Karolina Stępniewska mamotoja.pl

Karolina Stępniewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, z mediami parentingowymi związana od 10 lat. W mamotoja.pl najczęściej pisze o sprawach związanych z psychologią i zdrowiem, pozostając w stałym kontakcie z uznanymi ekspertami z tych dziedzin. Na bieżąco śledzi naukowe doniesienia dotyczące zdrowia dzieci i ich matek oraz przygląda się współczesnym nurtom wychowawczym. Prywatnie mama Zoni i Tymona, zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, Self-Reg i Porozumienia Bez Przemocy (NVC).
odmrożenia u dziecka
Zdrowie

Odmrożenia u dziecka: objawy, jak leczyć, czym smarować

Ewa Janczak-Cwil
Siatkówczak rak oka u dziecka
choroba nowotworowa

Siatkówczak (retinoblastoma) – rak oka u dziecka (objawy, rokowania, zdjęcia)

Siatkówczak (inaczej: retinoblastoma) jest najczęściej występującym złośliwym nowotworem oka u dzieci poniżej 5 roku życia. Może być dziedziczny. Charakterystycznym objawem jest biały refleks na źrenicy. Wcześnie wykryty daje dobre rokowania.
Karolina Stępniewska
nasiona chia
śniadanie dla dziecka
zdrowe żywienie
superfood

Nasiona chia: jak je jeść, ile dziennie? Właściwości i przeciwwskazania

Wiadomo, że nasiona chia są zdrowe, ale nie każdy wie, jak je jeść. Na surowo czy trzeba je gotować? Wyjaśniamy, jakie właściwości mają nasiona chia i ile dziennie można ich zjeść. Tłumaczymy, jakie są przeciwwskazania do jedzenia nasion chia.
Magdalena Drab
pozew o rozwód wzór
kryzys małżeński
rozwód a dziecko
władza rodzicielska

Pozew o rozwód: jak napisać pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód musi być napisany starannie i zgodnie z wymogami sądu. Pokazujemy gotowy wzór pozwu o rozwód. Podpowiadamy też, jak napisać pozew rozwodowy, gdy występuje się o rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzekania winy. Dobrze napisany pozew usprawnia pracę sądu i skraca czas oczekiwania na pierwszą rozprawę.
Magdalena Drab
Prezent na Dzień Babci od niemowlaka
dzień babci
prezent dla babci

Co kupić na prezent na Dzień Babci od niemowlaka? Najlepsze propozycje!

Szukasz prezentu na Dzień Babci od niemowlaka? Podpowiadamy, co warto wybrać na pierwszy Dzień Babci, by sprawić jej radość i jednocześnie dać pamiątkę na lata. Wśród naszych propozycji są wyjątkowe ramki na zdjęcia, odlewy do zrobienia odcisków i inne równie ciekawe prezenty.
Milena Oszczepalińska
maski karnawałowe do druku
karnawał

Maski karnawałowe do druku: 9 szablonów masek do wydrukowania

Maskę karnawałową najłatwiej zrobić z szablonu. Wystarczy ją wydrukować, pokolorować, wzmocnić i doczepić gumeczkę. Nasze maski karnawałowe do druku przydadzą się przede wszystkim dzieciom na bal w przedszkolu lub na karnawałową domówkę.
Joanna Biegaj
zespół policystycznych jajników a ciąża
PCOS
zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników a ciąża – objawy, problemy, leczenie

Zespół policystycznych jajników nie wyklucza zajścia w ciążę. Bez odpowiedniego leczenia trudno będzie jednak o zapłodnienie. Aby doszło do owulacji, a ciąża przebiegała bez komplikacji, niezbędna jest pomoc lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
tokofobia
strach przed porodem

Tokofobia – czyli paniczny lęk przed porodem. Czy trzeba robić cesarkę?

Tokofobia to paraliżujący strach przed porodem. Objawy mogą ograniczać się wyłącznie do sfery psychicznej lub obejmować także reakcje fizjologiczne. Leczenie nie jest proste. W skrajnych przypadkach lęk przed porodem może być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Karolina Stępniewska
świąteczne filmy familijne
Boże Narodzenie
filmy dla dzieci
filmy animowane

Świąteczne filmy familijne: gdzie obejrzeć online rodzinne filmy na Boże Narodzenie?

