Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska

Z wykształcenia antropolożka kultury, dra kulturoznawstwa. Zawodowo w pełni realizuje swoje pasje: uwielbia pisać i dzielić się wiedzą. Stawia na nieszablonowe rozwiązania. Pisze dla mamotoja.pl, wykłada w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS, tworzy treści w mediach społecznościowych jako Wiktoria Morella Blog. Miłośniczka kryminałów. Nie wyobraża sobie dnia bez kubka gorącej, czarnej i aromatycznej kawy. Prywatnie żona, mama Szymka i Kuby oraz dwóch kocich dziewczynek.
Najpopularniejsze imiona w pierwszej połowie 2022 roku
Aktualności

Najpopularniejsze imiona w pierwszej połowie 2023 roku 

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Halloween: ciekawostki dla dzieci i dorosłych
święta
Halloween

Halloween: ciekawostki dla dzieci i dorosłych. Czy na pewno wiesz już wszystko na temat tego święta?

Ciekawostki o Halloween to doskonały sposób, aby zapoznać się z dawnymi zwyczajami Celtów, które mimo upływu czasu nadal są kultywowane. Skąd wzięła się nazwa Halloween? Co symbolizuje pająk? Czy jest coś takiego jak lęk przed Halloween?Dlaczego tej nocy ludzie przebierają się za straszydła? Poznaj aż 25 ciekawostek na temat Halloween.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Symbole przynoszące szczęście
prezent
szczęście

Symbole szczęścia: LISTA

Symbole przynoszące szczęście towarzyszą człowiekowi od wieków. Współcześnie, w świecie opartym na racjonalnej wiedzy, a nie magii, nie przypisujemy im już aż tak wielkiego znaczenia, ale... Symbole przynoszące szczęście nadal budzą uśmiech na twarzy i dają nadzieję na lepszy los. Poznaj ich magię.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
szkoła
nauczycielka
nauczyciel

Życzenia na Dzień Nauczyciela 2023: oficjalne, eleganckie, poważne, piękne

Życzenia na Dzień Nauczyciela powinny mieć oficjalny, elegancki charakter. W końcu to święto wszystkich pracowników oświaty, którzy wkładają ogrom pracy, miłości i cierpliwości w kształtowanie kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Sprawdź nasze niezawodne propozycje życzeń dla nauczycieli.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu?
święta
zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy

Światowy Dzień Uśmiechu 2023: data i pochodzenie święta + pomysły na zabawy

Dzień Uśmiechu to ruchome, nietypowe święto, które chętnie jest obchodzone nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych na całym świecie. To doskonała okazja do wspólnej zabawy. W końcu wszyscy lubimy się uśmiechać, prawda? Sprawdź, kiedy wypada Dzień Uśmiechu w 2023 roku i jak się go obchodzi.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kiedy wypadają święta nakazane w 2022 roku?
święta
szkoła
uczeń

Święta nakazane 2023 – jakie są i kiedy wypadają? [DATY]

Święta nakazane to m.in. Objawienie Pańskie i Boże Narodzenie. Czy wiesz, kiedy wypadają święta nakazane w 2023 roku? Ich daty są jasno określone w Kodeksie prawa kanonicznego. Dowiedz się, kiedy wierni mają obowiązek udziału we mszy świętej.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kiedy obchodzimy Dzień chłopaka?
chłopiec
szkoła podstawowa
szkoła średnia

Dzień Chłopaka to nie tylko szkolny zwyczaj. Kiedy go obchodzimy i kto świętuje?

Dzień Chłopaka to popularne święto, które na dobre zagościło w szkolnej (i przedszkolnej) tradycji. W tym dniu chłopcy otrzymują od koleżanek drobne upominki i życzenia. Jednak to również święto… zakochanych par. Dowiedz się, w jaki dzień w tym roku wypada Dzień Chłopaka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jakie zeszyty do 6 klasy
uczeń
wyprawka szkolna
szkoła podstawowa

Zeszyty do 6 klasy: jakie i ile ich kupić? Pełna lista przedmiotów

Jakie zeszyty są potrzebne do 6 klasy? Szóstoklasiści, zgodnie z programem nauczania, będą mieli 14 lub 15 przedmiotów, co daje łącznie 25 lub 27 godzin lekcyjnych tygodniowo. Jednak nie na wszystkie zajęcia będą musieli nosić zeszyty. Mało tego, nie wszystkie muszą być w standardowym formacie. Sprawdź, ile i jakich zeszytów kupić dziecku do 6 klasy.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
obiegówka
szkoła
zakończenie roku szkolnego

Obiegówka: co to jest? Kiedy trzeba złożyć szkolną obiegówkę? 

