Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
filmik ze znęcania się nad dzieckiem
Aktualności

Warto reagować! Filmik ze znęcania się nad dzieckiem dowodem w sprawie

Ewa Janczak-Cwil
Czekolada a karmienie piersią
czekolada
dieta matki karmiącej

Czekolada a karmienie piersią – czy można jeść czekoladę w czasie laktacji

Czy można jeść czekoladę, karmiąc piersią? A może w czasie laktacji dozwolone są tylko niektóre rodzaje czekolady? Wątpliwości karmiących mam wynikają z faktu, że czekolada uchodzi za produkt, który może przyczyniać się do występowania alergii. Sprawdzamy, czy i jaką czekoladę można jeść w czasie karmienia piersią.
Ewa Janczak-Cwil
ile może stać mleko modyfikowane
karmienie butelką
mleko modyfikowane

Ile może stać mleko modyfikowane w różnych warunkach?

Zastanawiasz się, ile może stać mleko modyfikowane, które zostało już przygotowane dla dziecka? Wszystko zależy od tego, gdzie będzie przechowywane. Ogólna zasada jest taka: im wyższa temperatura otoczenia, tym krócej mleko zachowuje przydatność do spożycia. Sprawdź, ile może stać mleko modyfikowane w lodówce, w podgrzewaczu, lub postawione w butelce w temperaturze pokojowej.
Ewa Janczak-Cwil
płód w płodzie
powikłania w ciąży

Płód rozwijał się w żołądku 40-dniowego niemowlęcia

Do szpitala zgłosili się rodzice z 40-dniowym niemowlakiem, który miał niepokojąco wzdęty brzuszek. Chłopczyk nie mógł też normalnie oddawać moczu. Lekarze dokonali niewiarygodnego odkrycia: dziecko miało w brzuchu płód!
Ewa Janczak-Cwil
mutacja głosu
chłopiec
dziewczynka

Mutacja głosu – kiedy się zaczyna, ile trwa?

Mutacja głosu wbrew pozorom dotyczy nie tylko chłopców. Jednak to chłopcy przechodzą ją w najbardziej spektakularny sposób. Do zakończenia procesu mutacji nie sposób przewidzieć, jak ostatecznie będzie brzmiał ich głos. Opisujemy, jak objawia się mutacja, kiedy się zaczyna i jak ją przetrwać.
Ewa Janczak-Cwil
więcej przypadków raka jelita grubego u ciężarnych
nowotwór

Lekarze alarmują: rak jelita grubego u coraz większej liczby ciężarnych

To na razie prognozy, ale bardzo niepokojące: liczba przypadków raka jelita grubego u ciężarnych będzie wzrastać. Tymczasem ciąża utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. To ciężarne muszą być czujne i nie dać się zbywać lekarzom.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie przed okresem
upławy
cykl miesiączkowy

Plamienie przed okresem - co oznacza, przyczyny

Plamienie przed okresem zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. Najczęściej jest spowodowane niegroźnymi zjawiskami, np. jajeczkowaniem. Czasem jednak może zwiastować poważny proces chorobowy.
Ewa Janczak-Cwil
komunia 2022
pierwsza komunia

Komunia 2022 – najnowsze trendy komunijne. Co jest modne, a co zdecydowanie nie.

Każdego roku pojawiają się nowe trendy komunijne. Co w 2022 roku jest passe, a co jest na topie? Sprawdziliśmy. Oto trendy komunijne na komunię 2022.
Ewa Janczak-Cwil
małpia ospa
choroby zakaźne

Małpia ospa – objawy, zarażanie, leczenie, śmiertelność

Liczba przypadków małpiej ospy na świecie rośnie. Nie wiadomo, dlaczego choroba rozprzestrzenia się w krajach, w których dotąd nie występowała, skoro zwykle przenoszona jest przez bezpośredni kontakt z chorym. Sprawdź, jakie objawy wskazują na zakażenie małpią ospą.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko wpadło do studzienki
wypadek

Koszmar: 1,5-roczne dziecko wpadło do studzienki. Matka wskoczyła za nim. „To było jak horror”

