluchy się nie nudzą!

W Arłamowie wypoczną i dorośli, i dzieci. W dodatku dzieciaki mają jesienią pobyt gratis! Miejscówka przyjazna dzieciom sprawi, że nie będą się nudzić i wrócą do domu pełne wrażeń i wspaniałych wspomnień. 
redakcja mamotoja.pl
zioła w ciąży
zioła

Zioła w ciąży: jakie zioła są bezpieczne w ciąży?

Zioła w ciąży spożywane są najczęściej w postaci naparów. Nie wszystkie są jednak dozwolone w tym szczególnym okresie. Niektóre mogą stanowić zagrożenie dla płodu i przebiegu ciąży. Sprawdź, jakich ziół unikać w ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy szczepienia 5-latków na COVID
koronawirus

Kiedy szczepienia na COVID dzieci po 5. roku życia?

Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci w wieku 5-11 lat. Pfizer i BioNTech twierdzą, że ich preparat można podawać też dzieciom z tej grupy wiekowej. Kiedy więc zaszczepimy pięciolatki?
Ewa Janczak-Cwil
podwyższone limocyty w ciąży
badania krwi

Podwyższone limfocyty w ciąży – przyczyny, jak obniżyć poziom limfocytów

Podwyższony poziom limfocytów w ciąży świadczy o aktywacji układu odpornościowego. Zbyt duża liczba limfocytów we krwi może sugerować, że organizm podjął walkę. Ważne staje się ustalenie, jaka jest przyczyna przekroczenia normy.
Ewa Janczak-Cwil
obniżone limfocyty w ciąży
badania krwi

Obniżone limfocyty w ciąży – przyczyny, leczenie, normy

Obniżony poziom limfocytów w ciąży nie musi świadczyć o tym, że w ciele kobiety dzieje się coś niedobrego. Niższy poziom limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla I i II trymestru ciąży. Wyniki morfologii krwi zawsze powinien konsultować lekarz, który właściwie zinterpretuje uzyskane dane.
Ewa Janczak-Cwil
limfocyty w ciąży
badanie krwi

Limfocyty w ciąży – jaką pełnią rolę, co oznacza wynik poza normą?

Poziom limfocytów w ciąży bada się, wykonując morfologię krwi. Choć normy podawane są na wyniku badania, uzyskane liczby powinien zinterpretować lekarz. W przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości, takich jak obniżony czy podwyższony poziom limfocytów u ciężarnej, należy ustalić przyczynę tego stanu rzeczy.
Ewa Janczak-Cwil
Czarnek o rodzicach
edukacja

Minister Czarnek tłumaczy, kto jest rodzicem. Popełnił niezręczność oraz błąd

Po wypowiedzi w TVP Info ministra Czarnka w sieci znowu zawrzało. Kontrowersyjna wypowiedź „funkcjonariusza” PiS sprowokowała do komentarzy mnóstwo ludzi. A przyczepić się można było aż do dwóch części dość krótkiej wypowiedzi ministra.
Ewa Janczak-Cwil
jelitówka w ciąży
grypa żołądkowa

Jelitówka w ciąży – czy jest groźna i jak ją leczyć?

Jelitówka w ciąży może być groźna. Wywołują ją wirusy, które odpowiadają za wystąpienie dolegliwości ze strony układu pokarmowego – najczęściej jest to biegunka, ale mogą pojawić się też nudności i wymioty.
Ewa Janczak-Cwil