Obiegówka to dokument, który ma poświadczyć, że uczeń, który zmienia szkołę, nie ma żadnych zobowiązań wobec placówki. Zebranie podpisów i/lub pieczątek na karcie obiegowej oraz złożenie jej w sekretariacie jest konieczne, ale... co jeśli to się nie uda?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Noc Świętojańska: tradycje i zwyczaje
święta
tradycje

Noc Świętojańska: kwiat paproci oraz inne ciekawostki, tradycje i zwyczaje

Kwiat paproci (lub białej piwonii), puszczanie wianków na wodzie, skoki przez ogniska... Noc Świętojańska to najkrótsza noc w roku i jedno z najważniejszych świąt Słowian. Współcześnie nadal je celebrujemy, jednak nawiązanie do dawnych zwyczajów i tradycji nie oddaje już magii i dawnych wierzeń. Tłumaczymy, jak obchodzono Noc Świętojańską przed wiekami.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy
szkoła
uczeń
zakończenie roku szkolnego

Dedykacja do książki dla ucznia i uczennicy: oryginalne pomysły, ponadczasowe cytaty

Dedykacja do książki dla ucznia lub uczennicy to świetny i ponadczasowy pomysł, żeby wyróżnić jego lub ją za osiągnięcia w nauce. Jeśli nie masz pomysłu, co wpisać do książki, skorzystaj z naszych pomysłów. Na pewno cię zainspirują!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Boże Ciało: znaczenie, historia, ciekawostki
święta
kościół
czas wolny

Boże Ciało 2023: kiedy wypada, znaczenie święta, historia i ciekawostki

Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu w każdej parafii odbywają się procesje od eucharystyczne szlakiem udekorowanych kwiatami ołtarzy. Jednak obchody Bożego Ciała rozpoczęły się od skandalu! W świecie rządzonym przez mężczyzn pomysłodawczynią Bożego Ciała była… kobieta.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Komunia w domu: ile kosztuje i jak ją przygotować?
komunia
komunia święta

Komunia w domu: ile kosztuje i jak ją przygotować? [3 PRZYKŁADOWE MENU]

Komunia w domu to spore wyzwanie. Samodzielna organizacja przyjęcia komunijnego to dużo pracy, ale udane spotkanie w gronie najbliższych przynosi ogrom radości. Można też sporo zaoszczędzić, ponieważ komunia w restauracji wychodzi dużo drożej. Podpowiadamy, jak dobrze i tanio zorganizować komunię w domu i ile to kosztuje.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
katechizm
bierzmowanie

Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]

Ile trwa i jak wygląda bierzmowanie? Te pytania są często zadawane nie tylko przez osoby podchodzące do sakramentu bierzmowania, ale także przez świadków i bliskich, którzy towarzyszą młodym ludziom podczas przyjmowania sakramentu dojrzałości. Sprawdź, jak przebiega msza pod przewodnictwem biskupa.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
W której klasie jest bierzmowanie?
szkoła
bierzmowanie

W której klasie jest bierzmowanie? Wytyczne Episkopatu Polski

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w której klasie jest bierzmowanie. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ sakrament dojrzałości chrześcijańskiej nie jest objęty podstawą programową nauczania. Bierzmowanie mogą przyjąć także osoby dorosłe, a wytyczne Episkopatu Polski wskazują jedynie dolną granicę wieku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego
życzenia
komunia święta

Życzenia na komunię od chrzestnej i chrzestnego [ORYGINALNE ŻYCZENIA]

Życzenia na komunię od chrzestnej lub chrzestnego są nie tylko pięknym uzupełnieniem uroczystości przyjęcia Eucharystii, ale także na długo pozostaną w pamięci dziecka. To wyjątkowa okazja, która wymaga odpowiedniej oprawy. Oto najpiękniejsze życzenia na pierwszą komunię świętą dla chrześniaka i chrześniaczki, które przygotowałyśmy specjalnie dla ciebie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
prezenty dla dzieci
prezent na komunię
komunia święta

Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 

Rocznica pierwszej komunii świętej to uroczystość, która ma upamiętniać ważne wydarzenie w życiu małego katolika. Wielu rodziców zastanawia się, czy udział w takiej rocznicy jest obowiązkowy. Wiele osób ma też kłopot z tym, czy rocznica pierwszej komunii to okazja do zamawiania tortu i wręczania prezentów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Matura ustna z polskiego 2023: zestaw pytań jawnych
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna z polskiego 2023: o co może zapytać komisja egzaminacyjna? Pełna pula pytań jawnych CKE

Matura ustna z polskiego 2023 jest obowiązkowa, a zestaw pytań, z którymi będą się musiały zmierzyć osoby podchodzące do egzaminu, składa się z jednego pytania jawnego i jednego pytania niejawnego. Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź, jak wygląda matura ustna z polskiego w 2023 roku po zmianach ogłoszonych 1 marca 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wielkanoc 2022: kiedy w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna?
szkoła
wielkanoc
czas wolny

Przerwa świąteczna na Wielkanoc 2023: kiedy się zaczyna i kiedy wypada powrót do szkoły?

