Katarzyna Pinkosz mamotoja.pl

Katarzyna Pinkosz

Katarzyna Pinkosz, dziennikarka, redaktorka, od ponad 20 lat zajmująca się problematyką medyczną, propagującą zdrowy styl życia i odżywiania. Autorka książek „Zdrowie bez antybiotyków. Naturalne metody leczenia dzieci”, „O dwóch takich. Teraz Andy” (wyprawa niepełnosprawnych podróżników na najwyższy szczyt Ameryki Południowej), „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” (reportaże na temat wybudzeń ze śpiączki), „Niebieska reżyseria - 15 lat Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?”, współautorka książek „5 pór roku w kuchni. Apetyt na życie” (historia i pasje dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który wybudził się ze śpiączki), „Dźwięki marzeń” (reportaż o głuchoniewidomym chłopcu). Za pracę dziennikarską otrzymała wiele nagród dziennikarskich, m.in., Srebrny Krzyż Zasługi, Kryształowe Pióro, Złoty OTIS, Nagroda św. Kamila, Sowa Onkologiczna, Dziennikarz Medyczny Roku, wyróżnienie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia (kategoria: media). Publikuje także na temat zdrowia i medycyny w Świecie Lekarza oraz Do Rzeczy. Absolwentka polonistyki na UW i podyplomowych studiów „Żywienie i Zdrowie”. Prywatnie mama dwóch synów: Maćka i Marcina.  
Dziecko u lekarza
Aktualności

Posłowie "zapomnieli" o dzieciach! Ustawa ich nie objęła

Katarzyna Pinkosz
Weganin
dieta dziecka
wegetarianizm
dieta niemowlaka

Czy dieta wegańska u dziecka to szkodliwa fanaberia? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Większość lekarzy uważa, że nawet dieta wegetariańska dla małych dzieci nie jest zdrowa, bo mogą mieć niedobory. A cóż dopiero dieta wegańska, całkiem oparta na roślinach. Co na to dr Witold Klemarczyk, który od lat prowadzi poradnię dla dzieci na diecie wegetariańskiej?
Katarzyna Pinkosz
Standardy opieki okołoporodowej
depresja po porodzie
aktywny poród
standardy opieki okołoporodowej

Nowe standardy opieki okołoporodowej: jest wiele uwag! Czy przejdą?

Jedzenie i picie w czasie porodu, diagnozowanie depresji: to tylko niektóre z uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych nowych standardów opieki okołoporodowej. Co warto zmienić?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Będzie referendum o szczepieniach? Są dwa projekty ustaw! Za czym głosujesz?

Stop NOP zbiera podpisy pod projektem ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień w Polsce. W odpowiedzi na to powstaje projekt ustawy za tym, żeby do publicznych przedszkoli były przyjmowane tylko zaszczepione dzieci.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia niemowląt
rotawirusy
szczepienia
kalendarz szczepień

Będzie nowe (!) szczepienie obowiązkowe od 2019 roku?

Co roku 50 tys. dzieci w Polsce trafia do szpitala z powodu zakażeń spowodowanych infekcją rotawirusową. Czy od 2019 roku szczepienie przeciw rotawirusom będzie kolejnym bezpłatnym i obowiązkowym szczepieniem dla dzieci?
Katarzyna Pinkosz
Szpital Świętej Rodziny na Madalińskiego
dziecko w szpitalu
chore dziecko
szpital dla dzieci

Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już musieli płacić!

Jeden z najlepszych szpitali w Warszawie od 1 czerwca zniósł opłaty dla rodziców za przebywanie z dzieckiem na Oddziale Pediatrii oraz Pododdziale Patologii Noworodka. Rodzice zapłacą tylko za ewentualne wyżywienie.
Katarzyna Pinkosz
Prezydent Andrzej Duda/czerniak
czerniak
rak skóry
Andrzej Duda

Prezydent Duda z dziećmi w spocie reklamowym! Czy jest dobrym aktorem?

Dzieci wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczą, jak odróżnić zwykłe znamię od czerniaka. Jeśli zna się abecadło czerniaka, jego rozpoznanie jest dziecinnie proste – mówi dziewczynka, oglądając znamię prezydenta Dudy. A co na to onkolodzy?
Katarzyna Pinkosz
Szpital dziecięcy w Stanach
dziecko w szpitalu
szpital dziecięcy
pobyt w szpitalu po porodzie

Tak wygląda szpital dziecięcy w Stanach! Kiedy TAK będzie w Polsce?

Sala jak pokój hotelowy, rodzice przy dziecku, starsze rodzeństwo przy noworodku – tak wygląda pobyt dziecka w szpitalu – opowiada dr Marian Ołpiński, pediatra. W Polsce w niektórych szpitalach rodzic ma dla siebie tylko kawałek podłogi, a dyrekcja domaga się opłat.
Katarzyna Pinkosz
mity o szczepieniach
szczepienia
odra
szczepienia obowiązkowe

Odra w Polsce: sytuacja zaczyna być zła. Szczepienia będą przesunięte?

Prawie 2 tys. osób zachorowało na odrę we Francji, 9 tys. – już w tym roku na Ukrainie. W Czechach w opanowaniu epidemii lekarzom pomaga wojsko. – Należy pomyśleć o przesunięciu szczepień w Polsce – mówi prof. Leszek Szenborn.
Katarzyna Pinkosz
Kampania społeczna o szczepieniach
szczepienia obowiązkowe
bezpieczny internet
niepożądane odczyny poszczepienne

Pluszowy miś, nagrobek i napis: "Nie zaszczepili mnie z obawy przed autyzmem". Czy TO da efekt?

Nagrobek napisem: Nie zaszczepili mnie z obawy przed autyzmem", obok pluszowy miś. Lekarze we Włoszech rozpoczęli ostrą kampanię społeczną pod hasłem "Bzdura wpędzi nas do grobu".
Katarzyna Pinkosz
ciąża
prawa w ciąży
standardy okołoporodowe
standardy opieki okołoporodowej

W Polsce będzie się rodzić po ludzku? Joanna Pietrusiewicz o nowych standardach okołoporodowych [WYWIAD]

W niektórych szpitalach kobieta już dziś może "rodzić po ludzku", ale są też szpitale, gdzie wiele trzeba poprawić. Czy nowe standardy okołoporodowe zmienią sytuację kobiety w czasie porodu – mówi Joanna Pietrusiewicz, szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
odra
szczepienia obowiązkowe

Polska u progu epidemii odry? Eksperci oskarżają antyszczepionkowców!

Ochronę przed odrą zapewnia sytuacja, gdy ponad 95% osób jest zaszczepionych. W 2017 roku pierwszy raz wyszczepialność w Polsce spadła do 93-94%. Epidemia odry stoi u naszych drzwi, to efekt działania antyszczepionkowców – mówi dr Joanna Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.
Katarzyna Pinkosz
mama radzi się lekarza w sprawie szczepień
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Oskarżali, że polecam wadliwe szczepionki - mówi pediatra, który wytoczył wojnę antyszczepionkowcom [WYWIAD]

Pisali, że jestem opłacany przez firmy i polecam wadliwe szczepionki. W sieci nie można tolerować hejtu - mówi dr Dawid Ciemięga. Jak zachęca do szczepień rodziców, którzy przychodzą do niego do gabinetu? I co robi, gdy przychodzi do niego nieszczepione dziecko?
Katarzyna Pinkosz
Alfie Evans
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie
choroby dzieci

Mój cały świat. Kocham cię bardzo synku - napisała mama Alfiego Evansa. Walcz, mały Wojowniku!

