Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
dmuchańce porwał wiatr
Aktualności

Przerażający film – wiatr porwał dmuchańce

Ewa Janczak-Cwil
chciał mi odebrać syna
rozwód

„Nie myślałam, że mój były mąż zawlecze nas do sądu. To było jak zły sen, jak koszmar”

Wojtuś był w siódmym niebie, kiedy mój były mąż zaczął się nim interesować. Tata, który od dwóch lat niemal nie istniał w życiu małego, teraz zaczął pojawiać się regularnie, nawet częściej niż określał to wyrok. Niestety okazało się, że mój były ma w tym konkretny cel.
redakcja mamotoja.pl
komunijne szaleństwo
komunia

„To nie komunia, to biała histeria i targowisko próżności”

Mając ledwie dwadzieścia dwa lata zostałam ciotką honorową – matką chrzestną córeczki mojej przyjaciółki. Wzięłam sobie do serca ów zaszczytny obowiązek. Interesowałam się i uczestniczyłam. Kupowałam drobiazgi, zabierałam Julcię na spacery i nie przestałam, kiedy doczekałam się własnego potomstwa. Zrobiło się pod górkę, gdy wybuchła komunijna histeria. 
redakcja mamotoja.pl
z zycia wzięte – dobro powraca

Dobro powraca? Alicja i jej synek się o tym przekonali

Kilka razy mi się już zdarzyło, że pod naporem wściekłych spojrzeń pasażerów autobusu albo ludzi w poczekalni uciekałam w popłochu. Tak im przeszkadzało marudzące dziecko…
Ewa Janczak-Cwil
z życia wzięte – diagnoza
prawdziwe historie
zespół Aspergera
z życia wzięte

„Musiał wydarzyć się dramat, żeby moje dziecko otrzymało prawdziwą pomoc”

Kaja od małego była inna. Bardzo nieśmiała, jakby wycofana. Nie chciała bawić się z innymi dziećmi, płakała, gdy na chwilę straciła mnie z oczu. Wszyscy wokół pocieszali mnie, że jak trochę podrośnie, to jej to minie, ale ja przez skórę czułam, że nie będzie tak pięknie. Matki wiedzą takie rzeczy…
Ewa Janczak-Cwil
spuchnięty siusiak u dziecka

Spuchnięty siusiak u dziecka – skąd się bierze, jak go leczyć?

Spuchnięty siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Pojawia się na skutek zakażenia lub mechanicznego podrażnienia. Jak leczyć dziecko w domu, kiedy szukać pomocy u lekarza?
Ewa Janczak-Cwil
wynajęłam brzuch
ciąża

„Urodziłam za pieniądze dziecko innych ludzi”

Akt poczęcia miał miejsce w szpitalu, metodą in vitro. Dostałam za to pieniądze, dzięki czemu kłopoty finansowe moje i męża zostały rozwiązane. Być może to kogoś bulwersuje, ale nie obchodzi mnie to… To mój brzuch!
redakcja mamotoja.pl
w czym jest gluten
gluten

W czym jest gluten? – lista zbóż i produktów zawierających gluten

Wyjaśniamy, czym jest gluten i gdzie można go znaleźć. Wymieniamy zboża, w których gluten występuje naturalnie, a także produkty, w których nie spodziewamy się jego obecności, mimo że jest do nich dodawany. To ważna wiedza dla osób uczulonych lub tylko nadwrażliwych na gluten, które po zjedzeniu zawierających to białko produktów mogą mieć kłopoty zdrowotne.
Ewa Janczak-Cwil
Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka, klasyfikacja, leczenie

Pęknięcie krocza zdarza się rzadko, gdyż wbrew zaleceniom w Polsce nadal często stosowana jest procedura nacinania krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Uraz ten należy do najczęstszych powikłań okołoporodowych, które zdarzają się w czasie porodu naturalnego. Jednak pęknięciu krocza można zapobiegać, zmniejszając ryzyko jego wystąpienia.
Ewa Janczak-Cwil
Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży – jak długo brać, jak zrobić zastrzyk w brzuch?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się tylko tym kobietom, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, przy wadach zastawek lub sztucznych zastawkach serca oraz w przypadku, gdy organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zwalcza go, co prowadzi do utraty ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
zastrzyki przeciwzakrzepowe przy cesarskim cięciu
cesarka

