Luiza Słuszniak

Luiza Słuszniak

Magister filologii polskiej (specjalizacje: kulturoznawcza i nauczycielska). Całe dorosłe życie związana z mediami. Wyszła za mąż z miłości i rozsądku jednocześnie. Mimo że urodziła córkę w Prima Aprilis – rolę mamy traktuje bardzo serio. Interesuje się: literaturoznawstwem, etnobotaniką i językiem staropolskim. Jak jej nie ma, to znaczy, że się jest w lesie i wróci uśmiechnięta od ucha do ucha.
Myślała, że mieszka wśród życzliwych ludzi
Aktualności

Myślała, że mieszka wśród życzliwych ludzi. Do czasu „gratulacji” z okazji narodzin dziecka.

Luiza Słuszniak
Stopniowanie przymiotników w języku polskim
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Stopniowanie przymiotników w języku polskim: co to jest, jak stopniujemy przymiotniki, ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników w języku polskim sprawia kłopot? Zastanawiasz się co to jest i po co całe to zamieszanie ze stopniowaniem przymiotników? Spokojnie, zaraz wszystko się wyjaśni. Dowiedz się jak stopniujemy przymiotniki i przekonaj się, że to prostsze niż myślisz.
Luiza Słuszniak
Tragiczna śmierć 7-latki. Zasypał ją piachm
piaskownica
wypadki dzieci
policja

Tragiczna śmierć 7-latki. Zasypał ją piach na własnym podwórku

Do dramatu doszło kilka dni temu w Mysłowicach. Dziewczynka bawiła się przed domem, w miejscu gdzie usypana była góra piachu. Piasek przywieziono już jakiś czas temu w celach budowlanych. Nikt nie przypuszczał, że stanie się przyczyną śmierci dziecka…
Luiza Słuszniak
Komunie to "małe polskie wesela"? Joanna Moro nie wie jakie prezentty są modne
prezenty dla dzieci
dzieci gwiazd
pierwsza komunia

Joanna Moro nie wie jakie prezenty na Komunię są modne. I wyznaje: „Szlag mnie trafia na te małe polskie wesela”.

„Niech w Twym sercu zawsze gości Bóg miłości i Dobra a wiara i ogromna moc, która masz w sobie przenosi góry!” – napisała Joanna Moro pod zdjęciem z pierwszej Komunii swego syna, Jeremiego. Następnie aktorka uznała, że warto przejść do tego, co bardziej „życiowe”. I wyraziła wściekłość, jaką wywołują w niej prezenty komunijne.
Luiza Słuszniak
Najpopularniejsze imiona w  2022 roku
imię
dobre imię dla dziecka

Najpopularniejsze imiona 2022 roku – jakie będą wybierać rodzice

Jakie imiona będą najpopularniejsze w 2022 roku? Przeanalizowaliśmy rankingi najpopularniejszych imion z ostatniej dekady, by sprawdzić, które z nich mają największe szanse na to, by nosiła je największa liczba dzieci w tym roku.
Luiza Słuszniak
Policjanci uratowali 2-letniego Antosia
przedszkole
pierwsza pomoc
utrata przytomności

Lubin: policjanci uratowali dziecko. Podczas zajęć z pierwszej pomocy, które właśnie prowadzili w przedszkolu!

Troje policjantów właśnie prowadziło zajęcia na temat pierwszej pomocy na przedszkolnym placu zabaw. W pewnym momencie usłyszeli krzyk kobiety – stała na ulicy, trzymając na rękach bezwładne dziecko. W jednej chwili przerwali zajęcia. Przeskoczyli płot i żywopłot, by ratować 2-letniego Antosia, który umierał.
Luiza Słuszniak
Wszystko o rzeczowniku
edukacja
szkoła podstawowa

Rzeczownik: co to, odmiana, pytania [przykłady]

Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.
Luiza Słuszniak
Ospa na Komunii
ospa wietrzna
pierwsza komunia
ospa u dziecka

„Syn pójdzie do komunii z ospą. Moje dzieci też wiele razy chorowały przez obojętność innych rodziców!” [LIST DO REDAKCJI]

Mój syn w najbliższą niedzielę ma pierwszą komunię. Tymczasem młodsza córka dwa tygodnie temu przyniosła z przedszkola ospę. Szlag mnie trafił już w chwili, kiedy zobaczyłam w przedszkolnej szatni dziecko z jej grupy, które miało na rękach strupki… Od razu pomyślałam, że Hania zachoruje, potem zarazi Kubę i… co wtedy z tą komunią?
redakcja mamotoja.pl
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku.
Luiza Słuszniak
Wstrząsająca śmierć 15-miesięcznej Hani. Kierowca twierdzi, że nic nie pamięta
policja
śmierć dziecka
wypadek

