Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
dieta dla nastolatków
Zdrowie ucznia

Dieta dla nastolatków – aktualne wytyczne zdrowej diety dla nastolatków

Ewa Janczak-Cwil
nauczycielka zostawiła chłopca samego
szkoła

Nauczycielka zostawiła pierwszoklasistę samego 20 km od szkoły

Ośmiolatek był z klasą na wycieczce w kinie w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim. Po seansie dzieci wsiadły do autobusu i wróciły do oddalonej o 20 km szkoły. Jednak Jankowi nauczycielka poleciła czekać na mamę przed kinem. Mam tymczasem oczekiwała dziecka pod szkołą.
Ewa Janczak-Cwil
ocena z zachowania
szkoła
uczeń

Ocena z zachowania – jak jest oceniane zachowanie w szkole? Kryteria, skróty, odwołanie

Ocena z zachowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko nie przeszkadza na lekcjach i jest sympatyczne dla kolegów i koleżanek. Kryteria oceny z zachowania są dość obszerne i obejmują rzeczy, o których nie każdy rodzic wie. Dlatego warto się z nimi zapoznać i wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób jego zachowanie jest oceniane, a także co oznaczają poszczególne skróty. Od oceny można również się odwołać.
Ewa Janczak-Cwil
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2022? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.
Ewa Janczak-Cwil
wakacje z dziećmi w Polsce
wakacje z dzieckiem
dokąd na wakacje

Wakacje z dziećmi w Polsce – gdzie na wakacje z dziećmi? Pomysły na 2022 rok

Wakacje z dziećmi w Polsce warto spędzić w miejscu, w którym będzie można zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo i atrakcje. Dzięki temu wypoczną rodzice oraz dzieci i będzie co wspominać po latach. Dlatego miejsce warto wybrać nie tylko zgodnie z własnymi preferencjami, ale dopasować je też do wieku dzieci. Gdzie na wakacje z dziećmi w Polsce? Podpowiadamy!
Ewa Janczak-Cwil
Tematy rozprawek maturalnych
szkoła

Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022

Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?
Ewa Janczak-Cwil
pijani rodzice opiekowali się dzieckiem
picie alkoholu

Kompletnie pijani rodzice mieli pod opieką dwoje małych dzieci

W Myszkowie na Śląsku policja interweniowała w domu, w którym miało dojść do awantury. Na miejscu funkcjonariusze zastali mocno pijanych małżonków i ich dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
tajemnicza choroba wątroby u dzieci już w Polsce
choroba

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci dotarła do Polski

Niedawno pisaliśmy o tym, że na świecie, głównie w Europie i USA, zaczęto obserwować przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia u dzieci. Nowe dane pokazują, że choroba się rozprzestrzenia i odnotowano jej przypadki także w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
kalkulator prosty matura
szkoła
uczeń

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?
Ewa Janczak-Cwil
płeć płodu ma znaczenie dla przebiegu ciąży
ciąża
płeć dziecka

Spodziewasz się dziecka? Lepiej poznaj jego płeć – to pomoże wam uniknąć kłopotów

Nie chcesz poznać płci dziecka aż do porodu? Przemyśl tę decyzję. Okazuje się bowiem, że płeć dziecka może zwiększać ryzyko komplikacji okołoporodowych! Sprawdź, czy to chłopiec czy dziewczynka może zapowiadać kłopoty na sali porodowej.
Ewa Janczak-Cwil
położna upuściła noworodka
wypadek

Koszmar na porodówce: położna upuściła noworodka. Dziecko nie żyje

Początkowo ojcu dziecka powiedziano, że dziecko urodziło się martwe. Jednak po rozmowie z żoną odkrył, że prawdę o błędzie położnej próbowano zataić w brutalny sposób, m.in. zatykając usta jego krzyczącej żonie.
Ewa Janczak-Cwil
Placuszki bananowe dla dzieci
przepisy dla dzieci
dania dla niejadka
potrawy dla dzieci

Placuszki bananowe dla dzieci – przepisy: z jogurtem, bez jaj i mleka, ekspresowe

Placuszki bananowe dla dzieci to pyszna propozycja na śniadanie lub podwieczorek. Zasmakują w nich nie tylko mali amatorzy bananów, ale i niejadki, które samego banana nie zjedzą. Zaletą takich placuszków jest to, że są odżywcze, dostarczają energii i można je podać z bardzo różnymi dodatkami.
Ewa Janczak-Cwil
nielegalne walki MMA z udziałem dzieci
przemoc wobec dzieci

To przechodzi ludzkie pojęcie: organizowali walki MMA dzieci. W Polsce!

W piątek 22 kwietnia 2022 roku chorzowscy policjanci odebrali niewiarygodnie brzmiące doniesienie o tym, że w mieście ma się tego dnia odbyć nielegalna „gala” MMA z udziałem dzieci. Nie chodziło o to, że dzieci będą na widowni, ale że będą walczyć w ringu. Na szczęście funkcjonariusze nie zbagatelizowali tej informacji.
Ewa Janczak-Cwil
średnia ocen
szkoła

Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze

Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.
Ewa Janczak-Cwil
Vigantol krople dla dzieci wycofany ze sprzedaży
witamina D3

Vigantol wycofany: krople z witaminą D dla dzieci znowu wycofane z aptek

To już kolejna seria leku Vigantol, kropli z witaminą D dla niemowląt, wycofana ze sprzedaży w 2022 roku. Jeśli masz w domu krople z tej serii, nie podawaj ich dziecku.
Ewa Janczak-Cwil
stan podgorączkowy u niemowlaka
gorączka u niemowlaka

Stan podgorączkowy u niemowlaka – ile to stopni, przyczyny, co robić?

Stan podgorączkowy u niemowlaka najczęściej nie jest powodem do niepokoju, a jedynie sygnałem, aby dziecko obserwować. Przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele. Większość to niegroźne stany jak np. ząbkowanie. Rzadko stan podgorączkowy jest objawem, że z niemowlęciem dzieje się coś złego.
Ewa Janczak-Cwil
co zrobić, gdy ugryzie kleszcz
ukąszenia kleszcza

Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz: zasady postępowania

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ugryzie kleszcz? Prawidłowe postępowanie w takim przypadku jest bardzo ważne i dotyczy zarówno sposobu usuwania pajęczaka z ciała, jak i obserwacji, czy nie pojawiają się niepokojące objawy zakażenia niebezpiecznymi drobnoustrojami. Sprawdź, co dokładnie zrobić, gdy ciebie lub bliską osobę, np. dziecko ugryzie kleszcz.
Ewa Janczak-Cwil
spanie z otwartą buzią
sen niemowlaka

Niemowlę śpi z otwartą buzią: przyczyny i konsekwencje dla zdrowia

Niemowlę śpi z otwartą buzią najczęściej wtedy, gdy ma katar. Czasem jednak otwarta buzia u dziecka podczas snu może być sygnałem pewnych zaburzeń lub chorób. Sprawdź, co zrobić, jeśli zaobserwujesz, że niemowlę śpi z otwartymi ustami.
Ewa Janczak-Cwil
nowa choroba zagrażająca dzieciom
choroby dzieci

Tajemnicza choroba wątroby atakuje dzieci w Europie i USA. Jest pierwszy zgon – poinformowało WHO

Pierwszy przypadek dziwnej choroby wirusowej, która atakuje wątrobę u dzieci, odnotowano 5 kwietnia. Do 23 kwietnia było ich już 169. Chorują głównie dzieci do 10. roku życia, ale zdarzają się też zachorowania u nastolatków.
Ewa Janczak-Cwil
wysokie koszty komunii
pierwsza komunia

Ceny wyprawienia komunii szokują: nawet 350 zł za „talerzyk”. Kogo na to stać?

Niestety w tym roku koszt urządzenia dziecku komunii będzie wyższy niż w latach poprzednich. Najwięcej trzeba wydać na stroje komunijne oraz uroczysty obiad dla rodziny. Do tego dochodzą dodatkowe koszty, a całość może przyprawić o ból głowy.
Ewa Janczak-Cwil
błedy we wnioskach 500+
wniosek o 500+

ZUS: dużo błędów we wnioskach o dodatkowe 500+. Sprawdź, czy twój jest poprawny

W ostatnim czasie wielu rodziców, którzy złożyli wniosek o „dodatkowe 500”, czyli o 12 tys. zł na dziecko, otrzymuje od ZUS-u informacje o błędnie wypełnionym wniosku. Takich przypadków jest naprawdę dużo.
Ewa Janczak-Cwil
blizna po nacięciu krocza
nacięcie krocza przy porodzie