Familijne filmy świąteczne to świetny sposób na stworzenie gwiazdkowego klimatu dla całej rodziny. Większość rodzinnych filmów na święta dostępna jest online! Przedstawiamy nasz redakcyjny ranking i podpowiadamy, jakie tytuły warto zobaczyć.
Dominika Bielas
Postanowienia noworoczne dzieci
gry planszowe
czytanie dziecku
gotowanie z dziećmi

Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka

Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.
Aleksandra Zaborowska
skąd się wziął Mikołaj
Boże Narodzenie
Święty Mikołaj
Mikołajki

Skąd się wziął św. Mikołaj i jak przygotować się do jego wizyty?

Oczekiwanie na św. Mikołaja to bardzo radosny czas dla dziecka. W noc poprzedzającą mikołajki nie zapomnijcie się odpowiednio przygotować do wizyty tego jegomościa!
Dominika Bielas
rdw sd
badania w ciąży
wyniki badań
badanie krwi

RDW SD w wynikach morfologii – normy, interpretacja wyniku

RDW SD to wskaźnik, który w morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, po co wykonuje się badanie RDW SD i co oznacza jego wynik.
Ewa Janczak-Cwil
obumarcie płodu
poronienie wczesne
poronienie samoistne

Obumarcie płodu – przyczyny, objawy obumarcia ciąży

Obumarcie płodu może nastąpić na każdym etapie ciąży. Gdy do niego dojdzie, a płód nie zostanie wydalony poprzez samoistne poronienie, konieczne jest opróżnienie jamy macicy przez lekarza. Jeśli zabieg ten nie zostanie wykonany, życiu kobiety może zagrażać niebezpieczeństwo.
Ewa Janczak-Cwil
szczepionka polio
kalendarz szczepień
choroby dziecięce
polio

Szczepionka polio: rodzaje, powikłania, kiedy szczepić. Co to jest polio?

Szczepionka polio (IPV) pomaga zapobiec chorobie Heinego-Medina. Choroba ta prowadzi do paraliżu ciała, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Szczepionkę przeciw polio można podać dziecku osobno lub w postaci szczepionki skojarzonej. Sprawdź, czy jest bezpieczna oraz jakie ewentualne powikłania mogą się pojawić po szczepieniu.
Dominika Bielas
Zrosty po cesarce
powikłania po cesarce

Zrosty po cesarskim cięciu – przyczyny, objawy, leczenie

Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 procent kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę. Na szczęście można im zapobiegać, a jeśli powstaną – skutecznie leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
profilaktyka alergii u dziecka
leczenie alergii
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Profilaktyka alergii u dziecka. Najnowsze wytyczne

Profilaktyka alergii obejmuje zarówno to, jak karmisz dziecko, kiedy rozszerzasz jego dietę i co sama jesz, także podczas ciąży. Dieta eliminacyjna nie jest jednak w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak można przeciwdziałać wystąpieniu alergii u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
rumień guzowaty u dziecka
choroby skóry

Rumień guzowaty – jak wygląda, co go powoduje?

Rumień guzowaty to między innymi czerwone, bolesne guzki, najczęściej pojawiające się na podudziach. Rumień guzowaty jest chorobą zapalną, która może świadczyć o poważnych schorzeniach jelit.
Ewa Janczak-Cwil
maska Batmana
karnawał
zabawy dla dzieci

Maska Batmana: szablon do druku. Jak zrobić maskę batmana z papieru?

Maska Batmana to hit na bal karnawałowy. Przygotowałyśmy szablon maski do druku oraz instrukcję, jak zrobić czarną maskę batmana z papieru. To aż trzy wzory do wyboru, a do tego peleryna Batmana DIY!
Karolina Stępniewska
nebulizator dla dziecka
inhalacje

Nebulizator i inhalator dla dziecka: jak wybrać najlepszy? [POLECANE URZĄDZENIA DO INHALACJI]

Nebulizator dla dziecka przyda się podczas infekcji, kataru i kaszlu. Ale dobry inhalator z nebulizatorem jest też niezbędny podczas zapalenia oskrzeli, płuc czy chorób alergicznych. Warto kupić dobrej jakości nebulizator dla dziecka, który zagwarantuje podawanie właściwej dawki leku do płuc.
Karolina Stępniewska
pulsujące ciemiączko
ciemię
ciemiączko u noworodka

Pulsujące ciemiączko – co musisz o nim wiedzieć?