Zastrzyki przeciwzakrzepowe po cesarskim cięciu – jak długo trzeba je brać?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe po cesarskim cięciu nie są podawane wszystkim kobietom. Decyzję podejmuje lekarz. Czasami zalecenia obejmują podawanie zastrzyków z heparyną nawet przez 8 tygodni po cesarce, a czasami ograniczają podanie heparyny jedynie do kilku zastrzyków przeciwzakrzepowych. Od czego to zależy?
Ewa Janczak-Cwil
Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Czy psy zachowują się tak samo w obecności dorosłego i w obecności dziecka? Badania pokazały, że nie. Choć pies może pomagać dziecku uporać się z różnymi trudnościami, to nie powinien z nim zostawać sam na sam. Sprawdź dlaczego.
Ewa Janczak-Cwil
Zielona biegunka u dziecka
biegunka u dziecka

Zielona biegunka u dziecka – skąd się bierze, jak postępować?

Zielona biegunka u dziecka powinna być powodem do odbycia konsultacji z pediatrą. Przyczyn zielonej biegunki może być kilka – jedne są niegroźne, inne mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci

Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem

Bon turystyczny można zrealizować również na atrakcje dla dzieci. Coraz więcej parków rozrywki oferuje bilety wstępu, za które można zapłacić bonem, pod warunkiem zakupienia ich w ramach specjalnego pakietu z wyżywieniem lub noclegiem. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne przysługują na bon turystyczny.
Ewa Janczak-Cwil
Biegunka z krwią u dziecka
biegunka u dziecka

Biegunka z krwią u dziecka – co oznacza, jak ją leczyć

Biegunka z krwią u dziecka może mieć wiele przyczyn – od dość błahych po poważne i wymagające pilnego leczenia. Szczególnej uwagi wymaga ostra biegunka u dziecka z krwią i śluzem. Zagrożeniem dla malucha może być nie tylko spowodowane nią odwodnienie, ale i przyczyna krwawienia.
Ewa Janczak-Cwil
Przepuklina w ciąży
przepuklina

Przepuklina w ciąży – rodzaje, objawy, leczenie

Przepuklina w ciąży może pojawić się wskutek rozciągnięcia powłok brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Najczęściej uwidacznia się przepuklina pępkowa lub pachwinowa. W niektórych przypadkach dochodzi do uwięźnięcia przepukliny, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Ewa Janczak-Cwil
przepuklina po cesarce
przepuklina
blizna po cesarce

Przepuklina po cesarce – objawy przepukliny, postępowanie

Przepuklina pojawiająca się po cesarskim cięciu może być skutkiem wykonanego zabiegu przecinania powłok brzusznych albo tylko samej ciąży. To rodzaj przepukliny brzusznej, która może objawić się samoistnie po porodzie lub dopiero w kolejnej ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
kołatania serca w ciąży
objawy ciąży

Kołatania serca w ciąży – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.
Ewa Janczak-Cwil
paszport covidowy
podróże z dziećmi

Paszport covidowy – jak wygląda, do czego uprawnia, ile jest ważny?

Paszport covidowy potwierdza poddanie się szczepieniu na COVID-19, przechorowanie tej choroby lub otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzięki niemu posiadacz paszportu może przekraczać granice krajów, meldować się w hotelach, wchodzić do parków rozrywki i nie przejmować się niektórymi obostrzeniami. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy dla siebie lub dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
co zabrać nad morze z dzieckiem
wakacje nad morzem

Co zabrać nad morze z dzieckiem? Zamiast tony bagażu − PROSTA lista!

Na wyjazd nad morze z dzieckiem trzeba zabrać zarówno rzeczy, które zapewnią mu bezpieczeństwo, jak i takie, które poradzą sobie z dziecięcą nudą. Podstawa to apteczka, ubrania i kosmetyki, choć zabawek też nie powinno zabraknąć. Z krótką i przejrzystą listą spakujesz się w mig!
Ewa Janczak-Cwil
jak wyglądają badania do szkoły średniej
szkoła

Jak wyglądają badania do szkoły średniej?