Blizna po nacięciu krocza – pielęgnacja, powikłania, rehabilitacja

Blizna po nacięciu krocza goi się nawet 6 tygodni. Początkowo rana jest obolała i spuchnięta. Jeśli szycie było prawidłowe, a tkanki dobrze się zagoją, blizna po nacięciu kroczna nie powinna dawać żadnych dolegliwości. Czasami jednak dochodzi do powikłań, które wymagają pomocy specjalistów.
Ewa Janczak-Cwil
Dzieci z krzykiem uciekały przed niedźwiedziem
wyjazd w góry

Niedźwiedź w Tatrach niebezpiecznie zbliżył się do dzieci [WIDEO]

Sytuacja miała miejsce na szlaku w Tatrach Niżnych, w rejonie Dziumbira na Słowacji. Jednemu z turystów udało się uwiecznić na filmie niecodzienne wydarzenie.
Ewa Janczak-Cwil
lajkonik
kraków
atrakcje dla dzieci
zwyczaje

Lajkonik – krakowski symbol. Co oznacza?

Lajkonik krakowski, zwany także konikiem zwierzynieckim albo „tatarzynem”, jest symbolem Krakowa. Postać lajkonika pojawia się na ulicach dawnej stolicy Polski w pierwszy czwartek po Bożym Ciele. Jego przemarsz to wielowiekowa tradycja.
Ewa Janczak-Cwil
Podwyższone płytki krwi u dziecka
badanie krwi
morfologia krwi

Podwyższone płytki krwi u dziecka – co to oznacza?

Podwyższone płytki krwi u dziecka zazwyczaj nie świadczą o poważnej chorobie, choć mogą być też objawem chorób szpiku kostnego. Sprawdź, jakie są normy PLT i co może wywołać podniesienie poziomu płytek krwi u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Bazofile podwyższone u dziecka
badanie krwi

Bazofile podwyższone u dziecka – co to oznacza?

Bazofile (inaczej bazofity) należą do leukocytów, są więc odmianą białych krwinek. Zwykle stanowią około 1 procent wszystkich białych krwinek we krwi. Czasami jednak zdarza się, że ich poziom wzrasta, co może świadczyć o alergii lub o innych chorobach.
Ewa Janczak-Cwil
Natalię z Ukrainy operowano w Łodzi
wada serca
uchodźcy

16-letnia Natalia z Ukrainy została zoperowana w Łodzi, bo w Odessie wojna odebrała jej szansę na zdrowie

Ukraińska nastolatka potrzebowała operacji. Zoperowano ją w Łodzi, gdyż w Ukrainie, w związku z wybuchem wojny, stało się to niemożliwe. Natalia, bo tak nazywa się młoda pacjentka, czuje się dobrze i mówi, że wreszcie będzie mogła chodzić i biegać.
Ewa Janczak-Cwil
czy przed badaniem krwi można pić wodę
badania krwi

Czy przed badaniem krwi można pić wodę?

Wiele osób zastanawia się, czy przed badaniem krwi można pić wodę, skoro przed wizytą w laboratorium bardzo często trzeba być na czczo. Okazuje się, że przed można (z wyjątkiem jednego badania!), ale nie każdy rodzaj wody jest odpowiedni do picia w takiej sytuacji.
Ewa Janczak-Cwil
znęcał się nad noworodkiem
noworodek

Znęcał się nad noworodkiem w okrutnej parodii. Na nagraniu słychać było śmiech

Do niedawna w sieci można było obejrzeć szokujące nagranie. Na filmie widoczny był mężczyzna znęcający się nad noworodkiem. Nagranie zniknęło z sieci, ale zanim to nastąpiło, obejrzeli je policjanci.
Ewa Janczak-Cwil
salmonella w ciąży
salmonella

Salmonella w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie

Salmonella może stanowić zagrożenie dla ciąży i płodu, zwłaszcza gdy infekcja się przedłuża. Sprawdź, jak objawia się zakażenie salmonellą w ciąży i co powinna zrobić ciężarna, jeśli przypuszcza, że uległa zatruciu bakterią salmonella.
Ewa Janczak-Cwil