Katarzyna Pinkosz mamotoja.pl

Katarzyna Pinkosz

Katarzyna Pinkosz, dziennikarka, redaktorka, od ponad 20 lat zajmująca się problematyką medyczną, propagującą zdrowy styl życia i odżywiania. Autorka książek „Zdrowie bez antybiotyków. Naturalne metody leczenia dzieci”, „O dwóch takich. Teraz Andy” (wyprawa niepełnosprawnych podróżników na najwyższy szczyt Ameryki Południowej), „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” (reportaże na temat wybudzeń ze śpiączki), „Niebieska reżyseria - 15 lat Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?”, współautorka książek „5 pór roku w kuchni. Apetyt na życie” (historia i pasje dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który wybudził się ze śpiączki), „Dźwięki marzeń” (reportaż o głuchoniewidomym chłopcu). Za pracę dziennikarską otrzymała wiele nagród dziennikarskich, m.in., Srebrny Krzyż Zasługi, Kryształowe Pióro, Złoty OTIS, Nagroda św. Kamila, Sowa Onkologiczna, Dziennikarz Medyczny Roku, wyróżnienie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia (kategoria: media). Publikuje także na temat zdrowia i medycyny w Świecie Lekarza oraz Do Rzeczy. Absolwentka polonistyki na UW i podyplomowych studiów „Żywienie i Zdrowie”. Prywatnie mama dwóch synów: Maćka i Marcina.  
suplementy ciąża
Dieta w ciąży

Jakie suplementy są niezbędne w ciąży?

Katarzyna Pinkosz
walka o życie dziecka zarażonego przez pocałunek
choroba genetyczna
choroby genetyczne
choroby rzadkie

Dramatyczny apel rodziców do premiera Morawieckiego: Nie chcemy patrzeć, jak umierają nasze dzieci!

Ponad 60 tys. podpisów zebrali rodzice pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego. „Nie chcemy umierać. Nie chcemy patrzeć na naszych umierających synów, córki”. Niedawno z powodu braku leku zmarł 8-letni chłopiec. Rodzice błagają o pomoc.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie przeciwko wściekliźnie
szczepienia
kalendarz szczepień
odra

Odra w Polsce: kto powinien się zaszczepić? Apel ministra i lekarzy do rodziców

Żadna z osób, która w ostatnim czasie zachorowała na odrę w Polsce, nie była szczepiona. Jedno z dzieci, które zachorowały, nie ma jeszcze 13 miesięcy. Jak dużym zagrożeniem jest dziś odra w Polsce? Kto powinien się szczepić - mówili eksperci podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowa.
Katarzyna Pinkosz
szczepienie dzieci
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Jest nowy kalendarz szczepień na 2019 r.! Co się zmienia?

Nowy kalendarz szczepień na 2019 rok jest już opublikowany. Są w nim dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.
Katarzyna Pinkosz
Dzieci
Rzecznik Praw Dziecka
niepełnosprawne dziecko
zespół Downa

Jest (wreszcie!) nowy Rzecznik Praw Dziecka! Czy będzie bronić praw dzieci?

Trzecia próba wybrania Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm zakończyła się sukcesem. Kim jest Agnieszka Dudzińska, która została wybrana nowym RPD? Czy będzie dobrze bronić praw dzieci? Co chce zmienić?
Katarzyna Pinkosz
szczepionki a autyzm
szczepienia

Szczepienie przeciw gruźlicy przesunięte! Sukces antyszczepionkowców?

Przeciwnicy szczepień domagali się, by noworodki nie były szczepione w pierwszej dobie życia. Od przyszłego roku szczepienie przeciw gruźlicy już nie musi odbyć się w pierwszych 24 godzinach po porodzie. To sukces antyszczepionkowców?
Katarzyna Pinkosz
Wybory samorządowe
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Czy szczepienia są... polityczne? Nasz stosunek zależy od tego, kogo popieramy w wyborach!

Szczepienia powinny być obowiązkowe czy dobrowolne? Nasz stosunek do tego w dużej mierze zależy od poglądów politycznych i tego, kogo popieramy w wyborach.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Będą zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 r. Zobacz, co się zmieni!

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok jest już gotowy – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami minister Jarosław Pinkas. Szykują się dwie ważne zmiany: jedna dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.
Katarzyna Pinkosz
Badanie piersi w czasie ciąży
rak piersi
badania w ciąży
USG w ciąży

Nowe zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży! Ważne zmiany dla WSZYSTKICH kobiet

Każda kobieta w ciąży, która skończyła 35 lat, powinna mieć wykonane badanie USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży. U młodszych kobiet takie badanie powinien rozważyć ginekolog. Przy każdej wizycie ginekologicznej lekarz powinien też zbadać piersi - od X 2018 to oficjalne zalecenia ekspertów.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe
NOP

Czy rodzic ma prawo nie szczepić dziecka? Ten sondaż zaskakuje!