Pulsujące ciemiączko bywa powodem do niepokoju dla rodziców. Najczęściej nie oznacza to niczego złego, choć pewne zmiany w wyglądzie ciemiączka mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Sprawdź, dlaczego ciemiączko pulsuje i kiedy szukać pomocy lekarskiej.
Karolina Stępniewska
dieta mamy karmiącej
dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)

Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.
Karolina Stępniewska
kolorowanki dla dziewczynek
kolorowanki

Kolorowanki dla dziewczynek do druku [14 obrazków]

Sprawdź nasze kolorowanki dla dziewczynek! Prezentujemy 14 pięknych wzorów kolorowanek do druku: z kucykami, syrenkami, księżniczkami, jednorożcami. Co wybieracie?
Karolina Stępniewska
pozbawienie praw rodzicielskich
rozwód
alimenty
prawa rodzicielskie

Pozbawienie praw rodzicielskich: kiedy, wniosek, jak to zrobić

Pozbawienie praw rodzicielskich może dotyczyć jednego lub obojga rodziców, m.in. kiedy rażąco zaniedbują oni swoje obowiązki wobec dziecka. O pozbawienie władzy występuje się do sądu opiekuńczego. Wyjaśniamy, co oznacza pozbawienie praw rodzicielskich.
Karolina Stępniewska
jak odstawić smoczek
jak odzwyczaić od smoczka
pożegnanie ze smoczkiem

Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]

Odstawienie smoczka to ważny moment w życiu dziecka. Rodzic powinien przygotować zarówno siebie, jak i dziecko, do tego, by proces ten przebiegł jak najłagodniej. Wybranie odpowiedniego momentu i konsekwencja są tu kluczowe. Podpowiadamy, jak odstawić smoczek.
Karolina Stępniewska
jaki smoczek dla noworodka
smoczki dla niemowląt

Jaki smoczek dla noworodka – co wybrać? Ranking najlepszych smoczków

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Liczy się nie tylko rozmiar, ale też kształt i materiał, z jakiego został on wykonany. Zanim ruszysz na zakupy – przeczytaj, na co jeszcze zwrócić uwagę i wybierz najlepszy smoczek dla noworodka!
Karolina Stępniewska
tornister do pierwszej klasy
przygotowania do szkoły
tornister
wyprawka szkolna

Tornister dla pierwszoklasisty: ranking lekkich tornistrów dla chłopca i dziewczynki

Tornister dla pierwszoklasisty musi być przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa dziecka, a przy tym pakowny i wygodny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie tornistra? Poznaj naszych ranking 8 modeli tornistrów, które polecają rodzice.
Karolina Stępniewska
żel na ząbkowanie
niemowlę
ząbkowanie
pierwsze ząbki

Żel na ząbkowanie: od kiedy i jak stosować, aby nie zaszkodzić dziecku?

Dobry żel na ząbkowanie pomoże uśmierzyć ból. Musisz jednak zachować ostrożność w przypadku produktów zawierających lidokainę i benzokainę. Sprawdź, jak wybrać najlepszy produkt na ząbkowanie dla twojego dziecka i od kiedy go podawać.
Karolina Stępniewska
domowe sposoby na wszy u dziecka
wszawica

Domowe sposoby na wszy u dzieci – jak zwalczyć wszawicę bez chemii?

Domowe sposoby na wszy u dzieci mogą być skuteczne, choć nie aż tak, jak preparaty i szampony specjalistyczne. Jednak dla osób, które wolą naturalne metody, oleje, olejki zapachowe i ocet, m.in. jabłkowy, są dobrym rozwiązaniem do walki z wszami.
Karolina Stępniewska
suche utonięcie, wtórne utonięcie
zdrowie
utonięcie

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Karolina Stępniewska
Dieta dla małego piłkarza
dieta dziecka
piłka nożna
piłka nożna dla dzieci

Dieta młodego piłkarza powinna być różnorodna i kolorowa! Czym karmić małego sportowca?

Twój syn pokochał piłkę nożną i marzy o tym, by zostać sportowcem? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta młodego piłkarza i zacznij mu kibicować!
Karolina Stępniewska