Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na awokado, uczulenie na awokado, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Awokado

Alergią na ten owoc, nazywany również gruszką smaczliwką, często reagują osoby uczulone na lateks. W alergologii nazwano ten związek zespołem lateksowo-owocowym. Łączy on alergeny, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego - z jednej strony gumę lateksową, wykorzystywaną m.in. przy produkcji rękawiczek ochronnych i balonów, a z drugiej owoce (oprócz awokado, należą do nich także kiwi czy banany). Lateks zawiera aż 35 alergizujących białek, które mogą być podobne do alergenów zawartych w owocach - stąd alergia krzyżowa. Warto wiedzieć, że uczulenie na awokado może objawiać się pokrzywką kontaktową, obrzękiem skóry, bólem brzucha i problemami trawiennymi. Rzadko dochodzi do pojawienia się objawów wstrząsu anafilaktycznego, które nie są nasilone. Astma zdarza się w wyjątkowych przypadkach.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy