Katarzyna Pinkosz mamotoja.pl

Katarzyna Pinkosz

Katarzyna Pinkosz, dziennikarka, redaktorka, od ponad 20 lat zajmująca się problematyką medyczną, propagującą zdrowy styl życia i odżywiania. Autorka książek „Zdrowie bez antybiotyków. Naturalne metody leczenia dzieci”, „O dwóch takich. Teraz Andy” (wyprawa niepełnosprawnych podróżników na najwyższy szczyt Ameryki Południowej), „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” (reportaże na temat wybudzeń ze śpiączki), „Niebieska reżyseria - 15 lat Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?”, współautorka książek „5 pór roku w kuchni. Apetyt na życie” (historia i pasje dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który wybudził się ze śpiączki), „Dźwięki marzeń” (reportaż o głuchoniewidomym chłopcu). Za pracę dziennikarską otrzymała wiele nagród dziennikarskich, m.in., Srebrny Krzyż Zasługi, Kryształowe Pióro, Złoty OTIS, Nagroda św. Kamila, Sowa Onkologiczna, Dziennikarz Medyczny Roku, wyróżnienie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia (kategoria: media). Publikuje także na temat zdrowia i medycyny w Świecie Lekarza oraz Do Rzeczy. Absolwentka polonistyki na UW i podyplomowych studiów „Żywienie i Zdrowie”. Prywatnie mama dwóch synów: Maćka i Marcina.  
choroby rzadkie
Aktualności

Dzieci z chorobami rzadkimi nie mają w Polsce leczenia

Katarzyna Pinkosz
Karmienie piersią
karmienie piersią
mleko matki

Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne

Chcesz, by dziecko nie miało alergii, dysleksji, ADHD, nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca? To karm je piersią. Najnowsze badania naukowe pokazują, że warto przetrwać nieprzespane noce i popękane brodawki, bo kobiecy pokarm to dla dziecka polisa ubezpieczeniowa na całe życie.
Katarzyna Pinkosz
zdrowie dziecka
prawa małego pacjenta
wizyta u lekarza

Barbara Czaplicka, poseł pediatra: Czy dzieci są pod dobrą opieką lekarzy?

Pogotowie nie dojechało do dziecka, dziecko nie zostało w porę do szpitala, lekarz nie zlecił dziecku badań. Czy dzieci są pod dobrą opieką lekarzy - pytamy dr Barbarę Czaplicką, pediatrę i posłankę na Sejm.
Katarzyna Pinkosz
noworodek

Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek!

Noworodek widzi inaczej niż ty. Słyszy inaczej niż ty. A zapachy nie tylko czuje, ale też je widzi, bo ma zdolność synestezji. Chcesz się przekonać, co widzi, jak słyszy i jak czuje noworodek? Zrób kilka eksperymentów.
Katarzyna Pinkosz
ryby
alergia
dieta alergika

Czy jedzenie ryb w ciąży zmniejsza ryzyko alergii?

Niektóre badania zaskakują nawet naukowców. Okazuje się, że jedzenie ryb w ciąży może zmniejszać ryzyko pojawienie się u dziecka alergii.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
kalendarz szczepień

Czy szczepionka może być winna śmierci Basi z Kutna?

Dziewczynka dostała szczepionkę skojarzoną, dwa dni później trafiła do szpitala z zapaleniem płuc, następnego dnia zmarła. Szczepionka, lekarze, szpital, pogotowie: co spowodowało śmierć dziewczynki?
Katarzyna Pinkosz
kulki, kotlety, pulpety, tofu, potrawa, jedzenie, kuchnia

Wiosenne kotlety z tofu

Wypróbuj przepis na wiosenne kotlety z tofu
Katarzyna Pinkosz
sałatka, warzywa, zupa, ryba

Potrawka rybna

Wypróbuj przepis na potrawkę z ryb
Katarzyna Pinkosz
zapiekanka, makaron

Zapiekanka z cukinią

Zapiekanka z cukinią - przepis dla dzieci
Katarzyna Pinkosz
twarożek, biały ser, mandarynki, owoce, danie, śniadanie

Serek z mandarynką

Serek z mandarynką. Przepis na danie dla dziecka.
Katarzyna Pinkosz
alergia
alergia pokarmowa
alergia wziewna

Rodzisz naturalnie? Zmniejszasz ryzyko alergii u dziecka!

Jeśli dziecko urodziło się drogami natury, jest mniejsze ryzyko, że będzie miało w przyszłości alergię i astmę. Zapobieganie alergii to jeszcze jeden powód, by rodzić naturalnie, jeśli to tylko możliwe.
Katarzyna Pinkosz
dieta w ciąży a alergia
alergia

Co jeść w ciąży, by dziecko nie miało alergii? Sprawdziliśmy!

Jeśli w waszej rodzinie ktoś ma alergię, jest większe ryzyko, że twoje dziecko też będzie ją miało. Jaką dietę stosować w ciąży, by zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Katarzyna Pinkosz
palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
alergia
palenie w ciąży
alergia u dzieci

Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka

Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.
Katarzyna Pinkosz
wcześniak
wcześniak

Wcześniak: mały człowiek z wielkim bagażem

Co roku w Polsce rodzi się ok. 26 tysięcy wcześniaków. Najmniejsze ważą mniej niż kilogram. Nowoczesna medycyna, wsparcie lekarzy, czułość i troska rodziców – to wszystko sprawia, że wcześniak ma szansę rozwijać się prawidłowo. Potrzebuje jednak wyjątkowego wsparcia.
Katarzyna Pinkosz
Katarzyna Grochola namawia do cytologii i badania piersi
rak piersi
Angelina Jolie
badanie piersi

Katarzyna Grochola namawia do badania piersi

Kiedy ostatnio badałaś swoje piersi? Kiedy robiłaś cytologię? Katarzyna Grochola, która przyznała się do tego, że chorowała na raka piersi, dziś bada się i namawia kobiety do badań. Ginekolodzy alarmują: kobiety za rzadko wykonują cytologię, za rzadko badają piersi.
Katarzyna Pinkosz
Dzień Matki

Mama ma... 6 par rąk i 3 pary oczu

Mama ma 6 par rąk i 3 pary oczu, by po kryjomu przesłać spojrzenie dziecku, które wpadło w tarapaty: nie martw się, kocham cię. Mama składa się ze 180 części, z których każda jest wymienialna. Niezwykła opowieść o mamie.
Katarzyna Pinkosz
kwas foliowy
tarczyca
witaminy w ciąży

4 suplementy, które musisz przyjmować w ciąży. Najnowsze zalecenia!

Są tylko 4 suplementy, które musisz przyjmować w czasie ciąży: po to, by dziecko rozwijało się zdrowo. Powinna je przyjmować każda kobieta w ciąży. I nie jest to wcale wapń ani żelazo!
Katarzyna Pinkosz
Dieta na dobry nastrój
fast food
dziecko wegetarianin
dieta bez mięsa

Wegetarianin niemal od urodzenia? Tak!

Wegetarianie żyją 7–9 lat dłużej, bo dieta wegetariańska chroni przed chorobami cywilizacji. Największe medyczne i żywieniowe organizacje na świecie uznają prawidłowo skomponowane diety wegetariańskie za odpowiednie na każdym etapie życia. Także w dzieciństwie, okresie ciąży i karmienia piersią!
Katarzyna Pinkosz
alergia na pyłki
alergia
katar alergiczny
katar

To alergia czy infekcja?

Dziecko ma katar, lekko podwyższoną temperaturę, łzawią mu oczy. Może to alergia, a nie przeziębienie? Alergia objawia się tak samo, jak infekcja, ale katar alergiczny trzeba leczyć inaczej niż katar spowodowany wirusami.
Katarzyna Pinkosz
prawa ciąża poród
poród w domu
plan porodu
kontakt skóra do skóry

Czego możesz domagać się na porodówce?