Wstrząsająca śmierć 15-miesięcznej Hani. Kierowca twierdzi, że nic nie pamięta

To był pogodny, kwietniowy wieczór. Pan Łukasz z 15-miesięczną Hanią i 3-letnim Frankiem wyszedł na spacer. Niedaleko, na pole sąsiada, zobaczyć maszyny rolnicze, które tak fascynowały dzieci. W drodze powrotnej usłyszał szum. Jadący za nimi samochód zahaczył o wózek. Przewrócił go, Hania wypadła i uderzyła o ogrodzenie posesji. Z jej uszu i noska płynęła krew. Zginęła na miejscu, na oczach ojca i brata. Po ponad roku ruszył proces kierowcy, który doprowadził do tragedii.
Luiza Słuszniak
Życzenia dla mamy na Dzień Matki, urodziny, imieniny
mama
dziecko mama
Dzień Matki

Życzenia dla mamy: piękne, wzruszające, wyjątkowe [wierszem, prozą, piękne cytaty]

Chcesz złożyć mamie wyjątkowe i wzruszające życzenia? A może szukasz inspiracji na życzenia dla przyszłej mamy? Wśród naszych propozycji znajdziesz życzenia wierszowane i prozą, a także cytaty, które można dołączyć do bukietu kwiatów, prezentu lub uścisków.
Luiza Słuszniak
Makabryczne odkrycie w lesie: dziecko w walizce
las
policja
śmierć dziecka

Makabryczne odkrycie w lesie: dziecko w walizce

Mężczyzna, który tego dnia wybrał się do lasu, zapamięta ten spacer do końca życia. Pośród drzew zobaczył dużą, podróżną walizkę z napisem „Las Vegas”. Kiedy ją otworzył, okazało się, że kryła zwłoki dziecka. Natychmiast wezwał policję.
Luiza Słuszniak
pielęgniarki w ciąży w tym samym czasie
ciąża
praca w ciąży
ciąża a praca

Baby boom w szpitalu: aż 11 koleżanek z pracy jest w ciąży w tym samym czasie!

Wyobraź sobie, że jesteś w ciąży i w tym samym czasie aż 10 twoich koleżanek z pracy też spodziewa się dziecka. Taka sytuacja właśnie ma miejsce w jednym ze szpitali: przy nadziei jest dziesięć pielęgniarek i jedna lekarka z oddziału ginekologiczno-położniczego.
Luiza Słuszniak
Kielce: dziecko wypadło z okna
szpital
opieka nad dzieckiem
wypadek w domu

Kielce: dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Matka na chwilę zasnęła

W środę 11 maja w Kielcach 16-miesięczne dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Pod numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która zobaczyła chłopca na trawniku pod blokiem. Maluch był przytomny. To już czwarte dziecko, które wypadło z okna tej wiosny w Polsce. Jedyne, któremu udało się przeżyć.
Luiza Słuszniak
Obrzęd chrztu w kościele katolickim (co to jest, po co jest, jak wygląda)
chrzest
chrzest święty

Chrzest święty – jak wygląda obrzęd chrztu w kościele katolickim?

Co warto wiedzieć na temat obrzędu chrztu w kościele katolickim? Co jest potrzebne, by ochrzcić dziecko? Z czym należy się liczyć podczas przygotowań do sakramentu chrztu? I jak w ogóle wygląda aktualnie ceremonia chrztu świętego? Czy rodzice, którzy nie mają ślubu kościelnego mogą ochrzcić dziecko? Czy chrzest musi być na mszy? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania o przebieg chrztu świętego.
Luiza Słuszniak
powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.
Luiza Słuszniak
Policja ostrzega przed Huggy Wuggy
przedszkolak
maskotka
Niebezpieczne produkty

„Huggy Wuggy”: bardzo groźny czy bardzo śmieszny? Brytyjska policja ostrzega rodziców

Co to jest Huggy Wuggy (wym. hagi-łagi)? To postać z dość drastycznej gry komputerowej przeznaczonej dla dorosłych. Potwór zyskał popularność dzięki materiałom na TikToku i YouTube. Poznacie go po niebieskim futerku (różowe ma jego koleżanka – Kissy Missy), długich rękach i nogach oraz bardzo ostrych zębiskach. Tę maskotkę chce mieć coraz więcej dzieci. I ma.
Luiza Słuszniak
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady.
zabawy logopedyczne
uczeń
szkoła podstawowa

Głoski dźwięczne i bezdźwięczne: co to jest, jak je odróżnić, przykłady

Co to znaczy, że głoska jest dźwięczna lub bezdźwięczna? Jak odróżnić głoski dźwięczne od bezdźwięcznych? Po co nam ten podział na głoski w języku polskim. Czy są proste sposoby na to, by opanować wiedzę na temat dźwięczności i bezdźwięczności głosek?
Luiza Słuszniak
Popularna Tiktorerka nagrała bulwersujący filmik
dyscyplina
film

Tiktokerka nagrała bulwersujący filmik. Chciała zawstydzić matki, które nie uczą dzieci dyscypliny? [FILM]

Popularna tiktokerka niedawno weszła do kawiarni i… zobaczyła tam scenkę, którą uznała za znakomity materiał do nowego filmiku. Niewiele myśląc, wyciągnęła telefon i zaczęła nagrywać. Nie spodziewała się, że ta publikacja zamiast poklasku, przyniesie jej falę krytyki.
Luiza Słuszniak