Monika Karbarczyk

Monika Karbarczyk

 
trening piłkarski dla dzieci
Gry i zabawy

Trening piłkarski dla dzieci: jak trenować dzieci w piłkę nożną? [ĆWICZENIA]

Monika Karbarczyk
badanie glukozy w ciąży
badania w ciąży
cukrzyca ciążowa

Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)

Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.
Monika Karbarczyk
Badania moczu w ciąży
badania w ciąży
badanie moczu

Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?

Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.
Monika Karbarczyk
dieta wegetariańska w ciąży
ciąża
dieta
wegetarianizm

Dieta wegetariańska w ciąży – czy jest dozwolona, jak komponować jadłospis?

Dieta wegetariańska w ciąży nie jest zakazana. Eksperci są zgodni: dobrze zaplanowany jadłospis bezmięsny może bez problemu zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe przyszłej mamy i jej dziecka. Najważniejsza zasada to dobrze komponować wegetariańską dietę w ciąży, tak by nie zabrakło w niej żadnych składników odżywczych.
Monika Karbarczyk
własnoręczny prezent dla mamy
prezent na Dzień Matki
Dzień Mamy

Własnoręczny prezent dla mamy – pomysły DIY na Dzień Matki

Własnoręczny prezent dla mamy to najpiękniejszy podarunek, bo wymaga pomysłu, przygotowania i poświęcenia czasu. Podpowiadamy, jak wykonać pomysłowy prezent na Dzień Mamy DIY: pudełko w kształcie serca, wazonik, biżuterię i inne prezenty dla mamy od dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
Dziecko w foteliku
podróż z dzieckiem
bezpieczeństwo dziecka
bezpieczna jazda

Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem: o czym trzeba pamiętać?

Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne podróżowanie. Dobry fotelik to podstawa. Co jeszcze warto wiedzieć, by zagwarantować dziecku bezpieczną podróż?
redakcja mamotoja.pl
chrzciny
chrzest
chrzciny

Chrzciny: organizacja chrzcin, zaproszenia, formalności, co jest potrzebne do chrzcin [KROK PO KROKU]

Aby zorganizować chrzciny, musisz załatwić formalności w kościele, zrobić listę gości, rozesłać zaproszenia, wybrać lokal, chrzestnych, strój dla maluszka. Pracy jest naprawdę sporo, dlatego powinnaś zabrać się do przygotowań chrzcin odpowiednio wcześnie. Podpowiadamy, o czym pamiętać organizując chrzciny dziecka.
Monika Karbarczyk
zmiana nazwiska dziecka
urząd stanu cywilnego

Zmiana nazwiska dziecka: kiedy i na jakich zasadach jest możliwa

Zmiana nazwiska dziecka możliwa jest tylko w uzasadnionych przypadkach i po spełnieniu odpowiednich formalności. Przepisy te reguluje nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 13 czerwca 2009 do ustawy z dnia 17 października 2008 roku.
Ewa Janczak-Cwil
krew z nosa w ciąży
krwawienie

Krew z nosa w ciąży – przyczyny krwawienia i co robić w razie krwotoku

Krew z nosa w ciąży może lecieć nawet co piątej kobiecie. Spowodowane jest to zmianami zachodzącymi pod wpływem hormonów. Podpowiadamy, jak zatamować krwawienie z nosa w ciąży i kiedy warto skonsultować krwotoki z lekarzem.
Monika Karbarczyk
praca w ciąży
ciąża
ciężarna
kobieta w ciąży

Ciążą a praca - sprawdź, jakie masz prawa w ciąży

Kobieta w ciąży w pracy ma swoje prawa. Nie można jej na przykład zwolnić, a nawet jeśli ciężarna pracuje na umowie cywilnoprawnej, a nie o pracę, otrzyma zasiłek po porodzie (kosiniakowe). Pracującej kobiecie przysługuje więc okres ochronny, gdy jest w ciąży.
Monika Karbarczyk
pierwszy tydzień po porodzie
noworodek
połóg
baby blues

Tydzień po porodzie - czego można się spodziewać?