Już od ponad dwóch lat obowiązują nowe prawa w okresie ciąży i porodu. Niestety, szpitala położnicze ich nie przestrzegają – wynika z raportu fundacji Rodzić po Ludzku. Musisz znać swoje prawa, bo wtedy możesz się domagać ich respektowania.
Katarzyna Pinkosz
hemofilia bezpieczne leki
prawa małego pacjenta

Dzieci nie mają najbezpieczniejszych leków

Część dzieci chorych na hemofilię wciąż nie ma leków uznawanych na całym świecie za najbezpieczniejsze. Jesteśmy jedynym krajem, w którym obowiązują zapisy, które dyskryminują niektóre dzieci.
Katarzyna Pinkosz
badaj cholesterol u dziecka
otyłość u dzieci
miażdżyca
nadwaga u dzieci

Zbadaj cholesterol u dziecka

Po co badać cholesterol u dziecka? Bo pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć już w 2. roku życia. Od 11 kwietnia rusza pierwsza akcja profilaktyczna „Zbadaj cholesterol u dziecka”.
Katarzyna Pinkosz
badania dziecka
morfologia krwi

Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka

Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?
Katarzyna Pinkosz
wezwanie pogotowia do dziecka
jak wezwać pogotowie
prawa małego pacjenta

Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by karetka na pewno przyjechała?

Sprawa 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, kilka lat temu wstrząsnęła Polską. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.
Katarzyna Pinkosz
niemowlę, picie przez smoczek
rozszerzanie diety
karmienie niemowlaka

Jak karmić niemowlę? 7 błędów, które najczęściej popełniamy

Karmiąc niemowlęta, popełniamy błędy, które mogą powodować u dziecka nadwagę, otyłość, a w przyszłości cukrzycę i choroby serca. Najważniejsze są pierwsze trzy lata: to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe na całe życie.
Katarzyna Pinkosz
dzieci
choroby rzadkie

Choroby rzadkie są w Polsce za rzadko leczone: dzieci potrzebują pomocy

Wiele dzieci chorych na choroby rzadkie nie może doczekać się na leki. Rodzice sami szukają ratunku. Lek dla Elizy kosztuje co miesiąc 36 tysięcy zł.
Katarzyna Pinkosz
noworodek karmienie piersią
karmienie piersią
probiotyki
siara

Karmienie piersią lepsze niż mieszanką: jeszcze jeden dowód

Mleko mamy zawiera ponad 700 gatunków dobrych bakterii: odkryli hiszpańscy naukowcy. Dzięki dobrym bakteriom (probiotykom), twoje dziecko będzie zdrowsze. Jest ich najwięcej, jeśli rodziłaś naturalnie.
Katarzyna Pinkosz
dziecko fast foody
alergia
astma
atopowe zapalenie skóry

Alergii i astmie sprzyjają fast foody: nowe doniesienia naukowców

Dzieci, które co najmniej trzy razy w tygodniu jedzą fast foody, są narażone nie tylko na otyłość, ale też na atopowe zapalenie skóry, katar alergiczny, astmę. Dane zebrano wśród ponad 500 tys. dzieci z kilkudziesięciu krajów świata.
Katarzyna Pinkosz
alergia
zdrowie dziecka
wysypka

5 objawów alergii u niemowlęcia: nie przegap!

Alergia występuje coraz częściej u niemowląt. Niestety, często pozostaje nierozpoznana. Na te objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Jeśli występują, porozmawiaj na ten temat z pediatrą lub z alergologiem
Katarzyna Pinkosz
karmienie piersią, noworodek, mama
kolka
karmienie piersią
zapalenie piersi

Jak karmić piersią: przewodnik dla mamy

Dla niemowlęcia nie ma nic lepszego niż mleko mamy, a jednak tylko 14 proc. dzieci w 6. miesiącu życia dostaje tylko pierś. Zbyt pochopnie przechodzimy na butelkę, bo nie wiemy, jak karmić. Jak karmić, jak przystawić do piersi, co robić, gdy masz mało pokarmu i gdy pojawia się zastój – sprawdź koniecznie.
Katarzyna Pinkosz