Wielkanoc w 2023 roku wypada 9 i 10 kwietnia, jednak dzieci uczęszczające do szkół mają kilka dodatkowych dni wolnych od nauki. Czy wiesz, ile trwa wiosenna przerwa świąteczna w szkole twojego dziecka, a także, kiedy zaczyna się szkoła po świętach?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
wielkanoc
tradycje wielkanocne
świeta wielkanocne

Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]

Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
potrawy wielkanocne
przepisy wielkanocne
potrawy wielkanocne
świeta wielkanocne

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce: lista

Tradycyjne potrawy wielkanocne to nieodłączny element świąt. W Wielką Niedzielę kończy się post i mimo że zwyczaj restrykcyjnego ograniczenia spożywania pokarmów powoli odchodzi w niepamięć, to tradycja obfitego śniadania wielkanocnego jest nadal kultywowana w wielu domach. To, co znajduje się na stole wielkanocnym, nie jest przypadkowe. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze tradycyjne potrawy wielkanocne.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co zabrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła podstawowa
egzamin

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty: pióro, ołówek i kalkulator? Niekoniecznie. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała specjalny komunikat o tym, co można zabrać ze sobą na egzamin, a co jest zakazane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najlepsze licea i technika w Polsce [RANKING]
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Najlepsze licea i technika w Polsce 2023 [RANKING]

Ranking najlepszych liceów i techników to obiektywne oraz uporządkowane zestawienie wszystkich szkół średnich w Polsce. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie szkoła zaspokaja twoje ambicje i apetyt na wiedzę.
Luiza Słuszniak
Matura język polski 2023
uczeń
lektury
szkoła średnia

Matura język polski 2023: terminy, czas trwania, wykaz lektur 

Matura z języka polskiego w 2023 roku będzie składała się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W trakcie egzaminów ustnych osoby zdające będą losować dwa zadania, z czego jedno z nich będzie z puli 280 pytań jawnych. Czy wiesz, jakie lektury nie obowiązują na maturze w formule 2023?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Jemioła na święta
Boże Narodzenie
tradycje

Jemioła na święta: symbolika i przesądy

Jemioła na święta to nie tylko niebanalna dekoracja związana ze świętami Bożego Narodzenia. W ludowych wierzeniach jemioła postrzegana była jako święta roślina, która miała zapewnić domownikom szczęście i dobrobyt. Czy znasz wróżby i przesądy związane z jemiołą?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wigilia prawosławna
Boże Narodzenie
rodzinne święta
uchodźcy

Wigilia prawosławna: kiedy wypada i jak się ją obchodzi? [TRADYCYJNE POTRAWY]

Wigilia prawosławna jest bardzo podobna do tej obchodzonej przez katolików. Obie uroczystości łączy 12 świątecznych potraw, nocne czuwanie oraz śpiewanie kolęd i pastorałek. Z jednym wyjątkiem. Czy wiesz, jaka jest największa różnica między wigilią prawosławną a katolicką?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona 7 krasnoludków
bajki dla dzieci

Imiona 7 krasnoludków: czy potrafisz wymienić je wszystkie?

Imiona 7 krasnoludków często bywają zagadką, choć baśni o Królewnie Śnieżce nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki pomocy siedmiu przyjaciół dziewczynka wiedzie szczęśliwe życie. Do czasu, kiedy zła macocha postanawia pozbyć się swojej rywalki. Na szczęście, jak każda bajka i ta historia kończy się happy endem.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Pokolenie płatków śniegu
wychowanie
uczeń
nastolatki

Pokolenie płatków śniegu: czy twoje dziecko jest śnieżynką? [definicja, osobowość]

Pokolenie płatków śniegu to określenie osób, które weszły w dorosłość po 2010 roku. Nazwa ta przede wszystkim opisuje obecnych nastolatków i młodych ludzi, którzy zostali wychowani przez nadopiekuńczych rodziców. Czy wiesz, skąd się wzięło to pojęcie i co to znaczy, że ktoś jest płatkiem śniegu?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Puste miejsce przy stole wigilijnym: co oznacza, dla kogo je zostawiamy? [tradycja i symbolika]
Boże Narodzenie
tradycje
zwyczaje

Puste miejsce przy stole wigilijnym: co oznacza, dla kogo je zostawiamy? [tradycja i symbolika]

Puste miejsce przy stole wigilijnym to staropolska tradycja o słowiańskich korzeniach. Na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 dań, sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Sprawdź, skąd wziął się ten zwyczaj.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Ostatki przed Adwentem: z czym się wiążą, kiedy wypadają
święta
czas na zabawę z dzieckiem
Andrzejki

Ostatki przed adwentem: kiedy wypadają, z czym się wiążą?

Ostatki przed adwentem nieodłącznie wiążą się z andrzejkami. I chociaż w czasie adwentu nie obowiązuje post, to zgodnie ze zwyczajem jest to ostatni moment na uczestnictwo w hucznych, tanecznych zabawach. Czy wiesz, kiedy wypadają ostatki adwentowe w 2022 roku?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska