Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
strzelił 11-latce w twarz
Aktualności

Rosyjski żołnierz nie miał litości: strzelił 11-latce w twarz. Dziewczynka cudem przeżyła!

Ewa Janczak-Cwil
owies na wielkanoc
ozdoby wielkanocne

Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić?

Owies na Wielkanocnym stole jest nie tylko pięknym zielonym, wiosennym akcentem, ale również ważnym symbolem. Aby prezentował się pięknie, trzeba zasiać go zawczasu. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić, aby wyrósł soczysty i piękny owies.
Ewa Janczak-Cwil
dzieci z Odessy mówią o wojnie
uchodźcy

Przejmujący film: dzieci w Ukrainie mówią o wojnie. „Już przywykłem. Na początku było strasznie”

Na nagraniu dzieci ratowników mówią o tym, co dla nich oznacza wojna. Film opublikowały służby ratownicze z obwodu odeskiego.
Ewa Janczak-Cwil
czerwone dłonie u dziecka
skóra dziecka

Czerwone dłonie u dziecka – o czym świadczą, co stosować?

Czerwone dłonie u dziecka najczęściej świadczą o podrażnieniu skóry, ale w niektórych przypadkach mogą być objawem poważnej choroby wątroby lub układu krążenia. Sprawdź, dlaczego dziecko może mieć czerwone dłonie, jak ustalić przyczynę zmian na skórze i czym łagodzić zmiany na dłoniach.
Ewa Janczak-Cwil
pies zagryzł dziecko
wypadek w domu
dziecko i pies

Koszmar! Półtoraroczna dziewczynka została zagryziona przez psa we własnym domu

17-miesięczna Bella-Rae Birch zmarła w szpitalu po tym, jak zaatakował ją pies, którego rodzice dziewczynki niedawno kupili. Rodzina i lokalna społeczność są wstrząśnięte.
Ewa Janczak-Cwil
pieski małe dwa tekst
piosenka dla dzieci

Pieski małe dwa – tekst piosenki, melodia i nuty

Pieski małe dwa – tekst tej piosenki zna wiele dzieci. A jeśli twoje dziecko jeszcze jej nie poznało, najwyższy czas nauczyć się słów i melodii. Sympatyczny utwór łatwo wpada w ucho i jest bardzo lubiany przez maluchy.
Ewa Janczak-Cwil
witaj majowa jutrzenko
majówka z dzieckiem

Witaj majowa jutrzenko. Mazurek 3 Maja – tekst, nuty, historia powstania

Witaj majowa jutrzenko to najpopularniejsza pieśń patriotyczna upamiętniająca Konstytucję 3 Maja. Podczas obchodów rocznicowych ogłoszenia konstytucji, które odbywają się na Placu Zamkowym w Warszawie, odgrywana jest podczas podnoszenia flagi państwowej.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy wakacje
wakacje

Kiedy wakacje w 2022 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy wreszcie będą wakacje? Te pytania nurtują niemal każdego zmęczonego rokiem szkolnym ucznia. Rodziców również, zwłaszcza gdy zaczynają planować letni wypoczynek. Rozpoczynamy odliczanie do końca roku szkolnego i sprawdzamy, kiedy dokładnie rozpoczynają się wakacje 2022. Jak co roku – są drobne różnice w czasie ich trwania.
Ewa Janczak-Cwil
nowa choroba odkleszczowa
kleszcze

Uwaga: nowa choroba przenoszona przez kleszcze jest śmiertelnie niebezpieczna! Uważaj na dziecko

Kleszcze przenoszą szereg chorób, w tym boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Do tej listy właśnie dopisano nową groźną chorobę powodowaną przez wirusa Heartland. W USA zabiła już kilka osób.
Ewa Janczak-Cwil
miesięczne zakupy za 2000 zł
zakupy
rodzina wielodzietna

Wydaje ok. 2000 zł miesięczne na zakupy dla 7-osobowej rodziny. To nie jest cała prawda

Matka piątki dzieci pokazuje, jak planuje zakupy, żeby zaoszczędzić na nich jak najwięcej. Szczegóły pokazuje na filmiku na YouTube.
Ewa Janczak-Cwil
przysposobienie obronne wraca do szkół
szkoła

Nauka strzelania w szkole: minister Czarnek wprowadza lekcje strzelania

Od 1 września 2022 szkolny program zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) zostanie poszerzony o elementy PO, czyli przysposobienia obronnego. Młodzi Polacy mają umieć się bronić. Jak ma wyglądać nauka strzelania w polskich szkołach?
Ewa Janczak-Cwil
rzeżucha
zdrowie
ogród
dekoracje

