Karolina Stępniewska mamotoja.pl

Karolina Stępniewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, z mediami parentingowymi związana od 10 lat. W mamotoja.pl najczęściej pisze o sprawach związanych z psychologią i zdrowiem, pozostając w stałym kontakcie z uznanymi ekspertami z tych dziedzin. Na bieżąco śledzi naukowe doniesienia dotyczące zdrowia dzieci i ich matek oraz przygląda się współczesnym nurtom wychowawczym. Prywatnie mama Zoni i Tymona, zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, Self-Reg i Porozumienia Bez Przemocy (NVC).
chrzestna w ciąży
Święta i uroczystości

Czy chrzestna może być w ciąży? Najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu

Joanna Biegaj
co to jest wielkanoc
kościół
tradycje wielkanocne

Co to jest Wielkanoc? A Wielki Post? Wytłumacz dziecku religijne znaczenie święta

Co to jest Wielkanoc? To przede wszystkim najważniejsze święto chrześcijańskie. Podpowiadamy, jak obchodzi się Wielkanoc i w jaki sposób ciekawie opowiedzieć dziecku o tym wyjątkowym czasie.
Ewa Janczak-Cwil
naczyniak u dziecka
zmiany skórne
skóra dziecka

Naczyniak u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć? [ZDJĘCIA]

Naczyniak u dziecka to skupisko nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Pojawia się on u wielu noworodków i niemowląt. Zobacz, jak wygląda i dowiedz się, czy jest groźny i kiedy trzeba je leczyć.
Joanna Biegaj Karolina Stępniewska
dzieci indygo
ochrona środowiska
ADHD
trudne dziecko

Dzieci indygo: kim są? Jakie cechy się im przypisuje i jakie ryzyko z tym się wiąże?

Dzieci indygo są buntownicze i bardzo wrażliwe. Podobno przychodzą na świat, aby go zmienić, sprawić, by był lepszym miejscem do życia. Odnosisz czasem wrażenie, że twoje dziecko jest inne? Nie chce słuchać, kwestionuje polecenia, nie pasuje do szkoły lub przedszkola? Takie podobno są „dzieci indygo”. Skąd się wzięło takie określenie i jakie niesie ryzyko?
Luiza Słuszniak
olej z czarnuszki dla dzieci
pasożyty
witaminy dla dzieci
choroby dziecięce

Olej z czarnuszki dla dzieci: właściwości, dawkowanie, gdzie kupić

Olej z czarnuszki wzmacnia odporność, wspomaga leczenie alergii, astmy i AZS, dlatego warto stosować go u dzieci. Ważne jest jednak, by kupować sprawdzony olej. Jak go dawkować? Czy możliwe są skutki uboczne?
Joanna Biegaj
Filmy dla dzieci na Walentynki
walentynki
filmy dla dzieci
filmy Disneya

Filmy na walentynki dla dzieci [RANKING]

Filmy i bajki na walentynki dla dzieci to świetny sposób na rodzinne święto zakochanych. Co powiecie na walentynki w domowym kinie familijnym? W naszym rankingu bajek i filmów dla dzieci znajdziecie zarówno klasyczne, jak i nowsze produkcje. Na pewno rozbawią i wzruszą was do łez!
Dominika Bielas
jaka herbata dla dziecka
herbatki dla niemowląt
herbatki ziołowe

Herbata dla dzieci: czarna, rooibos, a może czystek? Sprawdź, jaką herbatę dać dziecku

Herbata dla dzieci powinna przede wszystkim być zdrowa, a nie wszystkie herbatki, o których myślimy jako o odpowiednich dla dzieci, rzeczywiście takie są. Z dzieciństwa pamiętamy czarną herbatę z plasterkiem cytryny lub odrobiną mleka (bawarkę) – dziś odradza się podawanie jej dzieciom. Sprawdź, jaką herbatę kupować dziecku.
Dominika Bielas
jak obliczyć dlugość cyklu
owulacja
miesiączka
płodność kobiety

Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?

Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.
Dominika Bielas
odmrożenia u dziecka
zimowy spacer

Odmrożenia u dziecka: objawy, jak leczyć, czym smarować

Odmrożenia u dziecka najczęściej dotyczą twarzy, szczególnie policzków i nosa, a także rąk i stóp. W przypadku niemowląt odmrożenia mogą stanowić zagrożenie, dlatego należy je pokazać lekarzowi. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ból i pieczenie – to typowe objawy odmrożenia, których nie wolno bagatelizować.
Ewa Janczak-Cwil
Siatkówczak rak oka u dziecka
choroba nowotworowa

Siatkówczak (retinoblastoma) – rak oka u dziecka (objawy, rokowania, zdjęcia)

Siatkówczak (inaczej: retinoblastoma) jest najczęściej występującym złośliwym nowotworem oka u dzieci poniżej 5 roku życia. Może być dziedziczny. Charakterystycznym objawem jest biały refleks na źrenicy. Wcześnie wykryty daje dobre rokowania.
Karolina Stępniewska
pozew o rozwód wzór
kryzys małżeński
rozwód a dziecko
władza rodzicielska

Pozew o rozwód: jak napisać pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód musi być napisany starannie i zgodnie z wymogami sądu. Pokazujemy gotowy wzór pozwu o rozwód. Podpowiadamy też, jak napisać pozew rozwodowy, gdy występuje się o rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzekania winy. Dobrze napisany pozew usprawnia pracę sądu i skraca czas oczekiwania na pierwszą rozprawę.
Magdalena Drab
kiedy jest Dzień Dziadka
piosenki dla dzieci
dziadkowie

Dzień Dziadka 2022 – kiedy jest Dzień Dziadka w Polsce i na świecie?

Dzień Dziadka jest obchodzony w styczniu. Ale tylko w Polsce. Na świecie dziadkowie świętują w różnych miesiącach. Sprawdź datę Dnia Dziadka, żeby nie przegapić tego święta. W ramach jego obchodów przygotuj dziadkowi odpowiednią niespodziankę.
Luiza Słuszniak
Urlop wychowawczy
urodzenie dziecka

Urlop wychowawczy 2022: zasady, wymiar, podstawa prawna

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop, który można wykorzystać po urlopie rodzicielskim na dalszą opiekę nad dzieckiem. Przysługuje obojgu rodzicom. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek u pracodawcy (nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu).
Joanna Biegaj
Prezent na Dzień Babci od niemowlaka
dzień babci
prezent dla babci

Co kupić na prezent na Dzień Babci od niemowlaka? Najlepsze propozycje!

Szukasz prezentu na Dzień Babci od niemowlaka? Podpowiadamy, co warto wybrać na pierwszy Dzień Babci, by sprawić jej radość i jednocześnie dać pamiątkę na lata. Wśród naszych propozycji są wyjątkowe ramki na zdjęcia, odlewy do zrobienia odcisków i inne równie ciekawe prezenty.
Milena Oszczepalińska
Dzień Babci
dziadkowie

Dzień Babci 2022: kiedy jest obchodzony w Polsce, skąd pochodzi?

Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od niepamiętnych czasów, tymczasem w Polsce obchodzimy je od 57 lat. Wyjaśniamy, jaka jest geneza tego święta i kiedy obchodzi się je w różnych krajach.
Ewa Janczak-Cwil
maski karnawałowe do druku
karnawał

Maski karnawałowe do druku: 9 szablonów masek do wydrukowania

Maskę karnawałową najłatwiej zrobić z szablonu. Wystarczy ją wydrukować, pokolorować, wzmocnić i doczepić gumeczkę. Nasze maski karnawałowe do druku przydadzą się przede wszystkim dzieciom na bal w przedszkolu lub na karnawałową domówkę.
Joanna Biegaj
zespół policystycznych jajników a ciąża
PCOS
zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników a ciąża – objawy, problemy, leczenie

Zespół policystycznych jajników nie wyklucza zajścia w ciążę. Bez odpowiedniego leczenia trudno będzie jednak o zapłodnienie. Aby doszło do owulacji, a ciąża przebiegała bez komplikacji, niezbędna jest pomoc lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
jak schudnąć po ciąży
waga po ciąży
odchudzanie po porodzie
jak schudnąć po porodzie

Jak schudnąć po ciąży? Niezawodny sposób na odchudzanie po porodzie

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży? Po pierwsze i najważniejsze – stosując zdrową dietę. Dopiero na drugim miejscu jest aktywność fizyczna, która na różne sposoby wspomaga proces odchudzania. Ale to nie wszystko. Są jeszcze inne czynniki, które pomagają schudnąć po ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
tokofobia
strach przed porodem

Tokofobia – czyli paniczny lęk przed porodem. Czy trzeba robić cesarkę?