Bardzo niebezpieczne zdarzenie nagrała kamera przemysłowa umieszczona na jednym z pobliskich budynków. Gdyby matki nie było w pobliżu, nikt nie wiedziałby, co się stało z dzieckiem, bo klapa włazu się za nim zamknęła.
Ewa Janczak-Cwil
Zestaw ucieczkowy
bezpieczna podróż

Zestaw ucieczkowy – co spakować do ewakuacji

Zestaw ucieczkowy, inaczej zwany plecakiem ewakuacyjnym, to przygotowany na wszelki wypadek bagaż z niezbędnymi rzeczami. Można go kupić wraz z wyposażeniem, ale też przygotować samodzielnie. Sprawdź, co spakować w ramach zestawu ucieczkowego.
Ewa Janczak-Cwil
350 zł zamiast 500 plus
program 500 plus

350 zł zamiast 500 plus. Jeszcze w tym roku!

Od 2016 roku, gdy wprowadzano 500 plus, świadczenie nie było waloryzowane, a siła nabywcza złotówki konsekwentnie spadała. Teraz, gdy inflacja szaleje i nie widać końca jej wzrostu, wartość 500 plus jesienią tego roku może spać nawet o 20 procent.
Ewa Janczak-Cwil
prezent dla 6-latka
prezent dla chłopca

Prezent dla 6 latka – 8 świetnych pomysłów od kilkunastu złotych

Prezent dla 6-latka to duże wyzwanie. Dziecko ma już swoje zainteresowania, ale nadal jest otwarte na nowości i intensywnie się rozwija. Jako prezent na Dzień Dziecka, urodziny czy święta warto podsuwać mu zabawki edukacyjne, a także takie, które wesprą rozwój i poszerzą wiedzę o świecie.
Ewa Janczak-Cwil
1300 dla każdego
pieniądze
dofinansowanie rządowe

1300 zł dla każdego – bezwarunkowy dochód podstawowy

1300 zł dla każdego, nazywane też 1300 zł za nic, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy będzie wprowadzany jako pilotażowy program realizowany na Warmii i Mazurach. To ma być test, który pokaże, jak dochód gwarantowany zmieni życie Polaków. I czy warto wypłacać pieniądze za nic każdemu.
Ewa Janczak-Cwil
urodziła na poboczu
poród

Urodziła na poboczu. Starsze dzieci czekały w samochodzie

Piątka dzieci siedziała w samochodzie. W tym czasie ich mama rodziła na poboczu – nie zdążyła wrócić do domu. Wszystko skończyło się szczęśliwie – na świat przyszedł zdrowy chłopczyk.
Ewa Janczak-Cwil
kabanosy w ciąży
co wolno w ciąży

Kabanosy w ciąży – czy można jeść, jakie wybierać?

Jedzenie kabanosów w ciąży nie jest zakazane. Ciężarna powinna jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj kabanosów jest zdrowy. W ciąży warto zwracać uwagę, czy kupowany produkt nie jest naszpikowany zbędnymi lub wręcz szkodliwymi substancjami. Sprawdź, jakie kabanosy jeść, jeśli spodziewasz się dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 2022
Dzień Matki

Najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 2022

Poszukujesz inspiracji na najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 2022? Nie szukaj już, dobrze trafiłaś / trafiłeś. Wybierzesz takie od siebie lub od dziecka. Sprawisz nimi, że tegoroczny Dzień Matki będzie naprawdę radosny i wyjątkowy!
Ewa Janczak-Cwil
szczaw w ciąży
co wolno w ciąży

Szczaw w ciąży – czy można go jeść?

Czy można jeść szczaw w ciąży? Jedzenie szczawiu ze względu na zawartość kwasu szczawiowego może budzić wątpliwości ciężarnych. Skoro szczaw wypłukuje wapń, to może należy go unikać, jeśli kobieta spodziewa się dziecka? Sprawdź, czy szczaw jest szkodliwy w ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
program dopłat do kredytu dla rodzin
ulga na dzieci

Nowy program rządowy: niższe raty kredytów w zamian za rodzenie dzieci

Celem nowego programu jest ułatwienie rodzinom zakupu własnego mieszkania. Państwo da im na wkład własny i obniży raty kredytu – tym bardziej, im więcej dzieci w rodzinie. Jednak lista warunków uzyskania tego wsparcia jest długa.
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
żona modna test
uczeń
lektury
język polski

„Żona modna” – test z lektury

„Żona modna” jest satyrą napisaną przez Ignacego Krasickiego w latach 1778-1779. Utwór należy do zbioru  utworów satyrycznych, które wpisały się do kanonu literatury polskiej. Pisany jest wierszem i ma formę dialogu między młodym małżonkiem a przypadkowo spotkanym znajomym.

Zrób test i sprawdź, co pamiętasz z treści żony modnej”.

Ewa Janczak-Cwil
sushi w ciąży
co wolno w ciąży

Sushi w ciąży – można jeść czy nie?

Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść sushi? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju sushi. Wiele jego odmian jest bezpiecznych dla kobiet w ciąży, ale sushi z surową rybą, zdecydowanie powinny poczekać do zakończenia ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
pijana matka chciała odebrać dziecko z przedszkola
alkohol
opieka nad dzieckiem

Pijana w sztok matka chciała odebrać dziecko z przedszkola

37-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego miała 3,4 promila alkoholu we krwi, ale to nie przeszkodziło jej przyjechać samochodem do przedszkola po syna. Dziecka nie wydano matce, interweniowała policja.
Ewa Janczak-Cwil
imiona unisex
jakie imię wybrać dla dziecka

Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!

Imiona unisex robią się coraz bardziej popularne także w Polsce. Można je nadawać w naszym kraju od 2015 roku. Wcześniej trzeba było dla dziecka wybrać imię jednoznacznie wskazujące płeć. Imiona unisex, poza tym, że fajnie brzmią, z kilku powodów mogą okazać się dobrym pomysłem.
Ewa Janczak-Cwil
pierwsza miesiączka po porodzie
miesiączka
kobieta po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia, jak wygląda, co z płodnością?

Niedawno urodziłaś i zastanawiasz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie? To zależy przede wszystkim od tego, czy karmisz piersią. Sprawdź, kiedy powinna wystąpić i czy jest coś, co powinno cię zaniepokoić.
Ewa Janczak-Cwil
masło orzechowe dla niemowlaka
orzechy
rozszerzanie diety niemowlaka

Masło orzechowe dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Podawanie niemowlętom masła orzechowego i orzechów ciągle budzi wątpliwości rodziców małych dzieci. Wszystko przez to, że diametralnie zmieniły się zalecenia dotyczące produktów potencjalnie alergizujących w diecie niemowląt zmieniły w ostatnich latach . Sprawdź, od kiedy podawać masło orzechowe niemowlętom.
Ewa Janczak-Cwil
rejestr ciąż o krok od podpisu
ciąża
aborcja

Rejestr ciąż o krok od podpisu ministra zdrowia

Rządzący konsekwentnie dążą do powstania narzędzia, które pod względem medycznym będzie niedoskonałe, a pod względem prawnym niekonstytucyjne i niebezpieczne dla kobiet. Resort zdrowia zamyka oczy i uszy na problemy związane z rejestrem ciąż.
Ewa Janczak-Cwil
noworodek wypadł na podłogę
wypadek

„Wypadła ze mnie głową naprzód”. Dramatyczny wypadek przy porodzie

Nikomu nie życzymy takiego przyjścia na świat: mała Olivia zamiast wylądować w ramionach położnej, wylądowała na twardej podłodze. Doznała obrażeń, które zostawią na jej ciele trwały ślad.
Ewa Janczak-Cwil
sezon na latające kleszcze
las
kleszcze

„Latające kleszcze”: są ich chmary w lasach. Ukąszenie może zagrażać dziecku!

W okolicach leśnych właśnie pojawiły się strzyżaki sarnie, i to w dużych ilościach. Potrafią obsiąść człowieka i dostać się pod ubranie. Reakcja alergiczna na ich ugryzienie może stwarzać zagrożenie dla życia dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
prezent na dzień dziecka
edukacyjne zabawki
prezent na Dzień Dziecka
nauka przez zabawę

Prezent na Dzień Dziecka 2022 – dla niemowlaka, przedszkolaka, ucznia

Zobacz nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka. Znajdziesz tu atrakcyjne zabawki dla niemowląt, małych dzieci oraz przedszkolaków i uczniów.
Ewa Janczak-Cwil