Rzeżucha – jak i kiedy posiać, żeby wyrosła na Wielkanoc

Rzeżucha to częsta dekoracja wielkanocna. Jest apetycznie zielonym akcentem na stole, łatwo ją wyhodować, a w dodatku jest bardzo zdrowa. Sprawdź, jak i kiedy ją posiać, aby wyrosła na czas.
Ewa Janczak-Cwil
ciało noworodka przy torach
noworodek
śmierć dziecka

Ciało noworodka przy torach. Policja prosi o pomoc

Śledczy wyznaczyli nagrodę za pomoc w rozwikłaniu zagadki śmierci noworodka. Od znalezienia ciała dziecka mijają dwa lata, a sprawa nadal tkwi w miejscu.
Maria Nielsen
rozmiary niemowlęce
ubranka dla dzieci
buciki niemowlęce

Rozmiary niemowlęce – jak wybierać ubranka, buty i czapki dla niemowląt? Tabela rozmiarów niemowlęcych

Rozmiary niemowlęce to rozmiary dla dziecka do pierwszego roku życia, czyli noworodka i niemowlaka. Zanim noworodek stanie się małym dzieckiem, będzie szybko zmieniał rozmiary ubranek – przez kilka miesięcy może urosnąć nawet 10 cm, a w rok powinien potroić swoją masę ciała. Sprawdź tabelę rozmiarów dziecięcych ubranek według wzrostu, masy ciała i wieku. W artykule także tabela rozmiarów niemowlęcych do druku.
Ewa Janczak-Cwil
Kielce: dwoje ukraińskich dzieci zmarło
uchodźcy

Smutne wieści z Kielc: zmarło dwoje ukraińskich dzieci

Nie dla wszystkich 60 dzieci chorych na raka, które przewożono w weekend 12-13 marca 2022 roku z Ukrainy do Polski, podróż skończyła się szczęśliwie. Dwoje z nich nie uzyska już pomocy w naszym kraju.
Ewa Janczak-Cwil
czopki glicerynowe dla niemowląt
lekarstwa

Czopki glicerynowe dla niemowląt: kiedy stosować? Działanie, skutki uboczne

Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się na zatwardzenia. Działają szybko i są bezpieczne, ale u bardzo małych dzieci czopki glicerynowe można podać tylko po konsultacji z lekarzem. Stosowane zbyt często mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Ewa Janczak-Cwil
nocne poty u niemowlaka
sen dziecka

Dlaczego dziecko poci się podczas snu

Dziecko może się pocić podczas snu z dwóch powodów: albo jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji albo stanu zdrowia dziecka. Jeśli pocenie się dziecka przy zasypianiu i podczas snu może wynikać z przyczyn zdrowotnych, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
zmarła jej babcia, musi wrócić do Ukrainy
uchodźcy

12-latka uciekała z babcią. Kobieta zmarła, dziewczynka ma wrócić do Ukrainy

Rodzinna tragedia wydarzyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po kilku dniach od przekroczenia granicy nagle zmarła babcia dwunastoletniej dziewczynki, dla której kobieta była jedyną opiekunką tu w Polsce. Rodzina chce, aby dziecko wróciło do Ukrainy.
Ewa Janczak-Cwil
przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły
szkoła
uchodźcy

Przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkoły – zasady, formy wsparcia, o co warto zadbać

Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkół stało się faktem. Każde dziecko w wieku szkolnym uciekające z Ukrainy będzie przyjęte do publicznej szkoły polskiej. Opisujemy, jakie zasady obowiązują przy zapisywaniu ukraińskich uczniów do szkoły i na co należy zwrócić uwagę, aby okres adaptacji ucznia z Ukrainy w polskiej szkole przebiegał jak najlepiej. Oto najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia edukacji przez dzieci uchodźców na terenie Polski.
Ewa Janczak-Cwil
ciche ofiary wojny – ciężarne i noworodki
ciąża
poród
noworodek

Nie zapominajmy: ciężarne i noworodki są ofiarami wojny

Poród w schronie bez dostępu do sprzętu medycznego to realna wizja ok. 280 tysięcy ciężarnych, które według ONZ nadal są w Ukrainie. 80 tysięcy z nich jest w trzecim trymestrze ciąży. Szpitale są bombardowane, a korytarze humanitarne ostrzeliwane. Nie tak powinno się rodzić w XXI wieku.
Ewa Janczak-Cwil
medyczny cud miała juz nie chodzić
małe dziecko
wypadek samochodowy