Tokofobia to paraliżujący strach przed porodem. Objawy mogą ograniczać się wyłącznie do sfery psychicznej lub obejmować także reakcje fizjologiczne. Leczenie nie jest proste. W skrajnych przypadkach lęk przed porodem może być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Karolina Stępniewska
świąteczne filmy familijne
Boże Narodzenie
filmy dla dzieci
filmy animowane

Świąteczne filmy familijne: gdzie obejrzeć online rodzinne filmy na Boże Narodzenie?

Familijne filmy świąteczne to świetny sposób na stworzenie gwiazdkowego klimatu dla całej rodziny. Większość rodzinnych filmów na święta dostępna jest online! Przedstawiamy nasz redakcyjny ranking i podpowiadamy, jakie tytuły warto zobaczyć.
Dominika Bielas
Postanowienia noworoczne dzieci
gry planszowe
czytanie dziecku
gotowanie z dziećmi

Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka

Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.
Aleksandra Zaborowska
skąd się wziął Mikołaj
Boże Narodzenie
Święty Mikołaj
Mikołajki

Skąd się wziął św. Mikołaj i jak przygotować się do jego wizyty?

Oczekiwanie na św. Mikołaja to bardzo radosny czas dla dziecka. W noc poprzedzającą mikołajki nie zapomnijcie się odpowiednio przygotować do wizyty tego jegomościa!
Dominika Bielas
rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
badanie krwi

RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku

RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.
Ewa Janczak-Cwil
obumarcie płodu
poronienie wczesne
poronienie samoistne

Obumarcie płodu – przyczyny, objawy obumarcia ciąży

Obumarcie płodu może nastąpić na każdym etapie ciąży. Gdy do niego dojdzie, a płód nie zostanie wydalony poprzez samoistne poronienie, konieczne jest opróżnienie jamy macicy przez lekarza. Jeśli zabieg ten nie zostanie wykonany, życiu kobiety może zagrażać niebezpieczeństwo.
Ewa Janczak-Cwil
szczepionka polio
kalendarz szczepień
choroby dziecięce
polio

Szczepionka polio: rodzaje, powikłania, kiedy szczepić. Co to jest polio?

Szczepionka polio (IPV) pomaga zapobiec chorobie Heinego-Medina. Choroba ta prowadzi do paraliżu ciała, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Szczepionkę przeciw polio można podać dziecku osobno lub w postaci szczepionki skojarzonej. Sprawdź, czy jest bezpieczna oraz jakie ewentualne powikłania mogą się pojawić po szczepieniu.
Dominika Bielas
Zrosty po cesarce
powikłania po cesarce

Zrosty po cesarskim cięciu – przyczyny, objawy, leczenie

Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 procent kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę. Na szczęście można im zapobiegać, a jeśli powstaną – skutecznie leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
profilaktyka alergii u dziecka
leczenie alergii
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Profilaktyka alergii u dziecka. Najnowsze wytyczne

Profilaktyka alergii obejmuje zarówno to, jak karmisz dziecko, kiedy rozszerzasz jego dietę i co sama jesz, także podczas ciąży. Dieta eliminacyjna nie jest jednak w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak można przeciwdziałać wystąpieniu alergii u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
rumień guzowaty u dziecka
choroby skóry

Rumień guzowaty – jak wygląda, co go powoduje?

Rumień guzowaty to między innymi czerwone, bolesne guzki, najczęściej pojawiające się na podudziach. Rumień guzowaty jest chorobą zapalną, która może świadczyć o poważnych schorzeniach jelit.
Ewa Janczak-Cwil
maska Batmana
karnawał
zabawy dla dzieci

Maska Batmana: szablon do druku. Jak zrobić maskę batmana z papieru?

Maska Batmana to hit na bal karnawałowy. Przygotowałyśmy szablon maski do druku oraz instrukcję, jak zrobić czarną maskę batmana z papieru. To aż trzy wzory do wyboru, a do tego peleryna Batmana DIY!
Karolina Stępniewska
nebulizator dla dziecka
inhalacje

Nebulizator i inhalator dla dziecka: jak wybrać najlepszy? [POLECANE URZĄDZENIA DO INHALACJI]

Nebulizator dla dziecka przyda się podczas infekcji, kataru i kaszlu. Ale dobry inhalator z nebulizatorem jest też niezbędny podczas zapalenia oskrzeli, płuc czy chorób alergicznych. Warto kupić dobrej jakości nebulizator dla dziecka, który zagwarantuje podawanie właściwej dawki leku do płuc.
Karolina Stępniewska