Skierowanie przez Sejm do dalszych prac ustawy, zgodnie z którą szczepienia miałyby stać się nieobowiązkowe, spowodowało burzę. Czy rodzic ma prawo zdecydować, o tym czy szczepić dziecko? 47 proc. osób mówi, że tak.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
niepożądane odczyny poszczepienne

Polowanie na czarownice, czyli... szczepienia będą nieobowiązkowe? Burza w Sejmie!

Polowanie na czarownice, łamanie praw człowieka, medyczni ignoranci, zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego - takie słowa padały z mównicy sejmowej w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. Czy szczepienia będą nieobowiązkowe? Co dalej z projektem?
Katarzyna Pinkosz
Cukier
słodycze
słodycze dla dzieci
cukier w diecie dziecka

Będzie podatek od cukru? Zapłacimy dużo więcej za niezdrowe jedzenie!

Słodki jogurt dwa razy droższy od naturalnego, słodkie kulki śniadaniowe 4 razy droższe od musli, słodka kaszka droższa od tej bez cukru – czy to zniechęciłoby cię do kupowania słodkich rzeczy dla dziecka? Jest pomysł wprowadzenia podatku od cukru.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienie
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Punkty do żłobka i przedszkola za zaszczepienie dziecka! Popierasz projekt?

Są już zbierane podpisy pod projektem ustawy, żeby szczepione dzieci miały preferencje przy przyjmowaniu do żłobków i przedszkoli. Popierasz projekt? Skąd pomysł takiej ustawy? Czy jest zgodna z konstytucją? – wyjaśnia Robert Wagner, pomysłodawca ustawy.
Katarzyna Pinkosz
Słuch
słuch dziecka
słuch noworodka
niedosłuch

Od żołądka do... ucha! Czyli czego dziecko NIE powinno jeść, żeby dobrze słyszeć – mówi specjalista

Hałas, słuchanie głośno muzyki przez słuchawki, stosowanie zatyczek do uszu - wszystko to ma dowiedziony niekorzystny wpływ na słuch. Jednak również to, co dziecko je, ma ogromny wpływ na to, jak będzie słyszeć - przekonuje dr Adam Pabiś, neurobiolog, audiolog.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko
autyzm u dziecka
niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepienia wywołują autyzm? Wyjaśnia psycholog, która rozpoznaje autyzm u dzieci

Przeciwnicy szczepień twierdzą, że szczepionki powodują niepożądane odczyny poszczepienne, w tym autyzm. Czy to możliwe - mówi Joanna Grochowska, psycholog z Fundacji Synapsis, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem autyzmu.
Katarzyna Pinkosz
Dr Paweł Szczuciński
Rzecznik Praw Dziecka
prawa dziecka
Rzecznik Praw Pacjenta

Szczepionki, znachorzy, klapsy, misje humanitarne... Paweł Szczuciński będzie Rzecznikiem Praw Dziecka?

"Jeśli my tam nie pojedziemy, nikt inny tym dzieciom nie pomoże": tak tłumaczy, dlaczego od lat pomaga dzieciom w rejonach konfliktach zbrojnych. Pediatra, psychiatra, biegły sądowy. Naraził się antyszczepionkowcom. Będzie dobrym obrońcą praw dzieci w Polsce?
Katarzyna Pinkosz
Dziecko
Rzecznik Praw Dziecka
prawa dziecka
Rzecznik Praw Pacjenta

Mamotoja.pl wybiera Rzecznika Praw Dziecka! Za kim głosujesz?

To bardzo ważna funkcja. Rzecznik Praw Dziecka powinien stać na straży praw dziecka. Skończyła się kadencja Marka Michalaka, nowego Rzecznika Praw Dziecka wybierze Sejm. Jak zagłosowaliby rodzice, gdyby to oni wybierali Rzecznika Praw Dziecka? Rzecznika dla swojego dziecka?
Katarzyna Pinkosz
Noworodek
wcześniak
choroby noworodka
wirus RS

Wcześniaki już mają broń na jesień: dostaną "szczepionkę". Sprawdź, czy wszystkie!