Lekarze mówią o cudzie: sparaliżowana dwulatka zaczęła chodzić

Pod koniec 2021 roku Alice uległa wypadkowi komunikacyjnemu w Wielkiej Brytanii, w wyniku którego doszło do złamania kręgosłupa i porażenia połowiczego. Lekarze uprzedzali, że dziecko może już nigdy nie chodzić. Na szczęście stało się inaczej.
Ewa Janczak-Cwil
2-latek wypadł z czwartego pietra w Sulechowie
małe dziecko
wypadek w domu

Tragedia: 2-latek wypadł z okna w Wielkopolsce

10 marca 2022 roku doszło do wypadku w Sulechowie – dziecko wypadło z okna czwartego piętra. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
Ewa Janczak-Cwil
uciekała z Ukrainy 5 dni po cesarce i z choryb noworodkiem na rękach
uchodźcy

Anastazja uciekła przed wojną świeżo po cesarce i z noworodkiem chorym na serce

Z Ukrainy do Cekowa-Kolonii w Wielkopolsce dotarła Anastazja. Ma 22 lata. W drogę ruszyła pięć dni po cesarskim cięciu, z noworodkiem z wadą serca i dwiema młodszymi siostrami.
Ewa Janczak-Cwil
oznaki wiosny
aktywny weekend z dzieckiem wiosną

Oznaki wiosny – jakie zmiany w przyrodzie zwiastują wiosnę?

Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna.
Ewa Janczak-Cwil
Ukraina: rodzice żegnają się z córką
smutek
małe dziecko

Pożegnanie rodziców z córeczką – wzruszające zdjęcie z Ukrainy

Dziennikarz – Wojciech Bojanowski – od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę jest na miejscu działań wojennych i relacjonuje dla telewizji bohaterską walkę narodu ukraińskiego. Tym razem opublikował przejmujące zdjęcie idących na front rodziców żegnających się z córeczką.
Ewa Janczak-Cwil
oddział przygotowawczy dla dzieci z ukrainy
uchodźcy

Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – aktualne informacje

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada przygotowanie w całej Polsce oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. Ma to pozwolić dzieciom uchodźców poznać język polski w takim stopniu, by mogły kontynuować naukę w polskich szkołach.
Ewa Janczak-Cwil
policjanci z Malborka pomogli rodzinie z Ukrainy
uchodźcy

Policjanci w Malborku zaopiekowali się ukraińską rodziną

W poniedziałek, 7 marca 2022, około godziny 18:00 patrol policji na dworcu w Malborku zauważył zdezorientowane dwie kobiety z dziećmi. Okazało się, że to uciekinierzy z Żytomierza, którzy trafili do Malborka i nie wiedzieli, co mają dalej ze sobą zrobić.
Ewa Janczak-Cwil
pies zagryzł 3-miesieczne dziecko
śmierć dziecka

Tragedia w lesie: pies zagryzł niemowlę

W Wielkiej Brytanii pies zagryzł 3-miesięczne dziecko. Właściciele zwierzęcia zostali aresztowani. Nadinspektor policji prosi o powstrzymanie się od spekulacji do czasu wyjaśnienia zdarzenia.
Ewa Janczak-Cwil
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy
przedszkole
uchodźcy

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy – zasady przyjmowania, opłaty / Дитячий садок для дітей з України – правила прийому, оплати

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne dokładnie na takich samych zasadach, jak dla dzieci polskich. Przyjęcie dziecka do państwowego przedszkola nie nastręcza kłopotów ani ukraińskim rodzicom dziecka, ani samej placówce. / Дитячий садок для дітей з України доступний на таких самих умовах, як і для польських дітей. Прийом дитини до державного садка не завдає труднощів ані для українських батьків дитини, ані для самого закладу.
Ewa Janczak-Cwil
RSV szczepionka
infekcje u dzieci
wirusy

RSV – szczepionka dla wcześniaków ma wysoką skuteczność

Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw RSV, aby skutecznie zabezpieczyć niemowlęta i wcześniaki przed wirusem, który każdego roku powoduje liczne hospitalizacje najmłodszych dzieci. Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu potwierdziły badania.
Ewa Janczak-Cwil