To, jak wyglądają badania do szkoły średniej, zależy od szkodliwych czynników, jakie występują podczas nauki lub stażu szkolnego w odniesieniu do ośmiogodzinnego dnia pracy albo 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy. Szkoła powinna zidentyfikować te czynniki, ocenić ich ryzyko dla zdrowia i wymienić w skierowaniu na badania.
Ewa Janczak-Cwil
woda w uchu
zapalenie ucha
kąpiel
ból ucha

Woda w uchu – jak się jej pozbyć? Objawy i leczenie

Woda w uchu może znaleźć się wskutek kąpieli lub intensywnego prysznica. Zazwyczaj wypływa samoistnie, ale czasami pozostaje w uchu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli woda nie chce wylecieć z ucha po zastosowaniu domowych sposobów, trzeba iść do lekarza. W przeciwnym razie może powstać infekcja.
Ewa Janczak-Cwil
jak pobrać paszport covidowy
plan podróży
bezpieczne wakacje

Jak pobrać paszport covidowy – na telefon i do wydruku

Nie wiesz, jak pobrać paszport covidowy? Do wyboru masz dwie opcje: pobierasz potwierdzenie szczepienia na telefon albo tablet lub drukujesz jego wersję papierową. Możesz również poprosić o wydruk przy przyjęciu pierwszej (w przypadku preparatu J&J/Janssen) lub drugiej dawki szczepionki. Sprawdź, jak pobrać paszport covidowy przez internet.
Ewa Janczak-Cwil
mikrobiom a strach u niemowląt
brzuch
karmienie piersią

Bakterie decydują o tym, jak niemowlę przeżywa strach

Okazuje się, że prawidłowy rozwój układu nerwowego niemowlęcia zależy od tego, jakie bakterie skolonizują jego układ pokarmowy. To bakterie tam przebywające decydują o tym, jak tak małe dziecko zachowuje się w obliczu zagrożenia i czy będzie kiedyś narażone na depresję.
Ewa Janczak-Cwil
który skok rozwojowy najgorszy
rozwój niemowlaka
kamienie milowe

Który skok rozwojowy jest najgorszy?

Skoki rozwojowe występują u najmłodszych dzieci. W sumie dziecko przechodzi ich 10. Który skok jest najgorszy, czyli najtrudniejszy dla dziecka i rodzica? I wreszcie, jak przetrwać skok rozwojowy? Wyjaśniamy!
Ewa Janczak-Cwil
skoki rozwojowe jak rozpoznać
rozwój dziecka

Jak rozpoznać skoki rozwojowe?

Skoki rozwojowe dość łatwo rozpoznać, bo towarzyszą im charakterystyczne objawy. Jeśli jesteś mamą małego dziecka, koniecznie powinnaś je poznać. Tutaj sprawdzisz także, co to jest skok rozwojowy i jak dugo trwa.
Ewa Janczak-Cwil
jak napisać życiorys do szkoły
szkoła
uczeń

Jak napisać życiorys do szkoły?

Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać życiorys do szkoły, do której mają zamiar aplikować. Poniżej dowiesz się, co powinien zawierać życiorys dla ucznia, sprawdzisz, jak wygląda wzór takiego dokumentu oraz poznasz przykładowy życiorys do szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
chomik dla dziecka
małe dziecko i zwierzęta

Chomik dla dziecka – kiedy i jakiego chomika kupić [ZDJĘCIA]

Chomik dla dziecka może być wielką atrakcją. Jednak nie zawsze spełnia oczekiwania i potrzeby malucha, bo tryb życia chomika nie sprzyja interakcjom za dnia. Sprawdź, czy pomysł kupienia chomika dla dziecka na pewno jest dobry w waszym przypadku.
Ewa Janczak-Cwil
paszport covidowy jakie kraje
bezpieczna podróż
podróże z dziećmi
koronawirus

Paszport covidowy – jakie kraje go honorują?

Paszport covidowy zacznie funkcjonować w UE już 1 lipca. Jakie kraje przystąpiły do programu, ułatwiając turystom zagraniczny wypoczynek? W tej chwili system działa już w 9 krajach, od 1 lipca zacznie funkcjonować w całej UE, a także w części krajów spoza Unii. Sprawdź, dokąd pojedziesz z paszportem covidowym.
Ewa Janczak-Cwil
piłka nożna zasady
piłka nożna

Piłka nożna – zasady gry, które rządzą na boisku 

Piłka nożna staje się najbardziej popularna podczas EURO lub Mundialu – czyli piłkarskich mistrzostw Europy i świata. To wtedy pojawia się najwięcej pytań i wątpliwości dotyczące podstawowych zasad gry w piłkę nożną. Poniżej krótkie kompendium wiedzy z reguł, których muszą przestrzegać zawodnicy, trenerzy i organizatorzy turniejów.
Ewa Janczak-Cwil