Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na awokado, uczulenie na awokado, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Awokado

Alergią na ten owoc, nazywany również gruszką smaczliwką, często reagują osoby uczulone na lateks. W alergologii nazwano ten związek zespołem lateksowo-owocowym. Łączy on alergeny, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego - z jednej strony gumę lateksową, wykorzystywaną m.in. przy produkcji rękawiczek ochronnych i balonów, a z drugiej owoce (oprócz awokado, należą do nich także kiwi czy banany). Lateks zawiera aż 35 alergizujących białek, które mogą być podobne do alergenów zawartych w owocach - stąd alergia krzyżowa. Warto wiedzieć, że uczulenie na awokado może objawiać się pokrzywką kontaktową, obrzękiem skóry, bólem brzucha i problemami trawiennymi. Rzadko dochodzi do pojawienia się objawów wstrząsu anafilaktycznego, które nie są nasilone. Astma zdarza się w wyjątkowych przypadkach.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.