Mama chłopca opublikowała film, na którym widać śpiącego Alfiego. Na zdjęciach chłopczyk się uśmiecha. „Pokonaj śmierć. Niech Twoja wola życia i miłość rodziców zwycięży”. „Walcz mały wojowniku” - piszą internauci. Ojciec chłopca jest wzruszony gestami solidarności, które płyną z całej Polski.
Katarzyna Pinkosz
Alfie Evans
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie
choroby dzieci

Sąd apelacyjny odrzucił apelację rodziców Alfiego. Nie ma zgody na zabranie chłopca do włoskiej kliniki

Brytyjski sąd apelacyjny odrzucił wniosek rodziców Alfiego Evena i podtrzymał wczorajsze orzeczenie sądu niższej instancji. Nie wyraził zgody na przewiezienie chłopca do szpitala we Włoszech. Przed szpitalem w Liverpoolu, gdzie przebywa chłopiec, cały czas protestują ludzie. Gesty solidarności z chłopcem i jego rodzicami, płyną z całego świata, także z Polski.
Katarzyna Pinkosz
ciąża
poród naturalny
standardy okołoporodowe
standardy opieki okołoporodowej

Naczelna Rada Lekarska krytycznie o nowych standardach okołoporodowych. Ma rację?

Trwają konsultacje społeczne nowych standardów okołoporodowych. Krytycznie odniosła się do nich niedawno Naczelna Rada Lekarska. Krytykuje zapisy o tym, że "personel powinien prezentować postawę budzącą zaufanie kobiety rodzącej". Uważa też, że błędem jest brak konieczności hospitalizacji w szpitalu po 41. tygodniu ciąży. Co jeszcze?
Katarzyna Pinkosz
Alfie Evans
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie

Alfie walczy o życie wbrew lekarzom i decyzjom sądu! Ta historia przyćmiła narodziny dziecka księżnej Kate

Trwa dramat Alfiego Evansa, którego decyzją sądu odłączono od aparatury medycznej wbrew woli rodziców. Wczoraj brytyjski sąd kolejny raz nie zgodził się na to, żeby chłopiec został odtransportowany do Włoch, gdzie lekarze zgodzili się za darmo go leczyć. Dziś w nocy rodzice prosili o maskę resuscytacyjną.
Katarzyna Pinkosz
Standardy opieki okołoporodowej
karmienie piersią
pępowina
witamina K

Co ze szczepieniami i witaminą K po porodzie? Dobre czy złe zmiany dla noworodków? [Wywiad]

Projekt nowych standardów okołoporodowych przynosi sporo zmian - także dla noworodków. Inaczej potraktowano karmienie piersią, szczepienia, podawanie witaminy K, kontakt "skóra do skóry" – mówi prof. Ewa Helwich.
Katarzyna Pinkosz
Standardy opieki okołoporodowej
cesarskie cięcie
KTG
standardy okołoporodowe

Co ze znieczuleniem przy porodzie? I czego można się spodziewać po nowych standardach okołoporodowych? [Wywiad]

Czy dzięki nowym standardom będzie dostępne znieczulenie przy porodzie i czy nie powtórzy się już taka tragedia, jak córeczki Bartłomieja Bonka? Co na to prof. Piotr Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa?
Katarzyna Pinkosz
Kobieta w ciąży u lekarza
poród
połóg
standardy okołoporodowe

11 nowych praw kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. Czy je znasz?

Czas, kiedy lekarz decydował o porodzie, minął. Kobieta będzie wiedzieć, co ją czeka w czasie ciąży, porodu, połogu i do czego ma prawa. Czy tak się rzeczywiście stanie?
Katarzyna Pinkosz
Karolinka
niepełnosprawne dziecko
zespół Downa
niepełnosprawność

Cyber Oko pomoże Karolince powiedzieć, że chce pić, jeść, bawić się! Potrzebna pomoc!

Karolinka nie jest w stanie przekręcić się, siedzieć, ruszyć palcem, poprosić o wodę, lalkę, powiedzieć, że jest głodna, wziąć do ręki zabawki. Może jej pomóc Cyber Oko - urządzenie, które już pomogło wielu osobom w śpiączce. Potrzeba 20 tys. zł.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Nie będzie obowiązkowych szczepień? Projekt w Sejmie!

STOP NOP składa do Sejmu projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień. Według projektu szczepienia mają być bezpłatne, ale nieobowiązkowe, a lekarz ma informować o wszystkich niepożądanych odczynach poszczepiennych i o tym, które szczepionki są wyprodukowane z użyciem ludzkich komórek.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko u lekarza
sepsa
pneumokoki
meningokoki

Jeśli dziecko ma TAKIE objawy, jedź natychmiast do szpitala! To może być początek sepsy!