Tydzień po porodzie możesz nadal być obolała i doświadczać zaskakujących zmian w swoim ciele. Dobrze przygotowana lepiej sobie poradzisz m.in. ze zbyt małą ilością pokarmu czy też z bólami brzucha.
Monika Karbarczyk
kobieta w trakcie porodu
cesarskie cięcie
poród
skurcze porodowe

Druga faza porodu - ile trwa, jak wygląda?

Druga faza porodu rozpoczyna się, gdy skurcze przybierają na sile i częstotliwości. Kończy ją 10-centymetrowe rozwarcie i przejście do faktycznego porodu. Trwa to średnio 2 godziny.
Monika Karbarczyk
jak dobrać rozmiar butów dla dziecka
buty dla dzieci

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? (i czy buty mogą być trochę za duże?)

Jeśli chcesz kupić dziecku odpowiednie buty, warto wcześniej upewnić się, jaki rozmiar jest dla niego odpowiedni. Zmierzenie stopy dziecka to tylko jedna z kilku rzeczy, które trzeba zrobić przed zakupami.
Magdalena Drab
niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy: przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność szyjki macicy, inaczej niewydolność cieśniowo-szyjkowa, najczęściej polega na skróceniu lub rozwarciu szyjki macicy przed terminem. Dysfunkcja ta utrudniać może utrzymanie ciąży. Wcześnie uchwycona daje szansę donoszenia dziecka.
Monika Karbarczyk
reanimacja dziecka
pierwsza pomoc

Reanimacja dziecka – te zasady musisz znać!

Poznanie zasad reanimacji dzieci znacząco zwiększa szanse na uratowanie im życia w sytuacji, gdy jest ono zagrożone wskutek wypadku, utonięcia czy zadławienia. Postępowanie reanimacyjne zależy od wieku dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
zastrzał u dziecka

Zastrzał u dziecka – zaczerwieniony i ropiejący guzek przy paznokciu

Zastrzał u dziecka to ropny stan zapalny skóry przy paznokciu. Najczęściej powstaje w wyniku uderzenia i uszkodzenia naskórka wokół palca i dostaniu się do organizmu bakterii. Trzeba go leczyć, gdyż jego powikłania są groźne dla zdrowia. Domowe sposoby skutecznie pomagają w pozbyciu się zastrzału.
Agnieszka Majchrzak
wakacje z dzieckiem
wyjazd z dzieckiem
wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem – o co musisz zadbać, by były udane

Wakacje z dzieckiem warto spędzić w miejscu dobrze do tego przystosowanym. Jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, zrób wszystko, aby opuścić, choć na kilka–kilkanaście dni nagrzane mury czy ulice pełne samochodów i pojechać tam, gdzie jest spokój, czyste powietrze i dużo zieleni. O czym pamiętać, aby wakacje z dzieckiem były udane?
Monika Karbarczyk
zęby mleczne
mleczaki

Zęby mleczne – od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych

O zęby mleczne trzeba dbać, gdyż od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych. Od ich stanu i prawidłowego rozwoju szczęk dziecka zależy w dużej mierze uroda uśmiechu nastolatka, a później dorosłego. Mleczaki służą dziecku mniej więcej do 9-12 roku życia.
Monika Karbarczyk
KTG
KTG

KTG - najważniejsze informacje o badaniu kardiotokograficznym płodu

KTG płodu to bardzo ważne badanie, które wykonuje się pod koniec ciąży i w czasie porodu. Pozwala ocenić tętno płodu, a dzięki temu stan, w jakim znajduje się dziecko. Złe wyniki KTG mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Monika Karbarczyk
chustonoszenie
chustonoszenie

Chustonoszenie to dobra alternatywa dla wózka. Zalety i bezpieczeństwo chust dla niemowląt

