Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
ciąża ektopowa
Przebieg ciąży

Ciąża heterotopowa – na czym polega, jak ją rozpoznać i leczyć?

Ewa Janczak-Cwil
jak zrobić zielnik
nauka

Jak zrobić zielnik – prosta instrukcja robienia zielnika i suszenia roślin

Zielnik może być pracą domową do szkoły, ale też pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i naukę w jednym. Można wykonać go z ziół, kwiatów lub liści drzew liściastych. Podpowiadamy, jak zrobić zielnik krok po kroku.
Ewa Janczak-Cwil
pozycje w piłce nożnej
piłka nożna

Pozycje w piłce nożnej – przewodnik dla małego i dużego

Piłkarze rozstawieni są na boisku na konkretnych pozycjach, z których powstają linie obrony, pomocy i ataku. Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników, ale nazw pozycji w piłce nożnej jest więcej.
Ewa Janczak-Cwil
pamięć niemowląt zależy od emocji
nauka
pamięć dziecka

Dlaczego niemowlęta nie zawsze pamiętają, czego się nauczyły? Ogromną rolę odgrywa... ich nastrój!

Naukowcy odkryli bardzo ciekawą rzecz: pamięć niemowląt powiązana jest z ich nastrojem. Sprawdź, jak działa pamięć niemowlaków, żeby w razie potrzeby pomóc maluchowi w przypomnieniu sobie tego, czego od niego wymagasz!
Ewa Janczak-Cwil
co to jest spalony w piłce nożnej
piłka nożna

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wyjaśnienie 

Spalony w piłce nożnej to jeden z bardziej kontrowersyjnych momentów gry. Czasami decydują o nim niemal centymetry, a wtedy emocje na stadionie sięgają zenitu. Sprawdź, na czym polega spalony i dlaczego ma tak ogromne znaczenie.
Ewa Janczak-Cwil
hydroksyzyna w ciąży
leki w ciąży

Hydroksyzyna w ciąży – czy i jak ją stosować?

Według ulotki lekowej hydroksyzyna w ciąży jest przeciwwskazana. Choć można podawać ją nawet małym dzieciom, to u ciężarnych stosuje się ją tylko w wyjątkowych przypadkach i ściśle według zaleceń lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
strój galowy
szkoła

Strój galowy – co może założyć dziecko na uroczystości szkolne?

Strój galowy wymagany jest w szkołach na specjalne okazje i w wielu domach budzi wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać. Czy dziewczynka może założyć spodnie lub sukienkę, czy koniecznie musi mieć rajstopy lub podkolanówki? Jak na galowo powinien być ubrany chłopiec, czy dopuszczalne są czarne dżinsy z dziurami i sportowe buty? Oto uniwersalne zasady.
Ewa Janczak-Cwil
poród naturalny
poród naturalny

Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie

Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.
Ewa Janczak-Cwil
hydroksyzyna dla dzieci
alergia
uspokajanie dziecka

Hydroksyzyna dla dzieci – kiedy podawać, w jakiej dawce, jakie skutki skutki uboczne?

Hydroksyzyna (hydroxyzinum) ma działanie uspokajające, przeciwlękowe, nasenne i przeciwalergiczne. Jest uznawana za skuteczny, bezpieczny i tani lek, który można podawać również dzieciom. Hydroksyzyna dla młodszych dzieci ma postać bezbarwnego syropu. Należy stosować go tylko w porozumieniu z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
w którym miesiącu ciąży widać brzuch
brzuch

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Właśnie dowiedziałaś się, że będziesz miała dziecko i zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży pojawi się brzuch? Na to trzeba trochę poczekać, bo ciążę nie od razu widać na zewnątrz. Początkowo brzuch się nie zmienia, lecz kiedy się pojawia, rośnie z miesiąca na miesiąc. Sprawdź, w którym tygodniu ciąży widać brzuch.
Ewa Janczak-Cwil
Nauka jedzenia łyżeczką
nauka jedzenia

Uczysz dziecko samodzielnego jedzenia łyżeczką? Sprawdź, czy jest na to gotowe

Już wiadomo, jaki rodzaj interakcji między dzieckiem a opiekunem świadczy o tym, że maluch jest gotowy do rozpoczęcia nauki samodzielnego jedzenia łyżką. Sprawdź, czy twoje dziecko dorosło do tego etapu i zobacz, jak je wspierać w tej nauce.
Ewa Janczak-Cwil
potwierdzenie szczepienia covid
bezpieczna podróż
koronawirus

Zaświadczenie o szczepieniu na COVID – jak pobrać, jak wydrukować?

Zaświadczenie o szczepieniu na COVID należy samodzielnie pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jest to możliwe, ponieważ każda podana dawka szczepionki jest na bieżąco wprowadzana do elektronicznego systemu e-zdrowie. Podobne zaświadczenia mogą otrzymać również osoby, która poddały się testowi na COVID lub przebyły zakażenie COVID-19. Dokument ten ma postać kodu QR i potocznie nazywany jest paszportem szczepionkowym.
Ewa Janczak-Cwil
wczesne wykrywanie autyzmu
badania przesiewowe
autyzm u dziecka

Przełomowe odkrycie! Lekarze będą wykrywać autyzm już u noworodków?

Naukowcy pracują nad testem, który pozwoli wykrywać zaburzenia ze spektrum autyzmu już u noworodków. Ma do tego posłużyć badanie oparte na jednym ze zmysłów, które już rutynowo wykonuje się w szpitalach.
Ewa Janczak-Cwil
skurcze porodowe ktg
KTG

Skurcze porodowe na KTG – jak je rozpoznać?

Skurcze porodowe są widoczne podczas badania KTG. Urządzenie rejestruje je obok pracy serca dziecka. Charakterystyczny wykres pozwala precyzyjnie określić częstotliwość występowania skurczów, czas ich trwania oraz siłę. Parametry te zestawione z tętnem płodu pokazują, czy poród przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia dla dobrostanu dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
breast crawl
karmienie piersią
pierwsze karmienie

Breast crawl może ratować życie noworodkom! Na czym polega ta metoda karmienia? [FILM]

Breast crawl to wrodzona umiejętność, w którą wyposażony jest każdy zdrowy noworodek. Polega ona na zdolności do odnalezienia piersi matki, samodzielnego przemieszczenia się do niej i rozpoczęcia ssania. Naukowcy twierdzą, że warto umożliwić dziecku ten wysiłek, gdyż przynosi on wiele korzyści.
Ewa Janczak-Cwil
filmik jak uciec porywaczowi
bezpieczeństwo dziecka
porwanie

Jak uciec z auta porywacza? To nagranie musi zobaczyć każdy rodzic!

Użytkownik TikToka, Polak, nagrał film pokazujący, jak dziecko może uciec z samochodu porywacza. Widać na nim mężczyznę, który wciąga do samochodu dziewczynkę. Zanim on sam zdąży do niego wsiąść, dziewczynka ucieka. Jednak jak się okazuje, aby dziecko mogło to zrobić, musi o czymś wiedzieć.
Ewa Janczak-Cwil
Niebezpieczne dla dzieci ozdoby
zagrożenie

UWAGA! Znany market wycofuje ze sprzedaży popularne produkty! Sprawdź, czy masz je w domu

Dwa produkty dekoracyjne oferowane przez znany market budowlany OBI stanowią poważne niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Na dodatek nie są prawidłowo oznaczone. Sieć wycofuje je ze sprzedaży.
Ewa Janczak-Cwil
urodziła w korytarzu teraz złożyła skargę

Urodziła w holu szpitala, potem trafiła na oddział. Złożyła SKARGĘ na szpital i wygrała!

Ciężarna urodziła w holu szpitala. Wszystko przez procedury związane z koronawirusem – kobiety nie wpuszczono przez SOR, bo przebywała tam zakażona pacjentka. Rodzącą odesłano do głównego wejścia, jednak nie zdążyła przez nie dotrzeć na oddział położniczy – zaczęła rodzić w holu. Teraz kobieta złożyła skargę na dyrekcję szpitala.
Ewa Janczak-Cwil
ile trwa poród wywołany oksytocyną
oksytocyna

Ile trwa poród wywołany oksytocyną?

To, ile trwa poród wywołany oksytocyną, zależy od tego, jak organizm kobiety zareaguje na ten hormon. Czasami akcja porodowa przebiega bardzo sprawnie, a czasami trwa kilkanaście godzin. Jest to więc sprawa bardzo indywidualna i nie można z góry przewidzieć, jak długo potrwa poród od momentu podania oksytocyny.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie implantacyjne kiedy test
plamienie w ciąży

Plamienie implantacyjne – kiedy test ciążowy da wiarygodny wynik?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy wykonać test ciążowy – przed wystąpieniem plamienia implantacyjnego, jeszcze w trakcie czy już po nim? Odpowiedź nie jest oczywista. Wiele zależy od rodzaju testu i terminu wystąpienia plamienia.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie implantacyjne a okres różnice
początek ciąży

Plamienie implantacyjne a okres – różnice między nimi i objawy plamienia implantacyjnego

Plamienie implantacyjne i okres znacznie się różnią. Kobieta, która bardzo chce zajść w ciążę albo boi się w nią zajść, w momencie pojawienia się śladów krwi na bieliźnie może nabrać wątpliwości. Poznaj objawy plamienia implantacyjnego oraz dowiedz się, jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie po stosunku w ciąży
krwawienie w ciąży
seks w ciąży
plamienie w ciąży

Plamienie po stosunku w ciąży w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze – ile trwa i czy jest niebezpieczne?

Plamienie po stosunku w ciąży zdarza się dość często. I choć każde, nawet niewielkie krwawienie w ciąży wzbudza niepokój, to lekkie plamienie po stosunku nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś złego.
Ewa Janczak-Cwil
plamienia na początku ciąży
krwawienie w ciąży
plamienie w ciąży

Plamienia na początku ciąży – przyczyny, postępowanie, zagrożenia

Plamienia na początku ciąży, w przeciwieństwie do krwawień, najczęściej nie są zwiastunem tego, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Szacuje się, że nawet 40 proc. kobiet ma delikatne plamienie na początku ciąży. Jak ono wygląd?
Ewa Janczak-Cwil
kofeina w ciąży
kawa w ciąży

Kofeina w ciąży: ile kofeiny można pić w ciąży (w mg)? [Skutki przedawkowania]

Kofeina w ciąży nie jest zakazana. Badania sugerują jednak, aby ciężarna nie przyjmowała więcej niż 200-300 mg kofeiny dziennie. Warto wiedzieć, ile mg kofeiny zawierają różne popularne napoje, w tym kawa i herbata. Skutki przedawkowania kofeiny w ciąży mogą być fatalne, zwłaszcza w I trymestrze.
Ewa Janczak-Cwil
mozna zapobeigać porodom przedwczesnym
badania prenatalne

Przedwczesny poród można przewidzieć już w 20. tygodniu ciąży! To urządzenie pomoże wielu rodzinom

Naukowcy z University of Sheffield udowodnili, że można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć przedwczesny poród, co pozwoli zapobiegać wcześniactwu. Każdego roku na świat przychodzi 15 milionów wcześniaków. Część z nich umiera w ciągu kilku dni, u wielu pojawiają się komplikacje.
Ewa Janczak-Cwil
zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka
zabawki edukacyjne
zabawki dla dzieci
roczne dziecko

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka: rozwijające i kreatywne [10 HITÓW]

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka trzeba wybierać rozsądnie. Roczne dziecko ciągle jeszcze jest na początkowym etapie poznawania świata. Dlatego warto mu sprezentować zabawkę, która będzie je w tym wspierać: rozwijać i pobudzać kreatywność.
Ewa Janczak-Cwil
zespół Williamsa
choroba genetyczna

Zespół Williamsa – dziecko elf: objawy, przyczyny, leczenie

Zespół Williamsa (zespół Williamsa-Beurena) nazywany jest potocznie chorobą dzieci elfów ze względu na charakterystyczny wygląd osób dotkniętych tą chorobą genetyczną. Wynika ona z nieprawidłowości w obrębie chromosomu 7, które wywołują zespół wad wrodzonych.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem
test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem – jest bardzo ważne, bo od pory dnia może zależeć wiarygodność testu ciążowego. Sprawdź, dlaczego pora dnia może mieć kluczowe znaczenie oraz czy test ciążowy trzeba robić rano.
Ewa Janczak-Cwil
blizny po ospie
ospa wietrzna

Blizny po ospie – jak ich uniknąć lub się ich pozbyć

Blizny po ospie widuje się obecnie rzadziej niż kiedyś. Nadal jednak grożą one dzieciom, które nie zostały zaszczepione na ospę. Takie ślady po ospie, choć z czasem stają się mniej widoczne, pozostają na bardzo długo, a czasami na całe życie. Sprawdź, jak je usunąć oraz jak uniknąć blizn po ospie.
Ewa Janczak-Cwil
ból żeber w ciąży
ból

Ból żeber w ciąży – skąd się bierze i jak sobie pomóc?

Ból żeber w ciąży zwykle pojawia się dopiero w trzecim trymestrze. Czasami może zacząć dokuczać jeszcze w trymestrze drugim. Wywołuje go powiększająca się macica, która spycha narządy wewnętrzne ku górze, w kierunku żeber.
Ewa Janczak-Cwil