Kilka dni temu kolejne dziecko zmarło z powodu sepsy. Na jakie objawy zwracać uwagę, kiedy trzeba jechać do lekarza, jakie zrobić badania? Kiedy natychmiast trzeba jechać do szpitala – mówi dr Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Piotr Pierzchała
niepełnosprawne dziecko
pomoc dzieciom
pomoc dla dzieci

Moja miłość nie zapewni synkowi sprawności - dramatyczny list matki. To mogło zdarzyć się każdej z nas!

"Synek jest dla mnie wszystkim – moim słońcem, moim światem. Przychyliłabym mu nieba, ale moja miłość nie wystarczy. Ona nie zapewni Piotrusiowi sprawności" - napisała do nas Olga, mama Piotrusia. Prosi o pomoc dla synka. Szansą dla niego są komórki macierzyste. Terapia nie jest refundowana przez NFZ.
Katarzyna Pinkosz
Pogotowie
szczepienia
kalendarz szczepień
meningokoki

Dlaczego dzieci umierają z powodu sepsy meningokokowej? Jak je przed nią chronić?

Przypadki dzieci, które zmarły w wyniku sepsy - najczęściej meningokokowej - budzą przerażenie. Wcześniej były to zdrowe dzieci. Nagle zachorowały. Zmarły. Dlaczego te bakterie są tak niebezpieczne, że dziecko sobie z nimi nie radzi? Jak chronić przed nimi dzieci?
Katarzyna Pinkosz
Farmaceutka pomyliła leki
sepsa
pneumokoki
szczepienia

Dwoje dzieci zmarło z powodu sepsy. Lekarze alarmują: takiej sytuacji nie było od lat!

Od początku stycznia w szpitalu w Kielcach na oddziale pediatrycznym hospitalizowano już 7 dzieci z ciężką sepsą. Dwoje nie dało się uratować. Lekarze podkreślają, że można było tego uniknąć, gdyby dzieci były szczepione.
Katarzyna Pinkosz
odra
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Antyszczepionkowcy będą zbierać podpisy, by znieść obowiązek szczepień. Jesteś za zmianą?

Stowarzyszenie STOP NOP zarejestrowało komitet, który będzie zbierał podpisy pod zmianą ustawy o obowiązku szczepień. Chce, by szczepienia były dobrowolne. Przeciwnicy obowiązku szczepień mają 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów. Czy szczepienia powinny być w Polsce obowiązkowe?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia niemowlęcia
szczepienia
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki: nieszczepione dzieci nie powinny być przyjmowanie do żłobków i przedszkoli

Od 10 marca w żłobkach i przedszkolach we Włoszech mogą być tylko szczepione dzieci. – Panie Ministrze, zachęcam, by wprowadzić analogiczne rozwiązanie w Polsce, bo już teraz sobie nie radzimy z liczbą dzieci nieszczepionych, z chorobami i powikłaniami po nich, których dawno nie widzieliśmy - mówi Maciej Banach, dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki.
Katarzyna Pinkosz
Rodzina zastępcza/ dzieci z zespołem Downa
rodzice
rodzina zastępcza
zespół Downa

Kocham je jak moje dzieci, bo to SĄ moje dzieci! O dziewczynkach, których nie chcieli rodzice [REPORTAŻ]

Gdy rodzice dowiadują się, że ich dziecko ma zespół Downa, wpadają w panikę, bo to nie tak miało być. Czasem zostawiają je w szpitalu. Małgorzata zrobiła inaczej: stworzyła dziewczynkom z zespołem Downa ciepły dom. "Kocham je jak moje dzieci, bo to SĄ moje dzieci" - mówi Małgorzata.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Ważne dla dzieci urodzonych w latach 2013-16! Od 20 marca bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom!

Od 20 marca do końca czerwca wszystkie dzieci urodzone w latach 2013-16 mogą dostać bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom - informuje Ministerstwo Zdrowia. Warunek: dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.
Katarzyna Pinkosz