Chustonoszenie, czyli noszenie dziecka w zawiązanej na ciele rodzica chuście, zapewnia dziecku komfort i może pomagać nawet na kolkę. W chuście można nosić już noworodka, ważne tylko, żeby wybrać odpowiednią kangę, np. elastyczną.
Ewa Janczak-Cwil
ciąża bliźniacza
bliźniaki
ciąża bliźniacza
jak przebiega poród

Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.
Monika Karbarczyk
PMS zespół napięcia przedmiesiączkowego
PMS

PMS zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS objawia się m.in. zmianami nastroju, poddenerwowaniem i bólem brzucha. Łagodzenie PMS w pewnych przypadkach polega na leczeniu farmakologicznym.
Monika Karbarczyk
Skąd się biorą wady wymowy u dziecka
rozwój mowy
logopeda
logopedia

Wady wymowy u dziecka: skąd się biorą, czy to wina rodziców?

Wady wymowy u dziecka mogą powstawać przez zniekształcanie języka i zdrabnianie ze strony rodziców? Późna mowa chroni przed wadami wymowy? Odpowiada logopeda, mgr Iwona Sołtys.
Monika Karbarczyk
Karmienie niemowlaka
karmienie butelką

Najczęstsze pytania na temat karmienia butelką

Niby to proste: wsypujesz mieszankę do wody i gotowe. Ale jakie mleko, jak często, w jaki sposób... Pytań wcale nie jest mało!
Monika Karbarczyk
Dziecko upadło na rowerku
rower
rower dla dziecka
jazda na rowerze

Dziecko w zderzeniu z rozpędzonym rowerem nie ma żadnych szans!

Dziecko kontra rozpędzony rowerzysta - to nierówny pojedynek. To, czy dziecko wyjdzie z tego starcia bez szwanku zależy od refleksu rowerzysty, prędkości, z jaką jedzie, siły uderzenia etc. A więc drogi rowerzysto, gdy widzisz w pobliżu dziecko, zdejmij nogę z pedałów. Zwolnij! Użyj wyobraźni.
Monika Karbarczyk
Dziecko w autobusie - kiedy ustąpić miejsce siedzące?
autobus

"Z takimi dziećmi nie powinno się jeździć porannymi autobusami" - czy ty też tak uważasz?

Małe dzieci, kobiety w ciąży, starsze osoby - lista osób, których nie chcemy w autobusach w godzinach szczytu jest całkiem spora. Dlaczego w komunikacji miejskiej jest taka znieczulica?
Monika Karbarczyk
Wyprawka szkolna - gdzie kupić najtaniej przybory szkolne?

Wyprawka szkolna - gdzie najtaniej kupimy przybory szkolne?

Zastanawiasz się, gdzie najtaniej kupić przybory szkolne dla dziecka. Przejrzeliśmy ofertę sklepów Biedronka, Tesco, Carrefour oraz Auchan i sprawdziliśmy ceny poszczególnych artykułów potrzebnych do skompletowania wyprawki szkolnej. Zobacz, gdzie jest najtaniej.
Monika Karbarczyk
Jabłka z żurawiną pod kruszonką z płatkami kukurydzianymi - przepisy na Babyonline.pl

Jabłka z żurawiną pod kruszonką z płatkami kukurydzianymi

Szukasz przepisu na kruszonkę? Wypróbuj przepis na jabłka z żurawiną pod kruszonką z płatkami kukurydzianymi. Ten pyszny deser przygotujesz w 35 minut. Smacznego!
Monika Karbarczyk
śpiworek do wózka
śpiworek do wózka
śpiworek dla dziecka

Dziecięce śpiworki do wózka i fotelika [Przegląd]

Śpiworek do wózka przyda się podczas spacerów w chłodniejszych porach roku. Znaleźliśmy takie, które pasują też do fotelików.
Monika Karbarczyk
Sernik jagodowy - przepisy dla dzieci na babyonline.pl

Sernik jagodowy

Szukasz przepisu na sernik? Skorzystaj z naszej propozycji - zrób sernik z jagodami. To pyszne ciasto, które przypadnie do gustu wszystkim domownikiem.
Monika Karbarczyk