Zbliża się jesień, a wraz z nią sezon zachorowań. Od tego roku grupa najmłodszych wcześniaków będzie chroniona specjalnymi przeciwciałami przed wirusem RS, który jest dla nich szczególnie groźny.
Katarzyna Pinkosz
Noworodek
serce
wady serca u dziecka
wirus RS

Radość rodziców przedwczesna! Dzieci z wadami serca nadal bez pomocy!

Żeby żyć, dziecko z wrodzoną wadą serca często musi mieć wiele razy wykonywane skomplikowane operacje. Ich efekty są często marnowane, jeśli zarazi się wirusem RS. Rodzice mieli nadzieję, że już od września ich dzieci będą miały za darmo podawane profilaktycznie przeciwciała przeciw wirusowi RS. Wygląda na to, że nie.
Katarzyna Pinkosz
Dlaczego dzieci szczepi się przeciw gruźlicy?
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Po wakacjach zniosą obowiązek szczepień? Projekt do pierwszego czytania w Sejmie

Marszałek Sejmu skierował do pierwszego czytania projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień, pod którym podpisało się ponad 120 tys. osób. Czy projekt ma szansę przejść i szczepienia dzieci przestaną w Polsce być obowiązkowe?
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
kalendarz
szczepienia
kalendarz szczepień

Szczepienia przestaną być obowiązkowe? Projekt już w Sejmie!

Stowarzyszeniu Stop NOP udało się zebrać 120 tys. podpisów pod projektem zakładającym zniesienie obowiązku szczepień w Polsce. Teraz wszystko zależy od tego, co zrobią posłowie. Część jest za zniesieniem obowiązku szczepień, część przeciw. Epidemiolodzy biją na alarm.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko w szpitalu
szpital
dziecko w szpitalu
prawa rodzica w szpitalu

Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!

Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
szczepienia
szczepienia obowiązkowe
niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepionki częściowo płatne, odszkodowania za NOP? Wiceminister zapowiada [ważne!] zmiany

Wiceminister zdrowia Marcin Czech, przedstawiając projekt Polityka Lekowa Państwa, zapowiedział ważne zmiany w szczepieniach ochronnych. Co ma się zmienić?
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę je
otyłość u dzieci
otyłość
nadwaga u dzieci

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Dziecko może wcale nie jeść za dużo tłuszczu i cukru, a mieć nadwagę. Winny jest nadmiar białka w diecie. To szczególnie ważne u niemowlęcia – mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Nijadek

Czy niejadek częściej choruje? Nie popełniaj tych błędów! [WIDEO]

Kierowanie się własnym smakiem, dodawanie soli, cukru, namawianie do jedzenia, zabawianie, a czasem wręcz karmienie na siłę: o błędach popełnianych przez rodziców, których skutkiem jest czasem konieczność pobytu w Centrum Zdrowia Dziecka, mówi prof. Piotr Socha.
Katarzyna Pinkosz
dziecko pije sok
sok
soki dla dzieci

Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca niepodawanie niemowlętom soków. Powód? Nadwaga i otyłość. Czy w Polsce niemowlęta mogą pić soki – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra i gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Katarzyna Pinkosz
dieta dziecka 1-3 lata
dieta dziecka
sól

10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]

10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Katarzyna Pinkosz
Fundacja Serce Dziecka
serce
wady serca u noworodka
wady serca u dziecka

Dzieci z wadami serca wciąż bez ochrony przed wirusem, który niszczy serce! Możesz pomóc!

Od niedawna wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży dostają "szczepionkę", chroniącą przed wirusem RS. Dzieci z wrodzonymi wadami serca wciąż nie są chronione przed tym groźnym wirusem, który może zniszczyć już i tak uszkodzone serduszko.
Katarzyna Pinkosz
zdrowe żywienie
otyłość
otyłość dzieci

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

Na rynku jest wiele produktów dla dzieci. Czy wszystkie są bezpieczne, skoro nie wszyscy producenci chcą się poddawać ocenie? Czy można wierzyć produktom ze znaczkiem Instytutu Matki i Dziecka – mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor IMiD.
Katarzyna Pinkosz
Badanie u dziecka
miażdżyca

Będzie nowe obowiązkowe badanie dla dziecka? Lekarze twierdzą, że to konieczne! [WYWIAD]

U każdego dziecka w wieku 6 lat trzeba zbadać poziom cholesterolu. Nawet, jeśli jest szczupłe, je zdrowo i dużo biega. Dzięki temu można wykryć chorobę, która skrycie niszczy naczynia krwionośne. I szybko prowadzi do zawału i udaru.
Katarzyna Pinkosz